Čo proti komárom vonku? Najúčinnejšie sú repelenty proti komárom

Dlhšie dni, teplejšie noci, grilovačky, večerné prechádzky, festivaly, dovolenky či oddych v záhrade, to sú príjemné činnosti, ktoré však počas letných mesiacov sprevádza otravný hmyz, predovšetkým komáre.

Účinné repelenty proti komárom

Aj keď sa vyskytujú prevažne v okolí vodných tokov a jazier, nevyhnete sa im ani v iných oblastiach. Ako sa pred nimi chrániť? Ktoré produkty a prírodné recepty fungujú?

Najpredávanejšie repelenty a kozmetiku na ošetrenie rán po bodavom hmyze nájdeme v ponuke ✅ online lekárne Dr. Max!

Niekoľko základných faktov o komároch

 • na svete existuje približne 3 500 druhov komárov
 • aj keď komár môže byť nositeľom niektorých životu nebezpečných chorôb, v našich končinách, našťastie, takéto riziko nehrozí (v tomto smere by išlo o výnimku, pretože konkrétne druhy komárov v našich podmienkach nedokážu prežiť – aspoň zatiaľ)
 • nepríjemné štípance robia len samičky komárov, a to kvôli získaniu proteínu na produkciu vajíčok
 • komáre vás uštipnú vďaka tzv. sosáku, ktorý sa skladá zo šiestich ihličiek – prvé dve prepichnú kožu, ďalšie dve pridržiavajú tkanivo, aby nezavadzalo pri pití, piata ihlička je „slamka“ a šiesta má za úlohu vpustiť do tela látky, ktoré podporia tok krvi
 • komáre priťahuje oxid uhličitý (ktorý človek vydychuje) a tiež pot (najmä prítomnosť kyseliny mliečnej v ňom) – to má za následok, že niektorí, najmä obézni ľudia a tehotné ženy, sú pre komárov väčším lákadlom, aj keď nepohrdnú žiadnym človekom
 • komáre sú najviac aktívne ráno (hodinu pred a po východe Slnka) a večer (hodinu pred a po západe Slnka) avšak tam, kde je zvýšená vlhkosť vzduchu útočia i počas dňa
 • svrbenie pokožky po uštipnutí je dôsledkom uvoľňovania histamínu do nášho tela – preto niektorí ľudia siahajú po antihistaminikách, iným stačí na upokojenie umytie mydlom a studenou vodou (teplo zhoršuje hojenie, škrabanie môže do ranky vniesť infekciu)
 • nepríjemný bzučiaci zvuk je výsledkom mávania krídel s frekvenciou 300 – 600 kmitov za sekundu

Čo proti komárom vonku?

Ak máte radi pobyt v prírode, účinným spôsobom ako sa vyhnúť komárom bude repelent. Trh ponúka nielen produkty s obsahom chemických látok, ale tiež ✅ BIO repelenty, ktoré sú vyrábané na čisto prírodnej báze a väčšinou obsahujú niektoré druhy esenciálnych olejov.

Štípance od komárov

Čoraz viac sa obľube tešia i repelentné náramky. V tomto prípade je potrebné venovať pozornosť skúsenostiam ľudí a recenziám, pretože niektoré fungujú výborne, iné priemerne. Ultrazvukový odpudzovač komárov do zásuvky je v interiéri klasikou, podobne ako odparovač do zásuvky. Avšak existujú i produkty, ktoré fungujú na rovnakom princípe, ale nevyžadujú pripojenie do elektrickej siete. Ich strojček je poháňaný batériami, a tak sa hodí aj na kempovanie či nočnú romantiku pri hviezdach v prírode.

Možno ste počuli aj o aplikácii, vďaka ktorej bude výskyt komárov vo vašom okolí eliminovaný. Podľa väčšiny skúseností je však jej efekt minimálny. V záhrade, na terase alebo balkóne vám ochranu pred komármi poskytnú napríklad repelentné sviečky. Ich vôňa je najčastejšie citronelová, čo je pre človeka zvyčajne príjemnou arómou. Alternatívou môžu byť oleje do vonnej lampy alebo fakle. V závislosti od typu produktu je stanovený čas, počas ktorého je očakávaný výsledok zaručený.

