Ako vybrať výživové doplnky pre ženy na chudnutie, naberanie či formovanie postavy?

Žena a posilňovňa. Pred pár desaťročiami niečo nepredstaviteľné, no dnes? Bez žien v posilňovni si to ani nemožno predstaviť. Cvičenie a ženy teda nie je nič, špecifické, zvlášť nie v 21. storočí. Čo si však v prípade žien a cvičenia treba ujasniť, sú výživové doplnky pre ženy. Mnoho žien považuje suplementy za niečo „špinavé“. Aké základné výživové doplnky poznáme? Ako ich užívať? Ktoré výživové doplnky na chudnutie? Čítajte ďalej.

Výživové doplnky pre ženy

Článok je určený špeciálne pre ženy, preto nebudeme príliš globalizovať, no pravda je taká, že druhy mužských a ženských výživových doplnkov sú zväčša identické. Rovnako ako ciele mužov a žien v oblasti cvičenia. Ženy sú však v oblasti doplnkov stravy veľmi skeptické a príliš im neveria. Na druhej strane, niekedy je to lepšie, ako im veriť až príliš. Veľa žien sa domnieva, že užívaním takého proteínu je jediným cieľom naberanie obrovského množstva svalov. Omyl. Pravda je úplne iná.

Obľúbené výživové doplnky nielen pre ženy

Pozor na „odborníkov“

Skôr, ako prejdeme k jednotlivým cieľom, ktoré si muži či ženy pri cvičení stanovujú, musíme prekonať určité stereotypy, ktoré v ženskej fitness obci panujú. Vhodné doplnky výživy vyrobené na prírodný spôsob nenájdete iba v lekárni.

Cvičenie v posilňovni

A najlepšie rady rozhodne nepochádzajú z módnych fashion a lifestyle časopisov. Podobne sú na tom i mnohé internetové články rýchlokvasných fitness trénerov, ktorí nadobudli poznatky na dvojmesačnom trénerskom kurze a to, čo robia oni je správne a najlepšie. Ak chcete mať pevné zdravie a zároveň skvelú postavu neriaďte sa týmito zásadami:

 • Čo môžem a čo nemôžem jesť?
 • Kedy môžem jesť naposledy?
 • Šalátová, ryžová, polievková diéta vás dostane do formy!
 • Zázračná zelenina z vás urobí bohyňu!
 • Desať minút denne a letná forma do plaviek je vaša!

Všetko to znie krásne, no zároveň je to tak ďaleko od reality ako to, že ženy, ktoré cvičia, nesmú jesť sacharidy a bielkoviny, pretože budú rapídne priberať. Samozrejme, opäť treba celý proces stravovania, cvičenia a doplnkov výživy prispôsobiť tomu, čo ja vaším cieľom. Živiny, minerály a vitamíny telo musí prijímať, či chudnete, priberáte alebo udržujete kondíciu.

Musíte poznať cieľ

Práve cieľ je niečo, čo určuje následne celý priebeh vášho tréningového i stravovacieho procesu. Pri výbere doplnkov výživy preto musíte zohľadňovať to, či je vašou prioritou:

 • chudnutie (spaľovanie tukov),
 • naberanie (získavanie svalovej hmoty),
 • formovanie postavy (rysovačka),
 • zvyšovanie kondície (zlepšovanie výdrže).

Žena pijúca proteínový koktejl

Ak máte jasne zadefinované, aké plány máte s vaším telom, krok po kroku si určujete ďalšie body a medzi nimi vyberáte i vhodné suplementy, ktoré vám pri dosahovaní vašich cieľov aspoň v malej miere pomôžu.

Tieto výživové doplnky nesmú chýbať

Proteín

Definícia, že proteín slúži iba tým, ktorí chcú naberať svalovú hmotu, je skutočne chybná. Proteín slúži na budovanie svalovej hmoty, no rovnako tak proteín nesmie chýbať v tele ani počas procesu chudnutia. Rozoberať tu všetky jeho zložky by bolo nadbytočné Kľúčové je, že slúži na udržovanie rovnováhy živín v tele a často ide o rýchly zdroj sacharidov, ktoré doplnia aspoň sčasti vašu zásobu energie.

Ženy by mali staviť na klasický viaczložkový proteín, ktorý obsahuje viac druhov bielkovín, ktoré sa vstrebávajú niekoľko hodín. Ženy si na chuť proteínu veľmi potrpia a často hľadajú rôzne proteíny podľa príchute a rôznych označení ako Diet či s náhradou cukru a podobne. Nie sú nutne zlé, no väčšinou sú ich výživové hodnoty omnoho nižšie a doplácajú na sladkastú a príjemnú chuť. Ideálny je pre ženy srvátkový izolát alebo hydroizolát.

BCAA a Glutamín

Aminokyseliny alebo, ak chcete BCAA, sú základné aminokyseliny nachádzajúce sa vo svaloch ľudského tela, Valín, Leucín, Izoleucín sa starajú o to, že vaše svaly budú chránené a budú lepšie regenerovať. BCAA podporujú imunitný systém a svaly chránia i pred katabolickými reakciami pri náročných druhoch cvikov či vytrvalostných kardio cvičeniach.

