Čo odpudzuje kliešte? Najúčinnejší je repelent proti kliešťom

Kliešte sú cudzopasníci, ktorí sa v prírode vyskytujú v niekoľkých stovkách druhov. Pre človeka (aj pre domáce a divé zvieratá) je nebezpečný druh Ixodes ricinus, kliešť obyčajný, ktorý môže byť zároveň nositeľom nebezpečných chorôb.

Kliešť obyčajný na krku

Najlepším spôsobom, ako sa vyvarovať lymskej borelióze alebo kliešťovej encefalitíde je prevencia. Ako neprísť do kontaktu s kliešťom? Čo ho odpudzuje a zneškodňuje?

Veľký výber repelentov a upokojujúcich gélov po bodnutí hmyzom nájdete v ponuke ✅online lekárne Dr. Max!

Od prichytenia až po satie...

Zabudnite na skákajúce kliešte číhajúce na svoju obeť. Aby kliešť našiel svojho hostiteľa, musí naňho netrpezlivo číhať prichytený na steblách tráv. Fyzikálne a chemické vnemy okolia (pachové signály, prúdenie vzduchu, otrasy) mu napovedia, že sa blíži človek, na ktorého sa môže premiestniť vďaka jeho priamemu kontaktu s vegetáciou. Tieto vnemy zachytáva pomocou tzv. Hallerovho orgánu, ktorý sa nachádza na prvom páre nôh (priehlbina na ich poslednom článku). Kliešť sa na ľudské telo nemusí prichytiť ihneď po tom, ako sa naň dostane z okolitej prírody. Zvyčajne si ešte hľadá vhodné miesto, ideálne jemnú a vlhkejšiu pokožku. Preto ho najčastejšie nájdete v podpazuší, zákolenných jamkách, trieslach, na bruchu, za ušami, vo vlasoch a pod. Nie je však vylúčené, že sa prisaje aj na inom mieste.

Sacie ústrojenstvo kliešťa pripomína harpúnu

Samotné satie realizuje vďaka tzv. hypostomu, čo je ústne ústrojenstvo v tvare harpúny s protismernými zúbkami. To je jeden z dôvodov, prečo je prichytenie kliešťa také pevné. Druhým je, že pri satí sa vylučuje do vzniknutej ranky látka (okrem iných), ktorá vytvára odolnú, tzv. cementovú vrstvu. Satie prebieha v dvoch fázach. V prvej je príjem hostiteľskej krvi pomalý, no postupne sa zväčšujú slinné žľazy kliešťa. Po jednom až dvoch dňoch nastupuje druhá fáza, ktorou je intenzívna sekrécia slín kliešťa a rýchle satie krvi. Vtedy sa zvyšuje riziko prenosu infekcie do krvného obehu človeka. Preto je dôležité kliešťa odstrániť čo najrýchlejšie.

Základné fakty o kliešťoch

 • Vývoj kliešťa prebieha v štyroch štádiách – vajíčko, larva, nymfa a imago, čiže dospelý kliešť. Prenos ochorenia je možný vo všetkých štádiách okrem prvého. Larvy a nymfy dosahujú veľkosť jeden milimeter, a tak sú ľahko prehliadnuteľné, no na človeku sa vyskytujú predovšetkým dospelí jedinci, samičky.
 • Sliny kliešťa obsahujú látky, ktoré mu pomáhajú premôcť obranyschopnosť hostiteľa a potláčajú imunitnú odpoveď hostiteľa na prisatie – aj preto v prvých hodinách človek nemusí cítiť, že má na sebe kliešťa.
 • Aj keď najvyššia pravdepodobnosť výskytu kliešťov je v lese alebo na lúkach, do styku s nimi môžete prísť aj v meste či doma na záhrade. Prežijú totiž všade, kde sa nachádza nízky porast.
 • Kliešte žijú na zemi a nie na stromoch. To, že na vás môžu padnúť zo stromu je mýtus. Síce majú tendenciu liezť smerom zdola nahor, nachádzajú sa na opadanom lístí, trávnej mačine, steblách trávy alebo v kríkoch do výšky maximálne jedného metra.
 • Kliešť sa môže po dostatočnom napití uvoľniť aj sám. Ako sme už spomenuli, po prisatí ho sprvoti nemusíte vôbec cítiť. Niekedy si ho na tele všimnete až vtedy, keď je nasiaknutý krvou a je potrebné ho odstrániť. Inokedy ale môže „odpadnúť“ sám, keď sa dostatočne napije krvou. Pokiaľ dôjde týmto spôsobom k prenosu ochorenia, zistenie príčiny bude o to náročnejšie.
 • Nie každý kliešť je však nositeľom infekcie. Možnú infekciu totiž nezískava od narodenia, ale v priebehu života. Ani to však nie je samozrejmosťou.
 • Podľa prieskumov je približne 20 % ľudskej populácie prirodzene odolných voči kliešťom, avšak cca 15 % ľudí je pre kliešťa „lákadlom“. Zvyšných 65 % si tohto parazita nájde sporadicky. Čo sa týka pohlavia, muži sú pre ne atraktívnejší v pomere 2:1.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie repelenty

Ako nás kliešť ohrozuje?

