Kolostrum (colostrum) – účinky, skúsenosti aj pre deti

Kolostrum (colostrum alebo aj mledzivo) je takpovediac zázračná tekutina, ktorá je produkovaná mliečnymi žľazami cicavcov po pôrode. V súčasnosti je populárne najmä preto, lebo dokáže výrazne podporiť ľudskú imunitu. 

Kolostrum pre deti

Pomáha prekonávať časté nachladnutia a organizmu dodáva látky, vďaka ktorým sa môže lepšie brániť pred baktériami a vírusmi. Okrem toho je výborné aj pri boji so zápalmi. Užívaním kolostra podporíme hneď niekoľko biologických procesov, ktoré prebiehajú v našom organizme. Aké druhy kolostra existujú? Čo kolostrum obsahuje, koľko stojí, kde sa dá kúpiť? Ktoré produkty majú najlepšie recenzie? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku!

Obľúbené kravské a kozie kolostrum

Čo to je kolostrum?

Ide o prvé mlieko, tekutinu žltej farby a hustej konzistencie, ktorá sa tvorí pred a ešte aj pár dní po pôrode. Táto životodarná tekutina zaručuje novorodencom príjem tých najdôležitejších látok, ktoré pre svoj život nutne potrebujú. Nový organizmus, ktorý je po pôrode naozaj veľmi zraniteľný, sa totiž musí vysporiadať s množstvom baktérií či vírusov, ohrozujúcich jeho život. Keďže imunita jedinca nie je krátko po pôrode ešte úplne vyvinutá, dôležité látky mu dodáva práve jeho matka prostredníctvom mledziva.

Kolostrum pre novorodenca obsahuje množstvo biologicky účinných látok

Kolostrum je preto v tejto dobe naozaj populárne. Moderná veda totiž dokázala izolovať biologicky aktívne látky z colostra a preto si ich môžete dopriať aj v dospelom veku. Mledzivo je totiž plné proteinov, karbohydrátov, vitamínov, minerálnych látok a látok, podporujúcich ľudskú imunitu a rast. Látky, ktoré tento všestranný rozvoj organizmu pomocou kolostra zabezpečujú, sa nazývajú IgG, IgA a IgM.

Kolostrum z kravského aj kozieho mlieka

Výrobcovia deklarujú fakt, že kolostrum z kravského mlieka (tzv. bovinné kolostrum) obsahuje až 40x viac aktívnych látok než ľudské. Colostrum je v surovej forme tekutinou, trvanlivou asi ako mlieko. Preto sa tento prírodný výživový doplnok dodáva v sušenej forme - v tabletách resp. tobolkách. Existujú však aj ďalšie formy kolostra:

 • tekuté kolostrum vo forme sirupu, vhodnú najmä pre menšie deti, ktoré majú problém s prehĺtaním
 • kozie kolostrum
 • najväčšou výhodou kolostra v tabletkách je však jeho skladnosť, trvanlivosť a fakt, že väčšie balenie vydrží niekoľko týždňov.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kolostrum

Účinky kolostra na organizmus

 • posilnenie imunity
 • zmiernenie prejavov alergií
 • zníženie chorobnosti
 • podpora rastu kostí, svalov, rozvoj nervového systému
 • správna funkcia biologických procesov v organizme
 • zníženie odolnosti baktérií voči antibiotikám
 • liečba zápaľových ochorení, hnačiek, Crohnovej choroby
 • podpora tráviaceho traktu (rast bifidobaktérií a laktobacilov)
 • zmierňuje proces starnutia organizmu
 • urýchľuje hojenie rán aj regeneráciu poškodených nervov, svalov a kostí
 • zlepšuje vstrebávanie ostatných vitamínov, minerálov a stopových prvkov

Kolostrum na posilnenie imunity a vývoj organizmu

Organizmus, ktorý po pôrode prijíma prirodzené kolostrum, si vytvorí najlepší predpoklad na rozvoj imunity a rastu. Správne fungujúci imunitný systém ochraňuje organizmus pred všetkým, čo ho ohrozuje zvonka, zatiaľ čo rastové faktory zabezpečujú všeobecný rozvoj jedinca rast kostí, svalstva, vývoj nervového systému a pod. 