Dopĺňanie aminokyselín je pri športe dôležité

Aminokyselinou je i Glutamín, ktorý v našom tele tvorí 60 % všetkých svalov, no problémom je, že sa veľmi rýchlo spotrebúva, a preto je dobré ho dopĺňať. Tieto doplnky výživy vám v nadobúdaní svalovej hmoty nijak výrazne nepomôžu, iba vaše svaly chránia pred rozkladom svalových vlákien.

Kĺbová výživa

Ďalší druh výživových doplnkov pre ženy, ktorý je extrémne dôležitý. Radšej ho brať skôr, ako začať pri prvých problémoch. Zanedbávať takúto časť doplnkov vašej stravy by naozaj mohla byť chyba. Pevné kĺby, chrupavky, tkanivá sú veľmi dôležité. Neustále zaťažovanie rôznymi cvikmi spôsobuje opotrebovanie. Práve kĺbové prípravky sú skvelou prevenciou. Medzi takéto kĺbové výživové doplnky patrí aj kolagén.

Multivitamín

Či ste muž alebo žena, vitamíny a minerály sú niečo, čo vaše telo potrebuje prijímať deň čo deň. Multivitamín je možno na konci zoznamu, no zároveň je veľmi podstatný. Práve preto, že vstrebávanie látok a živín v našom tele a ich distribúciu zabezpečujú aj vitamíny a minerály. Zároveň napomáhajú k zvyšovaniu imunity a odolnosti nášho organizmu voči únave.

Netreba zabúdať ani na dopĺňanie vitamínov

Chcem schudnúť

Cieľom mnohých žien je schudnúť zo zadku, zo stehien, z brucha alebo z rúk. Uvedomme si, že chudnutie je komplexným procesom, kedy je nutné pochopiť, že cviky, ktoré budem vykonávať, budú zamerané na chudnutie tuku na celom tele, pretože iba tak je možné dosiahnuť vytúžený cieľ. V balíčku doplnkov výživy by pri chudnutí nemali chýbať:

 • proteín,
 • BCAA a Glutamín,
 • spaľovač tukov,
 • multivitamín,
 • kĺbová výživa.

Naberám svaly

Načo by to ženy robili? Divili by ste sa, no naberanie svalovej hmoty je niečo, po tom túži množstvo žien a často sa pasujú s problémom, že ani dvíhanie ťažších váh im s týmto procesom nepomáha. Zvýšiť príjem bielkovín, a teda aj percento proteínov je nutnosťou. Samozrejme, je to individuálne, no ak sa chcete zamerať na priberanie, resp. naberanie svalovej hmoty, nezabúdajte na:

 • proteín,
 • kreatín,
 • sacharidové nápoje, tyčinky,
 • kĺbovú výživa,
 • multivitamín.

Naberanie svalov v posilňovni

Chcem byť vo forme – formovanie postavy

Jar, leto, jeseň, zima a my by sme chceli mať formu po celý rok. Prečo nie, udržiavať ju je omnoho lepšie, ako sa do nej len neustále dostávať. Netreba sa však báť, že dostať sa do formy je nemožné. Práve naopak, ako všetko, aj toto stojí určitú námahu, no zbaviť sa tuku a ukazovať pevné bruško je ideálny stav. Nezabúdajte na:

 • proteín,
 • BCAA,
 • vitamíny,
 • spaľovač tukov,
 • Glutamín.

Výdrž je alfa a omega

Chudnem, priberám alebo formujem, kondícia je niečo, čo potrebuje každý jeden proces z vyššie uvedených. Vytrvalosť nie je len o tom, že sa nevzdáme v hlave, ale často o tom, že sa nevzdajú ani naše pľúca a budeme vládať s dychom. Pre získanie lepšej kondície je nutná pravidelnosť. K tomuto cieľu môžu pri tréningu napomôcť doplnky výživy, ako:

 • proteín – vyšší obsah sacharidov,
 • sacharidové nápoje (počas aj po tréningu),
 • multivitamín.

Výživové doplnky pre ženy

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Športová výživa

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnostiRecenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnosti

V tejto recenzii sa vám pokúsim stručne popísať moju skúsenosť s viaczložkovým kreatínom – Crea7in od spoločnosti GymBeam. Ako sa mi tento komplexný doplnok výživy osvedčil?

Recenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovínRecenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovín

Whey BIO proteín z Decathlonu je chuťovo príjemný proteín pre príležitostných športovcov, ale aj ľudí, ktorí si potrebujú doplniť dennú dávku bielkovín. Prečítajte si našu dnešnú...

Recenzia: Tribulus Terrestris GymBeam - ako dlho užívať pre účinky?Recenzia: Tribulus Terrestris GymBeam - ako dlho užívať pre účinky?

Zaujímajú vás účinky výživového doplnku Tribulus Terrestris (Kotvičník zemný) od GymBeam? Potom si prečítajte osobnú skúsenosť nášho redaktora Denisa, ktorý tento doplnok užíva dlhodobo.