MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?

MSM je skratka odvodená od chemickej látky metylsulfonylmetán (dimetylsulfát). Ide o prirodzene sa vyskytujúcu látku v tele zvierat, ľudí a v mnohých rastlinách. Telo ju síce vytvára samo, ale nie v dostatočných dávkach. MSM prášok je vhodný na vnútorné i vonkajšie použitie pre všetky vekové kategórie.

MSM prášok

Prečo je taký populárny? Na čo všetko sa používa? Prečítajte si viac informácii jeho zložení a účinkoch.

MSM ako prášok i tablety

Dôležitosť MSM pre zdravie človeka

MSM je zdrojom organickej síry. Tá sa nachádza v každej bunke v tele človeka, zvieraťa a u niektorých rastlín. Zvýšený príjem tohto stopového prvku môže podstatne zlepšiť celkové zdravie človeka, predstavuje prostriedok, ako predchádzať alebo čiastočne liečiť chronické zápaly. Veľmi často sa využíva na produkciu a zvláčnenie kolagénu, ktorý zabezpečuje kĺbovú mobilitu, urýchľuje hojenie rán a svoje opodstatnenie má aj pri alergiách rôzneho typu a druhu, napr. pri sennej nádche, pri alergii na peľ. Účinkuje aj v prípade potravinovej intolerancie, keďže podporuje tvorbu tráviacich enzýmov a zmierňuje príznaky histamínovej intolerancie. 

Čo sa nachádza v MSM?

V jednotlivých produktoch, ktoré si môžete kúpiť, sa väčšinou nachádza len MSM, no isté rozdiely medzi nimi sú. Pri týchto suplementoch je dôležité pozerať sa na zloženie, pretože účinok MSM do veľkej miery závisí od toho, z čoho MSM je. Najideálnejšie sú produkty, v ktorých sa nachádza prírodný metylsulfonylmetán, teda ten, ktorý sa získava z ovocia, zeleniny alebo z morskej vody. Dôležité je, aby išlo o 100-percentný prášok MSM, bez pridania rôznych chemických, konzervačných látok, bez pridania umelých farbív a ďalších škodlivých zlúčenín. Niektoré výživové produkty MSM sú aj s pridaným vitamínom C, ktorý zvyšuje absorpciu a tým pádom aj efektivitu MSM.

Ako sa MSM získava?

MSM sa získava zo stravy, konzumáciou výživových doplnkov, ale aj kúpaním a vdychovaním morskej vody. Prírodné zdroje obsahuje MSM vo veľmi malom množstve, rpeto sa získava oxidáciou dimetylsulfátu. Ak sa na produktoch nachádza, že ide o 100% prírodné MSM, znamená to, že je získavané oxidáciou. Takto získané MSM je chemicky totožné s MSM, ktoré sa prirodzene vyskytuje v prírode.

MSM sa v minimálnom množstve vyskytuje aj:

 • v ovocí, v orechoch,
 • v paradajkách, kukurici, reďkovke, cesnaku, cibule, pažítke, špenáte, brokolici,
 • v čajoch a káve,
 • v mlieku a vo vajciach,
 • vo vývare z kostí...

Napriek tomu, že sa nachádza v rôznych potravinách, jeho problémom je, že hneď ako sa rozpustí vo vode, hlavne pri varení, rýchlo vyprchá.

Účinky MSM

Síra sa podieľa na výrobe glutatiónu, ktorý predstavuje najdôležitejší antioxidant v tele. Je to akoby "šéf" všetkých antioxidantov v tele človeka, keďže glutatión ich reguluje. Ako antioxidant podporuje detoxikáciu a kontroluje zápalové procesy v tele človeka, resp. znižuje a odstraňuje zápal. Ochraňuje aj DNA pred starnutím a pred rakovinovými bunkami.

✅ Vyživuje kĺby

Podľa viacerýxh štúdií MSM vplýva na zmiernenie bolesti kĺbov a osteoartrózu, čo je najčastejšie ochorenie kĺbov. MSM pracuje tak, že otupuje poškodenie tkaniva a zápal a zvyšuje životnosť leukocytov, ktoré sa podieľajú na protizápalových procesoch. Navyše, síra sa podieľa na tvorbe kolagénu, ktorý kĺbom dodáva pružnosť a vďaka dostatočnej kolagénovej výstelke nedochádza k opotrebovaniu (vydratiu) chrupaviek.

