Bio bambucké maslo v kozmetike na pleť, vlasy, strie – účinky, cena, recenzie

Predstavte si, že by vám na výživu, hydratáciu a regeneráciu pokožky a vlasov stačil jediný produkt. Nie, nehovoríme o produktu typu 3 v 1, ktorý muži s obľubou používajú ako šampón, kondicionér a sprchový gél v jednom. Hovoríme o čisto prírodnom produkte, ktorého účinky sú overené vedecky. Je ním bambucké maslo.

Bambucké maslo má priaznivé účinky na pleť i vlasy

V tomto článku si predstavíme, čo je bambucké maslo, ako sa používa v kozmetike aj ako ho môžete aplikovať na vlasy a pleť.

Bambucké maslo v bio kvalite

Čo je bambucké maslo

Bambucké maslo sa často považuje za kozmetický zázrak. Ide o tuk, ktorý sa získava z orieškov Bambuckého stromu, pochádza zo Západnej Afriky. Kým v našich končinách sa bambucké maslo len postupne dostáva do popredia, v tejto oblasti Afriky ho obyvatelia poznajú už po stáročia. Bambucký strom je tam rozšírený, a tak miestni už dávno objavili jeho hydratačné a regeneračné účinky.

Jeho výroba sa do dnešných čias nezmenila. Ide o čisto ženskú záležitosť – miestne ženy tvoria spolky, ktoré sa zaoberajú zberaním a produkciou bambuckého masla, ktoré sa vyváža do celého sveta. Táto precízna práca začína oddelením orecha od dužiny, otvorenia škrupiny kameňom a následným podrvením samotného orecha. Nejde o strojovú výrobu, ženy podrvené orechy ručne pražia na ohni za stáleho miešania, aby nezhoreli. Nad ohňom tak vznikne tuhá pasta a pridaním vody sa oddelí bambucké maslo.

Prírodné bambucké maslo vo svojej raw podobe bez chemického spracovania má bielu až žltkastú krémovú farbu a typickú arómu. Tá nemusí každému práve voňať. Maslo v chlade poriadne zatuhne, preto je pri použití potrebné využiť teplo svojich dlaní a bambucké maslo chvíľu spracovať v rukách. Vplyvom tepla zmení konzistenciu na olejnatú, vďaka čomu pekne priľne k pokožke a výborne sa vpije.

Bambucké maslo sa získava z orechov Bambuckého stromu

Obrovskou výhodou bambuckého masla je jeho všestrannosť. Nielen že je možné použiť ho na celú pokožku a vlasy, ale je vhodné pre každý typ pokožky, aj pre ľudí so suchou a citlivou pleťou, ktorí často trpia ekzémami, dermatitídou, atopickým ekzémom a podobnými problémami. Doposiaľ neboli zaznamenané žiadne alergické reakcie ani podráždenie pri používaní bambuckého masla. Navyše je vhodné aj pre deti a tehotné ženy, ktoré rozhodne ocenia jeho preventívne vlastnosti pred vznikom strií.

Z čoho sa skladá?

