Lieky, bylinky alebo brusnice na močové cesty. Zápal má nepríjemné príznaky

Infekcie močových ciest patria medzi časté zdravotné problémy postihujúce všetky vekové kategórie. Prvenstvo však držia najmä ženy. Napriek tomu, že nejde o život ohrozujúce ochorenie, pri nedostatočnej liečbe môže do tejto podoby prerásť. Navyše, jej zanedbanie spôsobuje, že zápal sa vracia opakovane.

Zápal močových ciest

To má za následok nielen komplikácie s dolnými močovými cestami (mechúr a močová rúra), ale neskôr tiež s cestami hornými (močovody a obličky). Prečo a ako zápal vzniká? Ako sa prejavuje? Pomôže samoliečba a domáce recepty? Aké prírodné produkty zaberajú? Kedy vyhľadať lekára?

Obľúbené prípravky na močové cesty

Močové cesty a príčiny zápalu – ženy verzus muži

U žien sa zápal močových ciest vyskytuje oveľa častejšie. Je to najmä kvôli rozdielnej dĺžke močovej trubice. Zatiaľ čo u žien je dlhá iba štyri centimetre a nachádza sa tesne pri vchode do pošvy, u mužov jej dĺžka činí až dvadsať centimetrov a navyše, je kľukatá. Baktérie, ktoré najčastejšie spôsobujú zápal, tak musia prekonať „náročnejšiu trasu“ k mechúru.

Za hlavnú príčinu vzniku zápalu môžeme najčastejšie považovať črevnú baktériu Escherichia coli. Keďže ženy majú ústie močovej rúry bližšie ku konečníku, riziko sa u nich v porovnaní s mužmi zvyšuje (napríklad pri utieraní po stolici). Úlohu zohrávajú aj hormonálne výkyvy, ako napríklad obdobie menštruácie či tehotenstva (plod tlačí na močový mechúr).

U mužov vznik zápalu močových ciest hrozí najmä vo vyššom veku a vtedy, ak trpia zväčšením prostaty. U oboch pohlaví, no dvakrát viac u žien, môže byť príčinou zápalu i pohlavný styk, pri ktorom taktiež existuje pravdepodobnosť prenosu baktérií. Preto sa odporúča bezprostredne po ňom zájsť na toaletu. Náchylnejší na vznik zápalu močových ciest sú diabetici.

Príznaky zápalu močových ciest

Medzi prejavy zápalu močových ciest patria zmeny pri močení:

 • časté nutkanie na močenie (v niektorých prípadoch i samovoľný únik moču v malom množstve),
 • pálenie a rezanie pri močení (prejaviť sa môže i bodavá bolesť najmä v závere močenia),
 • zakalený moč (niekedy sprevádzaný zápachom),
 • zvýšená teplota (neprejaví sa vždy).

Zápal močového mechúra – cystitída, je sprevádzaná častým, no krátkym močením s pálivou bolesťou, a to aj v noci. Výskyt krvi v moči a bolesť v dolnej časti chrbta sú ďalším symptómom. Zápal močovej rúry – uretritída, sa prejavuje zakaleným močom, v ktorom môže byť i hnis. Bolesti sú citeľné v oblasti močového mechúra.

Čo na močové cesty? Voda a prevencia

Predísť infekcii močových ciest môžete jednoduchým spôsobom. Stačí si osvojiť niekoľko návykov a dodržiavať hygienu. Ponúkame vám niekoľko odporúčaní:

 • nesadajte si na studené povrchy (prechladnutie otvára cestu k zápalu),
 • ak sa už viackrát u vás vyskytol zápal močových ciest, nenechávajte na sebe uschnúť mokré plavky,
 • pite každý deň dostatok tekutín, preplachovaním močových ciest zabránite tomu, aby sa v nich zachytávali baktérie (ak sa zápal prejavil, snažte si piť čo najviac vody a bylinkových čajov napriek tomu, že vás močenie bolí – iba tak z tela vyplavíte zlé baktérie a navyše, koncentrovaný moč dráždi viac),
 • po vykonaní veľkej potreby sa utierajte spredu dozadu, aby ste zamedzili vstupu baktérie do močovej rúry,
 • dodržiavajte hygienu, obzvlášť po použití toalety, pri menštruácii (pozor na parfumované mydlá a gély – intímne partie umývajte výrobkami s neutrálnym pH),
 • hygienické návyky dodržiavajte aj pri pohlavnom styku, pred ním, ale najmä po ňom je vhodné sa vymočiť,
 • používajte bavlnenú a nie príliš tesnú spodnú bielizeň,
 • doprajte si prísun vitamínu C, ktorý okysľuje moč a bráni tak množeniu baktérií,
 • snažte sa moč nezadržiavať,
 • ak sa objavili príznaky zápalu, vzdajte sa kávy, čajov a nápojov s jeho obsahom (čierny čaj, kola a podobne), vyhnite sa alkoholu a ostrým koreninám.

