Lieky po záruke – penicilín, antidepresíva, antibiotiká, lieky proti bolesti, výživové doplnky. Ako sa ich zbaviť?

Pustili ste sa do veľkého upratovania, a teraz stojíte nad krabicou plnou starých liekov po dátume spotreby.

Lieky po záruke - vrátiť do lekárne alebo vyhodiť do koša?

Pravdepodobne premýšľate, či ju vyhodiť do kontajnera na komunálny odpad, lieky povyberať, spláchnuť a obaly roztriediť, alebo si ich nechať na horšie časy. Ani jedna z týchto možností nie je úplne nesprávna, no ani správna.

Riziká musíte zvážiť sami

Predtým, ako sa pustíte do experimentovania s liekmi po dátume spotreby, by ste mali vedieť, že vám na to nikto nedá písomný súhlas. Na obaloch sa dočítate vždy iba to, že lieky nesmiete užívať po exspirácii. Toto značenie sa radí medzi takzvané bezpečnostné prvky, ktoré je výrobca povinný uvádzať na obale, a to podľa platnej slovenskej aj európskej legislatívy.

Názory odborníkov sa však pri tejto téme diametrálne líšia. Po malom online prieskume by ste prišli na to, že slovenskí lekári či farmaceuti, väčšinou s troma výkričníkmi, varujú pred užívaním liekov po dátume spotreby. Naopak tí zahraniční sú o čosi benevolentnejší. Aj podľa viacerých výskumov americkej vládnej agentúry FDA (Správa potravín a liečiv) je užívanie niektorých liekov, avšak iba do istej doby po uplynutí ich záruky, pomerne bezpečné.

O tom, či to risknete, alebo radšej s bolesťou zuba pretrpíte do rána, sa budete teda musieť rozhodnúť sami. Špeciálnou kategóriou sú deti, ľudia so silnými alergiami, chronickými ochoreniami alebo oslabenou imunitou, ktorí by nemali riskovať užívanie takýchto liekov ani v skutočne krajnom prípade.

Minimálna trvanlivosť liekov sa môže od tej skutočnej líšiť

Všimli ste si už niekedy, ako je v angličtine označená minimálna spotreba produktov? „Best before“, teda „najlepšie pred“. Z toho nám logicky vyplýva, že minimálna trvanlivosť liekov nemusí byť ich skutočná trvanlivosť, čo je aj pravda. Podľa FDA bolo viac ako 90% testovaných liekov (napr. liečivá amoxicilín, ciprofloxacín, difenhydramín) bezpečných 5 až 15 rokov po oficiálnom skončení záruky. Počas doby, ktorá uplynie do dátumu spotreby, výrobca však garantuje 100 % účinok lieku.

Správne skladovanie liekov a záruka

Pri nesprávnom skladovaní sa môžu nebezpečnými stať aj lieky v záručnej dobe. Preto ich odkladajte na tmavých, suchých, dobre vetraných a chladných miestach. Teplota by v žiadnom prípade nemala prekročiť 25 °C, najdlhšie však vydržia pri teplota do 15°C. Mali by ste ich navyše skladovať v pôvodných obaloch, pretože mnohé reagujú na svetlo.

Bezpečné a správne skladovanie liekov v domácnosti

Lieky, ktoré si kúpite v originálnom balení, obsahujú antimikrobiálne zložky a konzervačné látky. Preto je ich záruka dlhšia. Všetky liečivá, ktoré sú namiešané priamo v lekárni, by mali byť spotrebované najneskôr do 3 mesiacov.

Tabletky vydržia najdlhšie

Podľa testov sú na tom so zárukou o čosi lepšie lieky vo forme tabletiek. Všetko v kvapalnom skupenstve degraduje rýchlejšie, preto môžu byť kvapky, sirupy či injekčne podávané liečivá nevhodné na užívanie už veľmi krátku dobu po ich otvorení. Je teda lepšie, ak ich spotrebujete v riadnom dátume. Všímajte si taktiež vôňu a výzor týchto liekov. Akýkoľvek náznak zápachu, usadeniny alebo zmena farby sú indikátormi, že liek nie je vhodný na použitie. V prípade mastičiek, sú najmenej odolné krémy. Masti, gély a oleje sú bezpečné aj niekoľko mesiacov po záruke.

Ktoré lieky po exspirácii určite neužívajte

Nikto vám bez chemického rozboru s istotou nepovie, či daný liek po exspirácii zoslabol alebo zosilnel. V drvivej väčšine prípadov je problémom skôr strata účinkov. Preto môže byť užívanie liekov po záruke, ktoré sú určené na srdce, krvný tlak, astmu alebo horúčku, životu nebezpečné. Po záruke určite neužívajte ani perorálny nitroglycerín (NTG) na angínu pektoris a lieky s obsahom Diazepamu.

