Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. O tom, či je postenie naozaj zdravé alebo vám môže skôr uškodiť, vás presviedčať nebudeme. Organizmus každého z nás je veľmi individuálny, preto sa nedá jednoznačne povedať, či je pre vás pôst vhodný. Preto si musíte sami zhodnotiť všetky plusy a mínusy.

Zdravé vs nezdravé potraviny

Do postenia sa pusťte však naozaj iba vtedy, keď sa s touto myšlienkou vnútorne zmierite. Všetko, čo robíte nasilu, pre vás nebude nikdy zdravé.

Zaujímavé publikácie o pôste

Pôst ako liek

Pôst má mnohých fanúšikov a mnohých odporcov. Niektorí odborníci dokonca zastávajú názor, že je pomocou neho možné poraziť nádorové ochorenia. Ak sa na pôst pozrieme čisto z praktického hľadiska, s rozumným prístupom môže pre naše telo určite predstavovať veľké zdravotné prínosy. Nezabúdajte však na to, že všetkého veľa škodí.

Dôvodom, prečo sa ľudia do pôstu púšťajú, je detoxikácia organizmu, pričom v hlavnej úlohe nájdeme naše trávenie. Trávenie je jedným zo základných procesov, ktoré prebiehajú v organizme, čím preň predstavuje podstatnú záťaž. Ak by sme si to chceli vysvetliť veľmi jednoducho, keď telo vynaloží všetko úsilie na spracovanie potravy, nemôže sa venovať iným dôležitým „záležitostiam“, ako je napr. budovanie obranyschopnosti, fungovanie svalov, ciev, srdca a iných orgánov.

Pôst má za cieľ odbremeniť naše telo od trávenia, pričom si nájde čas na iné dôležité procesy. Navyše sa môže zbaviť všetkého zlého (toxínov), keďže nie je zaťažené potravou. Postenie teda môže byť nápomocné z hľadiska detoxikácie, podpory imunity, zvýšenia fyzickej energie a psychickej pohody. Môže vám pomôcť s bolesťami hlavy, problémami s trávením či inými zdravotnými problémami. Pre tých, ktorí neprikladajú strave veľkú dôležitosť, sa to určite zdá prehnané. Skúste však zo svojho jedálnička aspoň na týždeň vylúčiť všetky „ťažké“ pokrmy (mäso, mliečne výrobky, mastné jedlá) a uvidíte tú zmenu.

Pôst na očistu pečene

Pôst sa zvykne veľmi často využívať na očistu pečene, preto tejto kombinácii venujeme špeciálnu pozornosť. Pred akoukoľvek svojpomocnou liečbou tohto orgánu však musíte pochopiť dôležitosť a podstatu jeho fungovania. Pečeň je čistička celého organizmu. Prechádza ňou všetko, čo sa doň dostane. Keď sa „zanesie“ nečistotami, prestáva fungovať, čo spôsobuje celý rad zdravotných problémov.

Vhodne zvoleným pravidelným pôstom môžete normálne fungujúcu pečeň naozaj očistiť. Nevhodne zvoleným pôstom môžete pečeni, ktorá už nejaké tie ťažkosti má, naopak, veľmi uškodiť. Hladiny triglyceridov stúpnu, obsah toxínov v tele sa zvýši, no a problém je na svete. Ak už teda problémy s pečeňou máte, o pôste by ste sa mali v každom prípade poradiť s lekárom.

Duchovná sila pôstu

V súvislosti s pôstom sa mnohokrát stretnete s jeho pozitívnym dopadom na psychickú a duchovnú stránku človeka. Každý z nás určite pozná 40-dňový kresťanský pôst, jeho korene však nájdeme aj v iných náboženstvách a filozofiách. Postil sa Budha, pôst je známy tiež v Islame či Judaizme. To, aký skutočný dopad má táto telesná očista aj na naše duchovno, musíte posúdiť sami.

