Lieky na žalúdočné vredy na domácu liečbu. Sledujte príznaky a spravte si test

Pod označením peptické vredy sa skrývajú vredové ochorenia, ktoré postihujú oblasť žalúdka, dvanástnika, pažeráka a okolia Meckelovho divertikulu. Hovoríme o hlbokej erózii v sliznici tráviaceho systému.

Žalúdočné vredy

Žalúdočné vredy sa vyskytujú predovšetkým u ľudí vo vekovej kategórii štyridsaťpäť a viac, zvyčajne u mužov. Čoraz častejšie však postihujú aj ženy. Medzi rizikovejšie skupiny patria diabetici a osoby, ktoré majú krvnú skupinu 0.

Účinné produkty na liečbu žalúdočných vredov

Kedy vznikajú žalúdočné vredy? Aké sú príčiny vzniku?

Žalúdok je proti kyseline a žalúdočným šťavám chránený sliznicou s odolnou hlienovou vrstvou. Tá sa môže narušiť, ak sa tento, pre trávenie nevyhnutný, ale zároveň agresívny, obsah zvýši. Žalúdočne vredy majú tendenciu vznikať práve na miestach, kde došlo k poškodeniu sliznice, prípadne na jej málo prekrvených miestach.

Toto zápalové ochorenie však nemá presnú príčinu vzniku. Môže sa na nej podieľať jeden i niekoľko faktorov. Z doposiaľ zistených tvrdení sa predpokladá, že ide predovšetkým o výsledok narušenia hladiny tráviacej tekutiny v žalúdku, a teda nerovnováhu medzi agresívnymi (HCl) a protektívnymi faktormi (ochranné vrstvy).

Vznik žalúdočných vredov môžu podmieňovať:

 • niektoré koreniny, strava a nápoje zvyšujúce produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku (patrí sem aj alkohol)
 • infekcia helikobakter pylori (vyvoláva zápal sliznice, čo má za následok jej oslabenie, a tým vhodné prostredie na vznik vredov – bola potvrdená u viac ako 80% pacientov, ktorí nimi trpeli)
 • dlhodobý stres, pri ktorom dochádza k „ochudobňovaniu“ prekrvenia orgánov brušnej dutiny
 • dlhodobé užívanie niektorých liekov proti bolesti, ktoré majú tendenciu dráždiť žalúdok (nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad ibalgin, ibuprofén, aspirín a pod.)
 • fajčenie, pretože nikotín môže znižovať sliznicové prekrvenie
 • pravidelná silná ranná káva nalačno

Žalúdočné vredy a príznaky

O tom, že trpíme žalúdočnými vredmi veľakrát ani nevieme a pripisujeme začínajúce symptómy problémom s trávením. V pokročilom štádiu pritom môžu vzniknúť aj vážne komplikácie, niekedy ohrozujúce život. Sú nimi krvácanie, prasknutie žalúdočnej steny a jej vyliatie do medzibrušnej dutiny, preniknutie vredu do okolitých orgánov, prípadne premena na nádor.

Všímajte si varovné signály žalúdočných vredov, ktorými sú:

 • bolesť brucha pri prijímaní potravy, a to najmä v oblasti nadbruška alebo pod ľavým rebrovým oblúkom (pod pravým by išlo o vred dvanástnikový),
 • pocit plnosti, nadúvanie, tráviace ťažkosti,
 • strata chuti do jedla a následné chudnutie,
 • pálenie záhy,
 • únava a slabosť,
 • nadmerné slinenie,
 • nevoľnosť, pocity na vracanie, v pokročilom štádiu i vracanie s výskytom krvi,
 • hnačka alebo zápcha, prípadne stolica typická hnilobným zápachom,
 • bolesť môže na niekoľko dní zmiznúť a znovu sa objaviť.

Vitamíny, bylinky a lieky na žalúdočné vredy

Na realizovanie prírodnej liečby musia byť zaručené optimálne podmienky, čo zároveň zahŕňa minimalizovanie možných rizikových faktorov. Diétna strava, regenerácia organizmu v podobe odpočinku a spánku, minimum stresu, ideálne jeho nulová hodnota, ale aj bylinky a výživové doplnky dokážu eliminovať toto nepríjemné ochorenie.

Chioská masticha je pre svoje blahodarné účinky odporúčaným prírodným produktom pri žalúdočných chorobách a vredoch. Ide o živicu stromu pistáciovníka mastixového z gréckeho ostrova Chios. Má hojivé, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Práve preto ju ako prírodnú terapiu využívali už v starovekom Grécku.

