14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?

Cesta k vysnívanej postave nebýva ľahká. Chce to veľa motivácie, sebazaprenia a hlavne trpezlivosti nevzdať to, ak sa výsledky neukazujú hneď. Nie každý však trpezlivosť má, a preto množstvo ľudí hľadá rôzne ovocné či zeleninové diéty, ktoré stačí držať naozaj len pár dní a výsledok sa na váhe odrazí. Vo svete diét prichádzajú sa trendy menia každú chvíľu, a tak je to aj s ovocnými diétami.

Rýchla pomarančová diéta na zhodenie neželaných kilogramov

Počuli ste už o pomarančovej diéte? Že nie? Poďte sa s nami pozrieť, v čom spočíva, aké má výhody a hlavne, či skutočne funguje.

Čo je pomarančová diéta

Blahodarné účinky pomarančov na naše zdravie poznáme už desaťročia. Za socializmu sa na ne čakalo v radoch pred potravinami a doteraz nimi v zimnom období dopĺňame vitamín C. Okrem neho sú pomaranče bohaté aj na ďalšie vitamíny a minerály, vďaka čomu sú skvelým doplnkom výživy na podporu imunity. Zároveň neobsahujú mnoho kalórií a cukru oproti iným, sladším druhom ovocia, vďaka čomu sú ideálne aj počas redukčnej diéty. Pomaranč je teda skutočne akási nízkokalorická vitamínová bomba, čoho sa chytilo zopár ľudí a vznikla tak pomarančová redukčná diéta.

Pomarančová diéta, ako už z názvu vyplýva, spočíva v zaradení pomarančov do svojho denného jedálnička, pričom sa vylúčia iné potraviny. Pomaranče majú predsa veľa vitamínov a málo kalórií, čo znie ako ideálna kombinácia na zdravú redukciu hmotnosti. Ale stačí to? Jeden stredne veľký  pomaranč (cca 131 g) obsahuje v priemere 65 kcal, z čoho sacharidy predstavujú asi 14 g, bielkoviny len 1 g a tuky len 0,3 g. Keďže bielkoviny a tuky sú v pomaranči zastúpené len minimálne, pomarančová diéta sa často kombinuje s vajíčkovou diétou, resp. vajíčkovou večerou či pridaním vajíčka do jedálnička v priebehu dňa.

Obmedzením stravy na výlučne pomaranče a vajíčka, prípadne ďalšie povolené potraviny, sa výrazne zníži aj príjem kalórií, čo vedie k úbytku hmotnosti. To, koľko kíl počas diéty schudnete, závisí od dĺžky trvania diéty. Odporúča sa na diéte vytrvať 2 – 3 týždne, pričom úbytok hmotnosti býva 5 – 7 kíl, avšak sú aj expresné, víkendové diéty, pri ktorých podľa skúseností dietujúcich dochádza k úbytku hmotnosti 1 – 3 kg.

Ako na pomarančovú diétu

Jestvuje niekoľko variácií pomarančovej diéty. Niektoré sú benevolentnejšie, iné prísnejšie, jedny udávajú presný plán, iné len odporúčajú spôsob stravovania. Väčšina plánov však vyzerá veľmi podobne. Pomaranče sa konzumujú počas celého dňa s každým jedlom, pričom sa je trikrát denne. Strava sa dopĺňa vajíčkami, zeleninou, mliečnymi výrobkami či mäsom a rybou. Plány bývajú strohé a opakujúce sa, pričom prvý týždeň býva pestrejší než nasledujúce dva. Najčastejšie možno natrafiť na nasledujúci 14-dňový plán pomarančovej diéty:

 • V 1. deň sa konzumujú 3 jedlá. Na raňajky 1 pomaranč s 1 toastom a šálkou čaju. Na obed 1 varené vajíčko a 1 pomaranč. Na večeru stravovanie ukončíte 2 vajíčkami, 2 paradajkami a ľadovým šalátom. Nezabudnite ani na pitný režim v podobe vody a nesladených nápojov. V diétnom pláne sa tiež spomína, že stravu možno doplniť 2 ks toastu a 2 hrnčekmi kefíru.
 • V 2. a 3. deň sa konzumuje to isté ako v 1. deň, no s tou výnimkou, že varené vajíčko sa nahradí vareným hovädzím mäsom.
 • V 4. a 5. deň sa konzumuje opäť to isté ako v 1. deň, no namiesto vareného vajíčko sa je cottage cheese.
 • V 6. deň sa zase konzumuje to isté ako v 1. deň, no varené vajíčko sa nahradí varenou alebo pečenou rybou.
 • V posledný 7. deň prvého týždňa sa konzumuje presne to isté ako v 1. deň.
 • Diétu možno absolvovať po dobu 2 alebo 3 týždňov. V nasledujúce týždne sa opakuje stravovací plán z 1. týždňa.

