Kovový, acetónový, hnilobný alebo kyslý zápach z úst? Sú príčinou mandle?

Máte problém komunikovať s ľuďmi a hanbíte sa kvôli nepríjemnému dychu? Neviete, prečo je to tak a čo s tým? Všimli ste si to aj u vašich detí?

Nepríjemný zápach z úst

Zápach z úst môže poriadne znepríjemniť život. Našťastie ide o problém, s ktorým sa dá účinne bojovať. Na všetky vaše otázky máme odpovede.

Obľúbené ústne spreje na svieži dych

Halitóza

Pretrvávajúci zápach z úst sa v medicíne označuje termínom halitóza alebo fetor oris. Od istého veku touto spoločenskou nepríjemnosťou trpí polovica populácie. Je to častý problém, ktorý netreba podceňovať. Niekedy môže byť znakom závažného ochorenia.

Z názvu vyplýva, že hlavným ukazovateľom alebo príznakom halitózy je zápach z úst. Okrem toho sa môže prejavovať aj nepríjemná pachuť v ústach, ktorá nezmizne ani po dôkladnom čistení ústnej dutiny či používaní ústnej vody a preparátov.

Typy halitózy

Podľa výskytu zapáchajúceho dychu sa rozlišujú tieto halitózy:

 • Skutočná halitóza – zjavný zapáchajúci dych, ktorý sa dá zistiť organoleptickými testami (odhalenie prostredníctvom nosa) alebo prostredníctvom špeciálneho testovacieho prístroja.
 • Pseudohalitóza – falošný zápach z úst, problém teda nejestvuje, ale pacient sa neustále domnieva, že zápach cíti. Týmto problémom trpí približne 15 % populácie. 
 • Halitofóbia – zápach z úst nie je objektívne podložený, je to len strach zo zlého dychu. Najviac ľudí trpiacich týmto strachom je v mladom veku, najčastejšie v puberte. Títo ľudia si neustále čistia zuby, avšak príčinou je často iná psychická porucha.

To, čo jeme, má vplyv na náš dych

Je normálne, ak sa u vás objaví zapáchajúci dych po konzumácií korenistého jedla, cesnaku, cibule, klobás, rýb, alkoholu či kávy. Sú to potraviny, ktoré pri konzumácií uvoľňujú silne aromatické látky, sírovodíky, ktoré prechádzajú krvným obehom až sa napokon dostanú cez kožu von. Tento proces trvá približne 72 hodín a na jeho prekrytie vám často nepomôže ani žuvačka. Urýchliť to však môžete aeróbnou činnosťou na bežiacom páse. Preto sa im pred dôležitým stretnutím radšej vyhýbajte. Avšak, ak máte neočakávané stretnutie a jedli ste cesnak, rýchlou pomocou je vypitie šálky kávy.

Cesnak ako pôvodca zlého dychu

Kedy sa treba obávať?

Ranný dych po prebudení alebo dych po konzumácii príležitostného silne aromatizujúceho jedla či alkoholu nie je halitóza. O skutočnej halitóze hovoríme vtedy, keď zápach z úst pretrváva a nemizne ani po vyčistení si zubov či vyplachovaní

Príčina a vznik zápachu

Zápach z úst sa môže objaviť v akomkoľvek veku a to aj u úplne zdravého človeka. Najčastejším dôvodom vzniku halitózy je nesprávna ústna hygiena. V ústach sa množia baktérie zo zvyškov potravy, čo spôsobuje zapáchajúci dych. Medzi ďalšie časté príčiny patrí:

Chrápanie

To, že počas spánku doslova prechrápete celú noc, nie je len rušivým elementom vášho partnera, ale aj možná príčina vášho zapáchajúceho dychu. Počas chrápania sú ústa otvorené, čo spôsobuje sucho v ústach a vstupnú bránu pre vznik a množenie sa baktérií. Riešenie v tomto prípade je veľmi jednoduché. Ľudia najčastejšie chrápu pri spaní na chrbte, preto sviežosť ranného dychu môžete ovplyvniť tak, že spite naboku.

Chrápanie ako dôvod zlého dychu

Sucho v ústach

Nedostatočná produkcia slín, vedie k xerostómii (sucho v ústach). Sliny majú dôležitú funkciu, zbavujú ústa baktérií a zvlhčujú ústa. Nízka tvorba slín nedostatočne zvlhčuje ústa, nezabezpečuje neutralizáciu kyselín vzniknutých v ústnej dutine po potrave, čo okrem spustenia infekcií a zápalových ochorení spôsobuje aj zlý dych. Xerostómia môže byť spôsobená aj užívaním liekov, problémom so slinnou žľazou či dýchaním cez úst.

