Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

To, že prekonáte strach a konečne sa dáte potetovať, nie je len o radosti a o odvahe. Je síce pekné, že na svojom tele nosíte niečo, po čom ste už dlhšiu dobu túžili, no s tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať, a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.

Tipy, ako sa starať o tetovanie

Prezradíme vám tipy a triky, ako udržať svoje tetovanie čo najdlhšie v stave, ako keby ste práve opustili tetovacie štúdio. Okrem toho sa dozviete aj to, čo zahŕňa okamžitá i dlhodobá starostlivosť, ako predchádzať strate farieb a ďalšie informácie, ktoré sa vám, ak máte alebo si chcete dať tetovanie, určite zídu. Budete prekvapení, do akej miery viete vzhľad svojho tetovania ovplyvniť.

Prípravky vhodné na starostlivosť o tetovanie

Čo znamená tetovanie pre pokožku?

Začnem pekne postupne a teda, čo vlastne „tattoo“ znamená pre pokožku. Tetovanie je veľkým zásahom nielen pre pokožku, ale pre celé telo človeka. Ide doslova o dobrovoľné poranenie sa, pretože tetovaním sa naruší štruktúra pokožky. Vplyvom toho vznikne rana, ktorá krváca, začervená sa, opuchne a tvorí sa chrasta. Niekto má po rozsiahlom tetovaní aj menšie zdravotné problémy, ako napr. horúčku, zimnicu, migrénu. Je to spôsobené zápalom z tetovania, prostredníctvom ktorého sa organizmus bráni. Pomôže len precízna hygiena a starostlivosť. Aby sa eliminovali komplikácie spôsobené tetovaním, je dôležité sa precízne na tetovací zákrok pripraviť.

Pred tetovaním myslite na...

Aby tetovanie prebehlo hladko, je dôležité sa psychicky aj fyzicky pripraviť. Nebojte sa, budete mať na to dostatočne veľa času, pretože tetovači majú väčšinou plné termíny. Hneď ako sa dozviete čas tetovania, začnite konať.

 • Hydratujte pokožku a miesto často krémujte, aby ste zvýšili elasticitu pokožky a rýchlejšie hojenie.
 • Nepodstupujte drsnú diétu, aby vám od stresu neprišlo zle skôr, ako sa vás tetovač dotkne. Navyše, drastické diéty zhoršujú zdravotný stav a koža sa môže zle hojiť.
 • Minimálne deň pred samotným zákrokom by ste nemali piť žiadny alkohol, pretože ten rozťahuje cievy, čo môže viesť k zvýšenému krvácaniu a celý proces tetovania by sa pravdepodobne predĺžil.
 • Tetovacie miesto pred tetovaním nehoľte.

POZNÁMKA: Neobjednávajte sa na tetovanie v prípade, ak ste sa vrátili z dovolenky, kde ste sa opaľovali, pretože tetovanie na opálenej pokožke bude rýchlejšie blednúť.

V deň tetovania sa neodporúča:

 • Piť alkoholické nápoje alebo nápoje s obsahom kofeínu (kávu, energetické nápoje, colu). K takýmto nápojom sa pridá trochu stresu, trochu vzrušenia, čo v konečnom dôsledku zvyšuje tlak a krvácanie.
 • Užívať podporné lieky, lieky na riedenie krvi alebo antibiotiká.
 • Obliecť si niečo tesné, o čo by ste neradi prišli, keďže krv z tetovania vám môže oblečenie poškodiť.
 • Chodiť na tetovanie sami. Zoberte si so sebou nejakú morálnu a aj fyzickú podporu, ak by vám prišlo zle.
 • Chodiť na tetovanie, ak ste chorí. Radšej termín presuňte.
 • Mať na mieste tetovania modriny alebo odreniny. Takéto miesto nie je možné tetovať.

V tetovacom salóne

Pri tetovaní alebo po ňom je dobré, aby ste sa pýtali svojho tetovača, čo zahŕňa starostlivosť o čerstvé tetovanie. Okrem toho, že sa dozviete dôležité informácie, nebudete sa tak sústreďovať na bolesť. Každý tetovač vám povie niečo iné. Ja z osobných skúseností viem, že hotové tetovanie vám v štúdiu prekryjú špeciálnou fóliou. Nechajte ju tam až dovtedy, pokým sa večer nepôjdete osprchovať.

Na starostlivosť o nové tetovanie samôžete opýtať svojho tetovača

Cestou domov možno budete pociťovať pálenie, buďte v pokoji, je to normálne. Nezabudnite sa zastaviť v lekárni a nakúpiť si všetky prostriedky, ktoré vyžadujú starostlivosť o tetovanie, aby ste s ňou mohli začať okamžite.

Čo robiť po odchode z tetovacieho salóna?

