Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Redukčná diéta pre obézne deti s nadváhou. Chudnutie detí podporia cviky

Detská obezita je extrémna nadváha u detí a dospievajúcich. Predstavuje veľkú záťaž pre organizmus z hľadiska zdravia, no jej dôsledky sú tiež psychologického rázu. Liečba si vyžaduje dlhodobú stratégiu, ktorej cieľom je okrem redukcie hmotnosti podpora kvality života dieťaťa, upevňovanie jeho sebavedomia, vzbudzovanie radosti a záujmu o rôzne činnosti. Ako tieto výsledky dosiahnuť?

Chlapec s nadváhou

Zlé stravovanie spôsobí, že tukové tkanivo sa vyvinie veľmi silno, ťažko sa odbúrava. To negatívne vplýva na tráviacu sústavu a metabolizmus sa postupne spomaľuje. V tejto fáze je pribrať oveľa jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Aj preto býva chudnutie brucha pre deti s nadváhou zvyčajne veľmi problematické. Tieto ťažkosti sa môžu preniesť aj do puberty či dospelosti. Ako im zabrániť?

Dieťa – nadváha – rodič

Obezita u detí je priamo dôsledkom nezdravého a nesprávneho stravovania či nedostatku pohybu, spánku. Existuje však aj ďalší skrytý vinník – rodičia. Ak je jeden z rodičov obézny, je 50% pravdepodobnosť, že i dieťa bude trpieť nadváhou. Nie kvôli génom, ale kvôli životospráve a stravovacím návykom, ktoré odpozeralo od rodičov (detská obezita na Slovensku dosahuje 12 %, iba 1/3 obéznych detí trpí extrémnou nadváhou kvôli genetickej predispozícii či hormonálnemu ochoreniu).

Ďalší príklad. Kvôli vyťaženosti v práci majú rodičia čoraz menej času a energie na prípravu jedál. Využívajú preto reštaurácie rýchleho občerstvenia. Ak by takéto stravovanie bolo iba sporadické, nemuselo by priniesť neželané kilogramy. Pravidelnosť konzumovania „fast foodovej“ potravy však znamená niekoľkonásobne vyššiu pravdepodobnosť nadbytočnej váhy.

Chlapec s nadváhou pri večeri

Redukcia hmotnosti u detí bude účinná, ak:

 • Sa zlepší a upraví stravovanie celej rodiny, nielen jednotlivca (dieťaťa).
 • Bude stanovený harmonogram stravovania = presný čas príjmu potravy (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera).
 • Ponúknete dieťaťu zaujímavú alternatívu trávenia voľného času. Spýtajte sa, čo by ho najviac bavilo. Rozhýbte ho hravou formou. Dôležité je, aby dieťa aktivita bavila a nemalo k nej odpor. V prípade zlého počasia môžete pomocou hernej konzoly a senzora Kinect preniesť šport do vašej obývačky (žiadne sedenie za PC). Zariadenie dieťa zosníma, napodobňovaním a vykonávaním požadovaných úkonov vybranej činnosti (beh, box, kopy na bránu, tanec a pod.) ho premietne na obrazovke. Pripojiť sa môžu i ostatní členovia rodiny. Vzájomné súperenie podporí výkon dieťaťa. Pri obezite sa počíta každý pohyb.
 • Venujete dieťaťu zvýšenú pozornosť, zoberiete ho na prechádzku, bicyklujte, korčuľujte, snažte sa voľnočasové aktivity tráviť spoločne.
 • Oceníte jeho snahu – pochvalou, uznaním. Dôležitá je motivácia! Nie je dobré neustále upozorňovať dieťa, že má nadváhu. Rovnako nezaberá ani veta „ak to neurobíš, zostaneš tlstý“ (aj keď je to pravda). Chváľte ho za každý malý pokrok. Pripomeňte mu, že práve urobilo niečo v prospech svojho zdravia a chudnutia. Vyjadrite vašu radosť. Dieťa to zopakuje aj nabudúce.
 • Pôjdete príkladom. Proces chudnutia bude pre dieťa jednoduchší, ak nové pravidlá budú platiť aj pre rodičov. Najmä menšie deti rodičov rady napodobňujú.
 • Dieťa zapojíte do domácich prác v interiéri či záhrade.

Doplňujúca informácia: Nepoľavujte! Pamätajte, že ak si dieťa plačom alebo „drančaním“ vynúti „zakázané“ jedlo, nebude to posledný raz. Hovorí sa to jednoducho, realizuje oveľa ťažšie. Buďte neoblomní. Vytrvalosť v tomto prípade nie je iba záležitosťou dieťaťa, ale i jeho rodičov.

Čo hrozí?

Hovorí sa, že ak je dieťa bacuľaté, je oň dobre postarané. Ale kde je „hranica bacuľatosti“? Netreba robiť paniku, keď má dojča alebo batoľa plné líčka, faldíky. V predškolskom veku z toho vyrastie. Ak sa dieťa v tomto období „nevyšvihne“, naopak, v dôsledku viacerých (už zmienených) faktorov priberá, pravdepodobnosť nadváhy sa niekoľkonásobne zvyšuje.