Fajčenie

Osobitnú kategóriu pri tetjo problematike tvorí fajčenie. Fajčenie okrem zlého dychu spôsobuje aj vysušovanie úst, čo má tiež za následok vznik halitózy. Nejde len o dych tesne po cigaretách, ale aj o trvalom zápachu z úst, ktorý je následkom zabíjania dobrých baktérií a vzniku tých zlých. Chemické látky obsiahnuté v cigaretách spôsobujú množenie sa baktérií, ktoré koniec koncov nepostihujú len dych fajčiara, ale spôsobujú aj rôzne infekcie a zápaly hrdla, žalúdočné problémy.

Respiračné infekcie

Vôňa dychu sa často mení aj v závislosti od respiračných problémov. Aj v čase chrípky či nádchy sa z pľúc do ústnej dutiny a nosa uvoľňuje baktériami nasiaknutý hlien. Nepríjemný dych sa po vyliečení stratí.

Halitóza ako znak vážneho ochorenia

Príčiny zápachu z úst môžu byť v niektorých prípadoch symptómom vážnych ochorení.

 • Gingivitída, paradontóza – Zlý dych, ku ktorému sa pridruží aj zlá chuť v ústach môže byť znakom vážneho ochorenia ďasien, ktoré je spôsobené hromadením zubného povlaku. Ak pacient nepodstúpi liečbu, môže dôjsť k vypadávaniu zubov a zápalu čeluste. Preto je nutné v takomto prípade vyhľadať zubného lekára.
 • Zlyhanie pečene – Sladký plesnivý zápach, nazývaný aj fetor hepaticus, môže byť signálom zlyhávajúcej pečene. Medzi ďalšie príčiny zlyhanie pečene patrí vznik žltačky. Objavuje sa nielen zlý dych, ale v dôsledku nahromadenia pigmentu (bilirubínu) aj zažltnuté bielka očí.
 • Zlyhanie obličiek – Zlý dych sa objavuje aj pri zlyhávajúcich obličkách. Funkciou obličiek je odplavovanie nečistôt z tela. V prípade ak nefungujú tak, ako by mali, odpad ostáva v tele, v krvnom riečisku a váš dych má vôňu rýb i keď ste ryby nekonzumovali.
 • Zápaly mandlí – Dôvodom zlého perorálneho dychu sú v tomto prípade baktérie usádzajúce sa na mandliach, ktoré vedú k vznikom zápalov mandlí, k vzniku angíny, abcesov, zapáchajúcich čapov alebo zväčšeniu mandlí, čo zabraňuje prehĺtaniu a správnemu dýchaniu.
 • Pankreatitída – Zápal pankreasu (podžalúdkovej žľazy) spôsobuje zníženú produkciu slín, suchosť, horkastú chuť v ústach, žltkastý povlak na jazyku a zápach z úst.
 • Helikobakter pylori – Zapáchajúci dych môže byť znakom nepríjemného príživníka v tele človeka, baktérie zvanej Helikobakter pylori. Dostáva sa do tráviaceho systému užitím kontaminovaných potravín, vody, ale aj cez sliny iných ľudí pri bozkávaní. V tele človeka dokáže prežiť veľmi dlhý čas a spôsobiť vredy, infekciu či rakovinu žalúdka. Baktériu je možné zabiť antibiotikami. Prevenciou je dôkladné umývanie a čistenie jedla či pitie čistých, zdraviu neškodných vôd.

Správna ústna hygiena ako prevencia 

Ak je dôsledkom halitózy nesprávna ústna hygiena, zvážte, či si správne a dôkladne čistíte zuby, medzizubný priestor a jazyk. Ústna hygiena je veľmi dôležitá nielen kvôli sviežemu dychu, ale hlavne kvôli celkovému zdraviu. Nesprávna ústna hygiena vedie k počiatočnému kazeniu zubov. Pokazené zuby vypudzujú do tela a nervov toxíny, ktoré negatívne vplývajú na srdce človeka.

Čistenie jazyka zubnou kefkou

Pravidelné čistenie si zubov odstraňuje povlaky, lepivú látku na zuboch skôr, ako sa baktérie začnú rozkladať a množiť. Množstvo ľudí pri čistení zubov zabúda na jazyk, avšak to je miesto, kde žije väčšina baktérií. Oškrabte jazyk zubnou kefkou a nezabúdajte si počas čistenia vyplachovať ústa aj niekoľkokrát. Ak nepocítite zlepšenie, navštívte vášho zubného lekára.

Pite veľa vody – tak zabezpečíte dostatočné vlhko v ústnej dutine a ničenie baktérií.

Žujte žuvačky – tie zabezpečujú produkciu slín, ktoré sú potrebné na správnu ústnu mikroflóru.

Otestujte svoj dych

Ak ste si nie istý, či je váš dych atraktívny, skúste jeden z rýchlych domácich testov ako to zistiť.

