Zinková masť na rany, zapareniny aj v tehotenstve

Trápi vás akné, ekzémy, ťažšie hojenie rán či iné kožné problémy? Účinnou zbraňou proti nim je zinková masť.

Zinkové maste a krémy na akné či ekzemy

V článku vám popíšeme jej vynikajúce vlastnosti, poradíme, pre koho je vhodná a s akými ťažkosťami vám pomôže.

Najobľúbenejšie zinkové maste

Zloženie a účinky zinkovej masti

Základom zinkovej masti je zinok, konkrétne vo forme oxidu zinočnatého. Zinok je stopový prvok, ktorý je v ľudskom organizme súčasťou viac ako 200 rôznych druhov enzýmov. Najviac ho nájdete vo svaloch, v kostiach, koži, nechtoch, vlasoch i v pečeni, v prípade mužského tela je ho najviac v prostate.

Zinková masť pre deti

Zinok je silný antioxidant a ako taký má tiež silné protizápalové účinky. Okrem toho sa významnou mierou podieľa na optimálnom metabolizme cukrov a bielkovín, transporte oxidu uhličitého, syntéze hemoglobínu a nukleových kyselín a zlepšuje čuchové a chuťové vnemy.

Zinková masť zabraňuje prenášaniu baktérií, čím potláča zápalové a hnisavé procesy. Tlmí zvýšenú produkciu mazových žliaz, ktorá je zodpovedná za rozšírenie akné. Má chladivý účinok, čím upokojuje podráždenú pokožku a uľavuje od svrbenia.

S čím vám pomôže

Zinková masť je obľúbeným prípravkom pri liečbe akné a ďalších zápalových ochorení kože ako napr. ružovka (Rosacea). Pomáha aj pri liečbe bradavíc a vďaka antibakteriálnym účinkom urýchľuje hojenie rán a popálenín.

Taktiež prispieva k zlepšeniu syntézy kolagénu, čím chráni pokožku pred starnutím. Upokojuje tiež citlivú pokožku podráždenú holením či umelými materiálmi. Zinková masť pomôže aj pri liečbe ťažko sa hojacich ekzémov alebo pásových oparov. Je šetrnejšia než lekármi často predpisované hormonálne masti, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť hormonálny systém človeka (napr. štítnu žľazu).

Miesto postihnuté oparom môžete upokojiť aj súčasným prikladaním ľadu. Chlad spomaľuje vírus spôsobujúci opar a tým zabraňuje jeho šíreniu.

Zinková masť je tiež dobrým liekom na zapareniny. Malým deťom ňou môžete uľaviť od prejavov tzv. plienkovej dermatitídy, ktorá vzniká podráždením pokožky v oblasti pod plienkou.

Vyberáme z nášho katalógu

Pre koho je vhodná a ako ju aplikovať

Zinková masť je vhodná pre mužov i ženy všetkých vekových kategórií. Pre deti je však najvhodnejšia čistá zinková masť bez pridaných konzervantov, aróm či farbív, ktoré môžu citlivú detskú pokožku podráždiť.

Zinkovú masť môžete aplikovať podľa potreby aj niekoľkokrát denne bez obavy z predávkovania. Vedľajšie účinky neboli zistené, avšak môže spôsobiť problémy ľuďom s alergiou na zinok. Tá sa ale vyskytuje dosť zriedkavo, častejšia je alergia na iné kovy ako napr. nikel.

Názov masť trošku klame, zinková masť v skutočnosti problematické miesta vysúša. Ak máte suchšiu pokožku, buďte pri jej nanášaní opatrní a aplikujte ju iba na miesta, kde má účinkovať. Ideálne je aplikovať masť na noc, no pre zosilnenie účinku ju môžete aplikovať aj cez deň, pokojne aj niekoľkokrát denne bez toho, aby sa prejavili nejaké vedľajšie účinky.

Zinková masť sa dosť zle rozotiera, preto pozor na biele stopy, ktoré zanecháva. Oxid zinočnatý má totiž formu bieleho prášku. Nezabudnite teda zinkovú masť poriadne rozotrieť. Okrem mastí sa zinok na vonkajšie použitie vyskytuje aj vo forme pudru, pasty či emulzie.

Dostupnosť, cena a skúsenosti užívateľov

Zinkovú masť zoženiete v každej lekárni a keďže neobsahuje žiadne špeciálne látky, nie je vôbec drahá. Najlepšie ceny majú internetové lekárne a e-shopy s výživovým doplnkami, tam je dostupná za cenu okolo 2 eur za 30 g balenie.

Užívateľky zinkovej masti si pochvaľujú jej účinok na akné a hnisavé vyrážky po holení bikín. Funguje aj ako rýchla pomoc, akonáhle sa objaví na tvári nejaká vyrážka. 

Recenzie na zinkovú masť

Recenzie a skúsenosti so zinkovou masťou

Pozrieť ďalšie recenzie

Nevýhodou je, že neúčinkuje na podkožné akné a zanecháva biele stopy, takže väčšina žien ju používa najmä na noc. Na niektoré intenzívnejšie zápaly nestačí jednorazová aplikácia, masť treba natierať niekoľko dní po sebe. 

Najobľúbenejšie zinkové maste

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 16.02.2019
Hodnotenie článku:
(87.6%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

09/05/2019 14:41
Janka

zinková masť je super na vysušenie vyrážok, na tento účel jedno balenie vydrží veky

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Epsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutieEpsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutie

 Najčastejšie sa používa ako prímes do kúpeľa a aj preto ju možno poznáte ako "soľ do kúpeľa" .  Jej účinky sú však oveľa bohatšie. Prečítajte si náš článok o epsomskej soli a dozviete...

Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti

Babské rady odporúčajú cesnak, ocot či biely jogurt. Chcete sa však mykózy zbaviť nadobro? Množstvo užívateľov má pozitívne skúsenosti s užívaním prípravku Iza Effect.

Opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvárOpaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvár

Ak vás trápia pigmentové škvrny, siahnite po správnom opaľovacom kréme. Ako tieto krémy fungujú, pre koho sú určené a ako sa vlastne opaľovať, keď nám pigmentové škvrny vznikajú?