Ak plánujete pôst držať prvýkrát, začnite s ním pozvoľna

Z čisto pragmatického hľadiska však na tom niečo bude. Ako sme si povedali vyššie, keď telo odbremeníme od jeho starostí s trávením, má čas na iné veci. Okrem iného, napr. i na zefektívnenie mozgových funkcií, ako je pamäť a sústredenie, a tiež na spravovanie hormónov. Za zlou náladou, stresom či depresiami pritom stojí mnohokrát práve hormonálna nerovnováha. Prvé dni postenia nebudú určite príjemné pre nikoho, no časom môže mať táto metóda skutočne pozitívny dopad aj na vašu myseľ a psychiku.

Pôst o chlebe a vode?

Predtým, ako sa dostaneme k tomu, ako dodržiavať pôst, si ujasnime jednu základnú vec. Nie, počas pôstu nemôžete prijímať žiadnu potravu. S pôstom o chlebe a vode sa stretneme skôr v súvislosti s kresťanskou tradíciou. Ak sa naň pozeráme ako na spôsob detoxikácie, chlieb alebo akékoľvek iné jedlo nie sú prípustné.

Samozrejme, pri hladovkách dlhších ako 7 dní človek musí z niečoho prijímať energiu a živiny, o čom si povieme viac nižšie. Podstatou zdravotného krátkodobého postenia (1 – 7 dní) je vylúčenie akejkoľvek tuhej stravy, niektorí dokonca tvrdia, že nie sú povolené ani ovocné či zeleninové šťavy. Pôst o chlebe a vode preto nemá nič spoločné s detoxikáciou organizmu.

Čo zvážiť pred pôstom

Pôstom si chcete určite pomôcť, nie uškodiť, preto venujte pozornosť všetkým plusom, mínusom a možným rizikám. Ak sa na „nejedenie“ pozrieme s čisto sedliackou logikou, 2 či 3 dni bez jedla človeka určite nezabijú. Ani naši predkovia nejedli 5 jedál denne 7 dní v týždni.

Nejesť týždeň, to už je však niečo iné. Preto si dopredu všetko dobre naštudujte, no a na škodu nie je ani konzultácia s lekárom. (Dobrá rada, poraďte sa s takým, ktorý je otvorený aj menej tradičným metódam „liečby“.)

Pôst je absolútne nevhodný pre ľudí s chronickými zdravotnými problémami, ako sú napríklad diabetes, kardiovaskulárne alebo psychické ochorenia. Ak trpíte akýmikoľvek zdravotnými komplikáciami, pokojne i na oko nevinnými migrénami, konzultácia s odborníkom je nevyhnutnosťou.

Čo čakať od pôstu?

Pôst je vhodný pre tých, ktorí potrebujú prečistiť svoj organizmus, takže, vlastne pre všetkých. Podľa odborníkov by ste sa do postenia mali pustiť napríklad po sviatkoch, počas ktorých si každý z nás rád dopraje viac. Vhodnou dobou je samozrejme i jar, keď nám po zime prirodzene chýba energia. Postenie vám môže pomôcť i vtedy, keď máte jednoducho podvedomý pocit, že vaše telo nefunguje naplno práve kvôli jeho „zašpineniu“.

Počas pôstu nie je povolené žiadne jedlo

Čo presne čakať od pôstu? Reakcia vášho organizmu sa nedá predpovedať s istotu. Dopad postenia na vaše telo preto môže byť rôzny. S čím však môžete počítať určite, sú rôzne, na prvý pohľad desivé, prejavy. Nadmerná tvorba kožného mazu a vyrážky, nepríjemný zápach z úst, tráviace ťažkosti (hnačky, zápcha, ťažký pocit na žalúdku), bolesti hlavy, slabé závraty, zmena farby moču, hlien v stolici, to všetko môžete zažívať pri akejkoľvek detoxikačnej kúre. Telo sa začne zbavovať všetkého zlého, čo sa nemôže diať bez akýchkoľvek vonkajších prejavov.

