Pečeňová diéta aj na chudnutie. Jedálny lístok a dovolené potraviny

Počuli ste už niekedy o pečeňovej diéte? Ak si myslíte, že pôjde o diétu pri ktorej budete jesť rôzne druhy pečene, ako je kuracia, kačacia a tresčia pečeň, ste na omyle.

Pečeňová diéta - zakázané a povolené potraviny

Ide o detox pečene od škodlivín a tukov. Čo to však skutočne je, ako funguje a čo vďaka pečeňovej diéte môžete získať, sa teraz dozviete.

Aká je to pečeňová diéta?

Pečeň je orgán, ktorý v našom tele zohráva dôležitú úlohu, predovšetkým sa podieľa na spracovaní živín získaných zo stravy, odstraňuje toxické látky, vylučuje žlč, produkuje enzýmy. Pečeňová diéta, nazývaná aj "bez tuková" diéta je druh stravovania, ktorého hlavným cieľom je obnoviť funkciu pečene a ochrániť ju pred nepriaznivými vplyvmi, ako je prejedanie sa, konzumovanie nezdravých potravín, ale aj stres, fajčenie, pitie alkoholu a vdychovanie či prijímanie ďalších látok, ktoré znečisťujú životné prostredie.

Pečeňová diéta tvorí základ úspešnej liečby pri mononukleóze, žltačke a pri stukovatenej resp. tučnej pečeni.

Pečeňovou diétou získate

Ak vydržíte držať pečeňovú diétou, získate omnoho viac ako len zdravú pečeň. Podľa vašich skúseností získate:

 • viac energie a vitality,
 • schudnete,
 • naštartuje sa vám metabolizmus,
 • kožné problémy budú len minulosťou,
 • posilní sa vám imunita,
 • organizmus zbavíte od toxínov,
 • budete pokojnejší a vďaka vyváženej strave budete mať stálu pozitívnu náladu.

Princípy pečeňovej diéty

Pečeňový detox patrí k tým náročnejším diétam, hoci, povedzme si úprimne, ktorá diéta je jednoduchá. Základným pravidlom tohto špecifického stravovania je vynechanie konzumáciu živočíšnych a rastlinných tukov, živočíšnych bielkovín a korenín. Asi ste teraz šokovaní, pretože v tomto momente rozmýšľate, čo vlastne budete jesť. Nebojte sa, i keď hladovať pravdepodobne budete, od hladu neumriete. Medzi základné pravidlá diéty patrí:

 1. Jedlo varte, parte alebo používajte teflónovú panvicu, ktorá nevyžaduje olej.
 2. Dôležité je zvýšiť príjem sacharidov, ktoré sú hlavným zdrojom energie počas diéty.
 3. Snažte sa vyhýbať sa bielkovinám, prijímajte väčšinou bielkoviny zo zeleniny a zo škrobových potravín.
 4. Obmedzte prísun tukov čo možno na maximum.
 5. Užívajte výživové doplnky B-komplex.
 6. Snažte sa vôbec nesoliť, pretože soľ zadržuje v tele vodu a spôsobuje opuch pečene.
 7. Pite veľa vody a bylinných čajov.

Pečeňová diéta je účinný detox pečene

Čo pečeňová diéta zakazuje a čo povoľuje?

Pri tomto štýle stravovania sa budete musieť rozlúčiť s tučným mäsom, masťou, so slaninou, údeninami, salámami, klobásami, paštétami, s tučnými rybami (losos, makrela). Z mliečnych výrobkov budete musieť "dať zbohom" maslu, smotane, šľahačke, jogurtu s obsahom tuku vyšším ako 4 %,s tvrdými syrmi nad 30 % tuku.

Nepovoľuje ani orechy a semienká, ktoré majú vysoký podiel tuku, teda búrske orechy, mandle, kokos, slnečnicové semienka, mak. Do tejto zakázanej kategórii spadá aj bujón, masox, tatárska omáčka, majonéza.

Ďalej zakazuje:

 • vyprážať, grilovať, piecť;
 • zeleninu, ktorá nadúva = kapusta, kel, cibuľa, ale aj príliš veľa cesnaku;
 • ovocné kompóty, marmelády;
 • čerstvé pečivo;
 • sladkosti, koláče, zákusky;
 • sladké vody a nápoje;
 • alkohol a fajčenie.

Čo povoľuje?

Pri pečeňovej diéte treba veľký dôraz klásť na zvýšený príjem tekutín. Najvhodnejšie je samozrejme pitie čistej pitnej vody a pre ešte lepšiu očistu a regeneráciu pečene, čaj z Pestreca Mariánskeho.

