Najlepšie predtréningové stimulanty

Predtréningové doplnky (alebo tiež predtréningové pumpy) slúžia na podporu športovcov pri ich výkonoch. Obľúbené sú najmä u kulturistov, fitness a silových športovcov, ktorým pomáhajú zvýšiť podaný výkon, vytrvalosť a tiež zlepšiť ich regeneráciu.

Predtréningové doplnky

Niektorí športovci im však nedôverujú, pozrieme sa preto na to, ako vám môžu pomôcť, z čoho sa skladajú a ako ich správne užívať. Predstavíme vám tiež 4 najobľúbenejšie „predtréningovky“.

Obľúbené predtréningové doplnky

Ako fungujú predtréningové doplnky

Sú to pokročilejšie formy výživových doplnkov, ktoré sa nazývajú aj predtréningové pumpy. Už z názvu vyplýva, že ich cieľom je nabudiť (napumpovať) športovca pred tréningom a zlepšiť transport živín a iných dôležitých látok v tele.

Ich základom býva semi-esenciálna aminokyselina zvaná L-arginín, ktorá vytvára v tele oxid dusnatý a podporuje syntézu bielkovín. Niektoré pozorovania ukázali, že nárast oxidu dusnatého v tele zlepšil prúdenie krvi a tiež stimuloval tvorbu rastového hormónu.

V predtréningových pumpách nenájdete anabolizéry testosterónu ako tribulus terrestris. Žiadna zo štúdií nedokázala priame zlepšenie prírastkov svalovej hmoty len vďaka užívaniu predtréningových doplnkov – ich vplyv je skôr nepriamy skrz možnosť tvrdšie trénovať.

Účinky predtréningových stimulantov:

 • Podporujú svalový rast a dodávajú energiu – Na rast svalov je nutný tvrdý tréning. Taký však vyžaduje veľké množstvo fyzickej i psychickej energie a pri intenzívnych tréningoch sa mnoho športovcov po čase pretrénuje. Predtréningové doplnky dodávajú svalom energiu a zlepšujú ich napumpovanie (odtiaľ názov pumpy), čo vám umožní trénovať dlhšie a tvrdšie a zaznamenať väčšie prírastky svalovej hmoty i sily, čím nepriamo podporujú rast svalov.
 • Spaľujú tuky – Predtréningové pumpy udržujú váš metabolizmus na rýchlej úrovni. Zvyšujú hladinu glycerolu a neesterifikovaných mastných kyselín, čím podporujú spaľovanie väčšieho množstva tukov.
 • Podporujú regeneráciu – Regenerácia tvorí podstatnú časť tréningového procesu a práve počas nej dochádza k rastu svalov a zvyšovaniu ich výkonnosti – mali by ste z nej teda vyťažiť maximum. Predtréningové pumpy podporujú prúdenie krvi, čím pomáhajú zefekívniť dodávanie kyslíka do buniek a zlepšujú regeneráciu svalov. Taktiež dokážu obmedziť prejavy tzv. svalovej horúčky.

Zloženie predtréningových doplnkov

Každý predtréningový suplement (doplnok) má, samozrejme, iné zloženie, základ ale väčšinou tvoria rovnaké alebo podobné látky.

Najčastejšie vyskytujúce sa zložky v predtréningových doplnkoch:

 • L-arginín – V ľudskom organizme produkuje oxid dusnatý, čím zlepšuje syntézu svalových bielkovín a tým zvyšuje výkon a zlepšuje regeneráciu.
 • Arginín etyl ester – Bol odvodený z L-arginínu, na rozdiel od neho však vyniká lepšou absorpciou.
 • AAKG – Taktiež odvodený z L-arginínu, poskytuje však ešte väčšie napumpovanie.
 • Citrulín malát – Kombinácia malátu a aminokyseliny zvanej L-citrulín. Podporuje svalovú energiu, zlepšuje vytrvalosť, regeneráciu a oďďaluje nástup svalovej únavy.
 • Agmatín – Podporuje napumpovanie pomocou lepšieho transportu živín a prúdenia krvi.
 • Kofeín – Psychoaktívny stimulant nervového systému, ktorý dokáže zlepšiť sústredenie a znížiť únavu.
 • Taurín – Neesenciálna aminokyselina, ktorá zlepšuje fungovanie mozgu, zvyšuje výkonnosť, podporuje regeneráciu i spaľovanie tukov.
 • Beta alanín – Neesenciálna aminokyselina produkovaná v pečeni, ktorá sa zúčastňuje na procese tvorby dipeptidu zvaného karnozín. Ten dokáže oddialiť účinky kyseliny mliečnej produkovanej pri intenzívnych výkonoch. Tým pádom vám pomôže udržať dlhšie a intenzívnejšie kontrakcie počas tréningu.
 • DMAA (geranamín) – Nazýva sa aj 1,3-dimethyamylamin alebo skrátene 1,3-dim. Ide o látku získavanú z oleja kvetín rodu geranium, nedajte sa však popliesť jeho pôvodom. Ide o veľmi silnú látku s účinkami podobnými metamfetamínu alebo efedrínu, ktorá sťahuje cievy, zvyšuje tlak a tepovú frenkvenciu. Tým urýchľuje metabolizmus a zlepšuje bdelosť a koncentráciu. Vo vyšších dávkach alebo v kombinácii s kofeínom má ale nepríjemné vedľajšie účinky spojené so zvýšením krvného tlaku. Táto látka je považovaná za doping a v mnohých krajinách je jej predaj zakázaný.
 • Glycerol monosterát – Zvyšuje objem extracelulárnej tekutiny, pomáha zadržavať vodu vo svaloch a spôsobuje ich maximálne napumpovanie.