Dieťa túžobne hľadiace na šišku

V prípade, že sa obezita u detí predškolského veku nepodchytí a nezačne riešiť včas, zvyšuje sa riziko možných zdravotných i psychických problémov:

 • Nesprávny vývin kostí, svalovej hmoty – problémy s chrbticou, kĺbmi, zlé držanie tela.
 • Kardiovaskulárnych ochorenia – vysoký tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka 2. typu a i.
 • Sťažené dýchanie, astma.
 • Tráviace ťažkosti.
 • Kožné problémy.
 • Dievčatá môžu mať problémy s pravidelnosťou cyklu.
 • Nízke sebavedomie, úzkosť, depresia.

Hrozí i to, že detská obezita sa stane súčasťou dospievania a práve obezita v puberte môže okrem už spomínaných problémov priniesť i nepríjemnosti v rámci socializácie v škole, medzi rovesníkmi, vo vzťahoch a pod. Šikana, ktorá tučné deti, bohužiaľ, len málokedy minie, má negatívny dopad na kvalitu ich života.

Úprava stravovania

Forma chudnutia obmedzovaním stravy sa neodporúča. To znamená, že cieľom nie je hladovanie, ale prijímanie kvalitovo hodnotných potravín. Diéta pri nadváhe nie je tou najlepšou voľbou.

Dieťa so zeleninou - zdravšie stravovanie

Do veku 18 rokov by malo ísť len o špeciálny jedálniček na chudnutie pre deti, ktorý si vyžaduje dodržiavanie nasledovných 5 pravidiel:

 • Pravidelnosť príjmu potravy 5 – 6x denne, veľkosť a množstvo stravy prispôsobené rastu a pohybovej aktivite, vydanej energii pri rôznych činnostiach, krúžkoch...
 • Dbať na rozmanitosť stravy = chudé mäso, ryby, celozrnné pečivo, mliečne výrobky, veľké množstvo zeleniny a ovocia (ovociu sa odporúča vo večerných hodinách vyhnúť). Uprednostniť komplexné sacharidy pred rafinovaným cukrom, kvalitné bielkoviny (rastlinné i živočíšne).
 • V akej forme dieťa prijíma jedlo – vyprážané a mastné jedlá by mali byť tabu, ideálne je používať rastlinné oleje namiesto živočíšnych. U detí často rozhoduje i vzhľad stravy – nebojte sa „aranžovania“, doprajte im zeleninovú farebnosť v prílohách, nielen na obed či večeru. Urobte im smoothie, k desiatej pribaľte prúžky farebných paprík, cherry paradajky alebo plátky reďkoviek a pod. Snažte sa ju pripraviť doma, predchádzajte nákupu stravy v školskom bufete.
 • Pitný režim! Jeho dodržiavanie prispeje k správnemu fungovaniu trávenia. Mal by pozostávať prevažne z čistej vody, no jeho súčasťou môžu byť i riedené ovocné šťavy, bylinkové čaje. Minerálna voda sa taktiež nevylučuje (u dospievajúcich), no jej príjem je potrebné obmedziť, pretože obézne deti majú problémy s nadúvaním a plynatosťou. Sladené nápoje sa odporúčajú vynechať úplne.
 • Upravená strava v kombinácii pohybu a spánku – kilogramy môžu stúpať aj vtedy, ak dieťa chodí neskoro spať. Telo musí mať dostatok času na regeneráciu a zdravý vývoj. Nemáme na mysli vylihovanie počas dňa, ale kvalitný nočný spánok v trvaní 7 – 8 hodín.

Čo jesť a akým potravinám sa vyhýbať?

Obezita a zároveň podvýživa? To, že je dieťa zásobené dostatkom energie z jedál typu „fast food“ neznamená, že má dostatočný prísun vitamínov, minerálov, antiaxidantov, pre telo prospešných živín. Pri extrémnej nadváhe je potrebné zvoliť zodpovedný prístup a striedmosť niektorých potravín. V žiadnom prípade by nemalo dieťa pociťovať, že jeho stravovanie je trestom.

ÁNO

NIE

zemiaky, ryža   

hranolčeky, čipsy, pražené oriešky, výrazne solené jedlá

celozrnné pečivo, ovsené vločky   

biele pečivo

kura bez kože, králik, teľacie mäso, divina   

 bravčové mäso, vnútornosti, mleté mäso

kvalitná šunka   

údeniny, paštéty

tvaroh so sušeným ovocím (nesladeným, nesíreným), mandle a oriešky (nepražené, nesolené)                      

sladkosti, zmrzlina

odtučnené mliečne výrobky   

plnotučné mlieko, smotanové nátierky, omáčky, polievky, zákusky

rastlinné oleje (olivový, repkový, slnečnicový, sójový)

živočíšne tuky

ovocie (pozor na veľmi sladké druhy), zelenina, strukoviny

kysnuté cesto, koláče s plnkou a pudingom

Doplňujúca informácia: Ide len o základný zoznam potravín. Podrobný získate na základe vyhodnotenia nadváhy dieťaťa od lekára alebo odborníka, ku ktorému vás odporučí. Presné nutričné hodnoty si sami vypočítate len ťažko, a preto má diéta pre deti jedálniček špeciálne určený na obezitu. Na základe neho zároveň zistíte, či si aspoň 1x v mesiaci môžete dopriať „zakázané ovocie“.