 • Mastné kyseliny (kyselina olejová, kyselina, stearová, kyselina linolová, kyselina palmitová, kyselina linolénová, kyselina arachidová) – Takéto komplexné zloženie mastných kyselín má výrazný vplyv na zdravie pokožky a vlasov. Pomáhajú k dostatočnej hydratácii pokožky, vďaka nim koža lepšie zadržiava vodu. Majú aj protizápalové účinky, čo vedie k lepšej regenerácii nielen poranení, ale aj kožných ochorení. Poskytujú aj výživu pre vlasy, podporujú prekrvenie a tým aj rast vlasov, pričom znižujú ich vypadávanie. Tieto kyseliny sú dokonca účinné aj proti škodlivým UVA a UVB lúčom zo slnečného žiarenia.
 • Vitamín A – Predstavuje efektívnu ochranu pokožky pred vráskami a starnutím. Pokožku omladzuje a pomáha bunky regenerovať. Urýchľuje bunkovú premenu, vďaka čomu sa nové, mladšie bunky dostanú skôr na povrch a pleť získa pružnosť, pevnosť a mladistvý vzhľad. Často sa používa nielen na vrásky, ale aj celkové zdravie pleti.
 • Vitamín E – Je známy ako silný antioxidant, ktorý potrebujeme na boj so škodlivými voľnými radikálmi. Vitamín E chráni pleť pred známkami predčasného starnutia a zabraňuje poškodeniu buniek pleti. Tiež pomáha k rýchlejšej regenerácii a hojeniu rán. Pokožku omladzuje tým, že rozširuje cievy, čím zlepšuje prekrvenie a zabraňuje zrážanlivosti krvi.
 • Fenoly – Sú prírodné látky, ktoré sú známe svojimi regeneračnými a dezinfekčnými účinkami. Vďaka tomu sa pleť lepšie hojí, eliminujú sa negatívne javy ako suchá pokožka, ekzémy či zápaly. Často sa využívajú v kozmetike určenej pre ženy v zrelom veku – redukujú totiž výskyt vrások a pleť pekne vypínajú.
 • Triterpény – Prírodné zložky triterpény pomáhajú udržiavať pleť pekne hydratovanú, napnutú a pružnú. Predchádzajú vzniku vrások a taktiež zabraňujú odbúravaniu kolagénu z pleti, čo sa s pribúdajúcim vekom deje čoraz viac. Pokožku aj vlasy tak pomáhajú vyživovať a zadržať živiny a vodu, vďaka čomu sú hydratované a zdravé.

Účinky

Bambucké maslo si svoju popularitu získalo vďaka širokej škále účinkov, čo znamená, že je možné využiť ho niekoľkými spôsobmi. Medzi najdôležitejšie účinky bambuckého masla patria tieto:

 • Dopĺňa kolagén, čím predchádza známkam starnutia. Vďaka triperténom dokáže bambucké maslo udržať viac kolagénu v pokožke, čo vedie k vypnutejšej a elastickej pleti. Antioxidanty a hydratačné zložky v masle zas prispievajú k regenerácii buniek pokožky a rýchlejšej výmene starých buniek za nové.
 • Hydratuje pokožku a vlasy. Bambucké maslo je známe najmä vďaka širokému zastúpeniu mastných kyselín. Tie ukladajú tuk a vodu v pokožke, vďaka čomu nesvrbí, nevytvára červené fliačiky a zostáva hydratovaná, pružná a krásne vypnutá.
 • Obsahuje množstvo antioxidantov. Práve tie sú pre mladú, hydratovanú a vypnutú pleť základom. Antioxidanty chránia pleť pred oxidačným stresom, poškodením buniek a vráskami.
 • Vlasy zbaví lupín. Tie vznikajú suchou a podráždenou pokožkou hlavy. Pokožka potrebuje obnoviť svoju prirodzenú funkciu produkcie oleja, čím sa zbaví produkcie lupín a svrbenia a vlasom dodá prirodzený lesk. Bambucké maslo dokáže pokožku hlavy vyživiť a zmierniť podráždenie.
 • Pôsobí protizápalovo. Na zápalové bunky pôsobí tak, že spomaľuje ich produkciu, vďaka čomu sa nešíria. Pokožka tak lepšie odoláva vplyvu počasia, ekzémom či suchému vzduchu. V prípade kožných ochorení (ekzém, psoriáza, atopický ekzém) tiež dochádza k lepšiemu a rýchlejšiemu hojeniu.
 • Pôsobí antibakteriálne a pomáha v boji proti akné. To vzniká vplyvom baktérií žijúcich na povrchu pokožky. Zároveň zbavuje povrchu pleti nadbytočného oleja, ktorý uzamyká vo vnútri pokožky, čím nevzniká nové akné, ale pleť zostáva hydratovaná.

