Najlepšie voľnopredajné lieky na spanie sú na prírodnej báze

Nie každý je schopný spať pokojne celú noc. Niektorí ľudia sa prevracajú z boka na bok a zaspia pár minút pred tým, než im zazvoní budík.

Muž trpiaci nespavosťou

Prečo sa u nás prejavuje nespavosť a čo je jej príčinou? Všetky potrebné informácie nájdete v našom článku.

Obľúbené prípravky na nespavosť

Nespavosť (insomnia)

Nespavosť je jednou zo spánkových porúch, ktorá v sebe zahŕňa predčasné budenie a/alebo problémy so zaspávaním. Človek sa budí unavený a nie je schopný podať optimálny výkon počas dňa. Časom môže nespavosť a málo spánku viesť k vzniku rôznych porúch ako napr. chronická nespavosť, úzkosť alebo depresie.

Odporúčaná dĺžka spánku u dospelého človeka je 7-8 hodín. Samozrejme, je to veľmi individuálne. Niekomu pokojne stačí 5 hodín, iný potrebuje aj plných 10. Ak však dlhšie ako dva týždne nedosahujete "svoju" optimálnu dĺžku spánku, už môžeme hovoriť o nespavosti.

Prečo trpíme nespavosťou?

Je viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spánku. Primárna insomnia (naučená nespavosť) vznikne pri kombinácií somatizovaného napätia s predstavami a pocitmi, ktoré bránia spánku. Ide najmä o poruchu zaspávania. Vyskytujú sa najmä u žien okolo 20. – 40. roku života

Žena sediaca na posteli, ktorá nemôže zaspať

Spúšťačom môže byť stres, zlá spánková hygiena, psychické problémy, zlý životný štýl, zmena prostredia, psychické vypätie, ale aj iné ochorenia ako napr. astma alebo chronická bolesť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie spánok

Príznaky nespavosti

 • Neprimerane dlhá doba zaspávania (zdravý človek zaspáva do 10 – 15 minút).
 • Opakované budenie sa počas noci.
 • Predčasné vstávanie aj napriek vhodným podmienkam na spanie.
 • Nedostatočne osviežujúci spánok.
 • Únava počas dňa, ospalosť, porucha koncentrácie a pozornosti.

Opatrenia

 • Nastaviť si biorytmus, určiť si hodinu ukladania sa k spánku a vstávania.
 • Nespať cez deň.
 • 4 – 6 hodín pred spánkom nepiť nápoje s obsahom kofeínu.
 • 3 – 4 hodiny pred spánkom nevykonávať intenzívnu fyzickú aktivitu, vhodné sú však prechádzky.
 • Udržiavať v spálni optimálnu teplotu (18 – 20 °C).
 • V prípade, že sa vám nedarí zaspať do 30 minút, vykonávajte monotónnu činnosť.
 • Neprejedať sa pred spaním, nefajčiť a nepiť alkohol.

Liečba nespavosti

Bylinkové čaje

Skúste si pred spaním vypiť čaj z byliniek, ktoré majú upokojujúce a sedatívne účinky. Vyskúšajte ľubovník bodkovaný, medovku lekársku alebo valeriánu lekársku. Účinné sú aj mučenka a levanduľa. Prípadne čaj nazývaný ašvaganda (ashwaganda), ktorý sa s pomerne dobrými výsledkami používa na nespavosť v indickej ajurvéde.

Nalaďte sa na spánok

Obmedzte počas dňa kofeín a vybite si energiu prostredníctvom športu, aby ste telo unavili. Skúste večer obmedziť obrazovky, všetko vypnite, relaxujte alebo si prečítajte knihu. Doprajte si kúpeľ, najlepšie levanduľový a snažte sa na nič nemyslieť.

Voľnopredajné lieky na nespavosť

Na záver

Pokiaľ nemôžete spať, vyskúšajte najskôr prírodné metódy, ktorými môžete spánok navodiť a nespavosť odstrániť. Nezabúdajte, že uvedené lieky sú len výživovými doplnkami, preto ak nespavosť pretrváva, navštívte svojho lekára. Niekedy je, žiaľ nespavosť taká úporná a dlhotrvajúca, že bez pomoci chemických liekov si s ňou neporadíte!

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Nadmerné potenie hlavy, tváre, rúk, nôh a na chrbte pri malej námahe – príčiny, liečbaNadmerné potenie hlavy, tváre, rúk, nôh a na chrbte pri malej námahe – príčiny, liečba

Nadmerné potenie je skutočne nepríjemné a môže sa spájať aj s vážnejším ochorením. O príčinách nadmerného potenia a možnostiach liečby si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Ako odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotíkAko odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotík

Chronický zápal môže v tele pôsobiť roky bez toho, aby sme si jeho prítomnosť vôbec uvedomili. Je dôležité vedieť, ako odhaliť zápal v tele, aké má príznaky aj ako sa zápal lieči.

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...