Pomaranče sa často kombinujú s vajíčkami kvôli doplneniu bielkovín

Spomínaný plán sa odporúča absolvovať po dobu 14 dní. Ak sa rozhodnete pre pomarančovú diétu na 21 dní, odporúčania sa o čosi líšia. V prvom týždni by strava mala spomínať v dennom príjme 1 kg pomarančov a 2 varených vajíčok, v druhom týždni by ste mali jedálniček doplniť o ovsenú kašu varenú vo vode, bez masla a bez soli a v poslednom treťom týždni sa ovsená kaša nahrádza ľubovoľným množstvom ovocia a zeleniny podľa vlastného výberu.

Počas celého trvania diéty sa odporúča dodržiavať primeraný pitný režim zložený najmä z vody, prípadne minerálok. Z nápojov sú povolené ešte pomarančové šťavy, ale čerstvé šťavy, resp. džúsy bez pridaného cukru. Je potrebné vyvarovať sa požívania alkoholických nápojov, kávy, resp. kofeínu, a fajčeniu. Okrem týchto 2 variácií jestvuje ešte extrémna verzia pomarančovej diéty, kedy sa po dobu 2 týždňov odporúča konzumovať výhradne pomarančový džús a vodu. Takáto diéta však zo zdravotného hľadiska skutočne nie je bezpečná a je spájaná s rôznymi vedľajšími účinkami.

Pre koho nie je diéta vhodná?

Pomarančová diéta sa odporúča absolvovať zdravým ľuďom bez chronických ochorení. Táto diéta je tiež nevhodná pre ľudí s refluxom, ktorí by mali mať upravenú stravu s vylúčením potravín spôsobujúcich zvýšenú produkciu kyseliny a pálenie záhy. Pacienti s refluxom by pomaranče konzumovať nemali, preto by sa tejto diéte mali vyhnúť. To isté platí aj pre ľudí s alergiou na pomaranče, prípadne iné potraviny v jedálničku pomarančovej diéty. Keďže v diétnom pláne sa objavujú aj živočíšne potraviny, ako vajcia či mäso, diéta tak nie je vhodná ani pre vegetariánov a vegánov. Súčasťou diéty je aj konzumácia toastu či ovsenej kaše, ktoré obsahujú lepok, a teda diéta v tejto podobe nie je vhodná ani pre ľudí s bezlepkovou diétou či ľudí s bezlaktózovou diétou (cottage cheese, kefír).  

Dá sa pomarančovou diétou schudnúť?

Úbytok hmotnosti vyplýva z kalorického deficitu, čo znamená, že naše telo musí viac energie spáliť, ako prijať. Pri pomarančovej diéte ku kalorickému deficitu rozhodne dochádza. Ak si vezmeme do úvahy len prvý deň diéty, človek príjme približne 500 kcal, resp. 800 kcal, ak sa rozhodne skonzumovať aj kefír a toasty navyše. Počas 2 až 3 týždňov takýmto spôsobom rozhodne dôjde k úbytku hmotnosti. Pri takom nízkom kalorickom príjme pravdepodobne klesne váha aj v priebehu niekoľkých dní. Otázkou je, či je takéto extrémne chudnutie bezpečné.

Pri diéte je vhodné konzumovať čerstvé ovocie a čerstvú šťavu

Výhody pomarančovej diéty

Pomarančová diéta má svoje výhody, ak sa na jednotlivé zložky stravy pozrieme samostatne. V hlavnej úlohe sú pomaranče a pomarančová šťava. Toto ovocie má vysoké koncentrácie vitamínu C, ale obsahuje aj vitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6 a B9) a minerály ako draslík, vápnik, železo, magnézium, selén, meď či zinok. Okrem iného je bohatý aj na vlákninu, ktorá prospieva nášmu tráveniu. V tomto ovocí sa nachádza napríklad aj luteín, betakarotén a zeaxantín, čo sú karotenoidy výborné pre výživu očí a podporu ostrého zraku.

