Kokosové mlieko – zloženie, účinky a použitie + recept na domáce

Kokosové mlieko je nielen lahodnou pochúťkou, ale tiež alternatívou pre tých, ktorých organizmus vykazuje intoleranciu na laktózu. Je teda akousi náhradou za kravské mlieko a zdravou pochúťkou v jednom.

Kokosové mlieko - zloženie a účinky

Obsahuje pre telo prospešné látky, a tak môžeme jeho účinkom pripísať prívlastok blahodarné. Aj tu však platí „všetko s mierou“. Kokosové mlieko síce v našich končinách nepredstavuje žiadnu novinku, no stále je pre mnohých neznámou. V juhovýchodnej Ázii a Afrike, v Karibiku, Južnej Amerike či na Madagaskare pritom nachádza využitie už po stáročia.

Okrem iného je obľúbenou surovinou v tradičnej i modernej kuchyni a jeho kvasením sa vyrábajú aj alkoholické nápoje. Svoje miesto má tiež v oblasti kozmetiky.

Obľúbené produkty

Čo obsahuje kokosové mlieko a jeho nutričné hodnoty

Kokosové mlieko je bohaté na minerály a vitamíny, predovšetkým na železo, draslík, vápnik, fosfor, zinok, selén, meď, vitamín C, E, K alebo vitamíny skupiny B. Za zmienku nepochybne stojí prítomnosť kyseliny laurovej, kyseliny pantoténovej a omega-6 mastných kyselín. Obsahuje tiež vodu, bielkoviny, sacharidy, tuky a v menšom zastúpení vlákninu. Je dôležité poznamenať, že plnotučné kokosové mlieko má vyšší obsah kalórií, a tak to netreba s jeho konzumáciou extra preháňať.

Avšak, keďže poskytuje telu významné mastné kyseliny a minerály, napomáha i v chudnutí. Látky vyvolávajúce pocit plnosti bránia ďalšiemu prepchávaniu a maškrteniu. Základom je ustrážiť si porcie, aby sa z pomocníka na chudnutie nestal jeho nepriateľ. 100 mililitrov kokosového mlieka obsahuje rozličné nutričné hodnoty v závislosti od typu výrobcu a konkrétneho produktu.

Pre porovnanie vám ponúkame orientačné nutričné hodnoty kokosového mlieka Alpro a kokosového mlieka BIO Alnatura, ktoré kúpite v bežných potravinách:

zloženie Alpro BIO Alnatura
bielkoviny 0,1 g 2 g
tuky 0,9 g 22 g
sacharidy 3 g 3 g
energia 85 kJ 909 kJ
nasýtené mastné kyseliny 0,9 g 2 g
vápnik 120 mg 0 g

Výhody a účinky kokosového mlieka

V primeranom množstve má kokosové mlieko pre organizmus nasledovné blahodarné účinky:

 • pomáha znižovať vysoký krvný tlak
 • stabilizuje krvný cukor
 • upokojuje nervový systém
 • prečisťuje obličky a močové cesty
 • podporuje správne fungovanie metabolizmu, čím zlepšuje trávenie a vyprázdňovanie
 • má antiseptické účinky, vďaka čomu posilňuje imunitný systém
 • je prevenciou osteoporózy (do určitej miery sa podieľa aj na pevnosti kostného tkaniva)
 • eliminuje chuť na sladké potraviny (v tomto smere môže byť pomocníkom pri chudnutí – pokiaľ sa to s jeho konzumovaním nepreháňa, no kupovať si ho priamo na tento účel nie je najvýhodnejším riešením)

Tým, že kokosové mlieko obsahuje kokosový cukor s nízkym glykemickým indexom a kyselinu laurovú, ktorá sa ľahko vstrebáva, predstavuje pre telo dobrý zdroj energie. Výhodou je, že lepok ani laktóza sa v kokosovom mlieku nenachádzajú, a tak je jeho konzumovanie vhodné aj pre ľudí s ich neznášanlivosťou.

Vyberáme z nášho katalógu

Kokosové mlieko vs. kokosová voda

Kokosový orech sa skladá z tvrdej „škrupiny“, zo strednej vrstvy tvorenej bielou dužinou a z tekutiny nazývanej kokosová voda. Tá sa získava najmä z mladého kokosového orecha, pretože vtedy jej je v ňom najviac a má najlepšie výživové hodnoty. Hydratačné vlastnosti pre organizmus sú plusom, odporúčaná je aj ako vhodný nápoj po cvičení (účinky sú podobné ako pri pohári mlieka s banánom).