Pri žalúdočných vredoch sa odporúčajú aj tzv. antacidá, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú a sú voľne dostupné v lekárni. Karotenoidy sú taktiež účinné, no užívajte iba prírodný betakarotén 15 mg dvakrát denne, nie syntetický. Olej z ryžových otrúb (gama oryzanol 150 mg) dávkujete počas jedného mesiaca dvakrát denne. Glutamín 500 mg môžete užívať počas štyroch týždňov trikrát za deň.

Aj ✅ zinok patrí do skupiny odporúčaných vitamínov pri vredoch. Ak beriete 30 mg denne viac ako mesiac, pridajte 2 mg medi. Sladké drievko spájali s týmto ochorením už v minulosti. Vždy tridsať minút pred jedlom žujte jednu alebo dve tablety deglycirizovaného drievka s obsahom 380 mg trikrát denne. Vhodné je aj pitie troch decilitrov šťavy z aloe vera trikrát za deň. Dajte si pozor, aby obsahovala 98 % aloe vera, nie aloín alebo aleo-emodín.

Nezabudnite ani na vitamín C, ktorého si môžete dopriať v 1000 mg dávkach na deň. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamín c

Žalúdočné vredy – domáca liečba verzus odborná diagnostika

Ak sa u vás prejavujú vyššie uvedené príznaky, liečbu neodkladajte. Na tú domácu síce môžete staviť, no v prípade, že ide o pokročilé štádium sa určite spoľahnite na lekára. Predídete tak prasknutiu vredov a vnútornému krvácaniu, ktoré môže mať pre život fatálne dôsledky. Rovnako dôležité je zistiť, či naozaj ide o žalúdočné vredy. Podobné symptómy totiž vznikajú pri infekcii helikobakter pylori, kde sú medikamenty nutnosťou.

Diagnostika sa realizuje RTG, ultrazvukom, no prevažne endoskopiou. Cez ústa (na niektorých klinikách cez nos, čo je pre pacientov príjemnejšie) vám do žalúdka zavedú sondu s minikamerkou, prostredníctvom ktorej sa prítomnosť vredov potvrdí alebo vylúči a taktiež sa zistí ich umiestnenie a závažnosť. Ak je stav pacienta závažný v zmysle poškodenia vredov, je potrebný chirurgický zákrok, ktorý zamedzí krvácaniu do žalúdka.

Liečba antibiotikami pri problémoch s vredmi

V miernejších prípadoch je nasadená liečba antibiotikami (inhibítory protónovej pumpy) alebo tzv. samoliečba, ktorá funguje na každého individuálne, a teda môže a nemusí priniesť pozitívne výsledky. K dispozícii sú taktiež v lekárni voľne dostupné testy na žalúdočné vredy. Je nutné poznamenať, že zisťujú prítomnosť infekcie baktériou helikobakter pylori a nie prítomnosť vredov z iných vzniknutých príčin.

Pre žalúdočné vredy je diéta neoddeliteľnou súčasťou liečby

Vredy žalúdka sú špecifické v tom, že vyžadujú prísnu diétu so špecifickými potravinami. Odporúčaná strava je taktiež individuálnou záležitosťou. Každému totiž vyhovuje niečo iné. Čo nebude vaším spúšťačom bolesti často zistíte, bohužiaľ, len metódou pokus – omyl. Prinášame vám prehľad jedál a nápojov, ktoré patria do skupiny vhodných kandidátov, ako aj zoznam tých, ktorým by ste sa mali vyvarovať.

Vhodná strava pri žalúdočných vredoch:

 • napriek bolesti je dôležité prijímať stravu v menších porciách, v pravidelných intervaloch, v poriadne rozžutých sústach (žalúdok bude zaťažovaný menej),
 • chudé mäso,
 • potraviny obsahujúce vlákninu,
 • vajcia,
 • zemiaky,
 • banány, čučoriedky, jablká, hrušky, broskyne, marhule, slivky, čerešne, avokádo,
 • brokolica, špenát, mladá zelenina (ktorá nenadúva),
 • med,
 • zázvor, štipľavá paprika (ostré koreniny vhodné nie sú, ale chilli vďaka obsahu kapsaicínu pomáha chrániť sliznicu žalúdka),
 • z korenín petržlenová vňať, majoránka, rasca, pažítka, kôpor,
 • čistá voda, čaje (pozor na ich dlhé lúhovanie, triesloviny by mohli žalúdok podráždiť).

