Jedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cena

Pre mnohých z nás je granátové jablko ovocím, ktoré si doprajeme raz za čas, niektorí dokonca tento druh ovocia ešte nikdy nemali. Čo množstvo ľudí nevie, tak granátové jablko je významným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Účinky granátového jablka sú naozaj rôznorodé a väčšinou sú pozitívne.

Granátové jablko účinky na zdravie

Čo je na ňom také výnimočné a prečo by ste ho mali jednoznačne zaradiť do svojho jedálnička? Všetky informácie o zložení, účinkoch, ale taktiež obmedzeniach pri granátovom jablku sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Základné informácie

Ako vlastne toto ovocie rastie a v ktorých zemepisných šírkach si ho viete priamo odtrhnúť? Granátové jablko je pomerne aromatické ovocie so sladkokyslou chuťou a je plodom granátovníka púnskeho. Granátovníky sú vzrastovo menšie stromy a prirodzene sa nachádzajú hlavne v Indií, Argentíne, USA a Stredomorí. Pôvodne toto ovocie pochádza z malého ostrova Sokotra pri pobreží Somálska, kde bol dokonca endemitom. Postupom času sa ľudskou činnosťou začal rozširovať a uchytil sa všade, kde boli pre tento strom vhodné podmienky. Oddávna je tento plod symbolom plodnosti, úrodnosti a blahobytu.

Na prvý pohľad zaujme svojím tvarom a štruktúrou. Pod hrubou šupkou sa nachádza päť až dvanásť samostatných „puzdier“, v ktorých sa nachádzajú semená. Celkovo sa v jednom plode nachádza viac ako 500 semien. Plody dozrievajú od septembra do novemba, preto je aj v tomto období sezóna zberu.

Zloženie granátového jablka a výživové hodnoty

Semienka granátového jablka sú typické tým, že sú z veľkej časti tvorené vodou, je to až 77%. Radí sa preto medzi ovocie, vďaka ktorému dostávate do tela tekutiny a nemusíte priamo piť vodu. Okrem toho obsahuje sodík, draslík, horčík, vápnik a vitamín C. Zloženie granátového jablka je celkovo takéto:

 • voda – všestranné účinky na telo (kozmetické, čiže vonkajšie a aj vnútorný vplyv na zdravie, imunitu),
 • sodík – regulácia distribúcie telesných tekutín, vplyv na nervy, svaly, trávenie, metabolizmus a vitalitu,
 • draslík – podpora pohybového aparátu, vplyv na nervový systém, pôsobenie na látkovú premenu a vylučovanie,
 • horčík – pomáha pri hormonálnej nerovnováhe, migrénu, diabetes mellitus, hypertenziu a arytmiu,
 • vápnik – na kosti a pohybový aparát, zdravý chrup a stav zubov, nervovú sústavu, psychiku, kardiovaskulárnu sústavu a zníženie vysokého tlaku,
 • meď – na lepší stav pokožky a pleti, pohybového aparátu, na energickejší metabolizmus a srdcovocievny systém,
 • železo – zlepšenie krvného obehu a prenosu kyslíka, na energiu a silu organizmu, pre psychickú vitalitu a pohybový aparát,
 • magnézium – zlepšenie metabolizmu cukrov a tukov u diabetikov, normalizovanie napätia cievnych stien,
 • mangán – vplyv na srdce a cievy, obranyschopnosť a pohybový aparát,
 • fosfor – na kosti, zuby, pohybový aparát, zrýchlenie metabolizmu a látkovej premeny,
 • selén – vplyv na štítnu žľazu a plodnosť ,
 • zinok – účinky na nervový systém a psychiku, pokožku, vplyv na pohlavnú sústavu,
 • vláknina – vplyv na trávenie, prevencia proti cukrovke a na zdravé srdce,
 • vitamín C, vitamíny skupiny B, E, K.

Výživové hodnoty granátového jablka na 100 g:

 • energia 83 Kcal,
 • sacharidy 18,7 g,
 • proteíny 1,67 g,
 • lipidy 1,17 g.

Účinky na zdravie a benefity

Niektoré z účinkov granátového jablka sú spomenuté vyššie, no účinky jednotlivých minerálov a vitamínov závisia od ich podielu v zložení. Je však niekoľko špecifických účinkov, ktoré boli potvrdené a ktorými je granátové jablko špecifické.

✅ Znižovanie krvného tlaku

Máte problémy s vysokým krvným tlakom? Je ideálny čas na to, aby ste začali jesť granátové jablko! Vysoký krvný tlak je totiž jeden z hlavných dôvodov infarktu a mozgovej mŕtvice. Krvný tlak znižuje granátové jablko tým, že odstraňuje z ľudského tela prebytočný cholesterol a očistí cievy.

Granátové jablko je vhodné pre diabetikov i na zníženie krvného tlaku

Ohľadom tejto témy bola vykonaná štúdia, kedy ľudia s vysokým tlakom jedli denne 150 ml semien granátového jablka. Už po dvoch týždňoch sa tieto účinky prejavili a ľudia mali výrazne nižší tlak ako pred absolvovaním štúdie. Okrem toho je granátové jablko tiež ideálnou prevenciou proti ateroskleróze.

✅ Bomba pre imunitu

Hlavne v prechodných obdobiach, čiže počas jari a jesene, je naša imunita najviac oslabená a následkom toho je oveľa náchylnejšia na rôzne druhy chorôb. Granátové jablko je prírodným antipyrotikom, ktoré dokáže znížiť teplotu pri horúčke, má protizápalové účinky, uľahčuje priebeh vírusových ochorení a dokonca dokáže tlmiť bolesť. Ak si chcete posilniť imunitu, tak by ste mali do svojho jedálnička zaradiť práve granátové jablko.

