Propolis a propolisová tinktúra – aké sú ich účinky na zdravie?

Nepochybne ste už počuli množstvo zaujímavých informácií o včeľom mede a s veľkou pravdepodobnosťou aj overili ich pravdivosť jednoduchým spôsobom, konzumáciou. Veľkú pozornosť si však zaslúžia aj ďalšie produkty od usilovných včiel – propolis a propolisová tinktúra. Čím sa líšia? Prečo je im pripisovaná taká dôležitosť? Aké sú ich účinky?

Včelí propolis

Hotová alchýmia. Áno, aj tak môžeme označiť propolis i propolisovú tinktúru. Je to vďaka kombinácii látok, ktoré obsahujú, a kvôli liečivým účinkom, ktoré dosahujú. Z čoho sa získavajú? Na čo všetko sa používajú? Prečo ich Európsky úrad pre bezpečnosť potravín doposiaľ nezaradil medzi liečivá, a to aj napriek tomu, že sú považované za „antibiotikum 21. storočia“?

Obľúbené produkty s obsahom propolisu

Čo je propolis?

Včely na to určené zbierajú z pukov kríkov a stromov lepkavú živicovú hmotu, ktorú neskôr miešajú s voskom. Samotný propolis vzniká pôsobením enzýmov obsiahnutých vo včelích slinných žľazách. V podstate ide o včelie lepidlo, resp. tmel. V úli totiž slúži na vypĺňanie menších otvorov a na posilnenie jeho obranyschopnosti, a to hneď 2x.

Včelár so včelami

Chráni včelstvo pred chorobami a zároveň zabraňuje vstupu parazitov do úľa. Ak sa do úľa dostane neželaný návštevník (napr. myš, jašterica a pod.), obklopia ho propolisom. Keďže sa tak postarajú o mumifikáciu, zabránia vzniku hnilobných procesov i zápachu. Táto ochrana priamo súvisí aj s názvom produktu – z gréckeho pro = pred, polis = mesto, čiže predmesto.

Nie je propolis ako propolis. A nemáme na mysli len jeho tuhosť – pri nižších teplotách je tuhý a drobivý, pri vyšších lepkavý až rozpustný. Líši sa zložením aj sfarbením, pričom obe na seba vzájomne vplývajú. Charakteristický je predovšetkým tmavohnedým odtieňom. Spektrum zelenej, žltej až po červenohnedú však taktiež nie je výnimkou.

Čo obsahuje?

Zloženie propolisu nie je „štandardizované“. Jeho vlastnosti sa teda môžu v závislosti od konkrétnych podmienok meniť. Prečo nie je nikdy rovnaký? Surový propolis a obsah látok v ňom (viac ako 50) ovplyvňuje množstvo faktorov, a to najmä zdroj živice (rastlinné zdroje), ročné obdobie, zemepisná šírka, druh včiel. Výsledkom je rôznorodá zmes, ktorá má úľ od úľa iné zastúpenie, a tým aj pomerne veľké množstvo rôznych liečivých účinkov.

Včelí tmel propolis

Účinky propolisu sú tak stále objektom výskumov. Avšak, podľa doterajších štúdií a zistení môžeme tvrdiť, že vo všeobecnosti propolis tvoria živice a rastlinné balzamy (50 %), vosky (30 %), esenciálne oleje (10 %), peľ (5 %), ostatné látky (5 %). Z tohto základu – flavonoidy, kyselina ferulová (silný antioxidant), minerálne látky a i. – plus ich synergické pôsobenie s ďalšími zložkami vytvárajú prospešný výsledok a bolo preukázané, že blahodarne pôsobia na človeka.

Doplňujúca informácia: Keďže vplyv vyššie uvedených faktorov má za následok, že aj vzorky získané z jedného včelstva sa môžu líšiť, kontrolované klinické testy sú na opakovanie veľmi náročné. To je zároveň odpoveďou na otázku, prečo EFSA propolis celoeurópsky neštandardizovala ako liečivo. Liečebné používanie propolisu je pritom doložené už v 3. tisícročí p. n. l. u Egypťanov, Grékov a Rimanov.

Čo vylieči propolis? Aké má účinky?

Podľa viacerých internetových zdrojov med s propolisom a propolisovou tinktúrou fungujú ako liek na všetko. Stretnete sa napr. s tvrdeniami, že sú vhodné aj pri bolestiach hlavy, infekcii močových ciest, poruchách krvného obehu, zhoršenom trávení, že je propolis na cholesterol, kĺbový reumatizmus, klimakterické ťažkosti a i. Názory sa v tomto smere veľakrát líšia (a to aj z dôvodov vyššie uvedených).

