Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?

Povedzme si úprimne, kto by už nemal rád krásne upravené a zdravé nechty. Nie každému však zostáva čas alebo peniaze na manikúru a pedikúru zo salóna. Ak vám nezáleží vyslovene na dlhých gélových nechtoch, o bežnú starostlivosť a manikúru sa môžete postarať aj vo vlastnej réžii.

Pravidelná starostlivosť sa priaznivo odrazí na zdraví nechtov

Pravidelná manikúra má totiž množstvo výhod pre vaše nechty a vôbec nemusí ísť o časovo ani finančne náročnú záležitosť.

Prečo je starostlivosť o nechty potrebná

Starostlivosť o nechty nie je užitočná len z hľadiska estetiky, ale má viacero výhod, ktoré ste si možno ani neuvedomili.

 • Upravené nechty skrátka vyzerajú dobre – Nie je žiadnym tajomstvom, že o nechty sa staráme aj kvôli tomu, aby sme jednoducho vyzerali dobre. Pri domácej manikúre si navyše nechty môžete kedykoľvek obmeniť a doladiť napr. k zajtrajšiemu outfitu.
 • Manikúra pôsobí profesionálne – Či si to už pripúšťate alebo nie, neupravené nechty si ostatní rýchlo všimnú. Mať špinu za nechtami, odhryzené či polámané nechty, to nepôsobí vôbec profesionálne, hlavne ak vás čaká stretnutie s klientom alebo práca so zákazníkmi.
 • Manikúrou podporujete zdravie nechtov – Nechty sa môžu časom oslabovať, štiepiť, lámať, a vtedy potrebujú viac starostlivosti a výživy. Ide predovšetkým o zimné mesiace, kedy trpí naša pokožka aj nechty. Vtedy je dobré dopriať im viac hydratácie a živín.
 • Vyživíte aj ruky – Súčasťou manikúry býva často aj masáž a rôzne oleje a výživné krémy sa tak aplikujú na celú ruku, nielen na nechty. Keďže pokožka rúk býva najviac namáhaná a dehydrované, je dobré, že sa naraz zameriate aj na túto oblasť.
 • Postaráte sa o chodidlá – Starostlivosť o nechty zahŕňa aj pedikúru. Platí to isté – pri úprave nechtov sa môžete povenovať rovno aj chodidlám, dopriať im masáž, ktorá zlepší ich cirkuláciu krvi, zbaviť sa tvrdej a suchej kože a vyživiť ich krémom či olejom.
 • Nájdete si čas pre seba – Ak máte hektický týždeň, nič sa vám nedarí a klesá vám nálada, práve manikúra je skvelým spôsobom, ako si nájsť pár minút pre seba, vypnúť, zrelaxovať a zamerať sa len na jednu činnosť. Navyše vás poteší výsledok, ktorý vám dopomôže cítiť sa o kúsok lepšie.
 • Ušetríte za manikúru v salóne – Ak sa o svoje nechty postaráte doma, ušetríte peniaze na manikérku. Tie bývajú často úplne obsadené počas sviatkov, no vlastné nechty si môžete upraviť kedykoľvek, aj ráno pri šálke kávy alebo večer pri telke.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamíny na nechty

Ako na domácu manikúru

Domácu manikúru zvládne úplne každý, aj keď s ňou nemáte žiadne skúsenosti. Svoju manikúru si môžete obohatiť aj o masáž rúk, pri ktorej dôjde k zlepšeniu cirkulácie krvi, čo je prospešné hlavne vtedy, ak máte sedavé zamestnanie a často používate počítač, prípadne vás trápi karpálny tunel. K manikúre si pripravte rovný povrch a všetky pomôcky, ktoré budete potrebovať, ako odlakovač a vatové tampóny, pilník, kliešte, paličku na nechtovú kožičku, laky, ale aj krém na ruky.

