Aké sú bezpečné lieky v tehotenstve a ktorým sa určite vyhnúť? Je vhodný Novalgin, Paralen, Ibalgin či Aspirin?

S užívaním liekov v tehotenstve a počas dojčenia nie sú žarty. Pre dieťa aj ženu samotnú by bolo, samozrejme, najlepšie vyhýbať sa akejkoľvek „chémii“, čo však nie je vždy možné.

Ktoré lieky sú počas tehotenstvá vhodné a ktoré nie?

Prečítajte si o tom, ako postupovať pri bolestiach, chrípke či tráviacich ťažkostiach v tehotenstve a počas dojčenia, ktoré lieky môžete užívať bez obáv a ktorým by ste sa mali, naopak, vyhýbať.

Lieky na bolesť a horúčku vhodné počas tehotenstva (po porade s lekárom)

Základné pravidlá užívania liekov v tehotenstve a počas dojčenia

Dostať sa k informáciám v súčasnosti nie je problém. „Dr. Google“ vie všetko, preto sa z mnohých budúcich mamičiek stávajú samoliečiteľky, ktoré neveria lekárom, a lieky užívajú len na základe toho, čo vyčítajú. Na jednej strane je určite dobré si overiť, čo presne vám lekár predpísal. Naše mamy a staré mamy by nám vedeli hovoriť, koľko rôznych farmaceutík počas tehotenstva užívali, a ani len netušili, čo vkladajú do úst. Na strane druhej by ste si mali nájsť lekára, ktorému veríte, a dať najmä na jeho rady.

 • Liek proti bolesti, horúčke či kašľu, prírodné výživové doplnky, alebo obyčajné vitamíny, jednoducho akákoľvek tabletka, prášok a sirup pre vás môžu v tehotenstve predstavovať riziko. Preto sa pred užitím akéhokoľvek lieku vždy poraďte s vaším lekárom.
 • V prípadoch, keď nie je možná konzultácia, napríklad, keď vás v noci začne bolieť zub, sa orientujte najmä podľa príbalového letáka na lieku.
 • Google by mal byť až na poslednom mieste. Pre laika je veľmi ťažké zhodnotiť, ktoré informácie patria k pravdivým, ktoré k reklame a ktoré napísal človek len z osobnej skúsenosti. Ak už budete googliť, navštevujte weby, kde nájdete oficiálny popis lieku (napr. web ADC).
 • Hneď na začiatku tehotenstva nie je zlé s lekárom skonzultovať, ktoré lieky môžete užívať v prípade náhlej bolesti či iných zdravotných problémov.
 • Neexperimentuje ani s homeopatikami, vitamínmi či minerálmi. Môžu spôsobiť rôzne kontraindikácie s inými liekmi.
 • Ak trpíte chronickými ochoreniami (epilepsia, astma, alergie, diabetes atď.) alebo užívate  napríklad lieky na akné, určite ich nevynechávajte len na základe vlastného rozhodnutia. Mohli by ste uškodiť sebe, a tým aj vášmu dieťaťu. Aj v tomto prípade platí, že by ste verdikt mali nechať na lekára.

Prečo je užívanie liekov na začiatku tehotenstva rizikové?

Užívanie liekov na začiatku tehotenstva, najmä v prvom trimestri, nie je bezpečné vo všeobecnosti. Látky, ktoré do tela prijíma matka, môžu spôsobiť nielen akútne problémy, ale taktiež vývojové poruchy alebo vznik rôznych chronických ochorení u dieťaťa (napr. diabetes, alergie, poruchy trávenia). Niektorí lekár dokonca tvrdia, že užívanie akýchkoľvek liekov, a to i tých bezpečných, predstavuje možné riziko. Aj v tomto prípade platí, poraďte sa dopredu s lekárom. 2. a 3. trimester je už o čosi bezpečnejším obdobím, čo však neznamená, že máte zbytočne riskovať.

O užívaní liekov počas tehotenstva sa vždy poraďte so svojím lekárom

Ako riešiť bolesti a horúčku v tehotenstve

Voľnopredajné lieky proti bolesti by ste v tehotenstve mali užívať skutočne v nevyhnutných prípadoch a, samozrejme, po konzultácii s lekárom. Toto upozornenie nájdete aj v príbalových letákoch. Na druhej strane pre plod a pre vás nie je dobré ani to, keď sa trápite bolesťami a ste vystresovaná. Mnohí lekári tvrdia, že bolesť predstavuje pre organizmus rovnaký stres ako užitie „nezdravej“ tabletky (toto tvrdenie nesúvisí priamo s tehotenstvom).

Zvýšená horúčka je už iným prípadom. Vplyv teploty na plod môže byť výrazne negatívny už okolo 38 °C, preto je teplotu potrebné „zraziť“ čo najskôr, a to použitím vhodných antipyretík, opäť však ideálne po konzultácii s odborníkom.

Určite sa vyhýbajte liekom, ktoré nemáte odskúšané a, samozrejme, i tým, na ktoré ste alergická. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najčastejšie využívané analgetiká a lieky na znižovanie horúčky a ich možnosť užívania počas tehotenstva, pamätajte však, že by ste sa vždy mali vopred poradiť s lekárom a neexperimentovať.

Panadol v tehotenstve + Paralen a Medipyrín

Panadol, Paralen aj Medipyrín obsahujú účinnú látku Paracetamol, ktorá je vo všeobecnosti považovaná za asi najlepšiu alternatívu počas tehotenstva, avšak až od 2. trimestra. Paralen v tehotenstve, ako aj Panadol a Medipyrín, môžete užívať pri bolestiach a tiež pri zvýšenej horúčke. Opäť však platí, že ideálne až po porade s lekárom. V žiadnom prípade tieto lieky neužívajte v prípade, ak trpíte alergiou alebo precitlivenosťou na Paracetamol. Taktiež nikdy neprekračujte povolenú dávku.

Ibuprofen v tehotenstve

Látka Ibuprofen sa nachádza v lieku Nurofen (slangovo tiež nazývanom ako ibuprofen). Počas prvých 6. mesiacov tehotenstva užívanie lieku neodporúča ani samotný výrobca, avšak lekár môže rozhodnúť inak. Nurofen alebo akýkoľvek iný liek s obsahom Ibuprofenu sa nesmie za žiadnych okolností užívať v poslednom trimestri tehotenstva.

V ohrození je matka, u ktorej môže spôsobiť silné krvácanie počas a po pôrode, a taktiež nenarodené dieťa. U neho sa môžu vyskytnú vrodené poruchy srdca alebo vysoký krvný tlak. Liek taktiež môže v niektorých prípadoch znižovať objem plodovej vody v maternici.

Liek Nurofen obsahuje taktiež sodík. V prípade, ak máte počas tehotenstva alebo dojčenia predpísanú diétu s nízkym obsahom sodíka, liek pre vás nie je vhodný.

Flector v tehotenstve a počas dojčenia

Liek Flector patrí medzi inhibítory syntézy prostaglandínov. Všetky lieky z tejto skupiny môžu v treťom trimestri spôsobiť predčasné uzavretie arteriálneho kanálu (ide o rovnaký problém, ktorý sme si popísali pri Novalgine) alebo renálnu dysfunkciu (akútne poškodenie obličiek), ktorá môže viesť k ďalšiemu ochoreniu obličiek, a to k renálnej insuficiencii s oligohydramniónom. Ďalším možným negatívnym účinkom pri užívaní lieku Flector v 3. trimestri tehotenstva môže byť silnejšie krvácanie dieťaťa aj matky po pôrode.

Flector je možné užívať len v prípade, že to povolí lekár

V prvých dvoch trimestroch je možné Flector užívať len v prípade, že to povolí lekár, a zároveň netrpíte alergiou na tento liek alebo niektoré z jeho zložiek. V období dojčenia by ste sa mu mali vyhýbať, preukázateľne sa totiž vyplavuje do mlieka.

Novalgin v tehotenstve a počas dojčenia

Užívanie Novalginu v tehotenstve nie je vyslovene zakázané, avšak ani odporúčané. Účinná látka metamizol nemá podľa dostupných informácií negatívny vplyv na embryo v 1. a 2. trimestri tehotenstva. Tomuto analgetiku by ste sa však mali vyhýbať hlavne v 3. trimestri, kedy môže spôsobiť krvácanie u matky alebo predčasné uzavretie cievy Ductus Botalli u dieťaťa.

Táto cieva slúži počas tehotenstva ako spojka medzi pľúcnou tepnou a aortou, ktorá zabezpečuje dýchanie dieťaťa, ktoré ma v tele matky zaplavené pľúca vodou, preto nemôže prijímať kyslík cez nich. Za normálnych podmienok sa táto cieva uzavrie do necelých 10 minút po pôrode a v priebehu cca 15 hodín zanikne úplne. Jej predčasné uzavretie by však malo tragické následky.

