Otužovanie v zimnom období v ľadovej vode má výhody. Pozri postup

Otužovanie poznáme ako jeden z nástrojov posilnenia imunity. Má zoceliť telo i ducha, zvýšiť obranyschopnosť a priniesť psychickú rovnováhu. No ak v zime v správach zbadáme reportáž o otužilcoch plávajúcich v zamrznutej rieke, otužovanie už nevyzerá tak lákavo.

Otužovanie v studenej vode - výhody, vplyv na imunitu

Aké sú skutočné účinky otužovania, ako sa s otužovaním začína a čo musíme urobiť pre to, aby sme si zlepšili imunitu? Poďme sa na to pozrieť.

Čo znamená otužovať sa

Aj keď o otužilcoch najviac počujeme v zime, ako o tých ľuďoch, ktorých choroba ani studené počasie určite neprekvapí, chladné obdobie nie je vhodným na začatie otužovania. Ak sa vám stane, že len čo vytiahnete päty z domu, začne vám tiecť z nosa, a pri prvom kontakte s chorým človekom hneď ochoriete, môžete si byť istí, že máte oslabenú imunitu. No tú nemožno zázračne vyriešiť niekoľkými studenými sprchami, a už vôbec nie v zimnom období.

Omylom je tiež myslieť si, že otužovanie tvoria len studené sprchy. Je pravdou, že takto sa s otužovaním začína, no po niekoľkých mesiacov studených spŕch je vhodné skúsiť aj inú formu, a to otužovanie sa v prírode. Ide najmä o rôzne fyzické aktivity na čerstvom vzduchu, prechádzky, beh, bicyklovanie a plávanie v rieke či jazere až do neskorej jesene.

Ak sa rozhodnete plávať vonku až do zimy, nikdy nechoďte plávať sami. Mať pri sebe ďalšieho človeka vám v prípade neočakávaných udalostí môže zachrániť život. Okrem bezpečnosti je to aj dobrý spôsob, ako sa namotivovať a otužovanie si viac užiť. Medzi formy otužovania patrí aj sauna, ktorú si môžete dopriať najmä v zimnom období. Vystavovať telo vysokým teplotám a následne ho schladiť v studenom bazéne tiež posilňuje telo. Vďaka saune zostávajú cievy silné a pružné a dokáže pomôcť pri respiračných ochoreniach.

Ako s otužovaním začať?

S otužovaním je najlepšie začať v lete studenými sprchami. Pre všetkých začiatočníkov – otužilcov máme niekoľko tipov a zásad týkajúcich sa otužovania:

 • S otužovaním začnite v lete. Vtedy človek nie je neustále vystavený chladným vonkajším teplotám a otužovanie znáša lepšie.
 • Otužovanie začnite rannými studenými sprchami.
 • Najprv sa normálne osprchujte teplou vodou a nakoniec teplotu znížte na čo najchladnejšiu znesiteľnú teplotu.
 • V lete stačí, ak sa budete v studenej vode sprchovať 3 – 5 minút, v zime ešte kratšie, asi 1 – 3 minúty.
 • Studené sprchy nenahrádzajte kúpeľom v studenej vode.
 • Najprv osprchujeme nohy, ruky a potom postupne zvyšok tela okrem hlavy.
 • Dôležitý je aj psychický postoj – pri sprchovaní nemyslite na to, že ide o nutné zlo, ale snažte sa myslieť pozitívne.
 • Po osprchovaní sa utrieme dosucha a zahrejeme krátkou rozcvičkou.
 • Základným pravidlom je pravidelnosť – inak by ste začínali neustále odznova.

Otužovanie v studenej vode

Čo môžem urobiť, ak studené sprchy nezvládam a chcem s otužovaním začať?

Otužovanie má mnoho podôb a ak ste vyslovene zimomraví, toto sú ďalšie spôsoby, ako môžete telo navyknúť na zvládanie chladu:

 • V zime svoj domov neprekurujte, udržujte teplotu okolo 19 °C.
 • Často a pravidelne vetrajte.
 • Môžete skúsiť spať pri otvorenom okne.
 • Ruky si neumývajte vždy teplou vodou – prejdite na vlažnú a postupne na studenú.
 • V zime sa „nebabušte“ – nenoste množstvo vrstiev hrubého oblečenia.
 • V dome môžete chodiť naboso, v lete aj vonku.
 • Skúste sa potierať uterákom namočeným v studenej vode.
 • Trávte dostatok času vonku, v prírode a na prechádzky choďte za každého počasia.
 • Ak máte radšej teplo ako chlad, rozhodne skúste saunovanie.
 • Začnite robiť nejakú fyzickú aktivitu na čerstvom vzduchu, napríklad chôdzu, beh, bicyklovanie ale aj záhradkárčenie.

Čo má za následok dlhodobé a pravidelné otužovanie?

Skutočné benefity sa prejavia až po 6 mesiacoch až 2 rokoch pravidelného otužovania a ide predovšetkým o lepšiu schopnosť vyrovnať sa so zmenami počasia, s chladom v zime a horúčavou v lete. V zime zistíte, že nepotrebujete nosiť hrubé svetre a šály, že vám stačí menej vrstiev tenšieho oblečenia. Takisto bude pre vás v poriadku spávať pri otvorenom okne, postačí vám tenšia prikrývka a odstávka teplej vody vás už neprekvapí.

