Magnerot aj v tehotenstve – recenzia, skúsenosti, dávkovanie. Najlepšie pred spaním

Možno vás prekvapí, za koľko zdravotných ťažkostí bez zjavných príčin môže byť zodpovedný nedostatok vitamínov či minerálnych látok v tele. V prípade, ak vás trápia časté svalové kŕče, bolesti svalov, migréna či zvýšený krvný tlak, môžete mať nedostatok horčíka. Doplniť vám ho pomôže napr. výživový doplnok Magnerot.

Magnerot magnéziové tablety recenzia

Pozreli sme sa, s čím vám pomôže, pre koho je vhodný, ako sa dávkuje a aké má Magnerot hodnotenie v užívateľských recenziách.

Magnerot v balení po 50 a 100 tabliet si môžete zakúpiť v online lekárni Dr. Max. Pri nákupe nad 9,90 eura budete mať dopravu zdarma.

Pri nedostatku horčíka nielen svalové kŕče

Najčastejším prejavom nedostatku horčíka (nazývaného aj magnézium) sú už spomínané svalové kŕče (najčastejšie sa prejavujú v lýtkach) a bolesti svalov. Horčík má totiž vplyv na veľké množstvo enzymatických reakcií v tele, a tiež na funkciu nervovej sústavy.  

Okrem toho má vplyv aj na kontrakcie srdcového svalu, pri jeho nedostatku tiež môžete pociťovať búšenie srdca alebo jeho nepravidelný tlkot.

Horčík syntetizuje bielkoviny a nukleové kyseliny a aktivuje mnoho enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizme sacharidov a aminokyselín. Taktiež ovplyvňuje vstrebávanie ďalších minerálov v tele – predovšetkým fosforu, vápnika, sodíka a draslíka.

Nepatríte do ohrozenej skupiny?

To, že budete trpieť nedostatkom horčíka pri konzumácii vyváženej stravy, je síce málo pravdepodobné, no hladina horčíka v tele môže byť narušená pri niektorých ochoreniach a stavoch. Ide predovšetkým o hnačku, zvracanie, ochorenia tráviacej sústavy (syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída), zápal pankreasu, hypertyroidizmus či ochorenia obličiek.

Magnerot tablety - dopĺňanie magnézia

Hladina horčíka klesá aj pri užívaní diuretík (lieky na odvodnenie), steroidov, statínov, chemoterapeutík i niektorých antibiotík.

Taktiež môže spôsobiť jej pokles nadmerné potenie (časté u športovcov), silná menštruácia, nadmerný stres a intenzívna fyzická aktivita.

Vylučovanie horčíka z tela podporuje aj konzumácia alkoholu, bieleho pečiva, sladkostí a nadmerná konzumácia mlieka obohateného vitamínom D.

Horčík môžete získať prirodzeným spôsobom z potravy, no taktiež ho doplníte konzumáciou niektorých minerálnych vôd (niektoré obsahujú horčík iba v zanedbateľnom množstve).

V prípade, že neprijímate dostatok horčíka v strave, môžete ho doplniť výživovými doplnkami.

Zloženie a účinky Magnerotu

Magnerot je liek, ktorého hlavnou účinnou látkou je dihydrát magnéziumorotátu. Na rozdiel od ďalších prípravkov, ktoré obsahujú horčík v inej forme, má dihydrát magnéziumorotátu vynikajúcu vstrebateľnosť a ľudské telo teda z jednej tablety vyťaží horčíka čo najviac. Okrem tejto účinnej látky obsahuje Magnerot už iba pomocné látky. Magnerot nie je liek na predpis.

Výrobca odporúča liek užívať pri poruchách svalovej a srdcovej činnosti spôsobenej nedostatkom horčíka (kŕče, tetánia, angína pectoris), pri nedostatku horčíka v dôsledku nevyváženej stravy (napr. diéta), pri užívaní antikoncepčných alebo močopudných liekov či preháňadiel.

Taktiež je odporúčaný pri alkoholizme, počas dojčenia či v období intenzívneho stresu, pri poruchách srdcového rytmu spôsobených predovšetkým predávkovaním digitalisovými glykozidmi či pri ateroskleróze. Odporúčaný je aj v tehotenstve pri riziku preeklampsie a predčasného pôrodu.

Vedľajšie účinky, upozornenia a dávkovanie

Liek Magnerot je určený pre mužov i ženy s uvedenými zdravotnými ťažkosťami. Je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy, avšak po porade s lekárom alebo lekárnikom. Užívanie lieku Magnerot deťmi či dospievajúcimi nebolo výrobcom testované.

Magnerot neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje, môže však vplývať na účinok ďalších liekov. Ak teda dlhodobo nejaké lieky užívate, poraďte sa o užívaní Magnerotu s lekárom či lekárnikom.

Magnerot má opačný účinok na srdcový sval ako vápnik – zoslabuje silu kontrakcií srdcového svalu i svalové napätie. Magnerot zosilňuje ochrňujúci účinok látok typu kurare na svaly. Taktiež zosilňuje účinok antibiotík – konkrétne kanamycínu, streptomycínu, vankomycínu či bacitracínu a naopak, oslabuje účinok tetracyklínu. Magnerot zosilňuje tlmivé účinky liekov na spanie a liekov na ultmenie centrálneho nervového systému.

