Materská kašička vo forme kapsúl, krémov i mydiel. Aké sú jej účinky?

Včely nám poskytujú široké spektrum zdravých produktov. Inak to nie je ani v prípade materskej kašičky. Ide o lepkavú hmotu bielo-zlatej farby. Je to výlučok párových žliaz včiel robotníc. Má typickú chuť a kyselkavú vôňu. Robotnice ňou kŕmia včeliu matku, a to priamo z úst do úst – po celý život. Proces v každom včelstve funguje tak, že vajíčka včelej matky sa po troch dňoch premenia na larvy. Tieto sú všetky po dobu troch dní kŕmené materskou kašičkou. Po troch dňoch sa z nich stanú robotnice alebo trúdi. Jedine v prípade jednej larvy, a to ďalšej včelej matky. Tá je kŕmená včelou kašičkou po celý život práve vďaka jej vlastnostiam na pohlavné orgány.

Včely robotnice kŕmia materskou kašičkou larvy

Materská kašička je radená medzi silné biologické stimulátory. Keď má larva 4 dni, tak včelári odoberajú materskú kašičku. Je to tak preto, lebo vtedy jej je v úli najviac. Včelstvo zvládne aj niekoľko takýchto zásahov bez toho, aby bolo oslabené.

Vedeli ste, že oplodnená matka nakladie až 1 500 vajíčok denne?

Obľúbené produtky s obsahom materskej kašičky

Materská kašička

Čistá materská kašička je výživný produkt, ktorý obsahuje veľa proteínov a vitamínov. Pôsobí pozitívne na obsah železa v krvi, na mozog, zväčšuje počet erytrocytov, kulocytov a hemoglobínu. Podporuje sexuálnu vitalitu, využíva sa ako antidepresívum a má množstvo iných zdravotných prínosov. Blahodárne pôsobí na pokožku, a preto je využívaná aj v kozmetike. 

V priebehu dejín považovali ľudia materskú kašičku za prameň mladosti a krásy. Vychádzali z vekového rozdielu medzi robotnicami a včelími kráľovnami. Robotnice žijú niekoľko mesiacov, pritom včelia kráľovná aj štyri roky. Na základe toho sa okolo materskej kašičky vytvorilo aj veľké množstvo mýtov.

Aké je zloženie?

Materská kašička obsahuje široké spektrum vitamínov. Sú to najmä vitamíny A, B, C, D, E, K. Potom sú to bielkoviny, sacharidy, tuky, kyseliny – fóliová, nikotínová. Z minerálnych látok obsahuje železo, vápnik, chróm, mangán a draslík. Obsiahnutý biotín je potrebný na tukovú výmenu. Vitamín E stimuluje pohlavnú činnosť. Železo a mangán sú potrebné na krvotvorbu. Materská kašička má bakteriostatické účinky. Bielkoviny sú v zastúpení 40-45 %, aminokyseliny 20 %, takisto 20 % uhličitanov a 13-15 % tukov.

Včely robotnice sa starajú o úľ

Účinky materskej kašičky

Materská kašička posilňuje imunitný systém a používa sa na prevenciu ochorení rôznych druhov. Účinná je pri znížení únavy a pomáha bojovať so stresom. Takisto zlepšuje spánok, pamäť a chuť pracovať. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám a napomáha k celkovej vitalite. Všetky účinky by sa dali ale zhrnúť nasledovne:

 • Posilňovací a energetický účinok.
 • Účinná pri únave, strese a ospalosti.
 • Detoxikuje organizmus a má antioxidačné účinky.
 • Antivírusový účinok.
 • Antimykózny účinok.
 • Lieči dolné dýchacie cesty.
 • Účinná pri srdcovo cievnych ochoreniach.
 • Pomáha pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe.
 • Účinná pri liečbe porúch krvného systému u pacientov s cukrovkou.
 • Zabezpečuje správnu funkciu štítnej žľazy.
 • Zvyšuje potenciu.
 • Zlepšuje srdcovú činnosť.
 • Má antibakteriálne účinky.
 • Zlepšuje chuť do jedla.
 • Normalizuje množstvo materského mlieka pri zníženej sekrécii.
 • Rozširuje cievy a normalizuje krvný tlak.
 • Dokáže zneutralizovať účinky niektorých jedov.
 • Obnovenie narušených funkcií reprodukčných orgánov u mužov a žien.
 • Účinná je včelia materská kašička na plodnosť.
 • Účinná pri liečbe hormonálnej a žľazovej nerovnováhy.
 • Môže slúžiť ako energetický doplnok.
 • Prevencia voči chrípke.
 • Pomáha hojiť rany a vredy.
 • Lieči ochorenia ústnej dutiny a nosohltanu.
 • Pomáha pri liečbe stomatologických ochorení.
 • Pomáha zabraňovať plešivosti a tvorbe lupín.
 • Pomáha pri liečbe mykóz a plesní.