Na jeseň a v zime, keď všetci okolo vás začínajú ochorievať, budete mať výhodu zlepšenej imunity. To nemusí nutne znamenať to, že vás choroby budú úplne obchádzať, ale ich priebeh a trvanie budú ľahšie a kratšie. Určite sa zminimalizuje množstvo liekov proti bolesti a antibiotík, ktoré za rok vyberiete. Otužovanie nezoceľuje len telo, ale aj ducha. Preto má otužovanie za následok aj zlepšenie náladu, viac psychickej pohody, pocit vyrovnania, zníženie stresu a lepšie zvládanie stresových situácii.

Priaznivé účinky otužovania

 • celkové posilnenie fyzického i psychického zdravia
 • posilňovanie imunitného systému a obranyschopnosti
 • lepšie zvládanie teplotných zmien, mrazu a horúčav
 • lepšia termoregulácia a zníženie potenia
 • menší výskyt prechladnutia, chrípky a respiračných ochorení
 • kratšie trvanie a ľahší priebeh ochorení
 • zmiernenie alergií
 • zníženie vysokého krvného tlaku
 • zníženie stresu, schopnosť lepšie si poradiť so stresom
 • viac psychickej pohody a rovnováhy
 • zlepšenie nálady a dodanie sebavedomia
 • ranná sprcha prebudí lepšie ako šálka kávy :)

Kto sa môže otužovať

Vraví sa, že otužovanie nepozná vek ani pohlavie a je vhodné úplne pre každého. Vo všeobecnosti  platí, že začať je najlepšie čím skôr. Rozdiel však je sa otužovať len tak, pre seba a svoje zdravie, a súťažne. Pre tých, ktorí chcú s otužovaním začať súťažiť, je nastavení vekový limit 17 rokov – pod túto hranicu je potrebné mať lekársky súhlas.

Otužovanie u dospelých, senioroch a detí

Otužovanie deťom neublíži – ak sa na to ide správne. Môže sa začať už od 3 rokov, ak je dieťa zdravotne v poriadku. Neznamená to, že ho týrame ľadovými sprchami, ale takisto na to ideme postupne a po bežnej, teplej sprche strávime 1 – 3 minúty sprchovaním vlažnou vodou. K celkovému zlepšeniu imunity pomáha aj neprekurovanie miestností, chodenie naboso a prechádzky v prírode.

Pri otužovaní by si mali dať obzvlášť pozor ľudia s ochorením štítnej žľazy a srdca, pretože pre nich studená sprcha nie je vhodná. Okrem nich sú rizikovými skupinami starší ľudia a ľudia s chronickými ochoreniami, u ktorých je vhodné najprv otužovanie konzultovať s lekárom. Nevhodným obdobím na otužovanie je aj tehotenstvo – ak tehotná žena nie je na studené sprchy zvyknutá, takýto teplotný šok by jej mohol skôr uškodiť, ako pomôcť. Neznamená to, že tehotné žeby musia byť neustále v teple a ako v bavlnke – otužovať sa dá aj tým, že domov neprekurujeme, často vetráme a na umývanie rúk používame studenú vodu.

Čo ak počas otužovania ochoriem?

Počas choroby nie je vhodné sa naďalej otužovať – najprv je potrebné dodať telu dostatok odpočinku a času na regeneráciu, a nie ho o energiu oberať. Aj po doliečení nie je vhodné opäť skočiť v otužovaní tam, kde ste prestali. Od otužovania si dajte ešte aspoň týždeň po vyliečení prestávku a následne postupujte pomaly. Nechoďte hneď plávať von, do ľadovej rieky, ale opäť začnite s rannými studenými sprchami a postupne zisťujte, ako to vaše telo zvláda. Počúvajte signály svojho tela a zbytočne ho nezaťažujte.

Dá sa vďaka otužovaniu schudnúť?

Vystavovanie tela chladným teplotám má za následok väčšie spaľovanie energie. Plávanie v studenej vode dokáže za minútu spáliť 400 a viac kalórií. Je teda otužovanie tým zázračným nástrojom na chudnutie? Určite nie. Aj keď telo potrebuje počas otužovania oveľa viac energie, neznamená to, že si pekne rozkladá tuky z našich problematických partií. Telo siaha najprv po ľahko dostupnej glykogénovej rezerve a takýto úbytok energie môže mať práve opačný následok – ukladanie tukov do rezervy. Kým je otužovanie zdraviu prospešná aktivita, určite nie je správne používať ho ako primárny nástroj na chudnutie.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena

Potrebujete zlepšiť svoju imunitu a udržiavať sa vo forme? Vyskúšajte Sibírsku čagu v 100%-tnom stave v produkte od Superionherbs. V recenzii sa dozviete o jej účinkoch i dávkovaní.

Oscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cenaOscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cena

Oscillococcinum je homeopatický liek, ktorý je vhodný na liečbu nachladnutia a chrípky. Ľahko sa dávkuje, je možné ho podávať deťom aj tehotným. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť pred...

Imunax Advance tabletky na imunitu – recenzia, skúsenosti, zloženie, účinky, cenaImunax Advance tabletky na imunitu – recenzia, skúsenosti, zloženie, účinky, cena

Ak máte oslabenú imunitu, obyčajná choroba u vás pretrváva oveľa dlhšie. Ako si pomôcť? Vyskúšajte Imunax, ktorý má pozitívne účinky na imunitu a obranyschopnosť.