11 rád, ako rýchlo schudnúť

Potrebujete rýchlo schudnúť do plaviek? Alebo sa nezmestíte do šiat na udalosť, ktorá je už tento týždeň? Ak vás nezaujíma zdravé a postupné chudnutie a naozaj potrebujete len príležitostne nárazovo schudnúť, pomôžeme vám.

Ako rýchlo schudnúť? Prečítajte si naše tipy

Tu je 11 rád, ako čo najrýchlejšie schudnúť bez chemických preháňadiel a bez toho, aby ste vážne ohrozili svoje zdravie. S niektorou z rád sa vyhnete aj jojo efektu. Zaujíma vás ktorá to je? Čítajte až do konca.

1. Sacharidové vlny

Jeden z rýchlych spôsobov ako schudnúť za krátky čas sú sacharidové vlny. Ich podstata spočíva v tom, že každý deň prijmete iné množstvo kalórií, resp. iné množstvo sacharidov. Vždy však pôjde o to isté jedlo, len v inom množstve. Vyžaduje si zvýšený pitný režim a neustále váženie jedla, teda počítanie sacharidov v prijatých potravinách. Pre ľahšie pochopenie uvádzame príklad. V pondelok skonzumujete 20 gramov sacharidov, v utorok 50, v stredu 60 a pod. Jesť budete zväčša ryby a kuracie mäso, sacharidy budete prijímať zo zemiakov a ovsených vločiek.  Samozrejme, že existuje aj drsnejšia varianta. Tento spôsob vám rýchlo odbúra pár kíl a pekne vyrysuje postavu. Neobíde vás však JOJO efekt.

2. Keto diéta

Ketónová diéta alebo ketodiet je stravovanie, pri ktorom sa váš organizmus dostane do stavu "ketózy". Čo to vlastne je? Ide o to, že telo pre svoju činnosť využíva hlavne sacharidy prijaté z potravy. Ak prestanete jesť sacharidy, potom telo po vyčerpaní všetkých zásob sacharidov, získava energiu štiepením tukov, teda sa dostáva do stavu "ketózy" a vy výrazne chudnete. Týmto spôsobom sa tak povediac "páli" podkožný tuk hlavne z brucha a z miest, kde je ho veľa. Výhodou tejto diéty je, že je bez JOJO efektu. Nato aby ste sa vyhli naozaj všetkému jedlu, ktoré obsahuje sacharidy, existuje diétny program Ketodiet, ktorý ponúka aj možnosť bez sacharidového stravovania sa.

3. Diéta 5:2

Výborným spôsobom ako rýchlo schudnúť doma a udržať si túto váhu v podstate navždy, nie je ani diéta, ale skôr životný štýl stravovania 5:2. Čo to znamená? Že schudnete aj bez diéty. Ako? Tak, že 5 dní jete všetko, ale často a menej, teda rozumne a 2 dni prijímate len 500 kcal. Tieto diétne dni musíte raňajkovať, obedovať a večerať, ale celodenný príjem nesmie presiahnuť 500 kcal, napr. na raňajky si dáte jeden jogurt, na obed 300 ml polievky a na večeru 125 g tvarohu. Urobte takto 2 dni po sebe a určite schudnete. Tento typ stravovania by ste si mali zaužívať a riadiť sa ním po celý život a budete si udržovať vytúženú postavu a zaručene schudnete z brucha a stiehien. Zo začiatku, ak potrebujete schudnúť viac, si to môžete vymeniť a jesť normálne 2 dni a 5 hladovať. 

4. Osvedčené tabletky na chudnutie

5. Pôst

Obdobie pôstu tu je a vždy bolo. Pôvodne je motivovaný nábožensky, ale dnes ho dodržiavajú aj neveriaci ako protestnú hladovku. Je to čiastočné alebo úplné odriekanie si jedla. Vlastne, aby sme boli objektívnejší, dnes sa už ani tak nedodržiava z náboženského dôvodu, ale ako povianočná očista a príprava tela na teplejšie obdobie. Praktizujú ho hlavne ženy, ktoré chcú rýchlo schudnúť po Vianociach, očistiť svoje telo od sladkostí, tučných veľkých jedál a od alkoholu. S čiastočným, ale hlavne s úplným pár dňovým pôstom sa vám určite podarí za krátky čas schudnúť aj 5 kilo.

6. Mixovaná tekutá strava

Aj s mixovanou stravou dokážete rýchle "zoštíhlujúce zázraky". Princíp je jednoduchý, všetko čo sa chystáte zjesť rozmixujte, ak je koktail príliš hustý, pridajte vodu. Týmto spôsobom šetríte váš tráviaci trakt, ktorý nemusí potravu spracovať, ale ju rovno stráviť. Samozrejme, že mixujte rozumné porcie, žiadne dvojité dávky alebo sladkosti. Nech je to zdravé a hlavne tekuté.