Kokosová voda z čerstvého kokosa

Obsahuje minimum tuku a je bohatá na niektoré elektrolyty. Ak ju kupujete ako hotový produkt, hľadajte ✅ 100% prírodnú kokosovú vodu a nie koncentrát z nej. Kokosové mlieko sa vyrába z dužiny dozretého kokosového orecha.

Aj keď sú súčasťou zloženia zdravé mastné kyseliny a ďalšie, už spomínané prospešné látky, obsah tuku je v porovnaní s kokosovou vodou vyšší. Treba dodať, že napriek tomu, že ide o zdraviu prospešnú tekutinu, pohár mlieka obsahuje dosť kalórií na to, aby ste sa vyvarovali jeho niekoľkonásobnému pitiu počas dňa. Ako prísada do jedál či nápojov má však pre mnohých nenahraditeľnú chuť, a to nielen pre celiatikov a ľudí s intoleranciou na laktózu.

Užívanie a dávkovanie kokosového mlieka

Všestrannosť je vlastnosť, ktorá charakterizuje kokosové mlieko. Môže sa piť surové, pridávať do rôznych nápojov, pudingov, výborne chutí i tepelne upravené v múčnikoch, polievkach či v rôznych varených jedlách. V podstate je použiteľné kdekoľvek, kde by ste za bežných okolností pridali klasické mlieko. Vďaka receptom z kokosového mlieka strava získa špecifickú chuť a príjemnú vôňu. Na internete o ne nie je núdza.

Okrem vnútorného užívania si kokosové mlieko mnohí pochvaľujú aj na vonkajšie použitie. Je totiž výbornou kozmetickou surovinou na dosiahnutie hebkej pokožky, napríklad pridaním do kúpeľa (opatrnosť je na mieste, ak ste typ s veľmi citlivou pokožkou). Dokáže poskytnúť i potrebnú výživu vašim vlasom. Je však lepšie, ak im ju doprajete približne raz za mesiac. Vtedy budú pevné a lesklé. Naopak, pravidelné umývanie vlasov v kokosovom mlieku by mohlo pokožku hlavy premastiť a končeky vlasov vysušiť. Všetkého veľa škodí.

Kokosové mlieko na vlasy

V tehotenstve je konzumácia kokosového mlieka tolerovaná. Nezabúdajte však, že viac ako inokedy by ste si mali všímať zloženie, a teda percentuálny obsah, prírodný pôvod a absenciu chemických prídavných zložiek. Čo sa týka samotného dávkovania počas gravidity aj mimo nej, stanovte si denné maximum, ktoré by nemalo presiahnuť približne pol litra tohto mlieka. Ak patríte k pohybovo aktívnym ľuďom, doprajte si pokojne viac. Všeobecným odporúčaním je, ak príjem kokosového mlieka nebudete realizovať v každodenných intervaloch.

Kokosové mlieko - domáce, v plechovke, sušené?

Čerstvosť je aj tento raz zárukou najlepšej kvality. Preto je stále obľúbenejším riešením domáca výroba kokosového mlieka. Ako sa zmieňujeme nižšie, nejde o žiadnu náročnú záležitosť. Medzi ťažšie úlohy môže niekedy patriť nájdenie čerstvého kokosového orecha.

Roztváranie kokosového orecha

Aj keď rôzne obchodné reťazce sa takejto ponuke nebránia, nie vždy zaručujú dobrú trvanlivosť mlieka. Malou pomôckou pri kúpe je, že ak zatrasiete kokosovým orechom, mali by ste cítiť a počuť, ako sa v ňom hýbe kokosová voda. Aj pasterizované produkty sú v ponuke. V tomto prípade je na mieste otázka, koľko z cenných minerálov a vitamínov zostane po tepelnej úprave zachovaných. Pasterizácia totiž ničí množstvo živín.

Ak sa predsa len rozhodnete staviť na kokosové mlieko v tejto podobe, hľadajte produkty bez dochucovadiel a konzervantov. Lepšie je potom siahnuť po sušenom kokosovom mlieku, ale opäť výhradne rastlinného pôvodu.