Adrenalínová injekcia na anafylaktický šok musí byť taktiež v záručnej dobe. Naopak, lieky na alergiu, ktoré nie sú určené na akútne stavy, by nemali účinky strácať až 10 rokov po exspirácii. Antidepresíva po záruke a i lieky na spanie môžu mať tiež slabšie účinky. V dôsledku toho vzniká riziko navýšenia dávky a následného vzniku závislosti, v horšom prípade i predávkovania.

Jediný doteraz známy prípad, ktorý súvisel so silnejšími účinkami liečiva po exspirácii, bol zaznamenaný po užití antibiotika s účinnou látkou tetracyklín. Výrobcovia, podľa dostupných informácií, po tomto incidente liečivo údajne upravili. Keď ide o zdravie, je však lepšie nespoliehať sa na „dostupné informácie“.

Inzulín vás neotrávi, no nemusí pomôcť

Inzulín po záruke je špecifickou kategóriou. Nespôsobí vám otravu, no jeho účinky slabnú, a preto vám nemusí ani pomôcť. Dokonca aj inzulín v záručnej dobe, ktorý nebol v chladničke dlhšie ako 28 dní, nie je vhodný na použitie. Vy si pichnete obvyklú dávku, no glykémia sa vám nezníži. Pokiaľ by ste sa dostali do skutočne krízovej situácie, kedy po ruke nebudete mať nič iné ako inzulínovú ampulku po záruke, a rozhodnete sa to risknúť, glykémiu si následne merajte skutočne každú hodinu. Dopichnite sa až potom, keď budete mať 100% istotu, že prvá dávka nezaúčinkovala.

Antibiotiká a lieky na predpis radšej pred exspiráciou   

Pokiaľ to nie je nevyhnutné, antibiotiká a lieky na lekársky predpis, by ste mali spotrebovať zásadne pred exspiráciou.

Užívanie liekov po dátume spotreby (po záruke)

Podľa niektorých odborníkov, medzi ktorých patrí i doktorka Kimberley Langdom, gynekologička, zakladateľka viacerých zdravotníckych spoločností a vynálezkyňa viac ako šiestich zdravotníckych pomôcok na život ohrozujúce stavy, sú však antibiotiká bezpečné po dobu jedného až dvoch rokov od otvorenia. Napríklad penicilín po exspirácii by nemal svoje účinky strácať ani po viac ako 5 rokoch. Aj v tomto prípade platí, že si svoje účinky zachovávajú lepšie antibiotiká v tabletách.

Ako je to s liekmi proti bolesti?

Do situácie, kedy nerozhodne držíme v rukách tabletku po záruke, a nevieme či ju užiť, sa dostaneme hlavne pri bolestiach. Najčastejšie využívanými látkami v analgetikáchparacetamol (napr. Ataralgin, Coldrex, Panadol, Migralgin), ibuprofén (napr. Ibalgin) a kyselina acetylsalicylová (napr. Aspirín). Všetky tri látky, no len vo forme tabliet, podľa viacerých testov svoje účinky nestrácajú 4 – 5 rokov po uplynutí záruky. Podobné je to aj s voľne predajnými liekmi na uvoľnenie svalstva. Naopak, skutočne nebezpečnými, môžu byť analgetiká s obsahom Tramalu, ktoré je potrebné spotrebovať v záruke.

Pozor na lieky, ktoré prichádzajú do kontaktu so sliznicami

Očné kvapky by ste mali vo všeobecnosti spotrebovať najneskôr do mesiaca od otvorenia, a to z dôvodu, že prichádzajú do priameho kontaktu so sliznicami. Preto sú už po krátkom používaní plné baktérií a nebezpečných mikroorganizmov. Presnú dobu spotreby si prečítajte na konkrétnych kvapkách. Ušné kvapky vydržia o čosi dlhšie, približne až 2 roky, no len za predpokladu, že ich budete správne skladovať. Pred exspiráciou by ste mali spotrebovať aj vaginálne a rektálne čapíky, pri ktorých hrozí vážne riziko infekcie.

Výživové doplnky, probiotiká a vitamíny

Je len veľmi málo pravdepodobné, že si ublížite užitím výživových doplnkov po záruke. Vitamíny majú 100% účinnosť preukázateľne až 2 roky po exspirácii. Tie staršie môžu len stratiť aktívne látky, takže ich budete užívať zbytočne. Rovnaké je to pri homeopatikách. Výnimkou sú probiotiká, ktoré sú v podstate živými organizmami. Ich životnosť je preto časovo obmedzená maximálne na jeden rok. Taktiež si nimi neublížite, no načo ich užívať zbytočne? 