Pokiaľ je kliešť nositeľom patogénov, môže spôsobiť rôzne ochorenia, a to aj s trvalými následkami. Najčastejšími a zároveň najnebezpečnejšími sú:

 • Kliešťová encefalitída (ochorenie mozgových blán) – prejavuje sa príznakmi podobnými chrípke, no na rozdiel od nej na ňu neexistuje liek. Prebieha v dvoch vlnách. Prvú charakterizuje horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť, únava a malátnosť. Symptómy môžu na pár dní zmiznúť, no následne sa zintenzívnia, čo značí, že prepukla druhá fáza.
 • Pridruží sa ospalosť, závraty, stuhnutosť šije a výsledkom môže byť dokonca ochrnutie či poškodenie mozgu a nervového systému. Dôležitá je preto včasná diagnostika a hospitalizácia.

Červená škvrna ako symptóm Lymskej boreliózy

 • Lymská borelióza – prejavuje sa červenkastou škvrnou v tvare kruhu okolo miesta uštipnutia (často s bielym stredom). Prebieha v troch fázach. V prvej sa začne objavovať práve spomínaná škvrna, ktorá sa rozširuje, a preto je „dobrým“ signálom pre diagnostiku. Príznakmi sú tiež bolesť hlavy, horúčka, únava alebo zvracanie. Môže sa však stať i to, že žiadne symptómy nie sú pozorovateľné.
 • Druhá fáza je sprevádzaná bolesťami kĺbov, svalov, vznikom opuchov kĺbov, najmä kolenného. Sporadicky sa vyskytne i periférna obrna nervov, napríklad na líci. Tretia fáza nastupuje po niekoľkých mesiacoch a je charakteristická zápalovým postihnutím kože, atrofiou, ale aj ochorením mozgu, miechy, oka či srdca.

Ak ste si vytiahli kliešťa a po cca mesiaci sa objavujú spomínané príznaky (niekedy i skôr), ihneď vyhľadajte lekára. To platí aj vtedy, ak nemáte vedomosť o tom, že ste mali kliešťa, no tieto symptómy sa prejavili v spomínanom časovom intervale po prechádzke v parku či v lese a pod.

Ochrana proti kliešťom – očkovanie, repelent alebo babské recepty?

Ako sme už naznačili, najlepšia ochrana je prevencia. Zabudnúť na prechádzky v prírode je hlúposť, a tak prichádzajú na rad iné opatrenia. Vyhýbanie sa vysokej tráve je samozrejmosťou.

Sprejový repelent proti kliešťom

Klasikou sú odporúčania v podobe pokrývky hlavy, podkolienok a topánok s vyššou sárou či dlhé a bledé ošatenie, ktoré zakrýva končatiny a kliešť je na ňom ľahšie viditeľný. V horúčavách je však ich realizovanie skôr príťažou.

 • Repelent proti kliešťom je najjednoduchšou a účinnou formou ako zabrániť tomu, aby sa z vás stal hostiteľ. Jeho použitie je vhodné jednak na samotné telo, ale tiež oblečenie. Najlepšie výsledky preukázali produkty s vysokým obsahom DEET, majú však svoje „ale“. Ich dlhodobé používanie priamo na kožu môže vyvolať nepríjemnú reakciu, a preto sa odporúčajú aplikovať na oblečenie. Na odhalené časti tela naneste repelent s nižším obsahom účinnej látky alebo s prírodnými esenciami. Takáto kombinácia prípravkov vás pred kliešťami výborne ochráni.
 • Očkovanie sa dá realizovať len proti kliešťovej encefalitíde (nie proti kliešťom). Je vhodné predovšetkým pre tých, ktorí sa pravidelne zdržiavajú alebo pracujú v lesoch, na trávnatých plochách či v endemických oblastiach. Proti borelióze neexistuje žiadna vakcína. Zaočkovať sa môže ktokoľvek (deti od jedného roka) a kedykoľvek počas roka, no najvhodnejším časom sú zimné mesiace. „Injekciová ochrana“ pozostáva z troch dávok (v rôznych časových intervaloch) a jej účinky trvajú približne tri až päť rokov. Potom sa odporúča opätovné zaočkovanie. Cena za dávku je cca 15 – 25 €, pričom poisťovne hradia jednu, maximálne dve dávky (podľa aktuálnosti).
 • Babské recepty pomohli v boji proti kliešťom už niekoľkokrát. Kombinácie prírodných rastlín či potravín však nie sú vždy zárukou „nulového úlovku“. U niekoho totiž zaberajú (zvyčajne na dve až tri hodiny), u iného jednoducho nefungujú. Ak predsa chcete otestovať ich účinky, môžete skúsiť napríklad užívať B-komplex vitamíny alebo si vyrobiť vlastný domáci repelent.