Novalgin počas dojčenia taktiež nie je zakázaný, avšak z dôvodu, že sa metamizol do materského mlieka vylučuje v pomerne veľkom množstve, neodporúča sa používať v nadmerných dávkach alebo opakovane. Navyše, po užití Novalginu počas dojčenia, by ste mali najbližších 48 hodín mlieko zbierať a vyliať.

Ako riešiť bolesť hrdla a kašeľ

V prvom rade je potrebné zistiť, z akého dôvodu sa u vás vyskytli tieto problémy. Môže ísť o prejav nachladnutia, chrípky či angíny, hrdlo vás niekedy môže bolieť aj kvôli zapáleným ďasnám. Ak sa teda rozhodnete pre samoliečbu voľnopredajnými liekmi, no bolesť hrdla či kašeľ nezmiznú ani po niekoľkých dňoch, určite vás stav riešte s odborníkom.

 • Septilen v tehotenstve je možné užívať, vždy však len v doporučených množstvách, teda 1 pastilku 3 – 4 x denne.
 • Stoptussin v tehotenstve môžete užívať len po konzultácii s lekárom, a to až od 4. mesiaca gravidity. V prvých 3 mesiacoch je jeho užívanie vyslovene zakázané!
 • Stodal v tehotenstve patrí medzi bezpečné homeopatické lieky, ktoré tlmia kašeľ. Doteraz nebol zistený žiadny negatívny vplyv na tehotné alebo dojčiace ženy ani plod a dieťa.
 • Robitussin, Bromhexin, Ambroxol, Tussin a Solmucol je možné počas tehotenstva užívať len po schválení lekára.
 • Užívanie kalciového sirupu a kloktanie slanou vodou sú v tehotenstve považované za bezpečné spôsoby liečby zápalu hrdla a kašľu

Bolesť hrdla a kašeľ - Nebezpečné lieky v tehotenstve

 • Hedelix v tehotenstve nie je možné užívať. To isté platí aj o období dojčenia. Podľa oficiálnych informácií doteraz neboli vykonané žiadne testy, ktoré by potvrdzovali alebo vyvracali jeho vplyv na plod, dieťa alebo tehotnú ženu.
 • Zakázané sú tiež akékoľvek iné prípravky s výťažkom z brečtanu, ktoré môžu spôsobiť poškodenie srdca.
 • Z prírodných liekov sa vyhýbajte lipovému a šalviovému čaju, ktorý môže spôsobiť nadmerné napätie maternice.

Lieky na bolesť hrdla, vhodné v tehotenstve (po konzultácii s lekárom)

Názov Hodnotenie Detail
SeptilenZobraziť produkt
Solmucol   ✔   RÝCHLY ÚČINOKZobraziť produkt
StodalZobraziť produkt
Stoptussin   ✔   VÝBORNÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bromhexin 8   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Ako riešiť bolesť zubov v tehotenstve

Bolesť zubov je samostatnou kategóriou. Určite vete, že tento druh bolesti patrí k tým najhorším. Bolesti zubov, afty či zapálené ďasná bývajú zároveň u tehotných žien pomerne častým javom. Stojí za tým mnoho faktorov, ako sú hormonálne výkyvy, znížená tvorba slín, časté nevoľnosti spojené so zvracaním, zanedbaná ústna hygiena, oslabená imunita a konzumácia sladkých či kyslých pokrmov. Veľmi bežným je tiež vznik tehotenskej gingivitídy (zápal ďasien). Kým afty nie sú nebezpečné pre plod, gingivitída áno. Môže spôsobiť dokonca predčasný pôrod.

Bolesť zubov v tehotenstve

Keďže počas tehotenstva nie je možné vykonávať zákroky v anestézii, problém predstavuje dokonca i lokálna anestézia, je dôležitá hlavne prevencia. K nej patrí zvýšený príjem minerálov a vitamínov, najmä vitamínu C, a dôkladné dodržiavanie ústnej hygieny. Ak pocítite len slabú bolesť zubov alebo ďasien, mali by ste okamžite zájsť k vášmu zubnému lekárovi.