BMI vzorec u detí a diéta detí

Posudzovanie hmotnostnej kategórie dieťaťa sa v porovnaní s indexom telesnej hmotnosti dospelého líši. Je oveľa zložitejšie, keďže deti majú v rovnakom veku individuálny rast a vyvíjajú sa rôznym tempom. Preto sú v pediatrii pre obe pohlavia a všetky vekové skupiny vytvorené špeciálne percentilové grafy (môžu sa líšiť v rámci štátov). Bežný domáci výpočet BMI v tomto prípade nie je smerodajný.

Chlapec s nadváhou merajúci si obvod pása

Zdraviu síce nadváha neprispieva, ale ani rýchle chudnutie. Neodporúča sa vysoká redukcia hmotnosti v krátkom časovom intervale. Redukčná diéta pre deti nie je vhodná! Rovnako zabudnite na rôzne diéty, ktoré ste vyskúšali v dospelosti, i keď priniesli úspešné výsledky. Tu pomôže iba trpezlivosť a dôslednosť. Aby bol očakávaný výsledok dlhodobý a stratené kilogramy sa nevrátili, chudnutie musí byť realizované postupne.

Na koho sa obrátiť?

V prípade, že liečba detskej obezity v domácom prostredí neprináša očakávané výsledky, môžete využiť služby osobného trénera, odborníka na zdravú výživu, školiace edukačné programy o zdravom životnom štýle a, samozrejme, lekára. Ten môže odporučiť i terapeutické možnosti v tzv. detskej ozdravovni. Na Slovensku ich poskytuje napr. Detská ozdravovňa Biela Skala, Detská ozdravovňa Kremnické Bane.

Pobyt zahŕňa cvičenie pre obézne deti, otužovanie, saunu, elektroliečbu, dychovú gymnastiku, fyzikálnu terapiu, rehabilitáciu, fitnes, bazén, športové hry, kondičné športy, prechádzky. Pre deti môže byť zvykanie si na pravidelný režim a intenzívny pohyb spočiatku náročnejšie, zvyčajne ich motivuje stretnutie sa s rovesníkmi, ktorí zdieľajú rovnaký problém. Chudnutie pre teenagerov funguje na rovnakom princípe.

Doplňujúca informácia: Detské ozdravovne prepláca poisťovňa v závislosti od predchádzajúcej ambulantnej liečby, návrhu všeobecného lekára a potvrdenia endokrinológa. Liečebný proces je z hľadiska straty kilogramov úspešný, avšak treba počítať s tým, že dieťa po návrate do prirodzeného prostredia môže ľahko skĺznuť k starým návykom. Preto je práve na rodičoch, aby preň pripravili vhodné podmienky v zmysle spoločného dodržiavania odporúčaných pravidiel. Len tak bude docielená udržateľnosť liečby.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

09/05/2019 14:34
Gitka

Za mojim mladych cias neexistovali obezne deti, ale je pravda ze vtedy neboli ani pocitace a tie hry na televizor.. nam na telocviku vzdy prizvukovali, ze ked sa budeme hybat, tak nemame byt preco tucni. A ani sme neboli! No denne sme sa s kamaratmi stretavali v dedine, pochodili sme hory, lesy, vyblaznili sme sa dosyta a potom nam vecer samozrejme aj chutilo. Nasi rodicia do nas nikdy nemuseli tlacit ziadne sirupceky na podporu jedla, ani nas nemuseli krotit pri jedeni. Chyba je v rodicoch - nemaju dovolit detom tolko vysedavat a maju ich vyhnat von na cerstvy vzduchu

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Eco Slim – recenzia kvapiek na chudnutieEco Slim – recenzia kvapiek na chudnutie

Kvapky na chudnutie Eco Slim sľubujú zázraky na počkanie. V skutočnosti však s nimi neschudnete. Prečo je vhodné kúpu podobných prípravkov starostlivo zvážiť? Prečítajte si našu recenziu.

Profidiet recenzia. Proteínová expres diéta – princípy, fázy, receptyProfidiet recenzia. Proteínová expres diéta – princípy, fázy, recepty

Najčastejším novoročným predsavzatím je schudnúť a dať sa do formy. Je to aj vaším záväzkom? Choďte na to zodpovedne s overenou diétou, akou je Profidiet.

Ketónová diéta je trendom v chudnutíKetónová diéta je trendom v chudnutí

S trendami sa môžeme stretnúť nielen na prehliadkových mólach. Trendy sa objavujúaj medzi diétami. Súčasným hitom v chudnutí v Česku ajna celom svete je tzv. ketónová diéta, ktorá si...