Čo proti kliešťom? Repelent je základ

Drogérie, lekárne i eshopy ponúkajú pomerne široký sortiment rôznych prípravkov, ktoré majú človeka chrániť pred kliešťami. Ponúkame vám stručný prehľad repelentov, ale tiež produktov so schopnosťou odpudzovania týchto neželaných cudzopasníkov:

✅ Hanna Maria repelentný náramok proti kliešťom a hmyzu

 • obsahuje éterické oleje z pelargóie a citronelly
 • aktívne zložky sa uvoľňujú postupne a majú dlhotrvajúci účinok
 • efektívne pôsobenie počas štyroch týždňov po vybratí z obalu, ak ho po odložení uskladníte do nepriedušného vrecka, dobu pôsobenia predĺžite dvojnásobne
 • môžete ho umiestniť na zápästie aj členok, nosič detí a pod.
 • dostupný je v niekoľkých farebných prevedeniach, veľkosť je nastaviteľná
 • 1 ks stojí cca 6 €

 Prírodným repelentom je napríklad aj  čajovníkový olej (tea tree oil).

Ako odstrániť kliešťa?

Existujú rôzne „overené rady“ a domáce recepty na odstránenie prisatého kliešťa. Množstvo z nich naozaj fungovalo, no to aj kvôli šťastiu, že konkrétny vyberaný parazit nebol prenášateľom ochorenia. Všeobecne však platí, že na namydlenie alebo pridusenie olejom by ste mali zabudnúť. Vtedy si totiž môžete zvýšiť riziko nakazenia. Kliešť, ktorého sa týmto spôsobom snažíte zneškodniť „spanikári“ a vo väčšom množstve do vášho tela vypustí svoje tekutiny, ktoré síce nemusia, ale môžu byť infekčné. Jediným správnym spôsobom je vyberanie kliešťa pinzetou, prípadne špeciálnymi klieštikmi či kartičkou. Ideálne je, ak ho vytiahnete rovným pohybom alebo postupným jemným rozkývaním zo strany na stranu.

Ako vybrať kliešťa? Pinzetou

Mnohí stále preferujú otáčanie v smere či proti smeru hodinových ručičiek, aj keď práve nejde o odporúčanú metódu – kliešť je v tele zachytený háčikmi, nie „závitom“. Tak či onak, dôležité je vytiahnuť kliešťa tak, aby nebolo poškodené jeho bruško (pinzetu umiestite tak, aby ste ho nestláčali, ideálne čo najbližšie ku koži), pretože infekciu prenáša práve z neho. Preto ak sa vám hlavičku nepodarí odstrániť, nemusíte hneď panikáriť. Buď ju vyberiete dodatočne, alebo sa vám napadnuté miesto zapáli a spolu s hnisom vyjde von. Ak sa tento proces neudeje alebo nechcete zbytočne riskovať, môžete požiadať o pomoc lekára. V každom prípade je nutné po vybratí kliešťa ranku vydezinfikovať, či už jódovou tinktúrou alebo napríklad aj domácou pálenkou.

Ako si vyrobiť prírodný repelent?

TIP 1: V litri vriacej vody nechajte lúhovať vrecúško rozmarínu, až pokým nevychladne. Vytvorený odvar sceďte a následne doň pridajte polievkovú lyžicu vínneho octu. Získanú tekutinu prelejte do mechanického rozprašovača a skladujte v chladničke.

 TIP 2: Študenti z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove vymysleli čisto prírodný repelent na kliešte. Získali zaň striebornú medailu v kategórii Animal Sciences v súťaži Intel ISEF 2017 v Los Angeles. Zamerali sa na využitie esenciálnych olejov, ktoré sú šetrné k pokožke človeka i k životnému prostrediu. Pozitívne účinky pozorovali vďaka siliciam z feniklu, anízu, zázvoru či muškátového orechu. 

TIP 3: Do 10 ml rastlinného oleja pridajte kvapku levandule a kvapku citróna. Namiesto citróna sa odporúča i použitie tea tree. Ak chcete množstvo navýšiť, stačí dodržať uvedený pomer a vynásobiť ho. Podobným receptom je aj pridanie kvapky esenciálneho oleja eukalyptu na 10 ml rastlinného oleja.

Veľký výber repelentov a upokojujúcich gélov po bodnutí hmyzom nájdete v ponuke ✅online lekárne Dr. Max!

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Epsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutieEpsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutie

 Najčastejšie sa používa ako prímes do kúpeľa a aj preto ju možno poznáte ako "soľ do kúpeľa" .  Jej účinky sú však oveľa bohatšie. Prečítajte si náš článok o epsomskej soli a dozviete...

Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti

Babské rady odporúčajú cesnak, ocot či biely jogurt. Chcete sa však mykózy zbaviť nadobro? Množstvo užívateľov má pozitívne skúsenosti s užívaním prípravku Iza Effect.

Opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvárOpaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvár

Ak vás trápia pigmentové škvrny, siahnite po správnom opaľovacom kréme. Ako tieto krémy fungujú, pre koho sú určené a ako sa vlastne opaľovať, keď nám pigmentové škvrny vznikajú?