Nočná erekcia, ranná erekcia, reflexná a psychogénna – druhy erekcie

Bežný chlap ju vo svojom živote zažije mnohokrát. Erekcia je prirodzenou súčasťou žitia až do momentu, kedy začne "štrajkovať". Čo robiť v prípade, ak k tomu dôjde?

Aké druhy erekcie poznáme?

Erekcia (z latinského slova erectio) je okom pozorovateľné stoporenie penisu, ktoré nastáva vďaka zvýšenému prítoku krvi do penisu. Krv sa v pánskom úde uskladňuje v toporivých telieskach, ktoré sa vďaka nej rozpínajú a zväčšujú. Výsledkom je vzpriamenie, zväčšenie a spevnenie penisu, vďaka čomu je chlap prichystaný a schopný vykonáva pohlavný styk.

Aj keď sa nám toto slovo spája najmä s mužským pokolením, lekárska definícia erekcie spomína aj ženský klitoris. Erekcia je totiž všeobecnejší pojem, ktorým sa charakterizuje zdurenie vonkajších pohlavných orgánov muža i ženy.

Ako a kde vzniká erekcia?

Všetko sa začína v hlave. Na to, aby mozog spustil proces erekcie, je potrebný nejaký druh stimulácie. Najčastejšie ide o stimuláciu dotykom alebo vizuálnym či sluchovým podnetom. Spúšťačom erekcie môže byť čokoľvek, čo muža vzrušuje a správne naštartuje. Po splnení tejto podmienky spustí mozog sériu reakcií, ktoré nariadia nervom v penise, aby uvoľnili neurotransmitery (chemické látky, ktoré slúžia na prenos impulzu). Tie zabezpečia rozšírenie ciev v penise, vďaka čomu do penisu priteká viac a viac krvi.

Tento zložitý proces riadia hormóny, mozog, nervy, žily a artérie. Erekcia je výsledkom perfektnej rovnováhy medzi každým zapojeným činiteľom a nájsť príčinu jej zlyhania nie je vôbec jednoduché. Problémy s erekciou sa odborne nazývajú erektilná dysfunkcia.

Tretinu týchto problémov zapríčiňujú cievne ochorenia, druhou najčastejšou príčinou erektilnej dysfunkcie je cukrovka (diabetes mellitus), časté sú aj nervové poruchy, vedľajší účinok liekov či prekonanie nejakého chirurgického zákroku v panvovej oblasti. Zlyhania zapríčiňujú aj psychologické príčiny ako stres, depresie, pocity úzkosti, hnevu, strachu, psychická vytaženosť a pod.

3 druhy erekcie, ktoré zažije každý

  • reflexná erekcia - ktorá sa dá pozorovať už vo veľmi skorom štádiu vývoja mužského plodu v maternici, je častá aj u malých bábätiek a detí. Vzniká veľmi spontánne a najčastejšie ju zapríčiňuje obtieranie oblečenia o intímne oblasti. U dospelých sa vyskytuje po fyzickej stimulácií penisu (masturbácia, predohra), niekedy aj vďaka vibráciám (napríklad počas jazdy autom či autobusom). Reflexnú erekciu spúšťa nervové centrum, ktoré sa nacháza v chrbtici. Nemusia ju preto zažívať páni, ktorí prekonali úraz alebo operáciu chrbtice.
  • psychogénna erekcia - sa objaví na základe vizuálneho, čuchového či sluchového podnetu. Môže ju zapríčiť aj pikantná predstavivosť.
  • nočná erekcia - ktorá sa bežne objavuje 3-5x počas noci a častokrát aj ráno ako ranná erekcia. Medicína dodnes nepozná presnú príčinu rannej erekcie (odborne nočnej penilnej tumescencií). Ak vás táto téma zaujíma, potom si o nej prečítajte viac.
My vám však prezradíme aj 4. druh, o ktorom sa bežne nehovorí. Ide totiž o posmrtnú erekciu, ktorá sa vyskytuje ak muž zomrel vo vertikálnej polohe (najmä hlavou dole) a mŕtvola v tejto pozícií zotrvá ešte pár hodín.

Vznik post mortem erekcie, ktorú anglicky hovoriace krajiny nazývajú angel lust (anjelská žiadostivosť alebo aj chlípnosť), zapríčiňuje gravitácia, vďaka ktorej sa hromadí krv v nižšie položených miestach - v nohách. Po ich zaplnení sa zvyšok krvi v tele "uskladní" v penise, čo spôsobí erekciu. Zvyčajne nie je príliš pevná, ide skôr o jemné zdurenie údu.

Zlepšenie slabej erekcie

Problémy s erekciou budú podľa dostupných štatistík do 10. rokov trápiť takmer každého druhého muža. Preto je dobré vedieť, ako sa dajú odstrániť.

Každý chlap má 2 možnosti - navštíviť lekára alebo sa liečiť domácou liečbou. Vyšetrenie erektilnej dysfunkcie u lekára je pomerne náročná procedúra, na druhej strane je však liečba zväčša veľmi účinná. Nie každý muž má odvahu navštíviť lekára a priznať sa, že má problém so stoporením penisu.

Erektilnú dysfunkciu môžete vyriešiť aj:

  • úpravou stravovania - prijímanie potravy, ktorá zlepší stav srdca a ciev
  • zmenou životosprávy - obmedzenie príjmu alkoholu, cigariet, omamných láto
  • cvičením - v posilňovni, ale i doma (cvičenie zvyšuje tvorbu testosterónu)
  • znížením stresu
  • dostatočným oddychovaním a relaxovaním
  • užívaním výživových doplnkov na podporu erekcie

Pri výbere kvalitného voľnopredajného lieku na erekciu si však treba dať veľký pozor. Nie každý produkt dokáže splniť všetko, čo sľubuje. Práve preto sme si pre vás pripravili porovnanie a rozsiahle recenzie doplnkov: Tagy: Erekcia

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefaStarostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefa

Nechať si narásť bradu nie je až také zložité, no tým sa starostlivosť o ňu ešte len začína. Olej, balzam, šampón, kefa – prípravkov a pomôcok na bradu už nájdete neúrekom. Ako sa v nich...

Virde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcieVirde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcie

Problém s erekciou je citlivá téma, ktorá, podľa väčšiny mužov, odoberá z mužnosti. Nevešajte hneď hlavu. Vyskúšajte výživový doplnok na podporu sexuality Virde Erefit.

Clavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cenaClavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cena

Tabletky na rýchlu a spoľahlivú erekciu Clavin pravdepodobne poznajú všetci. Už od roku 2007 sa predávajú aj na Slovensku. Zblízka sme sa pozreli na tabletky Clavin Platinum. Povieme...