MSM prášok má priaznivé aj nepriaznivé účinky na zdravie

Rýchlejšia regenerácia

MSM urýchľuje hojenie a zotavovanie sa po náročnej fyzickej aktivite, po cvičení. Znižuje riziko zápalového procesu, ktorý je bežnou reakciou imunitného systému na zvýšenú záťaž. Potláča aj nadmernú produkciu proteínového komplexu, teda polypeptidov, ktoré regulujú imunitný systém. MSM znižuje vplyv stresu na organizmus, vrátane stresu pri cvičení.

Zmierňuje bolesť

Tým, že nedochádza k veľkej zápalovej reakcii, nedochádza ani k veľkej bolesti. Navyše, MSM urýchľuje hojenie poškodených svalových vlákien a pri zvýšenej aktivite sa zvyšuje aj antioxidačná činnosť v tele. Produkciou kolagénu sú kĺby oveľa menej náchylnejšie na poranenia, resp. aj keď k nejakému zraneniu dôjde, úraz nie je takým vážnym a bolestivým problémom ako bol bez MSM.

Podporuje krásnu pleť a rast vlasov

Kolagén a keratín, ktorý produkuje MSM, sa nachádza aj v pokožke, vo vlasoch a v nechtoch. O pokožke v tejto súvislosti je známe, že vrásky vznikajú hlavne nedostatočnou tvorbou kolagénu. Na niektorých miestach, hlavne na tých, ktoré sa pri mimike používajú najčastejšie, sa nestíha tvoriť v množstve, ktoré pokožka potrebuje, a preto vznikajú vrásky. Vplyvom MSM sa pokožka stáva krajšia, vrásky sú menej viditeľné a keďže je MSM protizápalový, nevznikajú ani zapálené póry, aknózna pleť, začervenanie.

Rovnako dôležitý je kolagén a keratín pre kvalitu vlasov. Vplyvom kolagénu je vlas pružnejší, neláme sa. Vlasy rastú rýchlejšie pretože sa aktivujú bunky v korienkoch. Vlas je pri česaní pevnejší a odolnejší.

Zmierňuje príznaky alergie

Alergia vzniká ako nesprávna reakcia alebo prehnaná reakcia imunitného systému na nejaký vonkajší podnet. Telo si totiž myslí, že tento predmet môže ohroziť zdravie človeka, preto spúšťa obranu. Štúdie preukázali, že prášok MSM znižuje alergické reakcie, pričom vôbec neoslabuje imunitu, práve naopak, posilňuje ju. U ľudí, ktorí trpia alergiou, sa vykonávali štúdie súvisiace s alergiou a užívaním MSM. Už po 30 dňoch užívania sa alergické reakcie zmiernili. Ľudia menej často kýchali, neobjavovalo sa u nich svrbenie a zmiernila sa aj dýchavičnosť.

Ďalšie účinky MSM

 • podpora tráviaceho systému – odstraňuje zápchu, nadúvanie, hnačku, histamínovú intoleranciu,
 • zmierňuje predmenštruačné a menštruačné bolesti,
 • telu dodáva energiu – používa sa pri syndróme chronickej únavy,
 • zmierňuje artritídu (ochorenie ovplyvňujúce kĺby, najbežnejšou formou je osteoartritída),
 • má protirakovinové účinky v oblasti pečene, hrubého čreva, močového ústrojenstva, žalúdka, pažeráka a kože,
 • detoxikuje telo od škodlivých látok (cukor, tuk, ťažké kovy, baktérie, vírusy...),
 • znižuje hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi, čím upravuje vysoký krvný tlak,
 • zmierňuje bolesti hlavy, migrény,
 • pôsobí upokojujúco, používa sa aj pri depresívnych stavoch a na liečbu rôznych psychických ochorení,
 • posilňuje nechty, zabraňuje vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín,
 • pokožku vyživuje, hydratuje,
 • pomáha pri liečbe rôznych ekzémov, psoriázy, akné, dermatitídy.

Keďže každá bunka v tele človeka potrebuje na svoju správnu funkciu síru, je pravdepodobné, že užívaním kvalitného MSM sa zlepší stav celého tela.

