90 dňová diéta – výsledky, skúsenosti, premeny. Schudla som

Ďalším typom diéty, ktorý v súčasnosti kraľuje na rôznych internetových stránkach či fórach, je 90 dňová diéta. Tento módny hit sľubuje výraznú stratu na telesnej hmotnosti a naučenie tela zdravému a pravidelnému stravovaniu. Je však strata 20 až 25kg za 3 mesiace vôbec zdravá?

Zeleninový šalát - 90 dňová dieta

Princíp diéty

90 dňová, nazývaná aj rozlišovacia, diéta je založená na striedaní 4 dní. Bielkovinový, škrobový, deň uhľohydrátov a vitamínový. Platí aj pravidlo, že každý 29. deň je tzv. “vodový” – vtedy možno piť len vodu a nekonzumovať žiadne jedlo.

Na internete možno nájsť charakteristiku, podrobný popis či množstvo rád a receptov, týkajúcich sa práve tejto témy. Na našich stránkach sa im však venovať nebudeme. Pozrieme sa radšej na druhú stranu veci.

Nevýhody tejto diéty

V prvom rade by sa mal každý človek, ktorý chce podobný druh redukcie hmotnosti skúsiť zamyslieť nad tým, či je to pre jeho organizmus vôbec vhodné. Lekári a odborníci totiž upozorňujú, že pre náš organizmus je vhodné chudnúť postupne, približne 4kg za mesiac. Ak si však vydelíte 20kg či dokonca 25kg troma, zistíte, že úbytok na hmotnosti je 7kg až takmer 9kg na mesiac.

Druhým faktorom je zloženie potravy. Naše telo potrebuje na správne fungovanie pestré zloženie potravy. Tým, že budete celý deň konzumovať povedzme bielkoviny, svojmu metabolizmu určite nepomôžete a nenaučíte ho fungovať správne. Popravde mu viac uškodíte a neskôr, pri možných zdravotných komplikáciách tráviaceho traktu, to budete ľutovať.

Treťou nevýhodou 90 dňovej diéty je fakt, že sa musíte striktne držať naprogramovaného zloženia potravy. Ak dostanete chuť na niečo iné, máte smolu. Ak sa vyberiete na obed s kolegami, ste obmedzený i pri výbere jedla. Na každý deň je nutné vopred vymyslieť a pripraviť celé zloženie jedálnička, čo môže predstavovať značnú komplikáciu pri každodennom zhone a povinnostiach.

Ďalším negatívom diéty je veľmi známy jojo efekt. Ak si pred začiatkom držania akejkoľvek diéty vyčleníte čas na hľadanie názorov ľudí, ktorí ju pred Vami vyskúšali zistíte, že znakom každej populárnej diéty je i opätovné pribratie zhodených kilogramov do niekoľkých mesiacov od jej ukončenia.

Skúsenosti a výsledky

Ak si to teda zhrnieme, 90 dňová diéta patrí do kategórie redukčných hitov, ktorým sa radšej treba vyhnúť. Čas, ktorý by ste investovali na študovanie princípu a receptov tejto diéty, radšej strávte nad štúdiom princípov zdravého chudnutia a vyváženého spôsobu stravovania. Možno nejde o závratne rýchly spôsob redukcie telesnej hmotnosti, avšak je šetrný k Vášmu zdraviu a to by malo byť pre každého človeka prvoradé.

Skúsenosti zo stránky nanicmama:

90 dňová diéta - skúsenosti

90 dňová diéta – výsledky, skúsenosti, premeny. Schudla som
2.7 (53.33%) 3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *