Najlepší šampón proti lupinám z lekárne? Poradí test a recenzie

Biele šupinky na vlasoch či oblečení nie sú práve veľmi lákavé. Pokiaľ vás trápia lupiny, rozhodne si prečítajte tento článok.

Lupiny vo vlasoch - ako sa ich zbaviť?

Dozviete sa o lupinách aj o ich odstránení. Zameriame sa na šampóny z lekárne, ktoré sú na to určené, a pozornosť budeme venovať aj domácim receptom.

Širokú ponuku účinných šampónov proti lupinám nájdete v ponuke  online lekárne Dr. Max!

Čo sú lupiny?

Sú to kožné šupinky, ktoré vznikajú ako prirodzený dôsledok obnovy pokožky. Tento proces trvá zhruba 21 dní. Kožné bunky sa postupne splošťujú, strácajú vodu a súdržnosť. Na pokožke sa teda vytvorí tenká vrstva buniek a postupne odumiera. Ak je proces narušený a nefunguje tak ako by mal, bunky sa zhlukujú a spolu s mazom vytvárajú šupiny (lupiny). Preto je potrebné používať dobrý šampón, vďaka ktorému sa odumretých buniek zbavíte a zabránite tvorbe lupín.

Lupiny vo vlasoch - detail

Zvýšená tvorba lupín môže byť dôsledkom zlej starostlivosti o vlasy. Možno vám nesedí šampón, ktorý používate, máte suchú pokožku alebo si vlasy umývate v príliš teplej vode. Pokiaľ sa vám na hlave tvoria veľké ložiská pripomínajúce chrasty ktoré svrbia, obráťte sa na lekára. Môže ísť o ochorenie lupienky, psoriázy, atopického ekzému alebo soboroidného ekzému či plesne.

Prevencia tvorby lupín

Ak máte suchú pokožku, potom dbajte o správnu starostlivosť. Neumývajte si vlasy v horúcej vode, predídete tak aktivácií mazových žliaz, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na tvorbe lupín.

Vlasy chráňte pred priamym slnečným žiarením. Ak vám pomáha olej, zaraďte ho do svojej starostlivosti o vlasy. Češte sa pravidelne, najlepšie aspoň raz za deň.

Čajovníkový olej na vlasy

O vlasy sa starajte pravidelne, umývajte ich zakaždým, keď sa vám vlasová pokožka spotí. Pokiaľ trpíte veľkými chrastami a šupinami, obráťte sa na svojho lekára, môže ísť o závažnejšie kožné ochorenie, ktoré je potrebné liečiť.

Veľkú pozornosť by ste mali venovať aj samotnému výberu vlasovej kozmetiky. Zaujímajte sa o účinky a takisto zohľadňujte aj typ vlasov. Dnes už nie je problém vybrať si špeciálny šampón na vlasy s lupinami, ale aj suché, mastné, kučeravé, farbené či veľmi poškodené vlasy.

Zároveň je vhodné vedieť, ktoré látky v zložení šampónu najviac zaťažujú vlasy. Najčastejšie ide o:

  • sulfáty
  • parabény
  • silikóny

Šampóny z lekárne podľa rebríčka testu kvality

Vichy Dercos Anti-Dandruff 

Vichy dercos Anti Dandruff Greasy šampón proti lupinám

je šampón proti lupinám, ktorý je dustupný v lekárňach. Ľahko sa vstrebáva do vlasových korienkov. Vlasom poskytuje ochranu, objemzastavuje aj vypadávanie vlasov. Aktívne odstraňuje lupiny a udržiava vlasovú pokožku v norme.

Podľa recenzií je naozaj účinný, výsledky sa dostavia ihneď a spokojnosť s týmto šampónom je naozaj vysoká. S negatívnymi reakciami sme sa nestretli. Dávkovanie je pomocou pumpičky, pričom šampónu netreba veľa. Cena šampónu je okolo 12-16 € za 390 ml balenie.