Vďaka tomuto zloženiu sa pomarančom pripisujú mnohé blahodarné účinky:

 • Vitamín C, vitamíny skupiny B a zinok majú vplyv na kvalitu kože. Podporujú tvorbu kolagénu, ktorý vypĺňa vrásky a udržiava pokožku pružnú a napnutú. Vďaka týmto látkam si koža zachováva mladosť, elasticitu a zlepšuje si schopnosť hojenia.
 • Vitamín C je taktiež významný antioxidant, ktorý chráni naše bunky pred oxidačným stresom. Ten ich poškodzuje, čím pokožka starne a stávame sa náchylnejší na rôzne ochorenia.
 • Pomaranč obsahuje množstvo draslíka, no len veľmi nízke množstvo sodíka, vďaka čomu ide o ideálne ovocie pre ľudí s vysokým krvným tlakom a srdcovocievnymi ochoreniami.
 • Luteín, betakarotén a zeaxantín sú látky nachádzajúce sa v oku, pričom vekom ich koncentrácia klesá a my pozorujeme zhoršené videnie. Tieto látky preto potrebujeme telu dodávať a starať sa tak o svoj zrak.
 • Pomaranč obsahuje aj vlákninu, ktorá nielen pomáha s trávením, ale dodáva aj pocit sýtosti, čo ocení každý, kto sa snaží zhodiť kilá navyše.

Aj ďalšie potraviny z pomarančovej diéty sú z hľadiska chudnutia prospešné. Vajíčka a mäso či ryby sú plné bielkovín a dodávajú aj tuky, ktoré pomarančom chýbajú. Ostatné ovocie a zeleniny odporúčané v diéte môžu taktiež dopomôcť k redukcii hmotnosti a zároveň doplniť potrebné mikronutrienty. Bielkoviny zase doplníte kefírom a cottage cheeseom. Pozitívne je aj nabádanie k dostatočnému pitnému režimu i vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu.

Nevýhody pomarančovej diéty

Od výhod prejdeme hneď aj k nevýhodám, ktorých je hneď niekoľko. Za hlavné negatívum považujeme extrémne nízky denný príjem kalórií. Dospelej žene sa odporúča skonzumovať 2 000 kcal denne, čo táto diéta nepokrýva ani z polovice (ak berieme do úvahy prvý deň). Kalorickým deficitom síce hmotnosť znížite, no extrémnym obmedzením kalorického príjmu si vyrobíte skôr zdravotné problémy. To sa týka najmä ľudí, ktorí prechádzajú od jednej diéty k druhej a váha im tak neustále kolíše. Pre podobné diéty obmedzujúce príjem kalórií pod zdravú hranicu je tiež príznačné, že po ukončení diéty a prejdení na bežnú stravu sa zhodené kilá vrátia aj s prírastkom, tzv. jojo efekt. Ak telo vystavíte extrémnemu kalorickému deficitu a po 2 – 3 týždňoch sa vrátite k predošlým stravovacím návykom, telo si začne ukladať viac tuku pre prípad, že ho opäť vystavíte nízkemu príjmu kalórií.

Čerstvá šťava z pomarančov je najvhodnejšou voľbou

Ďalším problémom tejto diéty môže byť hlad. Pri takom nízkom príjme kalórií sa hlad skôr či neskôr dostaví, čo vedie buď k zbytočnému trýzneniu samého seba, alebo k večernému vyjedaniu, keď sa pustíte do všetkého, čo doma nájdete. Hlad a príliš nízky príjem kalórií bude mať v konečnom dôsledku vplyv aj na energiu a únavu človeka, jeho náladu, psychické rozpoloženie a výkonnosť. Otázne sú aj kombinácie jedál a opakujúce sa potraviny. Dať si na obed len vajíčko na tvrdo a pomaranč skutočne neznie ako kulinársky zážitok. Navyše ak sa pomaranč opakuje s každým jedlom dňa (niektoré plány odporúčajú zjesť 1 kg pomarančov denne), tak sa vám táto a možno aj ďalšie potraviny pravdepodobne na dlhú dobu znechutia.

Jedálniček pomarančovej diéty sa neustále opakuje, čo bude viesť nielen k nechuti k diéte, ale aj nevyváženému príjmu živín. Pomaranče sú síce skvelým doplnkom výživy, no z makronutrientov obsahujú predovšetkým cukry a takmer žiadne bielkoviny a tuky. Tieto živiny sa plán snaží nahrádzať vajíčkami, mäsom a mliečnymi výrobkami, čo mu slúži ku cti, no na druhej strane sa neuvádza, v akom množstve je dovolené konzumovať mäso, ryby či cottage cheese, preto je aj výpočet kalorického príjmu v ostatné dni problémom. Stále je preto otázne, či by pri takomto nízkom príjme kalórií človek dokázal získať dennú odporúčanú dávku makro aj mikronutrientov. Takáto nevyvážená strava by z dlhodobého hľadiska mohla skutočne uškodiť.