Propolis má preukázané nasledovné zdravotné benefity:

 • Antimikrobiálne účinky – ničenie baktérií, pôsobí ako antibiotikum na prírodnej báze, využívaný aj v stomatológii (ochorenia ústnej dutiny, ochrana pred zubným kazom a pod.).
 • Imunostimulačné účinky – posilňuje oslabenú imunitu, je prevenciou pred prípadnými ochoreniami.
 • Antifugicídne účinky – propolis na ekzém? Propolis na bradavice? Pomáha aj v boji proti plesniam a rôznym kožným ochoreniam.
 • Dezinfekčné a protizápalové účinky – funguje nielen ako dezinfekcia, urýchľuje tiež hojenie rán (odreniny, ľahké popáleniny), má vlastnosti eliminujúce zápaly (v tomto smere je bežne odporúčaný propolis na prostatu).
 • Analgetické účinky – tlmí bolesť (napr. hrdla, uší, žalúdočných vredov a i.).
 • Antioxidačné účinky – do určitej miery spomaľuje „proces starnutia“ (propolis na tvár zlepšuje kvalitu pleti).

Čo je tinktúra?

S propolisom sa najčastejšie stretávame práve v podobe propolisovej tinktúry. Tá vzniká lúhovaním surového propolisu v alkohole, následne jeho scedením a zriedením na 60 %. Je však potrebná koncentrovaná forma alkoholu (min. 70 %, ideálne 80 % - 96 %), pretože inak by sa propolis nemusel dostatočne rozpustiť a tinktúra by mohla stratiť požadovanú účinnosť.

Tekutý propolis - propolisová tinktúra

Pri propolisovej tinktúre sú uvádzané percentuálne ukazovatele. Jeden poukazuje na podiel propolisu, druhý sa týka alkoholu (etylu), ktorý bol na výrobu použitý. Napríklad, ak je na etikete výrobku uvedené, že ide o 30 % propolisovú tinktúru, tak na 100 g finálneho produktu pripadá 30 g surového propolisu.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako sa vyrába?

Výroba domáceho propolisu, resp. propolisovej tinktúry pozostáva iba z dvoch ingrediencií. 30 g rozdrveného propolisu (bežne dostať v lekárni, za cca 4 €) vložte do tmavej fľaše a zalejte 5 dcl alkoholu (80 %). Fľašu odložte na tmavé miesto (pri izbovej teplote), avšak nezabudnite denne pretrepať, aspoň 3x.

Po 10 dňoch roztok preceďte cez jemné sitko, prefiltrujte cez papierový filter. Nechajte ho vo fľaši ďalších 7 dní, tentoraz pri teplote 8 – 10 ºC a opäť prefiltrujte. Následne pridajte 5 dcl alkoholu (40 %). Vznikne 60 % propolisová tinktúra o objeme 10 dcl.

Doplňujúca informácia: Ak chcete propolis lúhovať napr. vo vodke, zbytočne budete strácať čas. Všeobecne by malo platiť, že čím vyšší obsah alkoholu a vyššia koncentrácia výluhu, tým účinnejšia tinktúra. 80 % alkohol však nie je lacnou záležitosťou, preto si treba položiť otázku, či nebude lepšie siahnuť po kvalitných produktoch od overených výrobcov.

Na čo sa používa? Aké je dávkovanie a užívanie?

Z hľadiska aplikácie má propolis použitie dvojaké. Užíva sa buď vnútorne, ako propolisová tinktúra či tzv. vodný propolis, alebo sa „zvonka“ prikladá na lokálne miesto ako obklad či kozmetická maska (napr. propolisová masť), v závislosti od typu zdravotného problému, prípadne prevencie.

Propolis dávkovanie:

 • Afty, zapálené ďasná – 2x denne nakvapkajte tinktúru na vatový tampón a potrite ňou postihnuté miesta. Môžete tiež pár kvapiek pridať do vody a denne kloktať. Na trhu sú dostupné i zubné pasty s propolisom (napr. biomed propoline).
 • Bolesť hrdla, chrípka, zápal priedušiek – opäť sa odporúča kloktanie alebo zábaly (s použitím propolisovej masti či tinktúry – cca 30 kvapiek). Med s propolisom bude ideálnou kombináciou – do lyžičky medu pridajte 20 kvapiek tinktúry, užívajte 3x denne.
 • Tráviace ťažkosti – hodinu pred jedlom (3x denne) užívajte cca 20 kvapiek pridaných do mlieka alebo medu. Pri zápche sa odporúča zriediť 50 kvapiek tinktúry v 1 dcl vody a vypiť nalačno.

Propolis v prírodnej forme

 • Akné, problémová pleť, popraskaná pokožka – na vyrážky pomáha tinktúra, na pleť je vhodnejšie použitie vodného extraktu, ktorý neobsahuje alkohol, a preto ju nevysušuje. Na popraskané chodidlá je dobrou voľbou obklad zo zohriateho surového propolisu, ktorý necháte pôsobiť 24 hod., vymeníte celkovo 3x.
 • Bradavice, kurie oká – na postihnuté miesto naneste tinktúru alebo propolisovú masť a na noc prelepte (po cca 2 týždňoch by sa mali ukázať prvé výsledky).
 • Bolesť ucha – malý vatový tampón namočte do vodného propolisu a vložte do boľavého ucha. Prekryte ho suchým vatovým tampónom a nechajte pôsobiť cca hodinu (u detí cca 20 min.).
 • Hojenie rán, ekzémy – tinktúru alebo prášok z propolisu môžete pridať aj do masti alebo lekárenskej vazelíny a aplikovať priamo na kožu. Samozrejme, tinktúra a produkty z lekárne sú vítané (samostatnou kategóriou je propolis na absces).

