Diéta pred operáciou – ktoré potraviny sú vhodné poradí lekár

Každá operácia v živote človeka predstavuje určitú formu stresu a záťaže. Rozhodne to nie je príjemná záležitosť. Operácia predstavuje zásah do ľudského tela. Ak chcete zmierniť stres a záťaž, tak je dobré na operáciu vaše telo pripraviť – či už fyzicky alebo psychicky.

Diéta pred operáciou vám pomôže predchádzať prípadným pooperačným komplikáciám

Jednou z možností, ako operáciu zvládnuť bez problémov, je dodržiavať inštrukcie od lekára, ktoré by mal dať každému pacientovi. Po naštudovaní materiálu od doktora by ste nemali zabudnúť pripraviť sa na operáciu fyzicky, ale takisto na ňu pripraviť aj váš organizmus.

Čo absolvujete pred každou operáciou?

Ako prvé, samozrejme, lekár stanoví termín operácie, a potom prichádzajú na rad predoperačné vyšetrenia. Na týchto vyšetreniach sa analyzuje celkový stav pacienta a jeho prípadné ochorenia. Dĺžka takýchto vyšetrení trvá rôzne dlho v závislosti od stavu pacienta. Ak všetko dopadne dobre, tak je pacient pripravený na operáciu – z lekárskeho hľadiska. Čo však môžete spraviť pre to, aby sa na ňu pripravilo aj vaše telo? Je to dôležité najmä preto, lebo každá operácia je sprevádzaná anestéziou. Anestézií je niekoľko typov od lokálnej až po celkovú. Pri celkovej anestézii sa navodzuje určitý druh bezvedomia. A práve anestézia môže vaše telo oslabiť. Vhodnou stravou a dodržiavaním pokynov však sami môžete telu pomôcť k rýchlejšej rekonvalescencii.

Telo oslabené anestéziou sa môže vďaka vhodnej diéte rýchlejšie zotaviť

Prečo dbať na jedálniček pred operáciou?

Dôvodov je viacero. Správna a vyvážená strava vedie k zníženiu pooperačných komplikácií. Zlepšuje sa takisto hojenie rán a minimalizuje sa riziko vzniku preležanín. Človeku sa tým pádom znížia komplikácie a s tým spojený kratší pobyt v nemocnici. Dôležité je pred operáciou nechudnúť a dodržiavať nižšie uvedené stravovanie.

Čo jesť pred operáciou

Ako teda môžete pred operáciou posilniť váš organizmus? Kombináciou viacerých vitamínov a stravy. Dôležité je dopriať si zvýšenú dávku vitamínu C. Toto vás ochráni pred antioxidantmi a modrinami. Vitamín C je bohato obsiahnutý v brokolici, chilli papričkách, citrusoch, v jahodách, kivi alebo v ananáse. Ak ste doteraz nemali spomínané potraviny v jedálničku, tak ich tam zaraďte. Citrusy majú v sebe aj B-komplex, ktorý sa stará o zdravie imunitného systému. Telo bude po operácii unavené a tým aj náchylnejšie na rôzne vírusové ochorenia, takže imunitu určite posilnite. B-komplex nájdete okrem citrusov v cereáliách, šunke, mlieku, kukurici a v jogurte.

Nemenej potrebné je doplniť kalcium a vitamín D. Tieto pomáhajú najmä hojeniu kostí a vitamín D aj hormonálnej sústave celkovo. Z potravín sa nachádza takisto v cereáliách, potom v rybích konzervách, vo fazuli, šošovici, v zelenej listovej zelenine a v mliečnych produktoch. Dôležitým vitamínom je aj železo. To sa stará o naše červené krvinky. Nájdeme ho v červenom mäse, v morských plodoch, v sušenom ovocí, v tmavom chlebe a opäť – v cereáliách. V neposlednom rade nezabudnite ani na vlákninu. Je veľmi dôležitou zložkou pre správne fungovanie tráviaceho systému.

Strava bohatá na vlákninu by mala byť súčasťou predoperačnej diéty

Štúdie takisto ukázali, žeby ste telo mali zásobovať probiotikami. V praxi to znamená doplniť do stravy kefír, kyslú kapustu, jogurty, mäkké syry, ktoré udržiavajú v tele zdravú mikroflóru a pomáhajú predchádzať komplikáciám plynúcich najmä z infekcií pri chirurgických zákrokoch. Pred operáciou sa vyvarujte tukov, zminimalizujete tak pooperačné komplikácie.

Jesť sa odporúčajú najmä polievky. Polievky sú vo všeobecnosti veľmi zdravé a to platí v predoperačnom období dvojnásobne. Týka sa to najmä vývarov, zemiakových a mliečnych polievok, ktoré nezaťažujú žalúdok. Vhodné je aj pomerne veľké množstvo zeleniny. Túto si uvarte nad parou, bude ľahšie stráviteľná. Pri príprave na operáciu sa odporúča zvýšiť aj príjem rôznych kaší – pohánkové, z ovsených vločiek, ryžová alebo krupica.

Pred samotnou operáciou určite (aspoň týždeň dopredu) nejedzte a nepite:

  • Zemiaky
  • Baklažán
  • Cesnak
  • Paradajky
  • Zelený čaj

Je to tak preto, lebo dané potraviny obsahujú látky, ktoré blokujú špecifické enzýmy a môže byť predĺžený čas anestézie.

Zemiaky by ste mali pred operáciou z jedálnička vynechať

Pred operáciou by ste nemali 6-8 hodín jesť vôbec a 2-3 hodiny ani piť. Je to kvôli anestézii. Pri nej sa navodzuje istý druh bezvedomia a vymiznú obranné reflexy organizmu. Svalstvo je vyradené z činnosti a takisto nemáme „kašľací“ reflex. To v praxi môže znamenať, že obsah žalúdka by sa mohol dostať do dýchacích ciest a spôsobiť dusenie. Z toho dôvodu by sa mal človek minimálne 6 týždňov pred operáciou zriecť cigariet. Samozrejmosťou je nepiť alkohol.

Pripraviť sa na operáciu je veľmi dôležité. Ak tak spravíte, tak sa vám telo odvďačí rýchlym zotavením sa. Ak máte pocit, že jedlo neobsahuje dostatok vyššie spomenutých vitamínov, tak sa poraďte s lekárom o doplnkoch výživy.


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Obličková diéta: Vhodné a nevhodné potraviny, vzorový jedálničekObličková diéta: Vhodné a nevhodné potraviny, vzorový jedálniček

Obličky sú dôležitou súčasťou vylučovacej sústavy, pričom ich hlavným „povolaním“ je čistenie krvi od škodlivých látok.  V tomto článku sa dočítate všetko o obličkách ako takých a čo...

Stredomorská/mediteránska diéta – vhodné potraviny, jedálniček, receptyStredomorská/mediteránska diéta – vhodné potraviny, jedálniček, recepty

Stredomorská alebo mediteránska diéta si našla cestu aj do našich končín. Premýšľate, že sa do nej pustíte? Pozrite sa, ako s ňou začať, akým potravinám sa vyhnúť, na ktoré sa zamerať.

Eco Slim – recenzia kvapiek na chudnutieEco Slim – recenzia kvapiek na chudnutie

Kvapky na chudnutie Eco Slim sľubujú zázraky na počkanie. V skutočnosti však s nimi neschudnete. Prečo je vhodné kúpu podobných prípravkov starostlivo zvážiť? Prečítajte si našu recenziu.