Zistiť viac

Bioderma Nodé DS+

BIODERMA Nodé DS+

je ďalším šampónom proti lupinám. Obmedzuje množenie kvasiniek Malessezia, ktoré spôsobujú vznik lupín a zabraňuje ich recidíve. Ľahko sa aplikuje, chráni pokožku, vyživuje vlasy, dodáva im pružnosť a objem. Cena za 125 ml balenie sa pohybuje okolo 15-18 €.

Čo sa týka názorov používateľov na šampón, jeho účinnosť je vysoká, používatelia sa zbavili lupín, pokožka hlavy prestala svrbieť a vlasy sú pevnejšie. Jedinú výhradu mali voči cene, ktorá je vyššia vzhľadom na obsah balenia.

Zistiť viac

Eucerin DermoCapillaire šampón proti suchým lupinám

Eucerin DermoCapillaire šampón proti suchým lupinám 200 ml

Ďalší z rady šampónov z lekárne, ktorý je cenovo dostupný vo všetkých lekárňach. Je vhodný na biele šupinky padajúce z vlasov. Zároveň šampón upokojuje vlasovú pokožku. Cena sa pohybuje od 9 do 12 € a balenie obsahuje 250 ml šampónu.

Recenzie na šampón sú pozitívne. Lupiny skoro úplne vymizli po pár umytiach. Pekne vonia a a cena je prijateľná.

Zistiť viac

Nizoral šampón 2%

Nizoral šampón 2% shp.1x60ml

je šampón, ktorý sa používa na lupiny, na kožné ochorenia dermatitídy a kožné infekcie. Pokiaľ trpíte niektorou z foriem psoriázy alebo kožnej infekcie prejavujúcou sa žltými odlupujúcimi sa šupinami alebo hnedými šupinami pripomínajúce chrasty, môžete používať tento šampón. Najskôr si však prečítate príbalový leták.

Je vhodný pre deti aj dospelých. Cena sa pohybuje okolo 6-8 € za 60 ml balenie. Recenzie sú pozitívne a účinnosť šampónu je overená a odskúšaná používateľmi. Pomáha pri ochoreniach aj pri bežných problémoch s lupinami.

Zistiť viac

Domáce recepty

  • Tea tree olej – je pomocníkom pri akné a kožných problémoch. Skúste ho teda použiť aj na lupiny. Rovnomerne ho naneste na pokožku hlavy, rozmasírujte, niekoľko minút nechajte pôsobiť a vlasy umyte bežným spôsobom. Opakujte niekoľkokrát do týždňa, po pár týždňoch by sa váš stav mal vďaka čajovníkovému oleju zlepšiť.
  • Jablčný ocot – po umytí nalejte na vlasy zmes vody a octu v pomere 3:1 a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Vlasy potom opláchnite vodou. Ak sa vám zdá, že kúra nezaberá, skúste zmeniť pomer pridaním octu v pomere 2:1 alebo 1:1.
  • Citrón – skúste si 15-20 minút pred umytím vlasov vmasírovať do pokožky šťavu z citróna. Zabráni lepivosti vlasov, tvorbe lupín a navyše oživí vaše vlasy. Ďalší spôsob využitia citróna je citrónový odvar. Šupy z 3-4 citrónov prevarte v 4-5 šálkach vody aspoň 15 minút. Keď odvar vychladne, použite ho na umytie vlasov. Kúru opakujte aspoň raz do týždňa.
  • Kokosový olej – zmiešajte 1 PL citrónovej šťavy a 5 PL kokosového oleja. Naneste na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť aspoň 20-30 minút. Vlasy umyte bežným spôsobom. Vďaka kokosovému oleju premastíte a vyživíte pokožku hlavy a predídete tak tvorbe ďalších lupín, pričom sa pôvodných zbavíte.

Šampónov na lupiny je na trhu naozaj veľa, v prípade nejasností alebo dlhodobo pretrvávajúcich problémoch kontaktujte lekára alebo lekárnika. Čo sa týka domácich receptov, je ich takisto mnoho. Sú v podstate zadarmo a niekedy pomáhajú viac ako šampóny. Prístup k vlasom je veľmi individuálny, preto musíte sami odskúšať, čo vám vyhovuje.

Najlepší šampón proti lupinám z lekárne? Poradí test a recenzie
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *