Návaly tepla a potenie nielen v tehotenstve a menopauze

Denné či nočné návaly tepla nemusia trápiť iba ženy v menopauze – naopak, stretávajú sa s nimi i mladšie ženy alebo dokonca aj muži.

Mladá žena s návalom tepla

V článku vám opíšeme, ako sa prejavujú návaly tepla, čo môže byť ich príčinou a poraídme, ako sa s nimi popasovať.

Obľúbené produkty na boj s návalmi tepla počas prechodu

Najčastejšou príčinou sú hormonálne zmeny

Návaly tepla sa prejavujú náhlym pocitom tepla, potením a začervenaním pokožky v oblasti tváre.

Návaly tepla v dôsledku hormonálnych zmien sa vyskytujú až u dvoch tretín žien v období prechodu. Často prichádzajú v noci a môžu byť sprevádzané aj zvýšenou srdcovou frekvenciou a triaškou. Návaly tepla môžu byť také intenzívne, že vás môžu prebudiť, čím trpí kvalita vášho spánku a prichádza nespavosť. Hormonálne vyvolané návaly tepla môžu postihnúť aj ženy po hysterektómii (odstránení maternice) alebo po chemoterapii.

Takéto stavy zvyknú niekedy prekvapiť aj mladšie ženy vo veku okolo 40 rokov. Vtedy môžu signalizovať, že prichádza predčasná menopauza, ktorá sa vyskytuje u 1 – 2 % žien v tomto veku. V takom prípade je vhodná návšteva gynekológa.

Nával tepla ako dôsledok menopauzy

Pri mladých ženách môžu návaly tepla signalizovať aj prichádzajúcu menštruáciu, obzvlášť v kombinácii s inými príznakmi predmenštruačného syndrómu.

Návaly tepla na začiatku tehorenstva pozná nejedna budúca mamička. V tehotenstve totiž placenta produkuje vysoké hladiny estrogénov a progesterónov, ktoré pomáhajú rastu maternice. Ich vedľajším účinkom je pocit tepla a tiež návaly tepla.

Hormonálne zmeny neobchádzajú ani mužov. U nich sa po 50. roku života hovorí o tzv. andropauaze, s ktorou prichádza postupný pokles hladiny testosterónu. Typickými pre toto obdobie sú časté zmeny nálad, prevládajúci pesimizmus či pokles libida. Andropauza u mužov je teda obdobou menopauzy u žien, pričom muži sa v tomto období taktiež stretávajú s návalmi tepla.

Ďalšie príčiny návalov tepla

Návaly tepla nemusia spôsobovať iba hormonálne zmeny, ale tiež niektoré ochorenia či lieky.

  • Obezita – Ak ste mali niekedy výraznejšiu nadváhu, určite ste si všimli, že lepšie znášate zimu a v lete sa výraznejšie potíte. Ľudské telo sa totiž cez výraznú vrstvu tuku nedokáže ochladzovať efektívne. Okrem toho obézni ľudia mávajú slabší kardiovaskulárny systém a tým pádom zhoršenú termoreguláciu. Návaly tepla môže spôsobovať aj vysoký krvný tlak, ktorý je taktiež komplikáciou obezity. V tomto prípade vám neostáva nič iné, len zredukovať hmotnosť a uľahčiť vášmu telu život.
  • Alergie a potravinové intolerancie – Aj pri precitlivelosti na niektoré zložky potravy sa môžete stretnúť so začervenaním tváre a potením. Ide o prirodzenú reakciu organizmu, ktorá je podobná, ako keď skonzumujete pikantné alebo pálivé jedlo.
  • Vedľajšie účinky liekov – Do skupiny liekov spôsobujúcich návaly tepla patria niektoré opiáty, antidepresíva či lieky na liečbu osteoporózy. Ak vám návaly tepla spôsobené liekmi prekážajú, nevysadzujte ich, ale poraďte sa s lekárom, ktorý vám ich predpísal o možnostiach ich výmeny za iné.
  • Úzkostné stavy – Psychické napätie, úzkosť či dokonca panická porucha môžu taktiež viesť k návalom tepla a začervenaniu pokožky tváre. Určite ste sa s tým stretli, ak ste mali trému z nadchádzajúceho vystúpenia pred širším publikom.