Prírodné antibiotiká na močové cesty? Pomôžu brusnice, bylinky a čaje

Konzumácia brusníc je v tomto prípade správnou voľbou. Brusnica kanadská pôsobí ako antioxidant a znižuje schopnosť baktérií prichytiť sa na výstelke močových ciest. Bobule môžu byť čerstvé i sušené, aj v podobe výživových doplnkov. Ľudia, ktorí sú náchylní na tvorbu obličkových kameňov, by sa im však mali vyhnúť.

Brusnice na močové cesty

Aj petržlenová vňať je na močové cesty účinným prírodným liekom, no na lahodnú chuť môžete zabudnúť. Dvadsať gramov nasekanej vňate zalejte dva a pol litrami vody, varte päť minút v hrnci s pokrievkou. Lúhujte pätnásť minút, sceďte a vypite čaj do troch hodín.

Liečivé vlastnosti majú tiež listy medvedice lekárskej. V sušenej podobe zalejte čajovú lyžičku dva a pol decilitrami vriacej vody, v prikrytej šálke lúhujte pätnásť minút, sceďte a pite trikrát denne. Napriek tomu, že sa príznaky zmierňujú, pokračujte aspoň tri dni aj po ich odznení.

Výživové doplnky a homeopatiká na močové cesty

Urologické čaje pôsobia na močové cesty dezinfekčne, a to aj doplnky výživy obsahujúce extrakt z brusnice, čučoriedky a podobne. Za zmienku stoja napríklad Urinal akut, Swiss mega brusnice, GS triurin, Urosept, Cemio brusnice, Cranberry VULM, Farmax Uromax, Jutavit brusnica, Jamieson Cranberry, Rowatinex, Hanus medvedica lekárska, Renol energy kvapky a podobne.

Medzi homeopatiká, ktoré sa používajú pri problémoch s močovými cestami patria Nux Vomica, Pulsatilla, Cantharis, Apis, Sarsaparilla, Berberis a podobne. Aj tu treba poznamenať, že síce dokážu uľaviť od bolesti a utlmiť príznaky zápalu, no úplne vyliečenie nezaručujú.

Kúpele na zápal močových ciest

V rámci domácej liečby odporúčajú mnohí i tzv. sedavý kúpeľ. Do vane s vodou prilejete vylúhovaný a scedený odvar z prasličky roľnej alebo repíka lekárskeho, harmančeka pravého či z lístia brezy bielej. Ako alternatívu môžete do kúpeľa pridať kvapky z kapucínky väčšej.

Sušený harmanček pravý

Kúpeľ by nemal trvať viac ako dvadsaťpäť minút a jeho dôležitou časťou je dôkladné záverečné osušenie. Liečbu podporíte, ak sa následne zabalíte do deky a budete oddychovať. Suché hrejivé teplo je liečivý pomocník.

Diagnostika a lieky na zapálené močové cesty

Zápal močových ciest sa dá vyliečiť aj s použitím prírodných liečiv a domácich receptov, no ide o individuálnu záležitosť, ktorá neplatí pre všetkých. Návštevu lekára neodkladajte, ak aj naďalej pretrvávajú nasledovné príznaky:

 • moč je zakalený, je v ňom hnis alebo krv
 • trápi vás silná bolesť v bedrách aj podbrušku
 • máte zvýšenú teplotu a zimnicu
 • pociťujete slabosť a únavu ako pri chrípke
 • pociťujete nevoľnosť a nutkanie na zvracanie

Podrobná anamnéza u lekára a vzorka stredného prúdu moču pomôže diagnostikovať, kde konkrétne zápal prebieha a ako je rozšírený. Je pravdepodobné, že pri týchto príznakoch sa infekcia rozšírila až do obličiek a bez medikamentóznej liečby sa zdravotný stav nezlepší. To platí i v prípade, že sa symptómy objavili opäť, aj po vyliečení.

Faktom zostáva, že k opakovanému návratu ochorenia môže dôjsť aj po liečbe antibiotikami. Tie totiž okrem nežiaducich mikroorganizmov likvidujú i prospešné pošvové laktobacily, a preto by sa v ich kombinácii nemalo zabúdať na užívanie probiotík. Ak sa napriek tomu zápal opäť objavil, za zváženie stojí aj návšteva imunológa.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotíkAko odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotík

Chronický zápal môže v tele pôsobiť roky bez toho, aby sme si jeho prítomnosť vôbec uvedomili. Je dôležité vedieť, ako odhaliť zápal v tele, aké má príznaky aj ako sa zápal lieči.

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...

Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunelKarpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.