 • Najrýchlejší a najbežnejší test je priloženie si ruky na ústa, dýchnutie a ovoňanie. 
 • Ďalším testom je olíznutie vnútornej strany zápästia, počkáte pokým sliny na zápästí uschnú a následne miesto ovoniate.
 • V ambulancii je možnosť podstúpiť tzv. test halimetrom. Je to klinický prístroj pri diagnostikovaní perorálneho zápachu. Ten prostredníctvom dychu odmeria množstvo prchavých zlúčenín síry, ktoré sú hlavnými príčinami halitózy, v dychu. 

Kovový, acetónový, sladký alebo kyslý?

Váš dych môže mať rôzne arómy. Pozrime sa aký dych sa kedy objavuje, čo znamená a prečo vzniká.

Pocit kovovej chuti v ústach s pachom môže byť príčinou:

 • užívania niektorých liekov,
 • problémov žalúdka,
 • pálenia záhy,
 • žltačky,
 • otravy kovmi,
 • problémov so zubami, 
 • tehotenstva,
 • ochorenia ďasien – baktérie v oblasti ďasnovej línií spôsobujú zápaly a infekcie čo vedie k vzniku paradentózy. Aj tá sa prejavuje spomínaným acetónovým dychom.

Liečba a riešenie: Nepríjemný kovový zápach a chuť v ústach sa odstraňujú zistením a následne odstránením možných príčin. Veľmi účinná a rýchla pomoc je pitie citrónovej vody alebo žutie škorice či klinčeku. 

Kyslý dych

 • Kyslá chuť v ústach spojená s kyslým zápachom je často spôsobená refluxom. Je to stav, keď sa kyselina žalúdka pohybuje nesprávnym smerom, nahor do trubice, ktorá spája žalúdok s krkom. To spôsobuje kyslú vôňu dychu, poškodenie hrdla a úst.
 • Ďalšou príčinou kyslého dychu sú poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia) – zvracanie. Pri zvracaní sa potrava z obsahom žalúdočných kyselín a baktérií dostáva cez trubicu do ústnej dutiny, kde sa baktérie usádzajú a množia. V prípade anorexie vzniká opačný proces a to, že sa zuby následkom nedostatku vitamínov (vitamín E a D) a minerálov (vápnik, horčík) lámu. Vo všetkých prípadoch sa to prejavuje na zuboch. Preto je často zubný lekár ten, kto príčinu poruchy potravy odhalí ako prvý.

Páchne ako acetón

V prípade ak váš dych má acetónový zápach, môže to mať viacero príčin. V tých lepších prípadoch je to len dôsledok konzumácie nejakého jedla alebo nápoja. Na druhej strane môže ísť o otravu organizmu požitím nejakej toxickej látky alebo vdýchnutím škodlivých výparov.

Žena naznačujúca, že niekomu páchne z úst

Acetónový alebo ovocný dych je často prejavom cukrovky I. typu, pri ktorej sa neprodukuje inzulín, a tak sa glukóza neprenáša do tkanív, čo spôsobuje nedostatok energie a využívanie tukových rezerv. Tie sa však nie vždy premenia na energiu, ale na ketolátky, ktoré organizmus okysľujú, čo sa prejavuje na nepríjemnom dychu. Ten môže byť predzvesťou hyperglykemického ketoacidotického šoku.

Aj v prípade drastických diét sa môže prejaviť acetónový zápach. 

Drastické diéty a zápach 

Nepríjemný pach z úst sa nedostavuje len po konzumácii jedla, ale často aj v prípade, že je váš žalúdok prázdny, hlavne v čase pretrvávania drastických diét. Môže za to zlá látková výmena. V čase diéty sa telo dostane do bodu, kedy tráviaci systém nemá čo tráviť, a tak trávi vlastné bielkoviny, čo sa okrem škŕkania v žalúdku prejavuje aj ako nepríjemný zápach z úst.

Zápach ako stolica

Fekálny zápach z úst môže byť príznakom mnohých závažných chorôb. Deje sa to hlavne vtedy, keď telo nie je schopné správne tráviť živiny z potravín, ktoré potom hnijú. Spôsobujú to alergie na lepok, výrastky na črevách alebo žalúdočné vredy. 

Dych po tonzilektómii

Až 12 dní po tonzilektómií, teda odstránení mandlí, vás môže trápiť nepríjemne zapáchajúci dych. V oblasti výberu mandlí sa nachádzajú biele výlučky plné baktérií, ktoré môžu byť príčinou nepríjemného dychu. Dych sa môže meniť aj z dôvodu dočasnej zmeny stravy. Nepríjemný dych často zmizne po vyliečení sa a po návrate na bežnú stravu.