Obézna mladá žena

  • Ochorenia – Návaly tepla najčstejšie spôsobujú ochorenia súvisiace s hormonálnym systémom a narušením funkcie orgánov. Patria sem napr. ochorenia ako hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy) či niektoré bakteriálne a vírusové ochorenia.
  • Prehriata miestnosť – Nielen počas slnečných letných dní, ale aj v zimnom období niektorí ľudia miestnosti zbytočne prekurujú. S prekúrenou miestnosťou potom prichádzajú návaly tepla a potenie v noci, kedy telu stačí nižšia okolitá teplota. Ak vás takýto nával prebudí, stačí znížiť teplotu v miestnosti (znížením teploty radiátora alebo vykurovacieho telesa) či spať pod tenšími prikrývkami.

Pomocnú ruku podajú výživové doplnky či hormonálna liečba

Hormonálna liečba na zmiernenie návalov tepla sa používa u žien v období prechodu. Je účinná, no má aj množstvo nevýhod, preto je jej nasadenie individuálne a túto možnosť musí zakaždým posúdiť lekár.

Ženám v prechode pomôžu aj špeciálne výživové doplnky určené na zmiernenie prejavov menopauzy. Môžu obsahovať fytoestrogény (rastlinné estrogény) či adaptogény, ktoré dokážu zvýšiť hladinu progesterónu a znížiť hladinu prolaktínu. Mnohé z nich však nie je môžné užívať v tehotenstve, v období dojčenia ani pri nasadenej hormonálnej liečbe.

Zmiernenie návalov tepla spôsobených inou než hormonálno príčinou dosiahnete odstránením tejto príčiny (zmena liekov, liečba ochorenia či zníženie hmotnosti v prípade obezity).

Obľúbené produkty na boj s návalmi tepla počas prechodu

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 03.03.2019
Hodnotenie článku:
(86%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

08/04/2019 11:55
Kaja70

Každá žena, ktorá už má menopauzu za sebou, vám môže potvrdiť, že nejde o príjemnú čas ženského života. Ja to zvládam iba vďaka Sérélysu, ktorý potlačil nočné potenie aj nespavosť a prinavrátil mi psychickú pohodu. Začala som ho užívať na odporúčanie mojej gynekologičky a tento výživový doplnok teraz kvôli pozitívnej osobnej skúsenosti odporúčam ďalej.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Plodné dni a ovulácia pred menštruáciou – ako ich rátať Plodné dni a ovulácia pred menštruáciou – ako ich rátať

Milé dámy a partnerské páry, vedeli ste, že si tehotenstvo a rodičovstvo môžete naplánovať nielen prostredníctvom antikoncepcie, ale aj prirodzeným spôsobom? Stačí, ak si partnerka začne...

Ovulácia a ovulačné testy aj zo slín Ovulácia a ovulačné testy aj zo slín

Hľadáte možnosti, ako zvýšiť šance na otehotnenie? Ste na dobrom mieste. Prispieť k počatiu môžu ženy pomocou sledovania ovulačných dní. Čo je to ovulácia, kedy nastávajú ovulačné dni či...

Najsilnejšie prírodné afrodiziaká pre ženy - ktoré potraviny fungujú? Najsilnejšie prírodné afrodiziaká pre ženy - ktoré potraviny fungujú?

Je všeobecne známe, že existujú prostriedky na zvýšenie sexuálnej chuti a prirodzenou cestou v sebe môžete prebudiť spiace libido. Čo to afrodiziakum v skutočnosti je, aké prírodné...