Bio bambucké maslo obsahuje množstvo antioxidantov

 • Poradí si so striami aj jazvami. Keďže bambucké maslo podporuje regeneráciu tým, že urýchľuje výmenu starých, odumretých či poškodených buniek za nové, pomáha tak aj hojeniu jaziev a regenerácii pokožky so striami.
 • Uľaví od bolesti svalov. Pri námahe svalov cvičením alebo ťažkou fyzickou prácou dochádza k poškodeniu svalových vlákien, ktoré potrebujú regenerovať, aby vznikla nová svalová hmota. Bambucké maslo tomuto procesu napomáha, pretože obsahuje protizápalové látky a dokáže urýchliť regeneráciu svalových vlákien.
 • Poskytuje miernu ochranu pred UV žiarením. Aj keď sa bambucké maslo nemôže porovnávať s opaľovacím krémom s faktorom SPF 50+, mierne ochranné vlastnosti má. To môže byť nápomocné počas chladnejších či tmavších dní. Odhadovaný ochranný faktor bambuckého masla je SPF 4+.
 • Nahradí krém po opaľovaní. Účinnejšie než krém na opaľovanie pôsobí bambucké maslo po opaľovaní. Vtedy potrebuje koža dôkladnú hydratáciu a zmiernenie podráždenie, na čo je bambucké maslo ideálne. Sčervenanú pokožku navyše ošetria protizápalové zložky.
 • Ošetrí štípance od hmyzu i popáleniny. Na regeneráciu pokožky je bambucké maslo skutočne účinné. Zmierni opuchy, začervenanie a poškodenej pokožke urýchli výmenu starých buniek za nové, čím sa hojenie po uštipnutí hmyzom alebo popálenín stane efektívnejšie.
 • Znižuje zápaly pri artritíde. Toto ochorenie sa prejavuje chronickými zápalmi kĺbov. Vďaka svojim protizápalovým účinkom dokáže bambucké maslo pomôcť znížiť rozsah zápalov, čím ochráni kĺby pred neustálym poškodzovaním.
 • Pomôže pri upchatom nose. Tento prekvapivý účinok bambuckého masla je potvrdený vedeckou štúdiou spred 40 rokov, keď vedci zistili, že bambucké maslo účinkovalo proti upchatému nosu omnoho účinnejšie než bežne dostupné kvapky do nosa. Tie často spôsobujú poškodenie nosovej sliznice, preto sa nesmú užívať viac než týždeň. Pri bambuckom masle tieto vedľajšie účinky nehrozia.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako sa bambucké maslo používa?

Ak si zakúpite pravé prírodné maslo, ktoré je v bio a raw kvalite, teda nejde len o nejakú prímes krému či balzamu, tak dostanete blok či pohár so skutočne tuhým tukom, najmä ak ho skladujete v chladnejšom prostredí. Nezľaknite sa jeho konzistencie, pre jeho použitie je totiž potrebné ho najskôr nahriať. Najjednoduchšie tak urobíte, ak ho rozotretie prstami alebo v dlaniach, kde vplyvom vášho tepla získa olejnatú konzistenciu. Následne ho môžete aplikovať na tvár, rozotrieť na ruky, päty, chodidlá alebo kamkoľvek, kde vás trápi suchá pokožka.

Bambucké maslo sa neodporúča nanášať pod make-up, preto ho na tvár môžete nanášať ako večerný krém. Ráno si však tvár poriadne umyte, napríklad micelárnou vodou alebo čiernym africkým mydlom, aby sa otvorili póry a pokožka mohla dýchať. Podobne môžete maslo aplikovať aj na vlasy. Ak vás trápia suché vlasy alebo suché končeky vlasov, môžete maslo roztopiť a rozotrieť do vlasov ako kondicionér alebo masku. Bambucké maslo môžete použiť aj ako surovinu na výrobu vlastného balzamu na pery, masky na vlasy, krému na ruky a množstva ďalších domácich prírodných kozmetických produktov.