Večer pred sprchovaním odstráňte fóliu, ak to nepôjde, nestrhávajte ju na silu a trochu ju namočte. Umyte ranu pod tečúcou vodou, vyhnite sa nadmernému zmáčaniu rany a používaniu parfumovaných mydiel. Použite antibakteriálne mydlo, napr. to, ktoré používajú mamičky pri kúpaní svojho bábätka. Následne ranu opatrne osušte, ale naozaj to robte opatrne, aby ste nepoškodili tetovanie. Niektorí tetovači odporúčajú už v prvú noc miesto namastiť vazelínou alebo nejakou indulonou na tetovanie, v tenkej vrstve, aby sa vytvoril ochranný film. Iní tetovači prvé dni neodporúčajú natierať ranu. Zo začiatku sa rana umýva 2- až 3-krát denne, najlepšie ráno, na obed a večer, ale vždy len pod tečúcou vodou.

Dvojtýždňové pokyny na starostlivosť o tetovanie 

Úplné zahojenie tetovania trvá približne 2 týždne. Počas tejto doby by ste sa mali držať pravidiel, ktoré vám úspešné zahojenie zabezpečia. Sú to:

 • Pred natieraním ranu vždy umyte antibakteriálnym mydlom.
 • Noste voľnejšie oblečenie, ktoré nespôsobí tlak na tetovanie.
 • Zabezpečte, aby rana dýchala.
 • Ak ste doma, miesto tetovania vetrajte.
 • Tetovanie nevystavujte slnečnému žiareniu a ani UV svetlu v soláriách.
 • Pokožku neustále hydratujte, nenechajte ju suchú a krémujte.
 • Necvičte. Tetovanie a návšteva fitness nejdú dokopy. Vplyvom cvičenia sa pokožka naťahuje, čo môže viesť k popraskaniu chrasty a k lúpaniu tetovania. Pri cvičení sa zvyšuje krvný tlak, čo zvyšuje riziko otvorenia rany alebo krvácanie, nehovoriac o potení sa, čo vedie k neželanému zmáčaniu rany.
 • Neškriabať. Tetovanie pri hojení bude určite svrbieť, no aj napriek tomu si ho neškrabte, pretože veľmi ľahko si môžete odškrabnúť aj kus farby.
 • Nenavštevujte kúpaliská, masáže.
 • Sprchujte sa namiesto kúpania a pri dezinfekcii miesto len oplachujte pod tečúcou vodou.
 • Koža 2 týždne nesmie byť suchá.
 • Nepoužívajte rôzne mastičky s antibiotikami, sedacie kúpele s bylinkami a nezakrývajte tetovanie obväzom.
 • Ak ste v práci a neviete, ako adekvátne ošetriť svoje tetovanie, používajte antibakteriálne spreje alebo tekuté prostriedky, ktoré nevyžadujú opláchnutie. Nepoužívajte tieto prostriedky však na úkor sprchovania a umývania rany pod tečúcou vodou.

Ako správne natierať tetovanie?

Pri natieraní je najdôležitejšia hrúbka nanesenej vrstvy. Aj tu platí zlaté dobré pravidlo: „Menej je niekedy viac“. Ak na tetovanie budete nanášať príliš veľa krému, hrozí riziko, že rana začne mokvať a tetovanie sa zapáli, keďže pod hrúbkou krému, koža nedokáže dýchať. V prípade nanášania malého množstva krému, sa vzniknutá chrasta môže odlúpnuť a rana krvácať. Spolu s chrastou sa často odlúpne aj tetovacia farba, mala by preto odpadnúť sama, v rámci prirodzeného procesu hojenia. V prípade zápalu, ale aj v rámci bežnej starostlivosti môžete na tetovanie použiť aj kokosový olej.

Krémovanie je absolútnym základom pre úspešné a rýchle zahojenie sa rany. Ak zabudnete krémovať alebo sa vám jednoducho krémovať nechce, koža bude suchá, chrasty popraskajú a tetovanie sa môže zdeformovať. Preto odporúčam, aby ste v starostlivosti ešte zotrvali a pekne sa o svoju „kérku“ starali.

Vyberáme z nášho katalógu

Čas zahojí všetky rany

Dajte hojeniu voľný priebeh. Nadbytočným mastením, neustálym umývaním a používaním dezinfekcie, hojenie neurýchlite, práve naopak, môže to spôsobiť zlé hojenie tetovania. Jedine čas a trpezlivosť zahojí vzniknutú ranu. V žiadnom prípade nestrhávajte chrastu z rany. Napriek tomu, že vás to láka, ovládnite sa, je to to najhoršie, čo môžete urobiť. Poškodíte tetovanie a vzniknú vám jazvy, ktorých sa už len ťažko zbavíte. Ak vám farba z tetovania „vypadla“, nebuďte smutní. Väčšina salónov a tetovačov v rámci ceny ponúka aj kontrolu zahojenia a korekciu tetovania do 1 mesiaca. Určite ju využite.