Vyberáme z nášho katalógu

Dávkovanie a užívanie

Každý produkt sa od seba nejakým spôsobom líši. Preto sa budeme opakovať, pred užitím si prečítajte písomné informácie k produktu MSM, aby ste vedeli, ako presne dávkovať a v akom množstve užívať MSM. Vo všeobecnosti sa za dennú bezpečnú a aj odporúčanú dávku považuje 3 000 mg MSM. Všetko závisí od toho, na čo konkrétne chcete MSM užívať. Ak máte vážny problém týkajúci sa artrózy, potom 3 000 mg asi stačiť nebude. To, koľko presne a ako užívať MSM prekonzultujte s vaším lekárom.

Ukázalo sa, že denná dávka 3 000 mg je účinná na: zlepšenie stavu pokožky, na posilnenie vlasov, nechtov, na rýchlejšiu regeneráciu tela po športovom tréningu. Túto dávku je dobré rozdeliť na niekoľko častí počas dňa..

 • MSM prášok  = väčšina trénerov odporúča dávkovať práškové MSM podľa telesnej hmotnosti cvičenca. Na 1 kg hmotnosti pripadá 50 až 100 mg MSM. Odporúča sa postupne dávku zvyšovať podľa potreby. Celodennú dávku je dobré rozdeliť si minimálne na 2 menšie dávky (ráno, večer a poprípade ešte jednu počas tréningu).
 • MSM tablety = sa najčastejšie užívajú podľa veku alebo podľa fyzickej záťaže.
 • MSM krém = závisí od typu krému, niektoré sa používajú len pri bolesti kĺbov a svalov, iné zase pred a po tréningu alebo ráno a večer.

S užívaním MSM sa nespájajú žiadne negatívne účinky, preto je vhodný aj na dlhodobé užívanie.

MSM sa najčasjetšie predáva v práškovej forme, obľúbenou formou sú aj tablety. Cena za 250 g je cca 5 eur a vyššie, za tablety/kapsuly je to približne 15 eur za 120 ks.

Najčastejšie otázky o MSM

Môžu MSM užívať aj tehotné a dojčiace ženy?

Neboli zrealizované dostatočné výskumy, ktoré by vyhodnotili účinok MSM pre túto kategóriu žien. Preto odporúčame poradiť sa o tom so svojím gynekológom.

Je MSM vhodný aj pre deti a mládež?

Závisí to od samotného produktu. V popise jednotlivých suplementov nájdete informáciu o orm, či je prípravok vhodný pre deti. Niektoré doplnky sa môžu podávať a iné (väčšinou tie so silnejšou koncentráciou) zase nie. Ale tak, ako pomáhajú dospelému človeku, môže MSM pomôcť aj deťom a tínedžerom. 

Aké varianty MSM existujú a ktorá je najlepšia?

Dostupný je vo forme gélov a krémov, v práškovej alebo tekutej forme ale aj ako tablety/kapsuly. Ktorá forma je však najlepšia, je individuálne. Každá môže byť dobrá na niečo iné = krém na vrásky, prášok a tabletky na kĺby a pod.

Je MSM prášok pre kone bezpečný aj pre človeka?

Mnoho športovcov, ktorí sa venujú vrcholovému športu, užíva namiesto MSM prášku, ktorý je určený pre človeka, prášok MSM pre kone. MSM sa v týchto produktoch nachádza v oveľa silnejších koncentráciách, pričom zdravie človeka nijako negatívne neovplyvňujú, len sa o niečo ťažšie vstrebávajú ako klasické MSM.

Kedy pocítim prvé účinky MSM?

Prvé účinky sú citeľné, pri väčšine produktov MSM, po prvom dni. Závisí to najmä od koncentrácie, v ktorej sa MSM v produkte nachádza. Čím vyššia koncentrácia a množstvo MSM na mg, tým rýchlejší a lepší účinok.

Najobľúbenejšie MSM produkty


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?

Kolagén je nevyhnutnou zložkou nášho organizmu, keďže tvorí až 30 % zo všetkých bielkovín. Aby však bola jeho konzumácia skutočne efektívna, telu musíte dodať i ďalšie dôležité živiny.

KetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenziaKetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenzia

Doplňte bielkovinovú alebo ultra nízkosacharidovú diétu aj špeciálnou starostlivosťou o pokožku. Doprajte jej kvalitnú dávku kolagénu, začnite užívať KetoDiet Collagen Plus a zredukujete...

Zerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺbyZerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺby

Bolesťami, zápalmi a ochoreniami kĺbov a kostí sú ohrození hlavne seniori, športovci a ľudia s obezitou. Práve tí by nemali zanedbávať pravidelnú a kvalitnú kĺbovú výživu akou je Zerex...