Pásový opar na ruke, chrbte aj hlave – prejavy, príčiny, liečba

Pásový opar (odborne herpes zoster) je vírusové ochorenie, ktoré často nepríjemne prekvapí ľudí, ktorí už prekonali ovčie kiahne. Často sa vyskytuje najmä u starších ľudí.

Pásový opar na chrbte u detí

Prezradíme vám, aké sú jeho symptómy, aké spôsoby domácej liečby pomáhajú a kedy je čas navštíviť s týmto ochorením lekára.

Prípravky vhodné na domácu liečbu pásového oparu

Keď kiahne nepovedia posledné slovo

Príčina vzniku pásového oparu je náhla aktivácia varicella-zoster vírusu, spôsobujúceho ovčie kiahne. Po ich prekonaní zostane totiž uložený v neaktívnej podobe v oblasti nervových vlákien. Pásový opar je v podstate zápal nervu a postihuje prevažne dospelých ľudí (často nad 65 rokov), najmä tých s oslabenou imunitou. Môže ísť napr. o alergikov, onkologických pacientov, starších ľudí či pacientov užívajúcich imunosupresíva, prípadne o ľudí, ktorí prekonali závažné infekčné ochorenia.

Inkubačná doba pásového oparu je 7 – 18 dní. Začiatok ochorenia sprevádza celková slabosť, únava a mierna horúčka – podobne, ako napr. pri chrípke. Pásový opar môže mať za následok aj opuchnuté lymfatické uzliny. O 2 – 3 dni sa ochorenie prejaví silnými bolesťami a stratou citlivosti v okolí postihnutého nervu. Onedlho sa na týchto miestach vytvoria uzlíky a neskôr pľuzgieriky na začervenanej pokožke. Tie často tvoria súvislé pásy (odtiaľ názov ochorenia). Pľuzgieriky môžu byť naplnené krvavou alebo vodnatou tekutinou a môžu sa rozpadať.

Pásový opar sa vyskytuje na ruke, nohe, hlave aj chrbte

V niektorých prípadoch kožné prejavy chýbajú a pásový opar je bez vyrážok, v iných sa môže pásový opar vyskytnúť aj v hrdle, na tvári, okolo uší, okolo očí či na vlasovej pokožke. Výskyt v oblasti hlavy je veľmi nebezpečný, pretože v tomto prípade môže pásový opar spôsobiť čiastočné ochrnutie tváre a tiež napadnúť centrálny nervový systém. Vtedy sa môžu objaviť aj poruchy vedomia či začínajúce ochrnutie nôh. Vredy sa môžu tvoriť aj na rohovke a dúhovke oka – vtedy hrozí dokonca až oslepnutie.

Bez liečby lekárom sa zaobídu iba mierne prípady bez komplikácií. Keďže však môže pásový opar napadnúť aj oči a centrálnu nervovú sústavu, nemali by ste o návšteve lekára dlho uvažovať. Vo vážnejších prípadoch vykoná lekár aj vyšetrenie mozgovej tekutiny, prípadne vyšetrenie na náznaky ďalších ťažkých ochorení, ktoré mohli oslabenie imunity spôsobiť a tým opar vyvolať.

Lekár vám na pásový opar predpíše lieky v podobe antivirotík, pri vážnejších prípadoch aj vo forme infúzií. Ako doplnková liečba sa predpisujú aj lieky proti bolesti, na vyrážky je účinná zinková pasta, prípadne iné masti vysúšajúce ich povrch.

Liečba by mala byť započatá najneskôr do tretieho dňa od prvých príznakov ochorenia. Pohotovo podaná liečba totiž dokáže zabrániť šíreniu vírusu a tiež komplikáciám ako postherpetická neuralgia. Ide o bolesti, ktoré môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov či mesiacov od vyliečenia.