Pri súčasnom užívaní Magnerotu a doplnkov s obsahom železa dodržte medzi nimi odstup 2 – 3 h. V opačnom prípade môže byť narušené vstrebávanie železa (to platí aj pre prípravky s fluoridom sodným). Viac informácií o interakciách s inými liekmi vám prezradí príbalový leták lieku Magnerot.

Magnéziové tablety Magnerot

Odporúčané dávkovanie lieku Magnerot je 2 tablety 3-krát denne v prvom týždni liečby, následne dávkovanie upravte na 1 – 2 tablety 1- až 2-krát denne. Horčík sa najlepšie vstrebáva s jedlom, ale Magnerot nemusíte užívať počas jedla. Vždy ho však zapite dostatočným množstvom tekutiny.

Výrobca odporúča užívať Magnerot aspoň 6 týždňov, pričom ani pri dlhodobom užívaní vám nehrozia žiadne komplikácie.

Dostupnosť, typy balení a cena lieku Magnerot

Liek Magnerot najjednoduchšie kúpite v internetovej lekárni alebo e-shope s výživovými doplnkami.

K dispozícii bývajú 3 druhy balení – 20-tabletové balenie kúpite za cenu cca 2,70 eur, 50-tabletové balenie za cca 7,50 eur a najväčšie 100-tabletové balenie za cenu zľahka presahujúcu 9 eur. Práve najväčšie balenie sa vyplatí najviac, pretože jedna tableta vás pri ňom vyjde iba na 9 centov (oproti 13 – 15 centom pri menších baleniach).

Najväčšie 100-tabletové balenie vám pri odporúčanom dávkovaní vystačí aj na dva mesiace.

Alternatívy k lieku Magnerot

Ako alternatívne doplnky s obsahom horčíka môžete nájsť napr. Jamieson Horčík 250 mg od známeho výrobcu výživových doplnkov. Častejšie však výrobcovia kombinujú horčík s vitamínom B6 pre lepší účinok na nervovú sústavu – napr. doplnok Magne B6, Magne B6 Forte či Magne B6 Balance.

Častá je aj kombinácia horčíka s vitamínom D pre správnu činnosť svalov – doplnok MedPharma Horčík 300 mg + Vitamín D.

Ak trpíte iba svalovými kŕčmi a problémami s nervovou sústavou, alternatívou by pre vás mohol byť liek Milgamma N, určený na zlepšenie činnosti nervovej sústavy, prevenciu pred svalovými kŕčmi a neuropatiami. Ten však neobsahuje horčík, iba vitamíny skupiny B.

Skúsenosti užívateľov, otázky a odpovede

Užívatelia si účinky lieku Magnerot v recenziách chvália a väčšina s ním má pozitívne skúsenosti. Mnohým pomohol zbaviť sa nepríjemných a nevysvetliteľných kŕčov v lýtkach. Mnohí užívatelia udávajú aj zlepšenie spánku, ich spánok je hlbší a pokojnejší (Magnerot nemusíte užívať tesne pred spaním). Taktiež si chvália, že Magnerot neovplyvňuje negatívne pečeň ani obličky, takže ho môžu užívať dlhodobo.

Pozitívne skúsenosti s liekom Magnerot majú aj ženy v tehotenstve, ktorým ho odporučil lekár.

Viacerí užívatelia sa však sťažujú, že Magnerot tabletky sú príliš veľké a niekedy ich majú problém prehltnúť. Taktiež niektorí udávajú horšiu dostupnosť niektorých variantov balenia.

Recenzie a skúsenosti s liekom Magnerot heureka.sk

  • Moje dieťa sa často budí na kŕče, môžem mu podávať Magnerot?
  • Vhodnosť lieku pre deti či dospievajúcich nebola výrobcom stanovená, odporúčame vám teda poradiť sa s pediatrom.
  • Ovplyvňuje Magnerot vstrebávanie minerálov alebo iných liekov?
  • Magnerot môže zabrániť nadmernému ukladaniu vápnika v orgánoch, ale taktiež narušiť vstrebávanie železa či výrazne ovplyvniť učinok iných liekov (pozri odstavec „Vedľajšie účinky, upozornenia a dávkovanie“). Ak dlhodobo užívate nejaké lieky, určite sa o užívaní lieku Magnerot najprv poraďte s lekárom či lekárnikom.

Záverečné zhodnotenie

Liek Magnerot je účinným spôsobom, ako doplniť organizmu horčík. Jeho výhodou je najmä účinne vstrebateľná forma horčíka, akú v iných podobných doplnkoch nenájdete. Ak máte problémy so svalmi či nervovou sústavou, môžete skúsiť alternatívne prípravky s obsahom vitamínu B6. Mnohým ľuďom však prípravky s vitamínmi skupiny B zvyšujú chuť do jedla, čo sa vám s liekom Magnerot nestane.Publikované dňa: 10.05.2019
Hodnotenie článku:
(92.6%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

06/06/2019 14:23
Lenka

Myslím si, že je lepší ako ostatné horčíky. Stačí jedna tabletka denne! Keďže nezaťažuje obličky, je vhodný aj na dlhodobé užívanie. Brala som ho aj počas tehotenstva a nemali žiaden negatívny vhod na bábätko.Odporúčam.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.