Zelená káva na chudnutie. Účinky, dávkovanie a skúsenosti

Možno ste už aj vy počuli o zelenej káve. Nejde o žiadny mediálny výmysel, ale o kávu, ktorá sa po zbere nepraží. Aké sú jej výhody? Jednou z nesporných výhod je jej trvácnejšia čerstvosť. Po tom, čo sa kávové zrná upražia do podoby, ktorá je exportovaná zákazníkom po celom svete, klesá ich sviežosť závratným tempom. Nevraviac o mletej káve, kde o výraznej aróme môžeme hovoriť tak prvý deň po otvorení balíčka.

Zelená káva na chudnutie

Zelenú kávu, ktorá sa spracuje hneď po zbere, si môže zákazník upražiť po jej kúpe svojpomocne. V nepraženej forme nemožno tento nápoj konzumovať. Na internete možno nájsť niekoľko firiem, zaoberajúcich sa distribúciou zelenej kávy, ktoré vám poskytnú túto službu hneď pri jej kúpe.

Rôzne varianty zelenej kávy

Zelená káva - obsah látok

Čierna a zelená káva pochádzajú z tej istej rastliny - kávovníka, rozdiel je len v spôsobe ich spracovania. Zelená káva, na rozdiel od čiernej, neprechádza procesom praženia, po zbere sa iba dlho suší. Ide o 100% Arabicu, ktorá obsahuje 30-40 % sacharidov, 13 % bielkovín, vodu, kyselinu chlorogénovú, kofeín a približne 4 % minerálov (železo, fosfor, vápnik, draslík, horčík).

  • Kyselina chlorogénová: Znižuje krvný tlak, prispieva k omladzovaniu, zvyšuje citlivosť na inzulín. Je priamo zodpovedná za zníženie hladu, zlepšuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov, očisťuje telo od toxínov.
  • Kofeín: Pomáha pri spaľovaní tukov, tlmí chuť do jedenia.

Káva a chudnutie?

Okrem prípravy klasického nápoja sa zelená káva využíva i na výrobu extraktu. Prvotné štúdie, zaoberajúce sa vplyvom extraktu zo zelenej kávy na znižovanie telesnej hmotnosti človeka, potvrdzujú jeho pozitívny účinok. V máji 2012 boli na konferencii v San Diegu tlmočené výsledky štúdie, na ktorej sa zúčastnilo 16 mladých ľudí s nadváhou. Potvrdilo sa, že osoby, ktoré užívali extrakt zo zelenej kávy, dokázali v priebehu 22 týždňov zredukovať svoju telesnú hmotnosť až o 10,5 %.

Zelená káva znižuje aj chuť do jedla a pocit hladu, čím je priamo zodpovedná za obmedzovanie ukladania cukrov a tukov v tele, tiež zlepšuje metabolizmus a zrýchľuje spaľovanie.

Pomáha s detoxikáciou

K priaznivým účinkom zelenej kávy na organizmus sa radí aj jej pomoc pri očiste organizmu. Zelená káva účinne vyplavuje z tela škodlivé látky, vďaka čomu sa môže bez problémov stať súčasťou vašich detoxikačných kúr. Keďže pôsobí ako silný antioxidant, telo nielenže zbavuje toxínov, zároveň spomaľuje starnutie a zjemňuje vrásky.

Zrnká zelenej kávy

Zelená káva ako prírodné liečivo

Čistý extrakt zo zelenej kávy obsahuje množstvo kyseliny chlorogénovej, ktorá pôsobí ako silný antioxidant. Pri pražení sa množstvo tejto kyseliny znižuje, preto má zelená káva viac pozitívnejších benefitov na naše zdravie. Zelená káva preto úspešnejšie bojuje proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú poškodzovanie buniek.

Ďalšie účinky zelenej kávy

Zelená káva vďaka vysokému obsahu kyseliny chlorogénovej priaznivo vplýva na metabolizmus cukrov a tukov, čiže pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti, znížení BMI a aj podielu telesného tuku v tele. Má detoxikačné i omladzovacie účinky a vďaka vysokému množstvu antioxidantov slúži ako prevencia proti vzniku rakoviny. Okrem toho sa však k jej priaznivým účinkom radia aj:

  • znižovanie krvného tlaku,
  • znižovanie množstva glukózy v krvi,
  • zabraňovanie usadzovania tuku v tele,
  • podpora činnosti mozgu,
  • znižovanie pravdepodobnosti rizika cukrovky 2. typu,
  • neutralizovanie stukovatenia pečene,
  • ovplyvňovanie hladiny tukov v krvi (cholesterol a triglyceridy),
  • znižovanie rizika vzniku cirhózy pečene.

Tablety, kávovinový nápoj či drvená káva

Chuť zelenej kávy je natoľko výrazná, že nemusí vyhovovať každému. Ak vás účinky zelenej kávy zaujali, ale nechcete ňou nahradiť čiernu kávu, vyskúšajte zelenú kávu užívať vo forme tabliet či s rôznymi príchuťami. V prípade, že si kúpite zrnká, nezabúdajte na to, že ich treba najprv spracovať, aby ste si z nich mohli pripraviť nápoj. Na výber je napríklad aj kávovinový nápoj, kde tvorí zelená káva značnú časť zloženia. Pri výbere sa zameriavajte na zloženie výrobku. Nie je totiž dôležité, či si vyberiete mletú verziu, tablety, prípadne drvenú kávu, ale to, čo všetko obsahuje.

Užívanie zelenej kávy

Kedy je najvhodnejšie konzumovať zelenú kávu? Mali by ste si jej šálku dopriať hneď ráno, aby ste naštartovali organizmus a vďaka obsahu kofeínu získali energiu na celé doobedie. Nápoj, prípadne zelenú kávu vo forme tabliet užívajte polhodiny pred jedlom. Za ten čas vytvorí kyselina chlorogénová v tele vhodné prostredie na správne vstrebávanie glukózy.

Ak vám chuť zelenej kávy nevyhovuje, určite si ju neprisládzajte cukrom, zvoľte radšej aternatívu vo forme medu, prípadne umelých sladidiel.

Pre koho je vhodná?

Vzhľadom na priaznivé účinky zelenej kávy na zdravie, je vhodná na konzumáciu pre ľudí, ktorí chcú detoxikovať svoje telo, potrebujú trochu schudnúť i pre tých, ktorí hľadajú náhradu za čiernu kávu.

Šálka zelenej kávy

Zelená káva obsahuje kofeín, preto nie je vhodná pre všetkých napriek faktu, že doposiaľ neboli odhalené vedľajšie účinky počas konzumovania. Konzumovať by ju nemali deti, alergici či ľudia s vysokým krvným tlakom. Opatrní by mali byť v jej konzumácii aj seniori a tehotne a dojčiace ženy.

Keďže zelená káva odvodňuje organizmus a napomáha k detoxikácii, nemožno pri jej konzumácii zabúdať na dostatočný príjem tekutín.

Vyberte si kvalitu

V záplave produktov je niekedy pomerne náročné si vybrať správne. Pri zelenej káve je dôležité, aby obsahovala najmenej 45 % chlorogenovej kyseliny, nemala by obsahovať žiadne prímesi a umelé prísady. Na balení by mal byť, samozrejme, zoznam zložiek a účinných látok produktu.

Skúsenosti a recenzie

Ak máte so zelenou kávou skúsenosti, podeľte sa o ne v diskusii pod článkom. Vo všeobecnosti však môžeme konštatovať, že ľudia sú s účinkami zelenej kávy spokojní. Recenzie sú väčšinou pozitívne i keď narazíme aj na negatívne názory, ako v nasledujúcej ukážke:

Zelená káva - skúsenosti

Vyberáme z nášho katalógu


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

13/03/2019 13:26
katkaludha

Zelenu kavu som skusala asi mesiac a po tyzdni som si myslela, ze som zbytocne vyhodila peniaze. Ucinky sa dostavili az po troch tyzdnoch, schudla som z bokov aj brucha a dokonca som mensia o jednu konfekcnu velkost.

13/03/2019 13:34
Soňa

Ja užívam zelenú kávu v kapsuliach a podľa mňa sú super. Predtým som mávala vlčí hlad, tieto pocity sa stratili a prestala som sa prejedať. Na mňa účinkujú výborne, podarilo sa mi s nimi zhodiť za mesiac 2 kg.

13/03/2019 13:39
Sima

Zelenú kávu som užívala najprv vo forme kapsúl, vôbec žiadne účinky som však nepocítila. Pred časom som si ale kúpila kávu v prášku a odvtedy idú kilá dole. Cvičím a aj sa stravujem zdravšie, mám pocit, že vďaka zelenej káve spaľujem tuky rýchlejšie.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...