Breussova diéta a jej recepty – skúsenosti a recenzie na jedálniček

Slovo diéta v sebe zahŕňa zrieknutie sa niektorých nezdravých resp. kalorických jedál v prospech zníženia hmotnosti. Existujú aj diéty, ktorých hlavným cieľom nie je redukcia hmotnosti, ale vyliečenie sa.

Šťava z červenej repy - Breussova diéta

Takouto diétou je aj tá podľa Breussa.

Čo je to Breussova diéta?

Breussova diéta, nazývaná aj protirakovinová diéta je forma stravovania, ktorú vynašiel, resp. navrhol rakúsky elektrikár Rudolf Breuss. Prostredníctvom nej vyliečil ľudí s rakovinou. Breuss vychádza z predpokladu, že zdrojom vzniku a bujnenia nádorov je pevná zložka stravy. Z toho vychádza hlavný cieľ diéty, a tým je nechať vyhladovať organizmus, pretože jedine tak, sa nádoru a rakoviny možno zbaviť. Ide o alternatívny spôsob medicíny, ktorý nezaručuje 100% účinok liečby rakoviny. Vďaka tejto diéte však určite schudnete. Buďte však opatrní, je nebezpečná.

Podstata diéty

Hlavným cieľom diéty je prestať prijímať pevnú stravu počas 42 dní. Breuss je totiž názoru, že pevná strava vyživuje nádory a jediným spôsobom ako to stopnúť, je prijímať tekutú stravu, ktorú Breauss navrhol. Počas tohto obdobia je zakázané fyzicky sa namáhať. Môžete sa akurát tak prechádzať.

Čo jesť a čo nejesť?

Protirakovinová diéta nedovoľuje prijímať žiadnu pevnú stravu. 42 dní musíte vydržať len na tekutej zeleninovej strave, ide o tzv. breussove šťavy, navrhnuté samotným Breussom, ktoré dopĺňate pitím bylinkových čajov. Za jeden deň smiete vypiť len 125 až 500 ml šťavy a to najlepšie z domácej zeleniy, z ktorej si pripravíte nápoj.

Zložky šťavovej diéty tvoria:

 • červená repa,
 • mrkva,
 • zeler,
 • čierna reďkovka,
 • zemiaky.

Bylinné čaje, ktoré sa počas diéty pijú sú: urologický, šalviový s ľubovníkom, mätový alebo medovkový. Netešte sa však, že sa budete môcť zalievať čajom. Množstvo a poradie čajov je striktne daný.

Vyhýbať sa treba

Breussova diéta vás nielen pripraví o pevnú stravu, ale pri nej sa navždy musíte rozlúčiť s konzumáciou istých potravín, napr. s červeným mäso a pochopiteľe aj s fajčením. Počas tejto kúry je zakázané praktizovať akékoľvek ďalšie terapie.

Riziká a nevýhody diéty

Breussova forma stravovania je náročná a môže spôsobiť mnohé komplikácie chorého, ale aj zdravého človeka. Najväčším rizikom diéty je smrť. Breuss však akýkoľvek problém (úmrite, zhoršenie stavu) pripisoval k zlyhaniu pacienta, ako nedodržanie alebo porušenie zásad, prípadne kombináciu jeho diéty s inými terapiami.

Breussova diéta je založená na pití zeleninových štiav

Medzi ďalšie riziká patrí:

 • málo živín potrebných na prežitie,
 • rýchly úbytok váhy a možná anorexia,
 • takmer žiadna energia,
 • maximálna vyčerpanosť,
 • neustály pocit hladu,
 • neustála únava, ospalosť, vznik depresie,
 • migrény,
 • tráviacie ťažkosti,
 • JOJO efekt.

Výhody diéty

Breussova diéta má mnoho výhod. Okrem toho, že zaručene schudnete, telo sa zbaví akýchkoľvek toxínov, posilní sa imunita vášho tela a možno sa naozaj vyliečite aj z rakoviny. Breuss prostredníctvom diéty vyliečil okolo 1800 pacient trpiacich nielen na rakovinu, ale aj iné údajne nevyliečiteľné choroby, ako je leukémia, tuberkulóza, benígne nádory, a artritída.

Priaznivci Breussovej diéty vidia tieto pozitíva:

 • zníženie telesnej hmotnosti,
 • zlepšenie tráviaceho systému,
 • vyplavenie toxínov z tela,
 • zlepšenie zdravotného stavu lymfatických uzlín,
 • prevencia rakoviny.

Lekári verzus Breuss

Mnoho lekárov kritizuje metódu Breussa. Breuss má vraj mylnú predstavu o tom ako sa správa nádor. Podľa lekárov, sa nádor dokáže vyživovať aj sám, bez ohľadu na pevnú alebo tekutú stravu. Zdravé bunky však pre svoje správne fungovanie potrebujú zložky z potravy. Bez nich sú oslabené a nebudú schopné pracovať tak, aby proti nádoru bojovali a zachovávali správnu funkciu organizmu, čo môže viesť k smrti.

Pár dní áno, 42 dní nie

Ľudia, ktorí sú zdraví a túžia čo najskôr získať formu do plaviek, môžu diétu aplikovať na pár dní. Hoci po ukončení diéty a nábehu na bežnú stravu sa kilogramy opäť postupne vrátia, môžete si túto kúru robiť pravidelne, pár dní každý mesiac ako detoxikačný pôst.

Breussova diéta je vhodná skôr ako detoxikačná kúra

Lepšie ako diétovať však urobíte, ak sa vašou dennodennou súčasťou stane šport.

Priebeh diéty

Ak ste už pevne rozhodnutý pre Breussovu diétu, pár dní pred jej samotným začatím obmedzte prísun jedla, aby bolo pre vás hladovanie menej náročné. Klasický deň Breussovej diéty pozostáva z týchto krokov:

 1. Ráno vypite polovicu studeného urologického čaju.
 2. Hodinu potom vypite 1 - 2 šálky čaju zo šalvii, tymiánu, medovky a mäty.
 3. Ďalšiu hodinu prijmite len jeden dúšok zeleninovej šťavy.
 4. Do obeda môžete vypiť len 10 až 15 dúškov zeleninovej šťavy a akékoľvek množstvo studeného čaju zo šalvie.
 5. Na obed si dajte polovicu šálky urologického čaju.
 6. Na olovrant je povolený jeden dúšok zeleninovej šťavy.
 7. Pred spaním vypite polovicu šálky urologického čaju.

Po 3 týždňoch urologický čaj nahrádza šalviový. Po uplynutí 42 dňoch pozvoľna prechádzate na normálnu stravu. Buďte opatrný, organizmus si musí na bežnú stravu opäť postupne navyknúť.

Breussova metóda - fórum a diskusia

Reakcie, dojmy a účinky Breussovej diéty môžete nájsť napr. na fóre Modrykonik.sk. Všetkým pomohla schudnúť, ale nie všetci sa aj vyliečili. Ľudia o nej hovoria ako o náročnej diéte, ktorú len málokto zvládne. Ak s ňou máte skúsenosti, tak sa o ne môžete podeliť aj v komentároch pod článkom.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...