✅ Podpora pre trávenie

Na trávenie sa odporúča granátové jablko hlavne kvôli tomu, že obsahuje tanín. Táto látka sa v najvyššom množstve nachádza v kôre jablka, no menšie množstvo sa vyskytuje aj v šťave a semenách. Semená vám môžu pomôcť pri zápche, pretože funguje ako prírodné preháňadlo a kôra, naopak, pri hnačke.

Granátové jablko pomáha metabolizmu lepšie fungovať. Vďaka tomu sa z tela dostávajú toxíny a to pomáha hlavne zlepšeniu trávenia. Tieto schopnosti granátového jablka sú základom pre zdravo a dobre fungujúce telo.

✅ Granátové jablko a cukrovka

Vedeli ste o tom, že sa granátové jablko už oddávna používa ako liek na liečbu diabetu v Indii a na Strednom východe? Znižuje totiž rezistenciu na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi. Za následok to majú najmä antioxidanty, ktoré zabraňujú vzniku oxidačného stresu a ten vyúsťuje práve do cukrovky, zápalov, reumy alebo Alzheimerovej choroby.

Granátové jablko znižuje hladinu cukru v krvi

✅ Hormonálna rovnováha

Granátové jablko by sme vedeli nazvať aj „rodinným ovocím“, keďže má veľmi pozitívny vplyv na hladinu hormónov u žien aj u mužov. Toto ovocie dokáže obnoviť hormonálnu rovnováhu u oboch pohlaví, okrem toho podporuje sexuálnu aktivitu.

Keďže granátové jablko vplýva na hladinu hormónov a funkciu pohlavných orgánov, tak dokáže ženám pomôcť pri bolestivej menštruácii a v menopauze. U mužov zas môže slúžiť ako prevencia proti problémom s potenciou, stačí, ak začnú pravidelne piť šťavu z granátového jablka.

✅ Problémy s pleťou

Vyššie sme spomínali hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže byť príčinou problematickej pleti a silného akné. Granátové jablko môže pomôcť aj s akné vyvolaným inými príčinami. Kyselina citrónová, jablčná, kyselina šťaveľová a ďalšie organické kyseliny nachádzajúce sa v tomto ovocí odstraňujú pehy, starecké škvrny aj akné.

Vyskúšajte domácu masku. Ako si ju pripraviť? Stačia vám na ňu zrniečka z granátového jablka, lyžičku kyslej smotany a lyžičku čerstvej šťavy z granátového jablka. Túto masku si aplikujte štetcom a nechajte ju na tvári 10 – 15 minút. Najprv by ste ale mali vyskúšať na ruke, či nie ste na granátové jablko alergickí.

Vyberáme z nášho katalógu

Granátové jablko v tehotenstve, u detí a počas dojčenia

Ako to je s jedením granátového jablka v tehotenstve? Sú tam nejaké obmedzenia? Počas tohto radostného očakávania by malo mať vaše telo dostatok živín, vitamínov aj minerálov. A keďže ich má granátové jablko naozaj veľké množstvo, tak by ste ho mali jednoznačne zaradiť do jedálnička. Je to taký prírodný multivitamín. V tehotenstve ženy často trpia nedostatkom železa, čo nie je úplne zdravé ani pre ženu, ani pre dieťa. Železo v tomto prípade môžete dopĺňať práve prostredníctvom granátového jablka.

Má tiež ľahký diuretický účinok, čo vedie k vymiznutiu opuchu. Určite viete, že opuch je súčasťou celého priebehu tehotenstva a je dobré poznať niečo, čo vám proti nemu pomôže. Hlavne v prvých mesiacoch môžete mať problémy s nechuťou do jedla. Granátové jablko pomáha v boji proti nevoľnostiam, nedostatku chuti do jedla a používa sa aj ako liek pri hnačke a žalúdočných poruchách.

Šťava z granátového jablka je nielen chutná, ale aj zdraviu prospešná

Kedy by ste nemali jesť granátové jablko? Tento plod plod je častým alergénom. Ak to nechcete riešiť s lekárom, tak na začiatok skúste zjesť pár semienok. Ak sa žiadna alergická reakcia neprejaví, nebudete pociťovať žiadne žalúdočné problémy, tak by malo byť všetko v poriadku a dávku môžete postupne zvyšovať.

Ako je to u detí a počas dojčenia? Vzhľadom na to, že granátové jablko môže byť alergénom, poraďte sa v oboch prípadoch o jeho konzumácii radšej so svojím lekárom. Zároveň je nežiaduce, aby malé deti prehĺtali celé semená granátového jablka, preto je lepšie dozerať na ne pri konzumovaní. Vďaka svojej štruktúre môže byť pre deti zábavou.

Obľúbené produkty s granátovým jablkom

Granátové jablko má všestranné účinky, či už zvonku alebo zvnútra. Nie je teda prekvapením, že nájdete na trhu množstvo produktov práve s obsahom výťažkov z granátového jablka. Môžu to byť oleje, sprchové gély, telové mlieka, krémy, masky, séra alebo šampóny. Tiež to môžu byť ale produkty na jedenie, napríklad šťavy, sirupy alebo oleje. Preto vám dáme pár tipov na takéto produkty:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...