Pleseň na nohách aj u detí. Na liečbu ocot, masť aj lieky

Mykóza nôh, ako sa odborne plesni na nohách hovorí, je nepríjemné bakteriálne ochorenie, ktoré má za následok svrbenie, pálenie, začervenanie a v krajnom prípade až mokvanie postihnutej časti chodidla.

Mykóza nôh

Hubovité mikroorganizmy dokážu spôsobovať veľké nepríjemnosti a značný diskomfort počas bežného dňa. Aby ste vedeli ako sa pleseň prejavuje, čím je nebezpečná a ako ju liečiť, pripravili sme pre vás komplexný článok.

Obľúbené produkty na liečbu mykózy

Ojedinelé ochorenie?

Množstvo ľudí sa mylne domnieva, že pleseň na nohách je ojedinelým ochorením a spôsobená je nedostatočnou hygienou. Nie je to úplne tak. Niekoho mykóza trápi veľmi často, iný sa jej úspešne vyhýba. Nebezpečenstvo však môže byť aj tam, kde by ste ho nečakali. Pleseň si môžete priniesť aj z obchodu s obuvou. Ak si pred vami niekto skúšal topánky a bol nositeľom tohto ochorenia, netreba veľa, aby ste ho dostali aj vy. Rovnaké nebezpečenstvo číha aj na kúpaliskách, plavárňach či vo verejných sprchách.

Krémovanie chodidiel s mykózou

Plesni vyhovuje vlhké prostredie a zároveň nízky prístup kyslíka. Potenie sa chodidla v topánke je pre tvorbu plesní ideálne. Ak ide o športovú obuv, problém môže nastať, ak topánka nie je dobre odvetrávaná a noha sa extrémne potí po dlhý časový úsek. Väčšie riziko je v prípade zimnej obuvi. Ak máte takúto obuv na nohách v priestoroch interiéru príliš dlho a vaša noha sa potí, pritom nemá dostatok prísunu kyslíka, pleseň môže vzniknúť behom niekoľkých hodín.

Ako predísť tvorbe plesní:

 • Dostatočná hygiena nôh
 • Vzdušná obuv
 • Používanie antibakteriálneho spreju do topánok
 • Používanie šľapiek v priestoroch verejných kúpalísk, spŕch...
 • Po sprchovaní nohy utierať do sucha

Prejavy:

 • Svrbenie
 • Pálenie
 • Začervenanie podráždeného miesta
 • Olupovanie kože
 • Opuch
 • Mokvanie

Vyberáme z nášho katalógu

Symptómy mykózy chodidiel

V krajných prípadoch môže byť pleseň na nohách taká nepríjemná, že môže spôsobovať problémy počas chôdze. Ak má človek niektoré z týchto príznakov, netreba ich podceňovať a je dobré navštíviť lekára, aby sa s liečbou mohlo začať čo najskôr. Inak je veľmi pravdepodobné, že pri nedostatočnej liečbe sa pleseň na nohách bude objavovať častejšie alebo sa bude vracať.

Mykóza nechtov

Práve tento efekt nastáva v prípade, že ochorenie ignorujeme dlhšiu dobu. Týmto spôsobom napadnutá koža odpadáva a zvyšná časť stvrdne. Infekcia sa tak dostáva do kože a napadá aj ďalšie časti chodidiel. Nechty začínajú mať žltkasté škvrny a špičky dokonca začínajú hrubnúť a môžu až čierniť. Posledným štádiom je, že nechty dokonca začínajú odumierať a oddelia sa od svojho lôžka. Neliečenie mykózy teda môže ľahko spôsobiť ešte väčšie komplikácie.

Mykóza nechtov

Pleseň na nohách u detí

Baktérie, plesne a kvasinky. Deti a starí ľudia sú na typy týchto ochorení omnoho náchylnejší. Platí to isté ako pri dospelých a je potrebné dbať na rovnaké zásady. V detských kolektívoch je toto ochorenie o to nebezpečnejšie, že ho nikto neočakáva a je pomerne ignorované. Sociálne zariadenia (toalety) sú v detských zariadeniach dezinfikované, no pleseň môže byť na takých miestach, kde by ju nikto nečakal. Ak máte pocit, že dieťa sa sťažuje na bolesť nôh, alebo ho nožičky svrbia, vyskúšajte prípravky z lekárne alebo domáci spôsob liečby. Predovšetkým príznaky nepodceňujte.

Liečba plesne na nohách

Základom je mykózu nepodceniť a infekciu zastaviť skôr, ako sa dostane do kože. Ak je pleseň príliš rozšírená jej liečba je naozaj náročná, predovšetkým časovo. Plesne na nohách možno liečiť viacerými spôsobmi. Najčastejšie lekári odporúčajú krémy proti plesniam.