Štúdie potvrdzujú, že rastové faktory dokonca spomaľujú starnutie organizmu. Vďaka nemu sa novorodenec lepšie dokáže brániť nielen pred vírusmi, baktériami ale aj alergénmi a plesňami.

Kolostrum posilňuje slabú imunitu

Colostrum dokáže zaktivovať slabší imunitný systém, rovnako však znormalizovať hyperaktívny imunitný systém, príznačný pre autoimunitné ochorenia. Preto je kolostrum pre deti naozaj veľmi vhodnou formou podpory zdravia, má však preukázateľné účinky aj na dospelý organizmus a preto naň niektorí nedajú dopustiť.

Rozdielne rastové faktory fungujú na odlišných princípoch - kým jeden podporuje tvorbu nových buniek (a teda rast organizmu), ďalší bráni rozmnožovaniu a premene buniek (ochrana pred rakovinou).

Čo obsahuje kolostrum?

Okrem spomínaných biologicky aktívnych látok, podporujúcich imunitu a rast organizmu, je mledzivo bohaté aj na:

 • Imunoglobulíny - látky, ktoré nás ochraňujú pred zápalmi, ktoré vyvolávajú rôzne infekcie. V prípade, že sa v našom organizme vyskytne takýto cudzí škodlivý organizmus, práve imunoglobulíny ho dokážu lokalizovať a zlikvidovať. Užívanie kolostra je najlepšou prevenciou proti infekčným stavom, rovnako dobre však pomôže aj pri liečbe. Možno vás prekvapí, že krava dokáže počas prvých pár dní po pôrode uvoľniť prostredníctvom mledziva hneď 2 kg imunoglobulínov. Preto je bovinné (teda kravské) kolostrum tak obľúbené.
 • Aminokyseliny - sú stavebným prvkom ostatných bioaktívnych zlúčenín a ich nedostatočný prísun ohrozuje tvorbu ostatných enzýmov či peptidov, čo môže mať za následok nedostatočnú funkciu či dokonca zlyhanie procesov v organizme. Aminokyseliny majú priamy vplyv na obnovovanie bunieklátkovú výmenu, ich dostatočný príjem má priamy vplyv na našu výkonnosť. Ak ich máme málo, trpí naša imunita, dochádza k spomaleniu rozvoja organizmu, predlžuje sa dĺžka rekonvalescencie.
 • Lactoferín - dôležitá látka, ktorá zodpovedá za transport železa po organizme, podporuje našu obranyschopnosťPôsobí bakteriostaticky, keďže na seba viaže železo, potrebné pre množenie baktérií E-coli či stafylokokov. Jeho nedostatok spôsobuje narušenie črevnej mikroflóry a problémy s trávením.
 • V colostre nájdeme všetky dôležité vitamíny (skupiny A, B, C, E, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, biotín, niacín,...) a minerály (draslík, vápnik, fosfor, sodík, železo, jód, chróm...) zodpovedné za dokonalý chod všetkých biologických procesov, funkciu nervového systému, tvorbu hemoglobínu, správny rast svalov, kostí a mnoho ďalších procesov. Okrem toho sa v colostre nachádzajú desiatky ďalších aktívnych látok, čo z neho robí naozaj revolučný produkt.

Dávkovanie kolostra, cena

Dávkovanie kolostra je veľmi jednoduché - odporúčame užiť 1 tabletu 2 až 3x denne. Tabletu zapite dostatočným množstvom vody, odporúčame nezapíjať ju teplými nápojmi.

Kolostrum pre vhodné pre deti i dospelých. Dávkovanie a spôsob užívania sa samozrejme môžu líšiť u rôznych produktoch, preto si pred užívaním doplnku vždy prečítajte príbalovú informáciu.

 • ide o 100% bio kravské kolostrum bez akýchkoľvek pridaných látok
 • pochádza od zdravých kráv, chovaných na farmách s pravidelným dohľadom veterinára
 • prísne kontrolované podmienky kvality výroby, riadenie kvality HACCP a ISO 9001:2001
 • viac než 40% obsahu imunoglobulínu G
 • vysoký obsah účinných biologicky aktívnych látok
 • obsahuje iba necelých 5% tuku
 • ide o čisto prírodný produkt bez akejkoľvek chémie

Naše skúsenosti a odporúčanie na záver

Kolostrum patrí k doplnkom výživy, ktoré pravidelne užívame aj v našej redakcií. Našej redaktorke Lucii pomohlo výrazne posilniť imunitu a zlepšiť zdravie.