Ponúkame vám prehľad účinných repelentov proti komárom

Rady hovoriace o nosení dlhého oblečenia, ktoré má ochrániť vaše telo pred komármi sú skôr na smiech ako na úžitok. Jednak nie sú v horúčavách najpraktickejším riešením, a jednak nedokážu starostlivo prekryť všetky časti tela. Navyše, komáre sú schopné uštedriť vám nepríjemný štípanec aj cez vrstvu ošatenia. Ponúkame vám preto stručný prehľad repelentov, ktoré problémy s komármi vyriešia, a to bez ohľadu na to, či máte plavky alebo sveter. 

Rastliny proti komárom

Niektoré rastliny a kvety plnia nielen estetickú funkciu, ale majú tiež schopnosť liečiť alebo poskytovať prirodzenú ochranu pred niektorými druhmi živočíchov. Platí to aj v prípade otravných komárov. Nie sú nutné žiadne chemické prípravky a postreky, stačí ich mať zasadené v okolí vonkajšieho sedenia. Ponúkame vám ich stručný prehľad:

 • Citronella – ide o trvalku v podobe trávy, ktorá má výraznú arómu. Často tvorí zložku samotných repelentov. Jej pestovanie je nenáročné, či už v kvetináčoch alebo vo voľnej pôde.
 • Levanduľa – ulahodí oku aj čuchovým receptorom. Pre komárov je však jej vôňa odpudzujúca, a tak funguje ako prírodný repelent.
 • Eukalyptus – tvorí účinnú zložku mnohých repelentov. V našich podmienkach sa môže pestovať ako izbová rastlina aj ako strom vonku (v závislosti od konkrétneho druhu).
 • Mäta sivá (Pennyroyal) – na odpudzovanie hmyzu sa využívajú mäty všeobecne, no najsilnejšie účinky má práve tento druh. Ak ju nebude zrezávať na vňať, poskytne vám bledofialové kvety, ktoré odlákajú komáre, no privábia motýle.
 • Nechtík – jeho liečivé účinky sú široko známe. Avšak pomôže vám tiež zbaviť sa nepríjemného hmyzu. Obsahuje pyretrum, čo je látka, ktorá môže za jeho jedinečnú vôňu, ale i za to, že ide o prírodný insekticíd.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie repelenty

Domáce recepty proti komárom

Ak nemáte v byte či dome sieťky, ale túžite spať pri otvorenom okne, nemusíte nutne siahnuť po repelente do zásuvky. Rozrežte citrón (alebo limetku) na polovicu, napichajte doň klinčeky a okrem príjemnej vône si vychutnajte pokojný spánok. Stačí umiestniť na parapet alebo na stolík v spálni. Ak si chcete vyrobiť vlastný repelent, podľa tzv. babských rád funguje napríklad stará dobrá francovka. 

Do ✅ Alpy (200 ml) stačí pridať cca tridsať klinčekov a nechať ich dvadsaťštyri hodín lúhovať. Získanou tekutinou sa buď môžete natrieť, alebo ju preliať do rozprašovača a aplikovať striekaním. Ďalším tipom na domácky vyrobený repelent proti komárom je kombinácia vodky a eukalyptového oleja. Potrebovať budete 1 dcl vodky (40%) a dvadsať kvapiek eukalyptu. Prakticky poslúži opäť rozprašovač. Pamätajte, že účinnosť vyrobeného repelentu trvá štyri hodiny, následne je nutné opakované použitie.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 21.06.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

GigaLash - skúsenosti a recenzia na sérum na rast mihalníc GigaLash - skúsenosti a recenzia na sérum na rast mihalníc

GigaLash sľubuje  o 70 % viac objemu, o 90% väčšiu dĺžku , dokonca i tmavšie sfarbenie. Prvé výsledky by pritom mali byť viditeľné už po prvom týždni používania. Do akej miery sú tieto...

Dámske afrodiziakálne parfumy Zerex Dámske afrodiziakálne parfumy Zerex

Zinková masť na rany, zapareniny aj v tehotenstve Zinková masť na rany, zapareniny aj v tehotenstve