Strata energie býva pri pôste, paradoxne, menej častá. V prvé dni však môžete pociťovať únavu. Zlé psychické rozpoloženie je bežné taktiež v začiatkoch postenia, po chvíľke by sa však malo zmeniť na výrazne pozitívnu náladu.

Pôst na chudnutie

Pôst nie je určený prednostne na chudnutie. Pri niekoľkodňovom nejedení samozrejme určite zhodíte nejaké tie kilá, zo 100 na 60 však neschudnete ani pri mesačnej hladovke. Keď chcete chudnúť, musíte sa hýbať. Inak to jednoducho nejde. Práve naopak, príliš dlhým hladovaním môžete fungovanie vášho organizmu narušiť natoľko, že sa váš metabolizmus zblázni a vy začnete priberať aj z kúska chleba. Postenie navyše nie je vhodné kombinovať s nadmernou a dlhodobou fyzickou záťažou, takže si ho určite nezamieňajte s redukčnou diétou.

Ako držať pôst po prvýkrát

Ak sa chcete do postenia pustiť po prvýkrát, začnite pomaly. Ideálny je 24-, maximálne 48-hodinový pôst. Odborníci tvrdia, že k pozitívnym zmenám v organizme dôjde dokonca už po poldňovom nekonzumovaní potravy. Tí, ktorí sa postia pravidelne, však zastávajú názor, že na začiatok je vhodný aspoň 2-dňový pôst, pretože po jednom dni nezaznamenáte žiadnu výraznú zmenu. Rozhodnúť sa teda musíte sami, a to na základe vašich osobných pocitov. Dôležité je, aby ste to na prvýkrát neprehnali, preto sa z večera do rána určite nepúšťajte do 7-dňového, dokonca ani do 3-dňového pôstu.

Kedy začať s pôstom

Doba, kedy sa do pôstu pustíte, je veľmi dôležitým faktorom. Svoju úlohu zohráva ako ročné obdobie, tak i váš zdravotný stav a psychické rozpoloženie. Najlepším časom je skorá jar, poprípade jeseň. Leto a zima nie sú vhodné hlavne vtedy, keď sa idete postiť po prvýkrát. Telo musí regulovať teplotné výkyvy, čo preň predstavuje celkom veľkú záťaž.

Do pôstu sa nepúšťajte ani vtedy, keď sa necítite stopercentne fit. I nevinná viróza alebo natiahnutý sval môžu predstavovať prekážku. Rovnako dôležitý je váš psychický stav. Nebudeme si klamať, už 24-hodinová hladovka dokáže našu hlavu celkom potrápiť. Nevhodné je tiež obdobie, keď máte nadbytok stresu, rodinné či pracovné problémy, alebo sa cítite dlhodobo vyčerpaní.

TIP: Keď s pôstom iba začínate, určite si ho naplánujte na voľné dni, napríklad na víkend. Možné bolesti hlavy alebo tráviace ťažkosti vám môžu deň v práci poriadne skomplikovať.

Čo robiť pred a po pôste

Dôležitú úlohu zohrávajú aj dni pred a po pôste. Zastavenie príjmu potravy je pre organizmus šok, preto ho naň aspoň trošku pripravte. Predtým, ako sa do postenia pustíte naplno, minimálne počas doby 24 hodín nekonzumujte žiadne ťažké jedlá, mäso a ideálne ani mliečne výrobky. So stopercentným postením môžete začať od rána alebo od obeda. V druhom prípade si na raňajky dajte len kúsok ovocia alebo zeleniny a na obed už nejedzte vôbec.