"Začiatkom roka som sa naozaj necítila vo svojej koži. Každý mesiac som 3 týždne bojovala s nádchou, kašľom, bolesťami hrdla a hlavy, nekonečnou únavou a pocitom totálneho vyčerpania. Nepomáhali mi už ani antibiotiká, 3 týždne mi bolo na umretie, nasledovalo niekoľko dňové zlepšenie a opätovný príchod choroby. Rozhodla som ta teda nájsť niečo, čo by mi pomohlo.

Po prečítaní množstva článkov som našla aj fórum o kolostre, ktoré ma presvedčilo, že sa ho oplatí vyskúšať. Toľko mamičiek a ľudí sa predsa nemôže mýliť! Zvažovala som výber kravské vs. kozie kolostrum. Keďže o tom kravskom sa ale popísalo predsa len viac, vybrala som si práve to. A neľutujem.

Už po mesiaci užívania (3x denne, nakoľko som chcela, aby sa účinok prejavil čím skôr) som videla zmenu. Choroba opäť dorazila v apríli, tentokrát ale trvala iba týždeň. Intenzita kašľa i nádchy bola o 2/3 nižšia, než pred začatím užívania produktu. Bola som naozaj prekvapená. 

Od mája som úplne zdravá (napriek tomu, že som párkrát podcenila oblečenie a v lete zažila aj nočné kúpanie v studenej vode, kde som sa zmierila s tým, že toto určite obležím :-) ) Je jeseň, veľa ľudí okolo mňa ničí prechladnutie a chrípka, no ja som v poriadku..

Som rada, že môžem účinky kolostra prezentovať aj Vám a verím, že Vám pomôže tak, ako aj mne."

Z našich skúseností Vám preto odporúčame brať kolostrum dlhodobo, aby ste si zdravie a imunitu zlepšovali priebežne. Predídete tak veľkému množstvu zdravotných komplikácií a ušetríte peniaze, ktoré by ste inak vynaložili na kúpu liekov proti prechladnutiu, chrípke a ostatným ťažkostiam.

Obľúbené kravské a kozie kolostrum

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 30.10.2015
Hodnotenie článku:
(89.2%)

Autor článku

Lucia Kunkelová

Už od malička sa zaujímam o účinky rôznych byliniek a prírodných preparátov na náš organizmus. Miesto klasickej liečby vždy najskôr siahnem po tej...


Komentáre

Veronika 23. Jan. 2019
Kolostrum u nás berie celá rodina a nebývame vôbec chorí. Odporúčam ho kade chodím! Oplatí sa ho skúsiť - upozorňujem, že užívať ho treba aspoň 2 mesiace, aby ste spozorovali orzdiel. Pre ľudí, čo ich stále bolí hrdlo a pre tých, čo chytia každého bacila je to zázrak, naštartuje to imunitu a zlepší zdravie.

Odpovedať

Pepko 11. Apr. 2019
Aj nasa rodina uziva kolostrum a potvrdzujem, ze ucinkuje velmi dobre. Ak je clovek chorlavy, treba ho brat poctivo 3x denne pocas obdobia min. pol roka, potom staci aj 1 alebo 2 tobolky denne. Dovolim si povedat, ze mne kolostrum velmi zlepsilo imunitu a vyhybaju sa mi aj odolne bacily, ktore nedavno skolili kazdeho v mojom okoli.

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Minus age Bioelixir - skúsenosti Recenzia: Minus age Bioelixir - skúsenosti

Bioelixier slúži ako prevencia, ale mal by tiež zvýšiť energiu buniek, spomaliť starnutie a priaznivo nakopnúť imunitu. Či k tomu naozaj došlo, vám prezradím v recenzii.

Recenzia: ŽenŠen Energy+. Vzorka zadarmo (+ cena)Recenzia: ŽenŠen Energy+. Vzorka zadarmo (+ cena)

Recenzia: Zázvorový shot GymBeam - účinky na podporu imunityRecenzia: Zázvorový shot GymBeam - účinky na podporu imunity

Zázvorový shot GymBeam patrí k jednoduchým a cenovo dostupným produktom na podporu imunity. Užíva ho aj náš redaktor Denis, ktorý sa v článku podelil o svoju osobnú skúsenosť.