 1. Zbavte sa starého laku – V prvom kroku sa zbavte akýchkoľvek nánosov predošlého laku za pomoci odlakovača a vatového tampónu. Pri výbere odlakovača siahajú mnohí po tých, ktoré neobsahujú acetón. Odlakovače s acetónom totiž vysušujú nechty viac. Na druhej strane acetón odstráni lak omnoho rýchlejšie a nechty tak netreba dlho drhnúť a ničiť tak nechtové lôžko. Ak teda zvolíte odlakovač s acetónom, nezabudnite nechtom dopriať aj hydratáciu v podobe oleja.
 2. Upravte dĺžku a tvar nechtov – Na úpravu nechtov nie je úplne vhodné používať manikúrové nožničky, keďže tie ich viac ničia a môžu prispieť k nalomeniu nechta. Šetrnejšie sú kliešte, no ak máte skutočne krehké a lámavé nechty, na skracovanie používajte iba pilník. Ten by mal byť sklenený alebo papierový, nie kovový, ktorý je tiež pre nechty príliš nešetrný. Pilníkom si taktiež necht vytvarujte do jedného z obľúbených tvarov – najčastejšie ide o okrúhly až oválny tvar, mandľový tvar pri dlhších nechtoch alebo hranatý tvar s ostrými alebo zaoblenými hranami. Necht pilníkujte smerom zo strán do stredu jemným pohybom.
 3. Nechty nechajte odmočiť – Tento krok mnohé preskakujú a ihneď sa pustia do zatláčania kožtičky. Nie je to správne. Vhodnejšie je nechať si roky namočiť do nádobky s teplou vodou a malým množstvom jemného mydla po dobu 3 – 5 minút. Po odmočení zmäkne koža na rukách, a tým aj kožtička na nechtoch, s ktorou sa bude lepšie pracovať. Alternatívne môžete použiť aj odstraňovač nechtovej kožičky, ktorý ju zjemní a pripravý na zatlačenie.
 4. Zatlačte kožičku – Na túto časť použite drevenú paličku určenú na nechtovú kožičku, ktorou kožu jemne zatláčajte. Ak je kožička nepoddajná a zatláčanie je bolestivé, skúste naniesť krém na nechtovú kožičku, ktorý ju hydratuje, zmäkčí a zároveň vyživí. Zatláčanie kožičky tak bude omnoho jednoduchšie.
 5. Doprajte rukám masáž – Tento krok nemusíte zahrnúť zakaždým pri manikúre, ale z času na čas je vhodné venovať sa aj rukám. Na ruky môžete použiť jemný peeling, ktorým odstránite odumretú pokožku. Po opláchnutí ruky dobre osušte a naneste telové mlieko alebo krém na ruky a pri nanášaní im doprajte jemnú, 5-minútovú masáž, kým sa krém dobre nevstrebe. Ak ste použili mastnejší krém, po masáži vyčistite nechtové lôžka vatovou tyčinkou s malým množstvom odlakovača bez acetónu.
 6. Lakujte v 4 vrstvách – Nakoniec prichádza na rad samotné lakovanie nechtov. Pre čo najtrvácnejší efekt lakujte v 4 vrstvách. Prvou vrstvou je priesvitný podkladový lak, ktorý treba nanášať v tenkej vrstve. Takto si chránite nechtové lôžko pred zafarbením pri niektorých viac pigmentovaných lakoch, napr. červené laky, ktoré nechajú na vašich nechtoch jemné zafarbenie aj po odlakovaní. Ďalšou vrstvou je farebný lak, ktorý chcete použiť. Je dobrú aplikovať ho v dvoch vrstvách, pretože prvá vrstva nemusí prekryť všetko a je lepšie počkať, kým spodná, tenká vrstva zaschne a na ňu sa aplikuje ďalšia, už omnoho lepšie vyzerajúca vrstva. Napokon aplikujte na vrch opäť ochranný priesvitný lak, ktorý farebný lak lepšie ochráni. Pred aplikáciou každej novej vrstvy sa vždy uistite, že predchádzajúci lak zaschol, a každú vrstvu nanášajte radšej v tenkej vrstve.
 7. Záverečná starostlivosť – Lak by vám mal po 15 – 30 minútach vyschnúť a vtedy ešte môžete ruky a nechty dodatočne vyživiť. Na nechty môžete aplikovať olej na nechtovú kožičku a ruky zase vyživiť kvalitným krémom.

Domáca manikúra – postup

Starostlivosť o nechty na nohách

Starostlivosť o nechty na nohách je v mnohom podobná manikúre. Dôležité je hydratovať a vyživovať nechty aj pokožku nôh, pravidelne upravovať dĺžku nechtov a z času na čas dopriať nohám aj masáž. K domácej pedikúre si pripravte to isté ako k manikúre, no k výbave môžete doplniť aj pemzu alebo pilník na nohy. Postup je podobný a taktiež začína prípravou nechtov, odmočením, čistením až lakovaním.