Vhodnosť, dávkovanie a vedľajšie účinky

Predtréningové doplnky sú dostupné v práškovej, tabletovej alebo tekutej forme. Najefektívnejšie bývajú práve tie tekuté, zároveň sú často najdrahšie.

Väčšina týchto doplnkov je vhodná pre osoby staršie ako 18 rokov, a to ako pre mužov, tak i pre ženy. Im príde vhod nejedna špeciálna predtréningovka pre ženy, ktorá je svojím zložením šitá na mieru ich špecifickým potrebám.  

Nie sú ale vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, osoby s poruchami krvného tlaku (či už nízky alebo vysoký), chorobami srdca (okrem iného aj srdcová arytmia), problémami s pečeňou, diabetikov, pri problémoch s dýchaním alebo s prostatou.

Príprava na cvičenie

Keďže každý predtréningový doplnok má odlišné zloženie, výrobca vždy uvádza odporúčané dávkovanie pre konkrétny výrobok. Účinok niektorých predtréningových suplementov býva preceňovaný, no niektoré obsahujú látky so skutočne silným účinkom, preto by ste nemali prekračovať dennú dávku odporúčanú výrobcom.

Výrobcovia spravidla odporúčaju prvý raz užiť polovičnú dávku na otestovanie tolerancie organizmu, okrem iného aj tráviacej sústavy. Ak máte citlivý žalúdok, môžete na niektorú zložku reagovať negatívne.

Nakoľko zloženie každého predtréningového doplnku je odlišné, vedľajšie účinky sa nedajú zovšeobecniť. Najčastejšie ide o bolesti hlavy, slabosť, hnačky, alergie, zápaly, zhoršenie astmy či nízky alebo, naopak, vysoký tlak krvi.

Pri doplnkoch s obsahom kofeínu, taurínu či DMAA si zasa dajte pozor na zvýšený krvý tlak a z toho vyplývajúce búšenie srdca, dýchavičnosť a závrate. Tieto vedľajšie účinky sú zosilnené obzvlášť užívaním kombinácie uvedených látok, no dajte si pozor tiež na kombinácie kofeínu a predtréningových stimulantov s ich obsahom (napr. príliš veľa kávy či čaju denne). Tieto doplnky taktiež nie je vhodné užívať pred cvičením neskoro večer – mohli by ste mať problém so spánkom.

Dostupnosť a cena

Tieto výrobky nájdete v každom fitness e-shope medzi výživovými doplnkami. Najznámejšie značky predtréningových doplnkov sú Weider, MuscleTech, Scitec nutrition, GymBeam či ActivLab.

Ceny sa pohybujú od cca 8 eur až po nejakých 30 eur za najúčinnejší doplnok, resp. veľké balenie.

Top 4 najlepšie stimulanty pred tréningom

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 19.02.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Yum yum protein – recenzia srvátkového proteínu na chudnutie Yum yum protein – recenzia srvátkového proteínu na chudnutie

Srvátkový proteín Yum Yum Whey je vďaka komplexu tráviacich enzýmov ľahko stráviteľný, čo zabezpečuje rýchle nasýtenie bez zaťaženia žalúdka. Proces chudnutia je efektívny, cesta ku...

Somatodrol recenzia – cena, dávkovanie, účinky, skúsenosti Somatodrol recenzia – cena, dávkovanie, účinky, skúsenosti

Poznáte ten pocit, keď ste telom aj duchom neustále v posilňovni a nebadáte výsledky. Bez kvalitných doplnkov výživy to nepôjde. Pomôže vám Somatodrol?

Konopný proteín aj na chudnutie. Najlepší má Kompava aj GymBeam? Konopný proteín aj na chudnutie. Najlepší má Kompava aj GymBeam?

BIO, vegetariánsky a vegánsky konopný proteín je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín. Nehovoriac o priaznivých účinkoch konopných semiačok. O konopnom proteíne sa v článku dozviete...