Vyhnite sa konzumácii:

 • veľmi horúcich alebo naopak, veľmi studených pokrmov,
 • polotovarov, fast foodov,
 • údenín, tučného, nakladaného mäsa a vyprážaných pokrmov,
 • mlieka – niektorí ho, naopak, odporúčajú, no pravdou je, že napriek tomu, že krátkodobo môže bolesti uľaviť, stimuluje žalúdok k zvýšenej produkcii tráviacich štiav, čo môže zapríčiniť zhoršenie ochorenia,
 • kysnutého, lineckého a lístkového cesta,
 • nakladanej zeleniny, strukovín a zeleniny, ktorá nadúva (kapusta, kel, karfiol, cesnak a pod.),
 • ovocia so zrniečkami (maliny, hrozno, figy a pod.) a citrusovým plodom,
 • ostrého korenia, sójovej omáčky, maggi a umelých príchutí do jedál,
 • orechov a maku,
 • čerstvého a sladkého pečiva,
 • alkoholu, sýtených nápojov, paradajkových a kyslých štiav (výnimkou môže byť kapustová šťava, s vysokým obsahom vitamínu U).

Žalúdočné vredy, prírodná liečba a babské recepty

Pripravte si smoothie proti vredom. Napriek netradičnej kombinácii surovín chutí výborne. Potrebujete zemiaky bez klíčkov a zelenkastého povrchu a banány (nie prezreté). Do sto mililitrov vody pridajte jeden ošúpaný zemiak a jeden banán. Rozmixujte a pite každé ráno, približne pol hodinu pred raňajkami. Keď pocítite zlepšenie, jeho konzumáciu si ešte občas doprajte ako prevenciu.

Nie vždy je vhodná domáca liečba. Najmä, ak je v žalúdku prítomná aj infekcia helikobakter pylori. To, čo zaberá na ňu môže totiž vredom škodiť. Ak zdravotné problémy pretrvávajú a navyše sa pridružilo aj pálenie záhy, zvracanie s krvou, hnačky alebo zápcha, prípadne rýchle chudnutie, je potrebné vyhľadať lekára.

Žalúdočné vredy verzus dvanástnikové vredy

Hlavný rozdiel spočíva v tom, kedy sa prejavujú kŕče. Žalúdočné vredy spôsobujú záchvaty bolesti vtedy, keď sa najete. Preto sa väčšina ľudí snaží obmedziť príjem stravy na minimum. Náhla nevoľnosť a dávenie totiž značí, že došlo k podráždeniu vredov, čo sa môže prejaviť i zvracaním s prímesou krvi. Ide už o príznaky v pokročilom štádiu ochorenia. Žalúdočné vredy sa vyskytujú prevažne u ľudí nad 45 rokov, pričom tie v dvanástniku postihujú mladšiu generáciu.

Staršia žena so žalúdočnými vredmi

Naopak, dvanástnikové vredy sa hlásia vtedy, keď neprijímate stravu. Ľudia, ktorí nimi trpia sa preto snažia dodávať telu pravidelný prísun potravy v malých množstvách. V podstate ide o neustále „prikrmovanie“. Tento spôsob predstavuje iba dočasné riešenie situácie, keďže napríklad ráno, po noci strávenej bez jedla, sú bolesti neznesiteľné. Pri oboch typoch vredov platí, že ak sa neliečia, môžu mať fatálne dôsledky na život človeka. Liečba je účinná, no netreba ju zbytočne odkladať. Problémy sú totiž v prvotných štádiách iba ťažko pripisované vredom.

Účinné produkty na liečbu žalúdočných vredov

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: MycoSlim Mycomedica – čínske huby (aj) na chudnutie a metabolizmusRecenzia: MycoSlim Mycomedica – čínske huby (aj) na chudnutie a metabolizmus

MycoSlim Mycomedica je zmes liečivých čínskych húb, ktorá podporuje metabolizmus, trávenie a zároveň pomáha udržať si optimálnu telesnú hmostnosť. To, či doplnok pomohol našej...

Recenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosťRecenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosť

Svoju imunitu posilňujem aj doplnkami výživy. V minulosti som už mal dobrú skúsenosť s doplnkami, ktoré obsahovali výťažky z rastliny moringa olejodárna. Aká je moja skúsenosť s doplnkom...

Recenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intoleranciiRecenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intolerancii

Dlhodobo striedam probiotiká, ktoré mi s mojimi ťažkosťami pomáhajú. Aj napriek tomu sa u mňa z času na čas objavia nepríjemné ťažkosti s trávením. Ako mi pomohol Revicolin?