Metličkové žilky na nohách – prírodná liečba a domáce recepty

Metličkové žilky na nohách trápia množstvo ľudí, prevažne žien. Tento problém vnímame z estetického hľadiska najmä v lete. V horúcich dňoch chceme nohavice vymeniť za krátke sukne a šortky, no niektorí z nás by červené a fialové cievky na nohách najradšej skryli.

Metličkové žilky na nohách - aká je liečba?

Metličkové žilky sa však vyskytujú aj na tvári či na hrudi. Prečo sa cievky vyskytujú a je odstránenie metličiek vôbec možné? Poďme sa na to pozrieť.

Čo sú metličkové žilky?

Cievky sú tenké rozšírené žilky nachádzajúce sa priamo pod pokožkou. Podobajú sa metličkám alebo pavučinkám a sú sfarbené dočervena až fialova. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách, najmä ak často a dlho sedíme alebo stojíme, na tvári a dekolte. Tento problém vnímame skôr z estetického hľadiska – metličky nie sú také nebezpečné ako kŕčové žily, no stane sa, že žilky začnú bolieť a spôsobovať opuch nôh.

Koho môžu trápiť

Metličky trápia ženy o niečo častejšie než mužov. Vek hrá takisto rolu – objavujú sa prevažne u ľudí starších ako 25 rokov. Ich vznik ovplyvňuje aj genetika. Tí, ktorí zaznamenali výskyt tohto ochorenia v rodine, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku cievok. Výskyt cievok ovplyvňujú aj hormonálne zmeny, preto sa môžu objaviť u tehotných žien, žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu a žien v prechode.

Príčiny vzniku metličkových žíl, liečba a prevencia

S metličkami súvisí aj to, koľko času venujeme pohybu. Cievky na nohách sa môžu objaviť u ľudí, ktorí v práci často a dlho stoja, sedia alebo zvyknú sedávať s prekríženými nohami. Ohrozené skupiny sú aj ľudia s nezdravým životným štýlom, obézni ľudia a fajčiari.

Liečba metličkových žiliek

Ak sa u vás už metličky objavili a trápi vás tento estetický problém, nevešajte hlavu. Je množstvo spôsobov, ako zmierniť začervenanie a dokonca problém odstrániť. Pri menších a novovzniknutých problémoch je vhodné začať s masážami. Masáž nôh však spojte s natieraním bylinných mastí, najmä s obsahom gaštanu konského, ginka biloby alebo hamamelu virgínskeho. Pomáhajú zmierniť opuch a začervenanie, posilniť cievy a zlepšiť krvný obeh.

V lekárni možno dostať množstvo krémov, mastí a chladiacich gélov ale aj výživových doplnkov posilňujúcich cievy. Mnohé krémy majú dokonca krycí efekt, a tak nielen liečia, ale hneď aj riešia kozmetický problém.

Účinné krémy na metličkové žilky

S metličkami vám dokáže pomôcť aj lekár, a to napríklad laserovým zákrokom. Laser odstraňuje metličkové žilky pod pokožkou bez potreby anestézy. Metlička sa väčšinou stratí už po prvom ošetrení, no je prirodzené, že sa nám v priebehu života objavia nové metličky.

Ďalšou možnosťou je sklerotizácia. Ide o ošetrenie, pri ktorom do žiliek vpichuje sklerotizačný roztok. Táto látka vyvolá zápalovú reakciu a cievka zanikne. Samotný zákrok môže trochu bolieť. Po ňom sa kvôli zániku cievok môžu vyskytnúť modriny a niekoľko týždňov po ňom je potrebné nosiť kompresívne pančuchy.

Aj keď cievky vnímame ako estetický problém, mali by sme ich vnímať ako varovný signál, že naše nohy potrebujú lepšie prekrvenie a starostlivosť. Najúčinnejšou liečbou je však rozhodne prevencia a dostatočný pohyb, ktorý vaším nohám zaručí prekrvenie a správnu cirkuláciu krvi.

Prevencia vzniku metličkových žíl

Najlepšou prevenciou vzniku metličkových žiliek je celkové zlepšenie životného štýlu. Pokiaľ v práci často sedíte, skúste si robiť prestávky, počas ktorých sa prejdete po kancelárii. Či už dlho sedíte, alebo stojíte, pre lepšie prekrvenie si skúste nohy vykladať na vyvýšené miesto alebo nosiť kompresívne ponožky či pančuchy.

Ľuďom s nadváhou a obezitou rozhodne pomôže, ak zhodia nadbytočné kilogramy, no pohyb a cvičenie by mal do svojho života zaradiť každý. Beh, rýchla chôdza, plávanie a dynamické cvičenia zlepšujú krvný obeh a sú tak účinnou prevenciou vzniku metličiek. Tvorbu metličiek ovplyvňuje aj typ obuvi, aký nosíte. Tým najhorším, čo pre svoje nohy môžete urobiť, je nosiť vysoké podpätky a tesnú obuv. Zhoršujú totiž krvný obeh a kvôli zhoršenej cirkulácii krvi sa časom môžu objaviť metličky.

Vyberáme z nášho katalóguPublikované dňa: 16.09.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie sirupy proti kašlu aj pre deti a tehotné Najlepšie sirupy proti kašlu aj pre deti a tehotné

Takmer každé nachladnutie a chrípka je sprevádzaná kašľom, ktorého sa nie a nie zbaviť. V našom článku vám prezradíme všetko potrebné o sirupoch proti kašľu a predstavíme tie...

Šalvia lekárska – tinktúra aj olej má účinky na vlasy, hrdlo aj rany Šalvia lekárska – tinktúra aj olej má účinky na vlasy, hrdlo aj rany

Šalvia lekárska alebo  " Salvia officinalis "  je čím ďalej tým viac známa bylinka. Má široké uplatnenie, používa sa ako prísada do kozmetických prípravkoch, ako ochucovadlo studených a...

Valetol – cena, dávkovanie, zloženie.Účinky na bolesť hlavy aj zuby Valetol – cena, dávkovanie, zloženie.Účinky na bolesť hlavy aj zuby

Bolesť zubov, migréna či bolestivá menštruácia – problémy, ktoré dokážu človeku poriadne znepríjemniť deň. Dnes si predstavíme liek Valetol, ktorý vám pomôže so spomínanými zdravotnými...