Krásne tetovanie aj po rokoch

Po kľúčových 2 týždňov intenzívnej starostlivosti síce máte vyhraté, ale nie tak úplne. I keď je tetovanie navždy, neznamená to, že bude aj navždy vyzerať tak ako po 1. mesiaci. To, že sa rokmi stráca jas tetovania, z čiernej farby sa postupne stane zelená, či to, že z pôvodného motýľa vznikne morský koník, je prirodzeným procesom, ktorý spôsobuje umývanie, obliekanie sa, vystavovanie sa UV žiareniu, strata pružnosti pokožky, vrásky a či chceme alebo nechceme aj schudnutie alebo priberanie. Ide o prirodzené procesy kože, ktorým sa úplne nevyhneme aj keď robíme všetko možné i nemožné. Existujú však isté opatrenia, ktoré dokážu proces deformácie tetovania výrazne spomaliť. Sú to:

Výber farieb

Technika zo dňa na deň napreduje a to sa odzrkadľuje aj na trvácnosti tetovacích farieb, ktoré vydržia pomerne svieže aj počas niekoľkých rokov. Ak však chcete jas farieb udržať aj dlho potom, čo opustíte tetovacie štúdio, mali by ste zvážiť jeho farebné prevedenie. Svetlejšie farby majú tendenciu vyblednúť oveľa skôr ako tie tmavšie. Preto je čierne tetovanie stále v kurze. Najrýchlejšie bledne biela farba a potom tie pastelové.

Svetlé farby v tetovaní majú tendenciu vyblednúť skôr ako tmavé

Miesto

Tetovanie na miestach, ktoré sa často dotýkajú oblečenia alebo sa trú o iné časti tela, blednú rýchlejšie. Sú to predovšetkým partie v oblasti vnútorných stehien, bicepsov, tricepsov, chrbta, ale aj na populárnom mieste, vnútorných stranách prstov.

Hojenie

Kľúčovú rolu v dĺžke stálosti tetovania zohráva hojenie. Ak si dáte záležať na pokožke, hlavne počas prvého mesiaca a následne aj preventívne po ňom, vaše tetovanie vydrží dlho. Pomôžu vám špeciálne krémy, ktoré sa starajú o čo najlepšie zahojenie, o hydratáciu a používajte ich nielen v rámci starostlivosti o tetovanie, ale aj v rámci každodennej starostlivosti vašej pleti. Mimochodom, okrem suchého hojenia, teda toho, pri ktorom sa vám vytvorí chrasta, existuje aj mokré hojenie, pri ktorom sa chrasta netvorí. Ide o to, že po ošetrení tetovania si miesto vždy prekryjete ochrannou fóliou, čo znemožní vysúšanie pokožky a vznik chrasty. Ak nevzniknú chrasty, potom nehrozí ani ich zoškriabnutie, jazvy alebo strata farby.

Slnko

Najväčším nepriateľom tetovaní je slnko a je jedno, v akej podobe, či v soláriu alebo pri priamom kontakte. Pred slnkom by ste si mali chrániť celé telo, každú nahú časť pokožky a obzvlášť tú, kde máte tetovanie, a to nielen vtedy, keď máte 2-týždňové tetovanie, ale zakaždým. UV svetlo má schopnosť rozkladať, porušovať štruktúru atramentu, čo vedie k vyblednutiu tetovania až k vymiznutiu niektorých častí, hlavne jemných línií. Preto je dôležité používať na tetovanie špeciálny opaľovací krém určený na opaľovanie. Nestačí sa natrieť len pred tým, ako sa chystáte na slnko, ale azda ešte dôležitejšie je použiť ochranný krém po opaľovaní, najlepšie tej istej značky.

Starnutie

Pokožka starne tak či tak, ale ak sa jej dennodenne venujete, starnutie nebude až také viditeľné. Starajte sa o ňu komplexne, tak ako sa venujete tvárovej časti, každé ráno a večer. Používanie kvalitných prípravkov, ktoré udržujú kolagén vo vašej pleti, bude pokožka pružná, s minimálnymi vráskami a dlho dlho si zachová mladistvý vzhľad. Nezabudnite aj na hydratačné zložky a vitamíny, ktoré pokožke zabezpečia tú správnu výživu. Svieža pokožka vedie aj k jasnému tetovaniu, s minimálnymi deformáciami.

Tetovanie treba chrániť pred slnkom špeciálnymi opaľovacími krémami

Prostriedky, ktoré sa postarajú o vaše tetovanie v lete

Leto so sebou prináša párty, drinky, vodu a samozrejme slnko. Pred slnkom je potrebné zvýšiť pozornosť a pravidelne sa natierať kvalitnými opaľovacími krémami, ale aj prostriedkami, ktoré ošetria pokožku po opaľovaní. Dosiahnuť pekný hnedastý odtieň pokožky tak, aby ste nevyzerali ako červená paprika alebo aby miesta okolo vášho tetovania neboli biele od ochrannej náplasti, je celkom umenie. S týmito produktmi to bude jednoduchšie a vášmu tetovaniu sa určite nič nestane.

Záverečné slovo

Každý tetovač je iný, používa rozdielne farby a každý tetovač má pravdu. Čo to znamená? Jednoducho to, že tetovač od tetovača sa líši. Jeden vám povie, že na hojenie tetovania je dobrá fólia, druhý zase, že fóliu určite nepoužívajte. V princípe ide však o to isté, dodržiavať hygienu a používať krémy na tattoo. Riaďte sa teda pokynmi toho, kto vás tetoval.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.