Pôst má priaznivý vplyv na zdravie, ak sa k nemu pristupuje triezvo

Po skončení pôstneho obdobia by ste sa nemali k „normálnej“ strave vrátiť príliš zhurta. Prvý deň si doprajte len ľahké jedlá (napr. zelenina, ovocie, šťavy, ľahká polievka). Druhý deň si môžete dopriať aj tuhé pokrmy, no s mierou. Ku klasickému jedálničku by ste sa mali vracať v priebehu cca 3 – 4 dní.

3-dňový pôst verzus 7-dňový a dlhší pôst

Medzi zástancami tejto detoxikačnej metódy je práve 3-dňový pôst veľmi populárny, zároveň je pokladaný za veľmi účinný. Na prvýkrát však nie je vhodný, preto sa doň pustite až potom, ako si vyskúšate bez jedla prežiť deň či dva. Áno, 2 alebo 3 dni sa nemusia javiť ako veľký rozdiel, verte však, že vaše telo a hlava na to majú iný názor. Preto radšej žiadne experimenty.

Práve na tretí deň postenia by mala byť detoxikácia organizmu v plnom prúde, čo so sebou prinesie lepšiu náladu, prísun energie a postupné odznievanie nepríjemných detoxikačných prejavov. Niektorí preto odporúčajú vydržať ešte deň alebo dva, aby ste sa zbavili skutočne všetkých toxínov.

Za akési povolené maximum je však považovaný 7- až 10-dňový pôst. V tomto smere je potrebné uvažovať reálne. To, ako dlho pôst môžete dodržiavať, súvisí úzko aj s vaším spôsobom života. Keď chodíte do práce, staráte sa o rodinu a venujete sa koníčkom, nejesť dlhšie ako týždeň sa vo všeobecnosti neodporúča. Takéto dlhé postenie je navyše prípustné len po konzultácii s odborníkom. Určite sa doň nepúšťajte bez predošlých skúseností.

Zaujímavé publikácie o pôste

Tipy na pôst – čo piť a „jesť“

Pri 3 – 4 dňovom postení sa sústreďte na príjem tekutín, vitamínov a solí. Povolené sú bylinkové čaje a zeleninové vývary. Skúsení milovníci postenia odporúčajú piť čaj z prasličky roľnej a repíka lekárskeho. V rámci vývarov je vhodný napríklad zeler. Ten však musíte po vyvarení scediť a konzumovať bez zeleniny alebo čohokoľvek s tuhou konzistenciou.

Keď sa budete cítiť veľmi slabí, môžete siahnuť po rýchlom dodaní energie. V tomto smere vám pomôže med, agávový sirup alebo iné sladké alternatívy ku klasickému cukru. Zabudnúť by ste nemali ani na vitamín C. Môžete ho prijímať v podobe citrónovej šťavy s vodou alebo ako výživový doplnok.

Pri pôste, ktorý trvá dlhšie ako 4 dni, musíte myslieť už aj na príjem energie a základných živín. Aj v tomto prípade vám pomôže med či agávový sirup. Vhodné sú tiež oleje. Rybí je dobrým zdrojom Omega-3 a -6 nenasýtených mastných kyselín, rastlinné oleje vám zas dodajú iné potrebné látky. Dobrými doplnkami výživy, ktoré sú živinami vyslovene nabité, sú riasy chlorella a spirulina a zelený jačmeň. Príjem týchto „potravín“ je najlepšie striedať v priebehu jedného dňa, nikdy však neprekračujte povolené dávkovanie.

TIP: A čo pôst a káva? Nemajte strach, tú si dopriať môžete, samozrejme bez cukru a mlieka.

POZOR: V rôznych osobných návodoch na dodržiavanie pôstu sa stretnete s užívaním preháňadiel alebo klystírov na začiatku postenia. Tento postup necháme na vašom zvážení, avšak žiadne umelé zásahy do organizmu nemusia byť úplne zdravé.