Pre koho je propolis vhodný, resp. nevhodný ?

 • Propolis v tehotenstve – užívanie v tehotenstve a počas dojčenia nemá negatívny vplyv na budúcu mamičku či dieťa, avšak ak sa bavíme o produktoch z propolisu, ktoré neobsahujú vysoké množstvo alkoholu ako tinktúra. Sú nimi napr. olejový a vodový roztok, tablety s koncentrovaným výťažkom a i. Tinktúru však možno použiť napr. na lokálne poranenia. Za zmienku stojí i propolis sprej.
 • Ako podávať propolis deťom – propolis je vhodný už pre deti od 3 rokov, či už na posilnenie imunity alebo na problémy s dýchacím ústrojenstvom. Odporúčania v dávkovaní sa najmä na internete často líšia, a preto je lepšie vsadiť na rady lekára alebo produkty špeciálne určené pre deti, napr. Propolis baby tinktúra. V príbalovom letáku sa dočítate potrebné informácie.
 • Alergie a ochorenia – vznikne na propolis alergická reakcia? Ak ste precitlivení na včelie bodnutie či máte vedomosť o alergiách na viaceré rastliny, radšej sa otestujte. Môžete tak urobiť u lekára alebo v domácom prostredí. Stačí si vatovým tampónom s propolisovou tinktúrou natrieť kožu na predlaktí. Ak sa objavia červené fľaky, svrbiace vyrážky či ďalšie ťažkosti ako nevoľnosť a sťažené dýchanie, odpoveď je jednoznačná.

Doplňujúca informácia: Propolis nie je pre organizmus škodlivý. Jeho dávkovanie však jednoznačne odporúčame konzultovať s vaším lekárom. Jednotlivé produkty na báze propolisu majú totiž rôznu „silu“ a je tiež dôležité rozlišovať typ a závažnosť zdravotného problému. Predídete tak prípadným komplikáciám (ak sa predsa len rozhodnete užívať propolis na vlastnú päsť, tak pamätajte „na prestávky“ – všetkého veľa škodí).

V akých formách sa dá kúpiť? Aká je cena?

Existuje pomerne veľké množstvo výrobkov s obsahom propolisu. Niektoré sú, dokonca, zbavené alergénnych zložiek a neobsahujú ani alkohol. Reč je napr. o vodnom extrakte z propolisu. Propolis kúpite vo forme prášku, kapsúl, kvapiek, ústneho spreja, zubnej pasty, sirupu, krému a, samozrejme, propolisovej tinktúry. Pri problémoch s prostatou pomôžu napr. propolisové čípky.

Obľúbené produkty s obsahom propolisu

Recenzie a skúsenosti ľudí

Skúsenosti ľudí hovoria jednoznačne v prospech propolisu. Diskusné fóra ponúkajú početné pozitívne reakcie na „propolisové prípravky“, dokonca v nich tie negatívne ani nenájdete. Jediné mínus, s ktorým sa na internete v súvislosti s propolisom stretnete, je možná alergia na zmes látok v propolisovej tinktúre. Ak si prečítate recenzie konkrétnych produktov, napr. na heuréke, zistíte, že hodnotenia neklesajú pod 90% a všade je uvádzaná spokojnosť.

Včely vyrábajúce propolis

Propolis a cena je však témou, pri ktorej sa môžu názory líšiť. Odvíja sa od gramáže, od „značky“ (výrobcu) a od formy výrobku. Pohybuje sa preto od drobných až po desiatky eur. Ak by vás zaujímala cena za propolis 100 g, museli by ste hľadať u včelárov či v špecializovaných predajniach. Na internete a v lekárňach sa totiž surový propolis predáva väčšinou po 20 g od cca 3,50 €.

Pripájame niekoľko recenzií, ktoré poukazujú na širšie využitie propolisu (prepisy sú citáciou, bez ohľadu na pravopisné a gramatické chyby):

„tiež sme striekali špeciálnu propolisovú tinktúru do hrdla keď bolo veľmi zle a dokonca sme aj kvapli do nosa (zmes harmančeka a propolisu). nás mamka liečila s propolisom bežne a dodnes ho pri svojom liečení užívam pri rôznych zdravotných problémoch...“ (biokozmetika, modrykonik.sk)

„pre nášho syna, ktorý trpí epilepsiou a mentálnou retardáciou sme mu ju dávali a prestali nám záchvaty... my sme dávali od 5-15 kvapiek ráno a večer a potom naspäť 10 dní pauza a znovu, takto 3 roky...“ (jaja19, nanicmama.sme.sk)

Z recenzií na propolisové prípravky:

Recenzie na propolis šampón na heuréke

Recenzie na propolis echinacea sprej na heuréke

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 25.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...