Jedálny lístok ďalej tvorí:

 • mäso s nízkym obsahom tuku = kuracie, morčacie, králičie;
 • chudé ryby = kapor, pstruh, platesa, treska;
 • ojedinele nízkotučné mliečne výrobky = pod 4 % tuku = tvarohy, jogurty, mlieko, cottage syry, tvrdé syry s menším obsahom tuku ako 30 %;
 • ovocie a zelenina, pričom ovocie maximálne 2-krát denne;
 • bazalka, kurkuma, oregano, minimálne používajte soľ;
 • prílohy = zemiaky, ryža;
 • v malých dávkach pečivo, najlepšie celozrnné, nízkokalorické alebo nekysnúce (toasty, hrianky);
 • zelený jačmeň, chlorella.

Potraviny, ktoré sú pre detox pečene tými naj

Cesnak - hoci sa nachádza aj v kategórii potravín, ktoré diéta zakazuje, v rozumných, menších dávkach ju očisťuje. Látky, ktoré obsahuje (alicín, selén), môžu podráždiť pečeň pretože pri ich prijímaní musí svoju aktivitu zvýšiť a vyprodukovať väčšie množstvo enzýmov. Ale pečeň rýchlo očisťuje a to tak, že ničí a odplavuje toxíny z tela.

Grapefruit, citrón a limeta - je ovocie, ktoré je bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý pôsobí ako antioxidant a teda zbavuje telo škodlivých látok. Buďte však opatrní, ovocie jedzte len v dopoludňajších hodinách. A pozor, šťavy z grapefruita sa nemusia znášať z liekmi na krvný tlak, chemoterapeutík, betablokátorov a s liekmi pri transplantácií. Preto grapefruit konzumujte minimálne 4 hodiny pred takýmto liekom alebo po lieku.

Cvikla a mrkva - je zelenina, ktoré obsahuje rastlinné flavonoidy a betakarotén. Sú to farbivá, ktoré dodávajú zelenine a ovociu farbu. Okrem toho sú silnými antioxidantnmi, telo zbavujú baktérií, zápalov, ale aj rakovinových buniek.

Listová zelenina - je najlepšia na očistenie pečene, pretože obsahuje významný chlorofyl, ktorý má mnoho vitamínov, je antioxidantom, vyznačuje sa terapeutickými vlastnosťami, posilňuje imunitu, očisťuje nielen pečeň, ale aj krvný obeh, črevá a koniec koncov, celé telo.

Jablko - je zdrojom vitamínov a minerálov a aj pektínov. Pektíny sú látky, ktoré rozširujú cievy, znižujú hladinu zlého cholesterolu a tým zlepšujú prietok krvi.

Tekvica - je ďalšia potravina, ktorú pečeňová diéta povoľuje, pretože obsahuje beta-karotén, vitamíny ako je B6, C, E, zdravé tuky, vlákninu a je takmer bez kalórií.

Vlašské orechy - obsahujú arginín = aminokyselinu, ktorá telo zbavuje škodlivého amoniaku; glutatión, ktorý bráni telo pred oxidašným stresom, toxínom, ťažkým kovom a starnutím, a samozrejme, zdravé omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú nášmu srdiečku.

Kurkuma - je najvhodnejším korením počas pečeňovej diéty. Môžete ju použiť na ochutenie prakticky čohokoľvek, dokonca aj do jogurtu. Obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú pečeni spracovať živiny z potravy, čím šetrí pečeň.

Pseudoobilniny - sú obilniny ako napr. pšeno, quinoa, pohánka. Obsahujú vysoké množstvo vlákniny, ktorá očisťuje črevá od toxínom, prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu a na dlhý čas vás zasýti.

Zelený čaj - je známy antioxidantom katechínom, ktorý zabraňuje šíreniu a bujneniu nádorov, teda má protirakovinové účinky a navyše vás nabudí poriadnou dávkou energie.

Pečeňová diéta a jedálniček na minimálne 3 dni

Raňajky

 • Zaparené ovsené vločky s nízkotučným bielym jogurtom/s jahodovým džemom/s mliekom/s ovocím;
 • Celozrnný chlieb/toasty s nízkotučným rastlinným maslom a zeleninou;
 • Ovocný/zeleninový šalát;
 • Káva alebo čaj.

Desiata

 • Akékoľvek ovocie alebo zelenina;
 • Nízkotučný cottage syr;
 • Nízkotučný tvaroh s vlašskými orechmi.

Obed

 • 125 gramov uvareného chudého (kuracieho) mäsa s varenými alebo na pare pripravenými zemiakmi, varená zelenina;
 • 125 gramov morčacieho mäsa s ryžou a zeleným šalátom;
 • Zeleninová polievka.