Medzi osvedčené produkty patria: 

Nájdete ich v predajniach a eshopoch so zdravou výživou, v lekárňach, ale aj vo väčších potravinách a niektorých drogériách. Ceny sa pohybujú od 3 eur až po desaťeurové čiastky, a to práve v závislosti od toho, či ide o čerstvé, sušené alebo pasterizované produkty.

Recept na domáce kokosové mlieko

Ak ste si kokosové mlieko zamilovali, no chcete ušetriť, vyskúšajte jeho domácu výrobu. Ide o cenovo dostupný variant, ktorý umožňuje zachovať čerstvosť mlieka a dopriať vám tak lepší pôžitok chutí. Recept je pritom naozaj jednoduchý a nevyžaduje si žiadne špeciálne kuchárske skúsenosti.

Domáca výroba kokosového mlieka

Budete potrebovať kokos, pričom je na vás, či si vyberiete čerstvý kokos, alebo siahnete po sušenom strúhanom kokose. V druhom prípade máte síce o starosť menej s prípravou, no o to viac by ste sa mali zaujímať o zloženie. Nie všetky produkty sú stopercentne prírodné, a preto dbajte na BIO kvalitu kvôli zachovaniu výživových hodnôt. Druhou a zároveň poslednou ingredienciou je voda

 • do mixéra vložte 350 g strúhaného kokosu (ak ste kupovali celý orech, nastrúhajte alebo nadrobno nasekajte jeho bielu dužinu) a zalejte ho tromi šálkami horúcej vody
 • mixujte pokiaľ nebude zmes dobre prepojená a jednotná
 • potom ju nechajte odstáť (cca dvadsať minút) a pridajte dve šálky studenej vody (nie ľadovej)
 • opäť mixujte, až kým sa z kokosu nevytvorí „drť“
 • potom vezmite bavlnenú utierku alebo syrárske plátno (niektorí používajú i jemné sitko) a výslednú hmotu sceďte

Kokosové mlieko uskladnite v chladničke. Ideálne je vypiť ho do dvoch dní. Potom sa začne pri jeho vrchu oddeľovať tuk, ktorý môžete využiť ako alternatívu smotany.

Smoothie z kokosového mlieka

Nápoj, ktorý vám dodá energiu, bude výborne chutiť a telu zabezpečí potrebné živiny nemusí obsahovať výhradne ovocie či zeleninu. Aj množstvo ďalších surovín môže potešiť chuťové poháriky a zosilniť imunitu. Medzi ne patrí i kokosové mlieko, ktoré sa môže stať súčasťou letného čučoriedkového alebo banánového smoothie.

Na osviežujúcu čučoriedkovú nápojovú lahôdku budete potrebovať plnú hrsť čučoriedok, jednu polievkovú lyžicu chia semiačok, také isté množstvo kokosového oleja, šálku kokosového mlieka, banán a na dochutenie vanilku alebo škoricu.

Čučoriedkové smoothie s kokosovým mliekom

V prípade banánovej „lahôdky“ si nachystajte banán, menšiu hrsť jahôd alebo malín, jednu polievkovú lyžicu mletých vlašských orechov, čajovú lyžičku kakaa a 200 ml kokosového mlieka. Všetky suroviny rozmixujte a následne vychutnávajte. Pokojne pridajte i ľad.


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Grapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potravinyGrapefruitová diéta a chudnutie – výhody, nevýhody, vhodné potraviny

V čom spočívajú princípy grapefruitovej diéty, aké výhody má konzumácia grapefruitu, čo vám môže diéta priniesť a aké má riziká?

Raw diéta – účinky, jedálniček, skúsenostiRaw diéta – účinky, jedálniček, skúsenosti

Počuli ste už pojem „raw diéta“? Okrem zásad raw stravy sme sa pozreli na jej pôvod, výhody a nevýhody, ako by mal vyzerať váš jedálniček a aké sú možné riziká tejto stravy.

Bielkovinová diéta ako ničiteľ tuku: V čom spočíva?Bielkovinová diéta ako ničiteľ tuku: V čom spočíva?

Diéty spôsobujú odvodnenie organizmu – váha nás môže oklamať a my si myslíme, že sme schudli z tuku. Bielkovinová diéta je však iná. Prečítajte si, čo stojí za jej úspechom.