Akútnu bolesť zubov môžete počas tehotenstva riešiť:

 • Užitím povolených analgetík, avšak iba v skutočne nevyhnutnom prípade a minimálnom množstve.
 • Žutím klinčekov (hovoríme o korení), ktoré majú lokálne anestetické účinky.
 • Pomôžu vám aj niektoré výživové doplnky, ako napríklad rakytníkový olej alebo vitamínové a minerálne komplexy s protizápalovým účinkom (o ich užívaní sa nezabudnite poradiť s lekárom).
 • Chladenie boľavého miesta.
 • Pri skutočne neznesiteľnej bolesti vyhľadajte pomoc lekára.

POZOR: Zuby si neumývajte okamžite potom, ako u vás skončí nevoľnosť (zvracanie), takto si môžete ešte viac poškodiť zubnú sklovinu. Najprv si ústa vypláchnite ústnou vodou, počkajte asi 30 min. a zuby si umyte až potom.

Ako liečiť chrípku, prechladnutie a virózu v tehotenstve

Všetky tri ochorenia patria do rúk lekárov. Pri chrípke je najlepšia prevencia v podobe očkovania alebo sociálna dištancia v chrípkovom období. V prípade virózy by ste sa v období jej zvýšeného výskytu tiež nemali pohybovať na preľudnených miestach, no a nachladnutiu predídete tak, že na seba budete dávať pozor. V rámci liečby príznakov, keďže ani v jednom z týchto prípadov nefungujú antibiotiká, môžete:

 • užívať vitamíny, hlavne céčko, no maximálne 100 mg denne
 • pomôže vám aj zinokvýživové doplnky na podporu imunity pre tehotné alebo dojčiace ženy
 • upchatý nos sa snažte poraziť morskou soľou, minerálnymi vodami alebo inhalovaním byliniek či prírodných silíc (napr. mäta, mandarínka, rumanček, eukalyptus)
 • Nasivin užívať môžete, nikdy však neprekročte povolenú dennú dávku – môže zhoršiť prívod krvi k nenarodenému dieťaťu a počas dojčenia znížiť tvorbu mlieka

POZOR: Tymian, citronela, škorica a rozmarín nie sú v tehotenstve vhodné, a to ako na inhalovanie, tak i na vnútorné používanie, môžu vyvolať sťahy maternice.

Ako riešiť nevoľnosti a tráviace ťažkosti

Zvracanie či hnačka patria v tehotenstve k veľmi bežným javom. V prípade nevoľností, ktoré súvisia so začiatkom tehotenstva je dobré sa liekom skôr vyhýbať. V prvom rade to nie je bezpečné, v rade druhom vám s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôžu. Najlepším riešením je eliminácia podnetov, ktoré vám tieto stavy spôsobujú (napr. vydýchaný vzduch, určité vône, zrakové vnemy).

TIP: Pri žalúdočných problémoch, ktoré nie sú spôsobené priamo tehotenstvom, môžete užívať Orenzym, ktorý podporuje trávenie.

Nevoľnosti sú počas tehotenstva bežné, dá sa však proti nim bojovať

Pri hnačke je možné používať živočíšne uhlie, ktoré je považované za najbezpečnejší prípravok v tehotenstve. Užívanie prípravku Smecta by ste mali dopredu odkonzultovať s lekárom. Niektoré zdroje uvádzajú, že jeho užívanie v tehotenstve nie je vhodné, iné ho zas povoľujú. Liek Hylak forte (kvapky) je koncentrátom metabolických produktov baktérii Escherichia coli, Lactobacillus (acidophili, helvetici) a Streptococcus faecalis, ktoré regulujú kyslosť v tráviacom trakte a podporujú celkovú činnosť trávenia. Jeho užívanie v tehotenstve by nemalo žene ani dieťaťu spôsobiť žiadne problémy.

Pri zvracaní a hnačke je potrebné riešiť aj dehydratáciu organizmu, ktorá je nebezpečná pre vás aj pre dieťa. Pomôže vám zvýšený príjem tekutín, hlavne minerálnych vôd s nižším množstvom sodíka. Nápomocná je tiež prírodná kokosová voda, ktorá telu dodáva potrebné elektrolyty a sacharidy. Pokiaľ by tráviace problémy nezmizli v priebehu 3 dní, je potrebné navštíviť lekára.

TIP: V rámci prevencie aj po prekonaní tráviacich problémov, by ste mali užívať probiotiká určené pre tehotné ženy.