Ľudia pozitívne hodnotia krém Canespor, ktorý je účinný aj pre iné kožné ochorenia, no účinne bojuje proti hubovitým organizmom, a teda aj plesniam. Rovnako účinným je aj Canesten krém, ktorý bojuje takisto proti kvasinkám a plesniam. Všetky tieto krémy by ste mali používať minimálne po dobu jedného mesiaca až pokým prejavy ochorenia nezmiznú.

Pleseň na nohách a domáca liečba

Existujú desiatky spôsobov, babských receptov, ktoré ľudia pri liečbe plesní nôh využívajú. Preto sme vybrali niekoľko konkrétnych receptov, ktoré v drvivej väčšine pacientom s týmto ochorením pomohli sa ho zbaviť alebo aspoň zmierniť. Niektoré z riešení odporúčajú aj samotní lekári a dôležité je, že ingrediencie, ktoré sa na spôsob liečby mykózy nôh používajú má doma takmer každý. Liečba plesní si však vyžaduje čas a aby aj domáce recepty účinkovali, procedúry musíte dodržiavať aspoň po dobu 30 dní.

Liečba mykózy

Cesnaková pasta

Antibakteriálne účinky cesnaku sú známe už z receptov našich starých mám. Použiť cesnak preto na zbavenie sa plesní je teda zaručeným úspechom. Postup je jednoduchý. Stačí ak roztlačíte aspoň dva strúčiky cesnaku a zmiešate spolu s niekoľkými kvapkami olivového oleja. Následne nanesiete na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Miesto dôkladne opláchnite a vysušte.

Použiť môžete aj cibuľu, ktorú rozomeliete a cez sitko ju odšťavíte. Miesto dôkladne umyte a následne aplikujte cibuľovú šťavu na plesňou zasiahnuté miesto. Dôkladne umyte.

Jogurtový zábal

Jogurt a všeobecne mliečne výrobky obsahujú aktívne baktérie, ktoré ľudskému telu prospievajú. Acidofilné baktérie pomáhajú spomaľovať postup plesňových infekcií. Pre tento účel kupujte čistý biely jogurt. Jednoducho ho naneste na plesňou postihnuté miesto a nechajte zaschnúť. Aplikujte tento zábal aspoň dvakrát do dňa. Biely jogurt takisto zahrňte do vášho jedálnička.

Octový kúpeľ

Kyslé prostredie baktériám neprospieva a práve preto je ocot skvelou medicínou. Ocot vysúša vlhkosť vašich chodidiel a ničí plesňové baktérie. Kúpeľ pripravíte zmiešaním octu a teplej vody. Do tohto kúpeľa si namočte nohy približne na 15 minút dvakrát do dňa. Nohy dôkladne osušte a aplikujte tento kúpeľ dovtedy, dokým sa infekcie nezbavíte. Prípadne môžete namočiť vatu priamo do octu a vody a potierajte ňou postihnuté miesto.

Domáca liečba mykózy - močenie si nôh v kúpeli

Soľný kúpeľ

Druhým účinným kúpeľom je vlažná voda zmiešaná so soľou. Do približne litrovej nádoby dajte 6 čajových lyžičiek soli a nechajte rozpustiť, namočte doň chodidlá a nechajte vymočiť aspoň 10 minút. Nepoužívajte soli príliš mnoho. Silný koncentrát by vám mohol spôsobiť nepríjemné pálenie.

Čaj

Ideálne je ak použijete na čajový kúpeľ čierny čaj (Pigi) a na liter použijete aspoň 5 čajových vrecúšok. Čaj obsahuje kyselinu trieslovú a tá pomáha zastaveniu bakteriálnej infekcie. Zalejte čajové vrecúška horúcou vodou, nechajte vychladnúť a namočte chodidlá aspoň na 30 minút.

Sóda bikarbóna

Ďalšou domácou medicínou je sóda bikarbóna, ktorá sa dá použiť takmer na všetko a výrazne pomáha aj pri boji s plesňami na nohách. Predovšetkým, ak rozmiešate lyžicu sódy bikarbóny a vodu, získate bielu pastu, ktorú vmasírujete na miesta, kde vás pleseň trápi. Necháte pôsobiť 10-15 minút a dôkladne umyjete. Sóda bikarbóna vysúša a zastavuje šírenie infekcie. Procedúru aplikujte aspoň po dobu troch týždňov.

Čajovníkový extrakt

Extrakt, resp. čajovníkový olej je silné antiseptikum, ktoré má protiplesňové účinky. Čajovníkový olej viete kúpiť v BIO obchode alebo v drogérii. Ten vmasírujte na postihnuté miesto a túto procedúru aplikujte aspoň po dobu 21 dní. Zmiešať môžete čajovníkový olej spolu s výťažkom z aloe vera.

Olivové listy

Nie sú úplne bežnou surovinou, no majú skvelé antibakteriálne účinky. Listy rozomeľte na pastu, naneste na vatu a aplikujte na postihnuté miesto. Ponechajte pôsobiť aspoň polhodinu. Miesto očistite a vysušte.

Obľúbené produkty na liečbu mykózy

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.