Ako z vyššie uvedeného vyplýva, tak materská kašička má ozaj širokospektrálne využitie. Okrem vyššie spomenutého lieči aj aterosklerózu, roztrúsenú sklerózu, ischemickú chorobu srdca a účinná je aj pri toxikóze u tehotných žien.

Vyberáme z nášho katalógu

Pre koho nie je materská kašička vhodná a aké sú nežiaduce účinky?

Včelia materská kašička by nemala mať žiadne negatívne účinky. Dokonca s ňou nemajú problémy ani alergici – na rozdiel od peľu. Ak máte na niečo alergiu, tak pozorne sledujte svoj zdravotný stav po celú dobu užívania. Pri 2 z 10 alergikoch sa môže prejaviť nejaká reakcia. Materskú kašičku by však nemali užívať ľudia alergickí na med a včelárske produkty. Materskú kašičku sa neodporúča užívať vo vyššom tehotenstve a takisto by ju nemali užívať ľudia, ktorí sa liečia warfarínom.

Včelia materská kašička

Nevhodná môže byť aj pre osoby s vysokým alebo nízkym krvným tlakom. Ak by takéto osoby kašičku chceli užívať, tak iba pod lekárskym dohľadom. Deti by mali užívať materskú kašičku najskôr len v malých dávkach práve kvôli ojedinelej alergickej reakcii. Ak je dieťa alergické na med, tak sa užívanie neodporúča vôbec.

Materská kašička má detoxikačné účinky. Keď sa tento proces v tele naštartuje, tak môžeme pociťovať miernu nevoľnosť. To je však pri každej detoxikácii bežné a tento jav je len súčasťou každého detoxikačného procesu. Ak by ste ale užili väčšiu dávku, tak môže vyvolať hnačku. Vzhľadom na detoxikačné účinky sa neodporúča konzumovať pred spánkom.

Ako užívať materskú kašičku?

Materskú kašičku by sme mali užívať cca pol čajovej lyžičky denne. Doporučená dávka je 1-2 gramy denne. Skladovať by sa mala v chladničke a spotrebovať behom pár mesiacov (do pol roka). V chlade sa musí uchovávať pre zachovanie liečivých vlastností. Materskú kašičku môžeme aj zmraziť – takto vydrží 2-3 roky. Môže byť aj súčasťou medu. Spôsobov ako užívať včeliu kašičku je viac, závisí to najmä od formy, v akej ju kúpite.

Včelia materská kašička v medovom pláste

Kde sa dá kúpiť a formy materskej kašičky

Čo sa týka materskej kašičky, tak na trhu je široké portfólio produktov. Má využitie v kozmetike. Včeliu materskú kašička v kozmetike nájdete vo forme šampónov, mydiel, krémov alebo iných prípravkov. Predáva sa aj ako doplnok stravy vo forme tabliet alebo materská včelia kašička ako tobolky. Veľmi často sa pridáva do medu. Ceny sú závislé od formy, balenia a výrobcu. Najčastejšie ju nájdeme vo forme tabliet a balenie 25 tabliet sa dá kúpiť už za cca 6 eur. Takisto sa dá kúpiť v naturálnej podobe priamo včelia materská kašička od včelára.

Produkty z materskej kašičky

Ostatné včelie produkty

Včelie produkty členíme na priame, kam patrí včelí jed, vosk a materská kašička. K nepriamym produktom patria také, ktoré si vyžadujú určité spracovanie – med, propolis a včelí peľ. Včelí jed vylučuje jedová žľaza včelích samíc a má uplatnenie v medicíne. Včelí vosk má širokospektrálne využitie vo farmácii, kozmetike, elektrotechnike, ale aj v móde. Včelí peľ sa osvedčil v boji so starnutím a dávkuje sa ako na vonkajšie, tak aj vnútorné použitie. Propolis je zmesou vosku živíc. Na trhu sa predáva buď ako tinktúra, alebo v prášku.

Materská kašička má veľmi veľa pozitívnych účinkov. Neslúži však ako náhrada rozmanitej stravy a s jej dávkovaním buďte opatrní – dodržujte inštrukcie na príbalových letákoch. Podľa môjho názoru sú jej účinky veľmi preceňované. Produkty z nej sú určite vhodné k detoxikačným kúram. V recenziách a podľa skúseností užívateľov je takisto vhodná k boju s únavou, vyčerpaním a zlepšuje chuť do jedla. Takisto je však potrebné byť opatrný a nekonzumovať produkty, ak je človek alergický na produkty včiel.


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.