Antibiotiká v tehotenstve

Antibiotiká si určite nemôžete predpísať sami, a to v tehotenstve, ale i mimo neho. Tieto liečivá by ste mali užívať len v skutočne nevyhnutných prípadoch, pretože majú na organizmus výrazný vplyv, a samozrejme len vtedy, keď vám ich predpíše lekár.

Bezpečné antibiotiká, ktoré nemajú negatívny vplyv na plod:

 • Makrolid
 • Penicilín
 • Cefalosporín
 • Linkomycín a klindamycín
 • Sulfónamidy – nie sú bepečné v posledných týždňoch tehotenstva

Nevhodné antibiotiká počas tehotenstva:

 • Kanamycín, streptomycín – môžu spôsobiť vážne poškodenia plodu, napr. poruchy nervov a sluchu až hluchotu
 • Tetracyklíny – môžu spôsobiť rôzne vrodené chyby a poškodenie mliečnych zubov

Vitamíny, minerály a homeopatiká v tehotenstve   

Čisto prírodné prípravky, komplexy vitamínov a minerálov v tehotenstve aj počas dojčenia môžete väčšinou užívať bez väčšieho rizika. Opäť by ste sa však mali poradiť s lekárom. Niektoré výťažky z bylín môžu napríklad ovplyvňovať tvorbu mlieka, spôsobovať sťahy maternice, krvácanie a mnohé iné zdravotné komplikácie, ktoré by v prípade „netehotného“ človeka boli skôr benefitmi.

Niektoré skupiny vitamínov môžu ovplyvňovať vstrebávania iných liekov, preto by ste ani tieto prípravky nemali užívať svojvoľne. Minerály sa môžu zdať ako úplne neškodné, nie je to však tak. Napríklad horčík pre tehotné ženy predstavuje nenahraditeľnú látku, pretože jeho spotreba v organizme je počas gravidity mnohonásobne väčšia. Na druhej strane tu máme sodík, ktorý je v tehotenstve vyslovene nevhodný, pretože môže spôsobiť opuchy alebo zvýšený krvný tlak. Užívanie minerálov preto tiež najprv skonzultujte s odborníkom.

Iné lieky v tehotenstve

Liek Guajacuran je samostatnou kategóriou. Je určený na uľahčenie vykašliavania, uvoľnenie kostrového svalstva a tiež na celkové upokojenie organizmu i psychiky. Ženám je mnohokrát podávaný priamo v nemocnici, môžete sa však stretnúť aj so skúsenosťami žien, ktoré nie sú úplne pozitívne. Niektoré mamičky opisujú problémy u detí hneď po narodení (napr. ochabnutá polovica tváre, precitlivenosť), iné zas na tento liek nedajú dopustiť. Podľa príbalových informácií by ste nemali liek Guajacuran užívať počas celej dĺžky tehotenstva a taktiež počas dojčenia, vyslovene zakázaný však nie je.

Nakoniec tu máme ešte antihistaminiká. Medzi najznámejšie lieky z tejto skupiny patrí Zodac či Claritine. Oba by ste počas tehotenstva nemali v žiadnom prípade užívať svojvoľne, ale iba po konzultácii s lekárom. V prípade gélov a mastičiek, ktoré sa neužívajú vnútorne, sa orientujte najmä podľa príbalového letáka, poprípade sa poraďte s lekárnikom.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Weleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanieWeleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanie

Strie najčastejšie vznikajú počas tehotenstva, pretože koža nie je schopná sa tak rýchlo vyrovnať s veľkými zmenami. Tehotenský olej na strie od Weledy je v boji so striami veľmi...

Probiotiká Topnatur Candistop – recenzia, cena. Dávkovanie prezradí príbalový letákProbiotiká Topnatur Candistop – recenzia, cena. Dávkovanie prezradí príbalový leták

Za vaginálne kvasinkové infekcie môže premnoženie kvasiniek a nerovnováha vaginálnej mikroflóry. V boji s opakovaným návratom gynekologických problémov dokáže pomôcť Candistop.

Swiss Natural HRT na menopauzu 60 cps – zloženie, recenzia, skúsenosti, cenaSwiss Natural HRT na menopauzu 60 cps – zloženie, recenzia, skúsenosti, cena

Počas menopauzy dochádza k úbytku ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. Swiss Natural HRT pomáha udržiavať optimálnu hladinu progesterónu a estrogénu.