Na čo všetko sa dá bambucké maslo využiť?

Bambucké maslo sa dá použiť vo svojej čistej podobe, teda bez prímesi ďalších ingrediencií ako:

 • nočný krém na tvár
 • krém po opaľovaní
 • krém na zjemnenie tvrdej pokožky piet a chodidiel
 • krém po holení
 • balzam na pery
 • balzam na vlasy, kondicionér či vlasová maska
 • v roztopenom stave ako masážny olej
 • potieranie strií, jaziev, popálenín, omrzlín a raniek
 • krém na posilnenie nechtov a pokožky v ich okolí
 • detský krém na ošetrenie pokožky
 • náhrada za nosové kvapky – na upchatý nos
 • potieranie boľavých svalov alebo kĺbov

Okrem toho si však môžete vyrobiť aj vlastnú prírodnú kozmetiku – primiešať ho môžete do krémov, balzamov, pri výrobe domáceho mydla, kondicionéru a množstva ďalších kozmetických produktov. Pre inšpiráciu pridávame 3 jednoduché recepty, ktoré si môžete skúsiť aj doma.

Bambucké maslo treba pred nanášaním nahriať

Jednoduchú masku na tvár vytvoríte zmiešaním 1 PL roztopeného bambuckého masla a 1 PL medu. Do zmesi môžete primiešať pár kvapiek citróna alebo 1 ČL ružovej vody. Masku aplikujte na tvár, okrem okolia očí a úst, nechajte pôsobiť 10 – 15 minút a opláchnite. Pokožka bude jemná a krásne hydratovaná.

Prírodný balzam na pery vytvoríte zmiešaním 2 ČL bambuckého masla, 2 ČL kokosového oleja a 1 ČL včelieho vosku. Tieto ingrediencie sú tuhé, preto je potrebné ich v nádobe nahriať. Pre krajšiu vôňu môžete pridať esenciálne oleje, najlepšie ovocné vône podľa vášho vkusu. Následne prelejte zmes do malej uzatvárateľnej nádobky, nechajte zatuhnúť a môžete používať.

Balzam pre kučeravé vlasy pripravíte roztopením 2 PL bambuckého masla a 2 PL kokosového oleja, ku ktorým primiešate 2 PL aloe vera gélu. Balzam sa používa na mierne vlhké vlasy a nezmýva sa. Suchým a zaťažovaným kučerám dodá potrebnú výživu a hydratáciu.

Na čo dbať pri výbere a kúpe bambuckého masla?

Na trhu je možné dostať množstvo rôznych produktov, avšak len označenie „bambucké maslo“ alebo „shea butter“ nezaručuje kvalitu. Kvôli svojim blahodarným účinkom je totiž častou súčasťou rôznych krémov, balzamov a ďalších kozmetických produktov, no je dôležité rozlíšiť, v akom množstve ho produkt obsahuje – mnohokrát ide o minimálne množstvo.

Dôležitá je aj kvalita – najlepšie je získať prírodný produkt v jeho najčistejšej podobe. Preto sa vyhnite rafinovaným produktom a chemicky spracovaným maslám. Tie bývajú redšie, strácajú svoje prirodzené vlastnosti, často sú obohatené o parfumáciu, keďže prirodzená vôňa bambuckého masla nemusí každému vyhovovať.

Ak môžete, vyberte si bambucké maslo s označením 100 % bio alebo organic a 100 % raw. Keďže bambucké maslo pochádza zo Západnej Afriky, skúste si prečítať štítok a hľadať výrobky, ktoré pochádzajú z produkcie, kde sú farmári a producenti férovo ohodnotení (označenie „fair trade“). Bambucké maslo je možné zakúpiť samostatne alebo v spojení s ďalšími látkami, napríklad jojobovým olejom, éterickými olejmi, argánovým olejom a ďalšími ingredienciami.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.