Pásový opar na ruke

Neliečený herpes zoster, ktorý je bez komplikácií, vás potrápi na 1 – 2 týždne, v prípade zásahu lekára sa pre pásový opar skracuje doba liečby na niekoľko dní (opäť pri jednouchších prípadoch bez komplikácií).

Najúčinnejšou prevenciou proti pásovému oparu je očkovanie proti ovčím kiahňam pre ľudí, ktorí toto ochorenie ešte neprekonali. Pásový opar a ovčie kiahne totiž spôsobuje rovnaký vírus. Novinkou je tiež špeciálna vakcína práve proti pásovému oparu pre ľudí vo veku nad 50 rokov.

Domáca liečba

Samotného vírusu pásového oparu sa sami doma nezbavíte, no môžete potlačiť jeho symptómy. Ak si trúfate na domácu liečbu, môžete vyskúšať jednu z nasledujúcich možností:

 • Zvýšte príjem vitamínu B – Vyššie dávky vitamínov B1, B6 a B12 dokážu potlačiť nepríjemné bolesti vyvolané ochoreniami či podráždením periférnych nervov. Vitamíny B nájdete v strave, no najrýchlejšia cesta k vyšším dávkam sú výživové doplnky obsahujúce tieto látky. Jedným z nich je napr. doplnok Milgamma N, ktorý je priamo odporúčaný na liečbu symptómov pásového oparu.
 • Posilnite imunitu – Okrem vitamínov B zvýšte aj príjem vitamínu C, ktorý má kľúčový vplyv na správnu funkciu imunitného systému. Môžete využiť výživové doplnky, prípadne ovocie či zeleninu s jeho vysokým obsahom. Na zlepšenie imunity pomáha aj zinok.
 • Natierajte vyrážky masťami – Účinné sú najmä masti a púdre s vysušujúcim a upokojujúcim účinkom. Patrí sem napr. zinková masť či kalamínová masť (tú vám na požiadanie namiešajú v lekárni). Ak vás vyrážky nesvrbia, najlepším riešením je nechať ich tak, pretože potieranie masťou či pudrom by mohlo pokožku podráždiť.
 • Vyhýbajte sa teplu – Teplé prostredie môže pokožku podráždiť, vyhýbajte sa preto pobytu na slnku či v zime v prekúrených miestnostiach.
 • Skúste kúpeľ z kukuričného škrobu – Do vane plnej vody nasypte hrsť kukuričného škrobu alebo ovsenej múky a doprajte si 20 min. kúpeľ. Tento druh kúpeľa upokojuje podráždenú pokožku.

Pásový opar na hrudi (bruchu)

 • Použite kapsaicínovú masť – Kapsaicín v štipľavých papričkách blokuje v organizme proces odovzdávania impulzoch o bolestiach v nervoch. Z toho dôvodu masť s podielom kapsaicínu pôsobí proti podráždeniu nervov a zmierňuje bolesť pri pásovom opare.
 • Priložte studený obklad – Prikladaním vlhkého studeného obkladu, prípadne ľadu na postihnuté miesta upokojíte podráždenú pokožku.
 • Skúste benedikt lekársky – Ide o bylinku, ktorá sa už v stredoveku používala ako univerzálny liek. Na vonkajšie použitie sa hodí nálev z 1 lyžice podrvených lístkov na 0,8 l vody. Vývar z benediktu lekárskeho môžete tiež piť ako čaj.
 • Pomôcť môžu tiež voľnopredajné antivirotiká bez receptu ako Herpesin, Zovirax, Vectavir či Erazaban, aj keď tie sa používajú skôr na herpes simplex. Je nutné ich však začať užívať v skorých štádiách oparu, kedy cítite svrbenie, mravčenie či tŕpnutie, ale bez pľuzgierikov na koži.