Pôstna disciplína

S pojmom „pôstna disciplína“ sa stretnete skôr pri držaní kresťanského pôstu, v odbornej literatúre ho nenájdete. I napriek tomu je disciplína počas pôstu extrémne dôležitá a zároveň ide o jediný spôsob, ako prežiť pôstne obdobie v plnom zdraví. Prvé a veľmi logické pravidlo znie, „nejedzte“!

Počas pôstu sa musíte vzdať jedla

Alfou a omegou je hlavne pitný režim. Keď neprijímate tuhú potravu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhnete hnačke. Hnačka so sebou prináša dehydratáciu, no i stratu elektrolytov, teda minerálov, a solí, bez ktorých telo nedokáže fungovať. Pri dodržiavaní všetkých pravidiel, by sa mala vaša stolica upraviť najneskôr na 4. deň postenia.

Pri akejkoľvek detoxikácii navyše dochádza k nadmernému vyplavovaniu toxínov z tela. Na ich skutočné vyplavenie je však potrebná tekutina, inak sa dostanú len do organizmu, čím si môžete privodiť skôr zdravotné problémy. Dospelý človek s váhou okolo 60 kg by mal za „normálnych okolností“ počas dňa vypiť minimálne 2 l vody. V priebehu pôstu je toto množstvo dobré zvýšiť aspoň dvojnásobne. Prepočet je jednoduchý, v priemere je potrebné denne vypiť cca 6 dcl tekutín na 10 kg hmotnosti.

Ako prežiť pôstne obdobie

Denný režim by ste počas pôstu nemali zásadne meniť, jednotlivé aktivity sa však snažte prispôsobiť vášmu aktuálnemu stavu a pocitom. Pôstna disciplína sa týka aj pohybu a spánku. Pohyb nie je zakázaný, mali by ste si ho však upraviť na mieru. Hlavne v prvých dňoch určite nechoďte na celodennú túru či maratón. Keď sa na to budete cítiť, po prekonaní 1 – 2 dňoch pokojne športujte alebo pracujte v záhrade. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite, a to i pri krátkodobom postení, nezabúdajte na doplnenie energie (med, agávový sirup).

Počas postenia si musíte dopriať kvalitný spánok. Podľa mnohých sa vám bude chcieť spať stále menej a menej, spočiatku je však spánok naozaj dôležitý. V prvom rade vám dodá energiu, ktorú z istej časti nedostávate z potravy, okrem toho aj on napomáha detoxikácii organizmu.

40-dňový pôst, breathariánstvo a iné metódy „dlhodobého nejedenia“

Na záver už len jeden menší postreh k 40-dňovým pôstom alebo takzvaným breathariánom, ktorí svoje okolie presviedčajú, že žijú dlhé roky bez akéhokoľvek príjmu potravy. Ani pri podrobnom preskúmaní dostupných informácií súvisiacich s touto témou nenatrafíte na žiadne vedecky podložené tvrdenia, ktoré by potvrdzovali, že človek dokáže prežívať len vďaka čerpaniu vesmírnej alebo božskej energie (ak sa mýlim, pokojne ma opravte).

Všetky „dôkazy“ sú založené prevažne na ústnych výpovediach dotknutých postiacich sa. Predtým, ako si zakúpite knihu „Becoming Bretharian“ alebo „Living on Light“ a vyhádžete všetky zásoby vašich potravín, si preto skúste spomenúť na starú dobru sedliacku logiku.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Je soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravieJe soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravie

Soľ je dôležitá nielen pri príprave jedla na zvýraznenie chutí, no má nezastupiteľnú úlohu aj v ľudskom tele. Poďte sa pozrieť, čo za známou skratkou NaCl stojí a odhaliť, čo ste o soli...

Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?

Čo je vlastne lecitín, na čo všetko je prospešný a pre koho je vhodný? Dozviete sa v článku.

Bolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, liekyBolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, lieky

Bolesť krížov je častým problémom športovcov, ľudí so sedavým zamestnaním i tých, ktorí majú nadváhu. Aké sú príčiny bolesti a ako proti nej bojovať?