Zápach u detí, dojčiat a tehotných

Ako rodič ste si možno všimli, že vášmu dieťatu zapácha z úst. Príčinou zápachu u detí, tak ako aj u dospelých, môže byť nedostatočná ústna hygiena. Ďalšími príčinami je zmena ústneho priestoru, kde dochádza k vývinovým zmenám: rast, formovanie zubov, zápaly a infekcie mandlí, krku alebo aj žalúdočný reflux či problémy s trávením.  Dokonca je známe, že deti radi objavujú a strkajú si do nosa rôzne drobné predmety. Aj uviaznutý predmet v nosovej dutine môže byť príčinou zlého dychu.

Zápach z úst počas tehotenstva

Zápach u dojčiat 

Najčastejšou príčinou zápachu z úst u dojčiat je dýchanie cez ústa, čo spôsobuje vznik a množenie baktérií. Ďalej to môže byť následok sania prstov, čo vedie k vysúšaniu úst. Dôležité je čistenie dudlíkov a hračiek, ktoré dieťa oblizuje a cmúľa, pretože baktérie z úst sa šíria na predmety a zase späť do úst dojčiat.
Zriedka môže byť príčinou zlý zdravotný stav spôsobení curkovkou, ochorením obličiek, močových ciest či zápalom mandlí – tonzilitídou.

Zlý dych v tehotenstve 

Počas tehotenstva nastávajú hormonálne zmeny, ktoré majú za následok zvýšenú produkciu zubného povlaku a následnú kazivosť zubov. Nadmerné povlaky na zuboch vedú k ochoreniu ďasien (gingvitíde) a následne k paradontitíde. Za zlý dych v tehotenstve môžu nielen hormonálne zmeny, ale aj:

 • dehydratácia,
 • ranná nevoľnosť a zvracanie,
 • prejedanie sa a zlé trávenie.

Riešenie: Pitie dostatku tekutín, neprejedanie sa, oplachovanie ústnej dutiny slaným roztokom, citrónovou vodou alebo roztokom peroxidu vodíka zriedeného s vodou. Nezabúdajte aj počas tehotenstva pravidelne navštevovať svojho zubného lekára.

Ďalšie možné príčiny a riešenia zlého dychu

 • Užívanie niektorých liekov, chemoterapia alebo príliš veľké množstvo vitamínov
 • Riešenie: obmedziť prísun vitamínov.
 • Zlyhanie zubných náhrad – stáva sa často, keď sa pod korunkou, mostíkom (umelým zubom) vytvorí znečistenie.
 • Riešenie: liečba u zubného lekára cez röntgen.
 • Dehydratácia
 • Riešenie: pitie väčšieho množstva vody.
 • Rany v ústach (po vytrhnutí zubu) a ich zapálenie, napr. zahryznutie si do jazyka
 • Riešenie: vyplachovanie úst slaným roztokom
 • Stres – pri strese vzniká vyššia produkica stresového hormónu kortizolu, ktorý má za následok sucho v ústach a tým pádom prostredie vhodné pre šírenie sa baktérií v ústach.
 • Riešenie: meditácie, relaxačné techniky.

Rýchla pomoc aj proti cesnaku

Zatočte s cesnakovým dychom vypitím jednej šálky kávy. Na trhu existuje množstvo prípravkov, ako si rýchlo upraviť dych. Väčšinou každá značka, ktorá vyrába zubné pasty disponuje aj širokým sortimentom určeným na ústnu hygienu, vrátane preparátov na svieži dych. Okrem známych žuvačiek sú to rôzne orálne spreje na svieži dych, ktoré dostanete bez lekárskeho predpisu. Sú bez alkoholu, takže ich môžete používať aj počas šoférovania. Sú to napr. Altermed Salvena 20 ml, Swissdent 9 ml, AloeFresh 20 ml či Coolfresh 30 ml, ktorý je, čo sa týka ceny a účinnosti, najvýhodnejším variantom. Okrem toho, že zabezpečuje svieži dych, má sladkastú chuť hoci je bez cukru a vďaka chladivým účinkom zmierňuje bolesť.

Alternatívne spôsoby sviežeho dychu

Nechcete investovať do prípravkov na svieži dych? Skúste teda jednu z alternatívnych možností, ako svoj dych spríjemniť:

 • žutie petržlenovej vňati alebo mätových lístkov,
 • žutie zázvoru,
 • pitie mätového, šalviového, feniklového, zázvorového, rumančekového alebo prasličkového čaju,
 • pitie šťavy z čerstvo odšťaveného citrónu,
 • konzumácia jablka,
 • konzumácia bieleho jogurtu s probiotikami.

Obľúbené ústne spreje na svieži dych

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 05.03.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

Komentáre

14/03/2019 20:27
Simon

Toto mal spoluziak na strednej, sme si z neho robili srandu ze mu "smrdi z huby jak z baranej riti" :D :D :D
Povoluje sa sirenie tohto slovneho spojenia aj dalsim generaciam \m/

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...