Olovrant

 • Nízkotučný jogurt;
 • Zeleninové smoothie alebo ovocné;
 • Šaláty.

Večera

 • Chudá ryba (pstruh, kapor, treska, platesa) so zeleninou;
 • Zeleninové rizoto;
 • Šalát s nízkotučným cottagesyrom/jogurtom/tvarohom.

Recepty

Jednoduchý a rýchly cottage šalát

Na prípravu potrebujete jeden nízkotučný alebo odtučnený cottage syr (môžete použiť aj nízkotučný tvaroh), akúkoľvek zeleninu, dokonca aj v kombinácii surovej a varenej zeleniny a štipku kurkumy. Všetko zmiešate a chutnú večeru máte hotovú.

Kuracie kocky so špenátovo-ovsenými guľami

Kuracie prsia nakrájame na kocky a uvaríme v trochu posolenej vode. Následne, kocky hodíme na rozpálenú panvicu (podotýkam, bez oleja) a rýchlo opražíme do hnedasta. Odstavíme a mäso máme hotové.

Špenátové gule pripravíme nasledovne: mrazený špenátový pretlak povaríme, pridáme roztlačený cesnak a zaparené vločky. Všetko zmiešame, odstavíme a necháme vychladnúť tak, aby sme z hmoty vedeli vytvarovať gule.

Zaparená kaša sa pripravuje jednoducho tak, že si do misky nasypete ovsené vločky, pridáte trochu vriacej vody, zakryjete a necháte zhustnúť a zmäknúť. Poznámka - takto pripravené vločky sú ľahšie a rýchlejšie stráviteľné.

Ako ešte pomôcť pečeni?

Diétou si výrazne zlepšíte celkový stav organizmu, najviac však pečeni. Ak túžite pre pečeň urobte ešte niečo navyše, pite brezovú šťavu, ktorá ničí nánosy žlče. Dá sa kúpiť aj s obsahom cukru i bez neho. Pečeň lieči aj pitie za studena lisovaný panenský olivový olej, no ešte lepší je olej z Pestreca mariánskeho. Pije sa každé ráno 1 a pol lyžice s citronádou. Do života určite zaraďte aj pravidelný pohyb. 

Vyberáme z nášho katalógu

Otázky týkajúce sa pečeňovej diéty

Koľko trvá regenerácia pečene?

Pečeňová diéta si vyžaduje čas, vytrvalosť a pevnú vôľu, pretože regenerácia pečene trvá približne 4 mesiace. Malé zmeny možno badať už prakticky okamžite, ale lekári odporúčajú ju dodržiavať už spomenutých 4 až 6 mesiacov.

Kedy je najlepšie dať sa na pečeňovú diétu?

V prípade nariadenia lekára alebo ochorenia pečene okamžite. V prípade vlastného rozhodnutia, je najlepším obdobím začiatok jari. Prečo? Pretože počas zimy máme tendenciu pečeň trojnásobne zaťažovať. Hlavne v období vianočných sviatkov a Veľkej noci. Pečeň v tomto čase zaťažujeme ťažkými jedlami, jeme oveľa viac ako inokedy a k jedeniu sa často pridáva aj alkohol.

Ako často treba pečeňovú diétu dodržiavať?

Odporúča sa aspoň raz za rok. Nemusíte ju držať 4 mesiace, dajte si na to len pár dní, cca 10 - 14, a vaša pečeň sa vám určite poďakuje aj za to málo.

Môžu pečeňovú diétu držať aj deti, tehotné a dojčiace ženy?

Áno môžu. Pečeňová diéta je v podstate zdravý spôsob stravovania, ktorý by nemal nijako ohrozovať tehotné a dojčiace mamičky či deti. Ba naopak, telo nezaťažuje, odľahčuje ho a prispieva k jeho správnemu fungovaniu. Opatrnosť by však mala byť hlavne pri pití bylinkových čajov a užívaní prírodných produktov na regeneráciu pečeni. 


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pescetariánska diéta – výhody a princípy diéty, vhodné potraviny, skúsenostiPescetariánska diéta – výhody a princípy diéty, vhodné potraviny, skúsenosti

Počuli ste už o pescetariánstve? Kombinuje výhody rastlinnej stravy a zdravotné benefity konzumácie rýb. Čo presne stojí pod pojmom pescetariánstvo, pre koho je táto diéta vhodná a čo...

Spomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmuSpomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmu

Ako sa prejavuje spomalený metabolizmus a dá sa proti nemu bojovať? Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky nájdete odpovede v článku.

14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?

Počuli ste už o pomarančovej diéte? Že nie? Poďte sa s nami pozrieť, v čom spočíva, aké má výhody a hlavne, či skutočne funguje.