 1. Odstráňte starý lak –Odlakovačom sa zbavte starších nánosov laku. Pri tejto činnosti je dobré skontrolovať stav nechtov. Ak zistíte sfarbenie do biela alebo žlta, drsný povrch alebo zhrubnutie nechtu, môže ísť o znak nechtovej mykózy.
 2. Nohy nechajte odmočiť – Nohy si nechajte odmočiť v nádobke s teplou vodou a jemným mydlom po dobu asi 15 minút. Vďaka tomu vám zmäkne pokožka aj nechty, ktoré sa budú ľahšie upravovať.
 3. Odstráňte hrubú pokožku – Po odmočení nohy vysušte uterákom, aj záhyby medzi prstami. V tomto kroku je dobré použiť pemzu alebo pilník na nohy a odstrániť odumretú alebo zhrubnutú pokožku na nohách. Buďte ale obzvlášť opatrní, ak máte diabetes alebo problém s popukanými pätami.
 4. Skráťte nechty – Na skracovanie nechtov na nohách sú najlepšie klieštiky, nie nožničky. Skracujte skôr zarovno, nie do oblúka a predovšetkým sa vyhnite skracovaniu nechtu po stranách až tak, že bude kratší ako pokožka, aby ste sa vyhli zarastaniu nechtu. Nechty si napokon zahlaďte pilníkom.
 5. Zatlačte nechtovú kožtičku – Drevenou paličkou jemne pozatláčajte nechtovú doštičku a dostaňte sa aj do záhybov a pod nech, kde sa často hromadí špina a odumretá koža.
 6. Doprajte nohám masáž – Pred lakovaním je dobré urobiť si krátku, 5 – 10 min. masáž nôh. Použiť môžete obyčajné telové mlieko, krém na nohy alebo detský olej. Vyživíte tým chodidlá a zjemníte tvrdú kožu. Masáž si doprajte hlavne vtedy, ak veľa stojíte alebo chodíte, ak vám opúchajú nohy a potrebujete zlepšiť prekrvenie.
 7. Pustite sa do lakovania – Napokon môžete nechty na nohách nalakovať. Malým množstvom odlakovača odstráňte z nechtov zvyšky oleja alebo krému. Aj v tomto prípade použite najprv tenkú vrstvu priesvitného laku, potom 1 – 2 vrstvy farebného laku a napokon priesvitný lak na koniec. Pred každou novou vrstvou sa uistite, či lak už zaschol.

Vyberáme z nášho katalógu

Najčastejšie problémy s nechtami

Zlý stav nechtov často odrážajú symptómy ako sfarbenie nechtov dobiela alebo dožlta (mali by byť prirodzenej ružovkastej farby), zhrubnutie a stvrdnutie nechtu, zdrsnenie povrchu nechtu (mal by byť hladký) a ľahké lámanie alebo lúpanie nechtu (mal by byť pevný, odolný). Problémy s nechtami môžu odrážať nesprávnu výživu a životosprávu, vyšší vek, nechtové ochorenie alebo iné ochorenie v tele, ktoré možno na prvý pohľad s nechtami nesúvisí. Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa stretávame, sú hlavne lámavé nechty a nechtová mykóza.

Lámavé nechty

Lámavé nechty sa prejavujú veľmi krehkými nechtami, ktoré sa ľahko zlomia, štiepia a lúpu, pričom často môžu byť veľmi nepríjemné a bolestivé. Lámavým nechtom chýba predovšetkým hydratácia a živiny. Niekedy bývajú zapríčinené nedostatkom železa a keratínu. Môžu však byť aj sprievodným javom niektorých ochodení alebo sa prirodzene objaviť s pribúdajúcim vekom. Pre zlepšenie stavu nechtov je dôležité vyhýbať sa tomu, čo im škodí, teda fajčenie, chladné a suché počasie, používanie chemikálií a čističov bez ochranných rukavíc a časté močenie rúk (umývanie riadu, kúpanie).

Lámavé nechty je potrebné vyživiť zvonka aj zvnútra. Zvonka je to predovšetkým za pomoci rôznych olejčekov, krémov a lakov na spevnenie nechtov. Zvnútra zase ide o správnu hydratáciu tela a stravu bohatú na ovocie, zeleninu a čerstvé potraviny s obsahom vitamínov B, železa, magnézia, zinku či omega-3 mastných kyselín. Čo sa týka manikúry, je dôležitá, hlavne z toho hľadiska, aby ste mali nechty vždy upravené a krátke, aby nevznikali príležitosti na lámanie, pukliny a zádery. Namiesto bežných lakov by ste mali používať tie určené na spevnenie nechtov a vyhnúť sa odlakovačom s alkoholom.

Nechtová pleseň

Nechtová pleseň sa vyskytuje predovšetkým na nechtoch na nohách a toto ochorenie je častejšie, než by ste si mohli myslieť. Spoznáte ho tak, že povrch nechta nadobudne ryhy, zdrsnie, necht môže zhrubnúť a hlavne jeho farba sa zmení na bielu, žltú, niekedy až hnedú. Toto ochorenie je nepríjemné z estetického hľadiska, no predovšetkým trvá poriadne dlho, kým sa ho človek zbaví. Nechtovú pleseň môžete liečiť doma, no ak sa zhorší alebo sa jej dlho nebudete môcť zbaviť, obráťte sa na lekára.