Ako správne zaobchádzať s liekmi po záruke

Lieky, ktorých sa rozhodnete definitívne zbaviť, určite nepatria do komunálneho odpadu alebo do záchoda! Podľa platnej legislatívy musí každá verejná lekáreň vytvoriť zberné miesto na lieky po exspirácii. Dvakrát ročne, väčšinou na jar a na jeseň, vykonáva súkromná firma Modrá planéta s.r.o zvoz a zabezpečuje ich bezpečnú likvidáciu.

Čo s nepoužitými liekmi po exspirácii? Odovzdajte ich v lekárni

Všetky lieky patria medzi nebezpečný odpad, čo však neplatí o ich obaloch. Od roku 2009 platí nariadenie Štátneho úradu pre kontrolu liečiv a Ministerstva životného prostredia, súvisiace s ochranou životného prostredia a znižovania nákladov na likvidáciu liekov, podľa ktorého musíte tabletky vybrať z pôvodných plastový obalov, lieky v kvapalnom skupenstve odovzdať len v sklenenej fľaštičke, teda bez papierovej krabičky, a injekčné striekačky zabaliť do zatvárateľnej nádoby. Obaly vyhoďte sami do príslušného koša na triedený odpad (plast, papier). Popravde, ak lieky odovzdáte spolu s obalmi, nikto v lekárni sa nebude obťažovať s ich separáciou.

Zaujíma vás, ako skončia nepoužité lieky? Celkom smutne. Keďže nikto nemôže mať istotu, že neboli kontaminované, musia byť spálené. Výnimkou je, ak ste krabičku ani neotvorili. Pokiaľ vám záleží na životnom prostredí, môžete skúsiť kontaktovať výrobcu alebo distribútora. Ten môže lieky teoreticky prevziať a použiť na opätovnú výrobu.

Prečo lieky nevyhadzovať do koša

Lieky vhodené do kontajnera alebo spláchnuté v záchode v prvom rade znečisťujú životné prostredie, predovšetkým spodné a následne i povrchové vody. Ak ich vyhodíte do koša, môže sa taktiež stať, že sa k nim dostanú deti, zvieratá alebo drogovo závislé osoby.

Kategória liečiv, ktoré môžete s pokojným svedomím zahodiť, sú homeopatiká, prírodné výživové doplnky a vitamíny. Tie od vás v lekárni aj tak nepreberú, pretože nejde o nebezpečný odpad. Aby ste však predišli tomu, že takéto tabletky zhltne dieťa na prechádzke okolo paneláku, je lepšie ich spláchnuť alebo pred vyhodením zmiešať s kávovou usadeninou.


Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

27/04/2020 15:03
Lucinka

Pravidelne kontrolujem domácu lekárničku a vždy nájdem nejaké lieky, ktoré sú už pozáruke. Je mi to ľúto vyhodiť, hoci sú už po expirácii. Odnášam ich do lekárne, tak je to podľa mňa najlepšie. Do koša by mi nikdy nenapadlo ich vyhodiť.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo lieči rumanček? Harmanček na oči, pleť i ako kúpeľ pre detiČo lieči rumanček? Harmanček na oči, pleť i ako kúpeľ pre deti

Rumanček kamilkový je najčastejšie využívanou bylinou v ľudovom liečiteľstve. Je nenahraditeľný pri liečbe vnútorných aj vonkajších zápalov, infekcií, má silné upokojujúce účinky a je...

Očné kvapky na unavené oči, na alergiu, na prievan – vyskúšajte Ocutein, Hylo alebo VisineOčné kvapky na unavené oči, na alergiu, na prievan – vyskúšajte Ocutein, Hylo alebo Visine

Viete, aký druh kvapiek kúpiť a ako správne aplikovať kvapky do oka? Poradíme vám aj to, ktoré očné kvapky by ste mali mať neustále pri sebe ako prvú pomoc.

Herbamedicus Unicatum Chondro rašelinový balzam s bylinnými extraktmi – recenziaHerbamedicus Unicatum Chondro rašelinový balzam s bylinnými extraktmi – recenzia

Rašelinový balzam s bylinnými extraktmi Unicatum Chondro bol vyvinutý špeciálne na masážne účely. Uvoľňuje, zahrieva, zmierňuje a pomáha odstraňovať bolesť kĺbov, svalov a chrbtice.