Pomarančová diéta sa neodporúča ľuďom s refluxom z dôvodu, že pomarančová šťava zvyšuje množstvo kyseliny, čo by viedlo k nadmernému páleniu záhy. Ak však ide o konzumáciu zvýšeného množstva pomarančov na dennej báze, je vhodné sa zamyslieť nad tým, či by v priebehu diéty nezačal pálením záhy trpieť aj relatívne zdravý človek. Preto predtým, než sa rozhodnete zvoliť si túto diétu, sa radšej poraďte so svojím lekárom. Zvážte, či sú dané obmedzenia v poriadku vzhľadom na váš zdravotný stav.

Skúsenosti

Zopár odvážlivcov sa napriek všetkému odhodlalo pomarančovú diétu vyskúšať a podeliť sa o svoje skúsenosti na internete. Tak, ako sa dalo očakávať, výsledky sa v priebehu diéty dostavili a ručička na váhe sa pohla asi každému. Mnohí sa snažili stravu si vyvážiť konzumáciou mliečnych výrobkov, aby získali aj bielkoviny a tuky. Za týždeň schudli respondenti približne 3 kilá. Vďaka takýmto výsledkom si diétu pochvaľovali. Otázne však je, čo nastalo po skončení diéty, keďže o tom, či bol efekt udržateľný alebo sa kilá vrátili spať, už žiaden z nich nič nespomína.

Zároveň je dôležité poznamenať, že úspech v tomto prípade merali len na základe váhy a nie iných, dôležitejších parametrov, ako napríklad obvod pása. Váha totižto klesne či stúpne aj o 2 – 3 kilá celkom rýchlo, ak sa z tela odplaví voda, resp. naopak, telo vodu zadrží. Preto zo skúseností ľudí nemáme dostatočné údaje na to, aby sa dalo zhodnotiť, že počas diéty nastal úbytok tuku, nie vody. Pozitívne je, že žiaden respondent nepriznal problém s hladovaním a ani neuviedol problémy s pálením záhy alebo tráviace ťažkosti.

Záverečné zhrnutie

Pomarančová diéta má svoje výhody aj nevýhody. Medzi hlavné výhody patria priaznivé účinky pomaranča na ľudské zdravie a relatívne rýchly úbytok hmotnosti. Vyhnete sa aj komplikovanej príprave jedla a cudzokrajným potravinám, ktoré by ste mohli mať problém nájsť. Jedlá sú však často strohé, bez soli a bez korenia. Strohosť jedálnička je len jednou z nevýhod, no najalarmujúcejší je príliš nízky príjem kalórií a hrozba jojo efektu. Schudnúť síce pravdepodobne schudnete, no pripravte sa na hlad, možné pálenie záhy a na to, že po skončení diéty sa vám s veľkou pravdepodobnosťou vaše kilá vrátia.

Ak trpíte nadváhou alebo obezitou a snažíte sa nájsť vhodný druh diéty, poraďte sa so svojím lekárom alebo výživovým poradcom. Tí vám odporučia zmenu životného štýlu namiesto rýchlej diéty. Na svoju vysnívanú postavu si tak síce niekoľko mesiacov počkáte, no efekt bude trvácnejší a hlavne nebudete hazardovať s vlastným zdravím.


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Stévia má liečivé i nežiaduce účinky. Náhradné sladidlo vo forme prášku i tabliet na chudnutieStévia má liečivé i nežiaduce účinky. Náhradné sladidlo vo forme prášku i tabliet na chudnutie

Prírodné rastlinné sladidlo stévia ponúka omnoho viac než len sladkú chuť. Aké má účinky na zdravie?

Pescetariánska diéta – výhody a princípy diéty, vhodné potraviny, skúsenostiPescetariánska diéta – výhody a princípy diéty, vhodné potraviny, skúsenosti

Počuli ste už o pescetariánstve? Kombinuje výhody rastlinnej stravy a zdravotné benefity konzumácie rýb. Čo presne stojí pod pojmom pescetariánstvo, pre koho je táto diéta vhodná a čo...

Spomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmuSpomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmu

Ako sa prejavuje spomalený metabolizmus a dá sa proti nemu bojovať? Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky nájdete odpovede v článku.