Konopný proteín aj na chudnutie. Najlepší má Kompava aj GymBeam?

Konope je rastlinou, ktorá u mnohých na prvé počutie vyvoláva úsmev. U niektorých pre zmenu trocha skepticizmu. Teraz však nejde o konope ako také. Ak je reč o konopnom proteíne, mnohí krútia hlavami, že je to nezmysel.

Konopný proteín

Pravda je však taká, že tento BIO, vegetariánsky a vegánsky proteín je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín. Nehovoriac o priaznivých účinkoch konopných semiačok. Vďaka nášmu článku sa o konopnom proteíne dozviete všetko podstatné.

Obľúbené produkty

Konopné semienka

Počuli ste už o konopných semienkach? Aby hneď bolo jasné, nejde o žiadnu návykovú látku spôsobujúcu stav extázy. Konopné semienka sú na našom trhu známe predovšetkým preto, že sa z nich vyrába konopný olej. Vo veľkej miere sa konopné semienka využívajú aj v kozmetike. O pozitívnych účinkoch konope ako takého nemožno polemizovať. Rastlina obsahuje prospešné látky, ktoré majú na naše telo priaznivý vplyv. Samozrejme, treba vedieť, v akej forme a v akom množstve tieto látky prijímať. Príkladom sú práve semienka.

Konopné semienka

Prirovnávať môžeme konopné semienka k nedávnej revolučnej surovine, akou boli a stále sú chia semienka. Konopné semienka si takisto môžete zakúpiť a pojedať pri pozeraní televízie alebo primiešať do raňajkovej ovsenej kaše či mliečnych šejkov. A čo teda konopný proteín?

Zložky a účinné látky

Konopný proteín je vedľajším produktom pri spracovaní samičích semien z konope siateho. Pri lisovaní oleja sa produkujú tzv. výlisky, z ktorých sa následne vytvára konopná múka. Následne sa však ešte preosieva a najjemnejšie čiastočky, ktoré pri lisovaní ostávajú, sú práve zložkou konopného proteínu.

Vegánsky proteín, ako sa ľudovo konopnému proteínu hovorí, obsahuje vysoké množstvo rastlinných bielkovín. Okrem toho však obsahuje aj 23 aminokyselín a 8 esenciálnych aminokyselín. Konopné semienka sú skvelým zdrojom vitamínov A, B, C, D aj E a takisto minerálov ako horčík, vápnik či zinok. Obsahuje až 20 percent vlákniny, ktorá má priaznivý vplyv aj na správne trávenie a žalúdočnú mikroflóru. Vyvážený je aj obsah omega-3, -6 a -9 mastných kyselín.

Konopný proteín obsahuje:

 • bielkoviny (proteíny),
 • vitamíny A, B, C, D a E,
 • minerály – horčík, vápnik, železo, zinok, mangán,
 • aminokyseliny,
 • nenasýtené 3,6 a 9 mastné kyseliny,
 • vlákninu,
 • zelené farbivo chlorofyl.

Účinky konopného proteínu

 • Zabezpečuje detoxikáciu organizmu.
 • Pomáha regenerovať svalstvo.
 • Priaznivo vplýva na proces vstrebávania živín do svalov.
 • Pozitívne účinkuje pri vzniku svalovej horúčky (svalovica).
 • Lepšie vyživovanie kostí.

Je konopný proteín pre každého?

Užívateľom konopného proteínu môže byť každý. Samozrejme, výrobcovia konopných proteínov na obaly svojich produktov umiestňujú upozornenia, ktoré užívanie vegánskeho proteínu obmedzujú.

Kovová lyžica v konopnom proteíne

Určený je predovšetkým pre športovcov a ľudí so zvýšenou fyzickou záťažou svojho organizmu. V zásade ide o výživový doplnok, resp. doplnok stravy, ktorí jedincovi dodáva potrebné výživné látky, určené pre regeneráciu svalov a vyživovanie svalových tkanív. Ide o skvelú alternatívu pre vegánov a vegetariánov, ktorí hľadajú náhradu za živočíšne bielkoviny. Nevyvoláva ani žiadne alergie, čo umožňuje užívať konopný proteín aj ľudom s celiakiou alebo s inteoleranciou na laktózu. Proteín neobsahuje ani lepok ani laktózu.

Podľa odporúčaní výrobcov nie je vhodný pre deti do 3 rokov. Vo väčšine prípadov sa neodporúča konopný proteín ani tehotným ženám, hoci niektorí výrobcovia to výlučne nezakazujú.

Najlepšie konopné proteíny

Dávkovanie

Každý producent konopného proteínu uvádza jeho dávkovanie na obale. V prípade rastlinných bielkovín a aj v prípade konopného proteínu však platí, že vám pre dostatočné vyživovanie organizmu postačí dávka približne 30 g. Z toho získate približne 50 percent čistých rastlinných bielkovín.

Prekračovať by ste nemali maximálnu dávku konopného proteínu. Telo totiž nadmerné množstvo živín a proteínov nespracuje a zbytočne zaťažujete obličky a organizmus. Maximálna dávka sú 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Proteín užívajte po tréningu alebo zakomponujte pri príprave pokrmov ako potravinu. Pokojne ho môžete užívať aj v rámci desiatej či obednej pauzy. Dobré načasovanie užívania proteínu je takisto pred spaním.