Mixovaná strava na chudnutie

Môžete si k tomu pripravovať aj bylinkové čaje na podporu trávenia. Pri návrate na bežnú stravu pravdepodobne priberiete späť.

7. Voda, voda a nič len voda

Ak budete pár dní piť len vodu, schudnete. Samozrejme, že nemusíte piť len čistú vodu z vodovodu, môžete prijímať aj bylinné čaje a minerálky, ktoré vám dodajú minerály, ktoré vám pravdepodobne budú chýbať. Dôležité je v tomto čase piť oveľa väčšie množstvo tekutín ako ste zvyknutý, pretože organizmus musí byť zavodnený, aby ste čo najmenej pociťovali hlad.

 Ak už nevládzete byť len na vode, rozpustíte si do nej lyžicu cukru alebo soli. Cukor vám dodá energiu a soľ minerály. Na tento spôsob rýchlej straty telesnej váhy si radšej zoberte dovolenku, pretože budete potrebovať neustále spať alebo oddychovať.

8. Po 18:00 už nie

Nie príliš rýchlym, avšak je to vysoko individuálne, ale efektívnym spôsobom ako schudnúť je obmedzenie resp. úplné vylúčenie večere. Nejedzte po 18:00, no ešte efektívnejšie je nejesť už od 17:00. Je to čas, ktorý už váš metabolizmus nepracuje tak ako má. Blížiacim sa večerom je lenivejší, spomalenejší, chystá sa na nočný odpočinok. Preto ho už v tomto čase nezaťažujte, potravu nestrávi tak ako má a to, čo organizmus nevyužije a nespracuje, sa vám ukladá všade možne, najčastejšie do bokov a do brucha.

9. Sila, rýchlosť, vytrvalosť

Možno patríte do kategórie ľudí, ktorí pravidelne športujú. Ak aj nie, určite viete, že aj toto je spôsob ako rýchlo schudnúť. Veľa je takých, že cvičia cvičia a výsledky sa nedostavujú. Dôvodom je zrejme to, že nezvyšujete svoju kondíciu v tom čo robíte alebo nekombinujete športy. Schudnete len vtedy, keď budete kombinovať aeróbnu činnosť s anaeróbnou. 

Cvičenie v posilňovni a chudnutie

Ráno choďte do posilňovni a večer si choďte zabehať, a hoci vás bude umárať vlčí hlad, nevečerajte. Ak potrebujete schudnúť naozaj rýchlo, pár dní (podľa toho koľko chcete schudnúť a za aký čas), športujte aktívnejšie a jedzte o niečo menej. Cvičte dvojfázovo možno až troj (ráno, v popoludní a večer).

10. Pravidelný beh

Veľa sa hýbte, čo najviac ak je to možné. Pohybom čiastočne zaženiete aj hlad a posilníte si zdravie. Z vlastných skúseností vieme, že najlepšie raňajky, okrem jedla, a večera je poriadne si ísť zabehať. Najefektívnejší je striedavý beh, čo znamená že počas 30 minútového behu budete striedať poklus so šprintom. Je to náročné, no nie nemožné. Pomôže vám k tomu aj aplikácia na to určená, ktorá vás upozorní, kedy máte bežať a kedy šprintovať. Pre zaujímavosť: pravidelný beh je jednou z najlepších športov ako schudnúť a postavu si udržať.

11. Znížte denný príjem energie

Logicky schudnete tak, že prijmete menej energie ako vydáte. Teda ak prijmete 8000 kJ a spálite resp. vydáte počas dňa len 7000, priberiete. Preto, ak chcete schudnúť, tak znížte tento príjem o 2000 až 3000 kJ. Počítajte si množstvo prijatej energie a množstvo, ktoré vydáte. 

Ako na to? Veľmi jednoducho, stiahnite si do mobilu na to určenú aplikáciu, do ktorej budete zaznamenávať všetko čo zjete a akýkoľvek pohyb, ktorý denne vykonáte. V závere a počas dňa budete mať dosť objektívny obraz o tom ako ste na tom. Takou aplikáciou sú aj "Kalorické tabuľky".

Záverečné odporúčanie 

Schudnúť čo najviac za krátky čas chce každí a každí si chce tento stav aj dlhodobo udržať. Uvedomme si však, že pri rýchlom schudnutí to často takto nefunguje a nie je to ani najzdravšie. Rýchle chudnutie so sebou prináša aj vyhladovane sa a po dlhom hladovaní skôr či neskôr nastúpi "vlčí hlad" a my sme schopní zjesť aj "klince". Preto odporúčame. Snažte sa žiť zdravšie, pravidelne športovať, menej jesť a udržiavať si zdravú váhu počas celého života. Budete sa cítiť krajší, budete veselší a určite aj zdravší.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...