Olej na výživu nechtov

Lekár vám môže predpísať antimykotiká, ktoré sa berú orálne, antimykotické krémy a laky. Počítajte však s tým, že liečba môže trvať pol roka až rok, pretože výsledky uvidíte, až keď vám necht úplne odrastie. Preto je nesmierne dôležité zachovať trpezlivosť a v liečbe zotrvať a pokračovať, aj keď dlho neuvidíte žiadne výsledky. Antimykotiká si môžete zakúpiť aj bez predpisu v lekárni v podobe krémov a lakov, no taktiež platí, že liečba bude dlhá a netreba sa po niekoľkých mesiacoch vzdávať.

Okrem toho môžete liečbu podporiť aj pravidelnou pedikúrou – nohy si môžete odmočiť vo vode s octom (má antimykotické vlastnosti) a nechty pravidelne zastrihávať. Plesni sa totiž lepšie darí pri neupravených a špinavých nechtoch. Dôležitá je aj pravidelná výmena ponožiek, nohy nedržte v spotenej obuvi pridlho, ale častejšie sa venujte hygiene. Môžete si pomôcť aj rôznymi babskými radami, ako už spomínaný ocot, sóda bikarbóna, olej z čajovníka a ďalšie esenciálne oleje a pod.

Ako by mala vyzerať výživa pre krásne nechty

Vyvážená strava má podstatný vplyv pre zdravie nechtov. Mala by byť rozmanitá a bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky, ktoré nechty k výžive potrebujú. Ide predovšetkým o vitamíny skupiny B ako biotín, ktorý má priamy vplyv na rast nechtov, B12, ktorý zabezpečuje vstrebávanie železa, či B9, ktorý je podstatný pre bunkovú obnovu. Strava by mala obsahovať minerály, železo, ktorého nedostatok sa hneď prejaví na stave nechtov, horčík, vápnik a zinok, ktoré rast a zdravie nechtov podporujú. Nesmú chýba ani omega-3 mastné kyseliny dodávajúce nechtom hydratáciu a pružnosť, rovnako ako vitamín A, C a E.

Strava by mala byť bohatá na bielkoviny, pretože práve tie dodajú nechtom potrebný keratín. Stravu si preto obohaťte o bielkoviny v podobe mäsa, rýb, vajíčok, mliečnych výrobkov alebo fazule, šošovice a ďalších strukovín. Nesmie chýbať ani zelená listová zelenina, brokolica, špenát, kapusta, ďalej rôzne druhy ovocia podľa sezóny. Vitamín A nájdete v mrkve a iných žltých a oranžových zeleninách a vitamín E zase v orieškoch a semienkach.

Zmeny v životospráve – čomu sa vyhnúť?

 • Udržiavajte svoje nechty čisté a v suchom prostredí – Pri práci na záhrade noste textilné rukavice, pri umývaní riadu a upratovaní s čistiacimi prostriedkami zase gumené rukavice. Udržujte hygienu nechtov. Vyhnite sa vlhkému prostrediu, spotené ponožky si pravidelne meňte. Po sprchovaní si dobre osušte oblasť nechtov, hlavne na nohách aj medzi prstami, pretože vlhkosť podporuje rast plesní.
 • Na plavárni noste šľapky – V priestore spŕch a iných spoločných priestoroch, kde sa pohybuje množstvo ľudí naboso, noste šľapky. Z plavárne si inak môžete ľahko doniesť aj pleseň.
 • Vyživujte nechty prípravkami – Použiť môžete olej na nechty, laky na spevnenie nechtov, krémy na nechtovú kožtičku a ďalšie vyživujúce produkty, ktoré vaše nechty hydratujú.
 • Nehryzte si nechty – Ak máte zlozvyk hryzenia si nechtov alebo odstraňovania kožičky v ich okolí, snažte sa s tým prestať, pretože týmto nechty nielen mechanicky ničíte, ale zavádzať si tam môžete aj baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekciu.
 • Nezlupujte si lak nechtami – Pri prvých známkach odpadávania laku majú niektorí ľudia nutkanie zlupovať si ho nechtami. Nerobte to, ničíte si tak nechtové lôžko. Radšej siahnite hneď po odlakovači.
 • Neodstraňujte si sami gélové nechty – Ak máte gélové nechty, nesnažte sa ich odstrániť okusovaním a pod. Radšej si ich nechajte odstrániť v salóne alebo si zožeňte pomôcky na to určené.
 • Neodkladajte návštevu doktora – Ak si už s problémom neviete poradiť sami, necht sa vám začal deformovať, vznikol opuch, bolí vás a pokožka v okolí je taktiež začervenaná, určite sa obráťte na doktora, ktorý vám s liečbou infekcie poradí a predpíše správnu liečbu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie nechty

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.