Vyberáme z nášho katalógu

Ďalšie otázky a fakty o pásovom opare

 • Pásový opar v tehotenstve – Výskyt vrodených vývojových chýb plodu pri pásovom opare v tehotenstve nebol preukázaný a toto ochorenie nie je dôvodom na prerušenie tehotenstva.
 • Pásový opar a sprchovanie – Pri pásovom opare sa môžete sprchovať, v niektorých prípadoch ale môže sprchovanie a kúpanie zintenzívňovať bolesti postihnutého miesta.
 • Pásový opar a nákazlivosť – Ľudia, ktorí dosiaľ neprekonali ovčie kiahne, sa nimi môžu nakaziť práve z pásového oparu u iného človeka. Ak teda máte malé deti, dávajte si na možný prenos ochorenia pozor. Obzvlášť nebezpečný je pásový opar a novorodenec v domácnosti – organizmus novorodenca je ešte príliš slabý a pravdepodobne by toto ochorenie nezvládol prekonať, preto ak vy alebo druhý rodič trpíte týmto ochorením, mali by ste vykonať karanténne opatrenia.
 • Pásový opar a slnko – Pri výskyte pásového oparu by ste sa mali vyhýbať pobytu na intenzívnom slnku, ktoré by mohlo postihnutú časť kože ešte viac podráždiť.

Ako sa teda zbaviť pásového oparu

Niektorí ľudia prekonajú pásový opar tak, že si to ani veľmi nevšimnú, no pri oslabenej imunite môže mať toto ochorenie veľmi nepríjemný priebeh. Nezabúdajte, že nevinne vyzerajúci pásový opar na hlave sa môže o niekoľko dní rozšíriť a napadnúť centrálny nervový systém či oči alebo uši a v niektorých prípadoch môže pásový opar spôsobiť aj oslepnutie, trvalé ochrnutie či smrť.

Našťastie, lekári dnes majú k dispozícii široké spektrum antivirotík a iných podporných liekov, ktorými vás zbavia bolesti a potlačia ďalšie nepríjemné symptómy. Následky pásového oparu tak spočívajú obvykle len v miernej zmene pigmentu na postihnutej časti pokožky.

Prípravky vhodné na domácu liečbu pásového oparu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

29/04/2019 11:57
Lucka

Toto je naozaj velmi neprijemne a bolestive ochorenie. Ma ho nasa starka, ktora sa lieci uz 2 roky a nic prakticky nepomaha. Ludova liecitelka jej na to poradila levandulovy olej, ale starej mame kvoli velmi vyraznej voni nevyhovoval. Tak mozno aspon niekomu tato rada pomoze..

07/11/2019 08:18
Marta

moja dcéra prekonala toto ochorenie a bola kvôli tomu aj hospitalizovaná na infekčnom odd. V dnešnej dobe sa pasový herpes neodporúča mastiť, pretože vysyp začína pod masťami kvasiť, je odporučené iba oplachovať vodou, nie je dovolené používať ani mydlo na tieto miesta. Pomáhajú antivirotiká a v ťažkých prípadoch infúzie.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Zastrihávač chĺpkov a obočia Flawless Wellneo – recenziaZastrihávač chĺpkov a obočia Flawless Wellneo – recenzia

S každodennou úpravou obočia bojuje takmer každá dospelá žena. Na "nepodarené" existuje jednoduchý trik, volá sa zastrihávač chĺpkov a obočia Flawless Wellneo. V recenzii sa o ňom...

Betakarotén tablety – užívanie, dávkovanie, účinky, recenzieBetakarotén tablety – užívanie, dávkovanie, účinky, recenzie

Chystáte sa na dovolenku k moru a dúfate, že vám krásny bronz vydrží čo najdlhšie? Chcete získať prirodzené a predovšetkým zdravé opálenie? Doprajte svojej pokožke tú správnu...

Atix súprava na kliešte – cena, skúsenosti, recenzieAtix súprava na kliešte – cena, skúsenosti, recenzie

Kliešť je cudzopasník a živí sa ľudskou a zvieracou krvou. Prenáša nebezpečné infekčné choroby, preto je nutné sa pred kliešťami chrániť a neriskovať. Aké choroby prenáša a ako sa dá...