Chuť a cena konopného proteínu

Samotný prášok, konopný proteín, má nevýraznú, mierne sladkastú príchuť. Niektorí ľudia hovoria o typickom pachu sušenej trávy, no oproti srvátkovým proteínom je to značný rozdiel v chuti i aróme. Chuť je neutrálna, pripomínať môže aj mierne olejnatú pachuť tekvicových semiačok. Ideálne je kombinovať ho s obľúbeným nápojom (nie alkohol, pozn. red), ako voda, mlieko, ovocné šťavy a pod.

Konopné semienka - proteíny

Konopný proteín nepatrí medzi najlacnejšie suroviny. Dôležité však je, že pri výrobe konopného proteínu zostávajú zachované všetko podstatné zložky, keďže semienka sú lisované za studena. Neobsahuje ani žiadne farbivá, konzervanty alebo iné chemické látky. Väčšinou za cenu 10 až 15 eur zakúpite 250 g konopného proteínu. Dávkovanie je však v menšom množstve ako v prípade srvátkového proteínu. Kilové balenie proteínu vám zvyčajne vystačí na 40 dávok. Veľkú rolu pri určovaní ceny, zohráva takisto i výrobca.

Vyberáme z nášho katalógu

Hlavné výhody a nevýhody

Je dôležité vedieť, že konopný proteín obsahuje v porovnaní so srvátkovým proteínom diametrálne odlišné zložky. Napriek tomu, že obsahuje konopný proteín bielkoviny čisto rastlinného pôvodu, má oproti srvátkovému či napríklad sójovému množstvo výhod.

Výhody

 • Bezlepkový
 • Bezlaktózový
 • Pre vegetariánov, vegánov, diabetikov
 • Napomáha tráveniu
 • 90 % vstrebateľnosť
 • Omega-3, -6 a -9 mastné kyseliny
 • Všetkých 23 aminokyselín
 • Bez konzervantov a farbív

Nevýhody

 • Nevýrazná chuť
 • Menší obsah bielkovín oproti srvátkovému proteínu
 • Kratšia trvanlivosť
 • Vyššia cena

Skúsenosti užívateľov

Konopný proteín ocenili predovšetkým športovci, ktorý do značnej miery obmedzujú živočíšne bielkoviny. Konopný proteín je z čisto rastlinných bielkovín. Vhodný teda pre vegánov či vegetariánov.

Konopný proteín vhodný po cvičení

Má veľmi dobrú rozpustnosť, a teda aj veľmi rýchlu vstrebateľnosť bez toho, aby museli byť pridané umelé látky. Účinne pôsobí pri dlhodobom užívaní aj na svalové vyčerpanie. Pomáha regenerovať a zabraňuje svalovej únave (svalovke).

Menej niektorí ľudia, predovšetkým tí, ktorí boli zvyknutí na srvátkové proteíny, chvália zemitú, nevýraznú a mierne sladkastú chuť, ktorá príliš neohúri. Takisto treba dávať pozor na skladovanie. Konopný proteín má kratšiu trvanlivosť. Jednoduchšie začne oxidovať.

Z recenzií konopného proteínu:

Recenzie na konopný proteín na heureke

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

15/03/2019 14:02
Mirec

Konopný proteín chutí tak trochu ako tráva zmiešaná s hlinou, napriek tomu ho užívam už 2 týždne :-) Keďže chcem nabrať svaly, beriem to ako ďalší príjem bielkovín opäť s trochu iným zložením aminokyselín. Treba brať viac proteínov, každý má svoje výhody, konopný aj napriek chuti budem brať pravidelne.

15/03/2019 14:05
Feri

Súhlasím, chuť nič moc. Tiež som už vyskúšal viacero proteínov, naposledny konopný. Jeho výhodou je ľahká stráviteľnosť, keďže mi po viacerých prípravkoch bolo dosť ťažko, viem o čom hovorím. Konopný proteín je fajn.

15/03/2019 14:08
Anonym

Zmenil sa vdaka nemu nejakym sposobom aj vas vykon alebo hmotnost? Chcel by som nabrat este vahu a nejak sa mi to nedari. Svaly prosto nenaberam, nech robim cokolvek.

15/03/2019 14:26
Tomi

Ide o rastlinný proteín, ktorý obsahuje až 50 % bielkovín, je bohatý na aminokyseliny a aj na tie, ktoré slúžia na tvorbu a rast svalov. Čiže ti určite pomôže. Bral som ho asi pol roka pri cvičení a zaznamenal som len nárast.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie proteíny na chudnutie, pribratie, na rast svalov – srvátkový, sójový, konopný či hrachovýNajlepšie proteíny na chudnutie, pribratie, na rast svalov – srvátkový, sójový, konopný či hrachový

Prevedieme vás všetkými bežne dostupnými proteínmi, prezradíme vám všetko o ich benefitoch aj temných úskaliach, pozrieme sa na ich správne dávkovanie.

Joga pre deti i tehotné – benefity, účinky, vplyv na zdravieJoga pre deti i tehotné – benefity, účinky, vplyv na zdravie

Aké sú skutočné benefity jogy, pre koho je vhodná a aký druh jogy je vhodný pre vás? Poďme sa na to pozrieť.

Výhody a nevýhodu športu: 11 dôvodov, prečo začať športovaťVýhody a nevýhodu športu: 11 dôvodov, prečo začať športovať

Pohyb je jednou z mála vecí, na ktoré má snáď celý svet, a to vrátane laikov i odborníkov, rovnaký názor – má pozitívny vplyv na zdravie. Zhrnieme vám výhody športovania a pokúsime savás...