Keto diéta (ketogénna diéta) - cyklická bielkovinová diéta

Tí ľudia, ktorým ide o to schudnúť nejaké tie kilogramy, vždy hľadajú spôsob, resp. diétu, ktorá by im nespôsobila utrpenie a zároveň by bola efektívna. Na internete nájdete množstvo návodov a receptov, ako schudnúť. Máloktoré sú však v praxi účinné a ak aj sú, rýchlo vás z omylu vyvedie jo-jo efekt. Počuli ste už o ketónovej diéte? V čom keto diéta spočíva? Ako funguje? Aké sú hlavné výhody tejto diéty? Dokážete za pomoci ketogénnej diéty schudnúť?

Zdravý obed pri ketogénnej diéte

V procese ketogénnej či ketónovej diéty je dôležité poznať pojem ketóza, ktorý je hlavnou podstatou celej diéty. Naše telo je počas života neustále vystavované zmenám a samotný metabolizmus si neustále zvyká na určitý príjem živín. Bielkoviny, sacharidy či tuky. Energeticky je náš metabolizmus postavený na prijímaní sacharidov-monosacharidov, a teda glukózy. Pokiaľ telo dlhšie neprijíma sacharidy, začne glukózu produkovať spracovávaním tukového tkaniva.

Práve znížením energetického príjmu (sacharidov) sa docieli, že telo štartuje proces ketózy. V tomto štádiu telo začína odbúravať tukové zásoby. V stave ketózy dochádza teda k tomu, že v našej krvi prúdi vysoká koncentrácia ketolátok (acetoacetát, D-3 hydroxybutyrát...).

Čo je to ketogénna diéta?

Ako už je známe, samotný koncept diéty je založený na procese ketózy. Jednoducho však možno ketónovú diétu označiť za nízkosacharidovú diétu. Príjem sacharidov je nahradený vyšším príjmom kvalitných tukov. Znie to nelogicky? Znížením príjmu sacharidov navodíte vášmu telu stav ketózy. V tomto stave telo spaľuje tukové tkanivá efektívnejšie a premieňa ich na energiu (glukózu). Ide o špeciálne vyvinuté diéty, ktoré viete dodržiavať aj vďaka špeciálnym produktom navrhnutým pre dodržiavanie tejto diéty. Medzi najznámejšie patrí diéta KetoMIX, KetoDiet, KetoFit alebo ProDietix. Hoci každá má svoje špecifiká, fungovanie každej diéty je založené na rovnakom princípe.

Príprava obeda v rámci keto diéty

Druhy ketónovej diéty

Hoci každá keto diéta funguje na rovnakom princípe, existuje základné delenie. Do pozornosti však dávame, že pri každom druhu ketogénnej diéty platí prísny pitný režim, kedy je nutnou podmienkou vypiť denne tri až päť litrov vody.

 • Klasická (štandardná) ketogénna diéta – spočíva vo veľmi nízkom príjme sacharidov, priemernom množstve proteínov (bielkovín) a vysokom príjme tukov. Z percentuálneho hľadiska tvorí 75 % príjem kvalitných tukov, 20 % proteínov a 5 % sacharidov.
 • Cyklická kteogénna diéta – v priebehu tejto diéty sa striedajú vysokosacharidové dni a následne klasická ketogénna diéta. Zvyčajne ide o pomer piatich keto dní a následne dva dni, kedy prijímate vysoké množstvo jednoduchých sacharidov.
 • Cielená ketogénna diéta – ide o klasickú ketogénnu diétu, no určenú aj pre ľudí so zvýšenou fyzickou záťažou (cvičenie, profesionálni športovci, fyzicky náročnejšia práca...). V tomto prípade je možné zvýšiť príjem jednoduchých sacharidov. Keto diétu a cvičenie je tak možné skĺbiť.
 • Vysokoproteínová ketogénna diéta – identická so štandardnou ketogénnou diétou, no s vyšším obsahom bielkovín. Percentuálne ide o 60 % tukov, 35 % bielkovín a 5 % sacharidov.

Vyberáme z nášho katalógu

Ketogénna diéta pre každého?

Druh ketónovej diéty možno radiť medzi redukčné diéty. Cieľom je totiž redukovať prebytočné tukové tkanivo a zbaviť sa nadváhy. Určená je teda pre všetkých s ambíciou úbytku hmotnosti. Mužom a ženám nad 18 rokov teda nič nebráni v začatí dodržiavania tejto diéty. Avšak existujú skupiny ľudí, pre ktorých ketogénna diéta vhodná nie je. Dôvodom je zdravotné hľadisko.

Ketónová diéta nie je vhodná pre:

 • onkologických pacientov,
 • pre ľudí s ochorením obličkového systému,
 • pre deti do 18 rokov,
 • pre ľudí s ochorením pečene,
 • pre pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami,
 • pre diabetikov prvého stupňa (príjem inzulínu),
 • pre pacientov s poruchou príjmu potravy,
 • pre tehotné a dojčiace ženy,
 • pre ľudí, ktorí prekonali infarkt, mozgovú príhodu...

Vhodné suroviny počas diéty

Zrejme by sa očakávalo, že ak je ketónová diéta založená na nízkom príjme sacharidov a zároveň vysokom príjme proteínov a zdravých tukov, menu bude pomerne jednotvárne. Opak je však pravdou a netreba sa nechať „otráviť“. V rámci stravovania sa dočkáte mäsa, mliečnych výrobkov, zeleniny i ovocia. Ak ide o mäso, preferovať by ste mali hovädzie, no chybu nespravíte ani s morčacím či kuracím. Rovnako tak ryby ako losos, pstruh, makrela či tuniak sú do diéte veľmi vhodnou voľbou. Dopriať si môžete i na bielkoviny bohaté vajíčka.

Opražená slanina ako súčasť keto diéty

Z mliečnych výrobkov sa nemusíte vyhýbať maslu, smotane či syrom (kozí syr, ovčí syr, čedar...). Ovocie síce obsahuje vysoké množstvo sacharidov (fruktóza), dopriať si ho môžete. Medzi vhodné ovocie patrí napríklad avokádo, jahody alebo ananás. Zo zeleniny preferujte druhy s vysokým obsahom vody. Paradajka, paprika či melón. Prijímať musíte i zdravé tuky, omega-3 mastné kyseliny objavíte v mandliach, vlašských orechoch, tekvicových či ľanových semienkach. Pri príprave pokrmov používajte práve spomínané maslo či olivový alebo kokosový olej. Alebo jednoducho si zakúpte diétu priamo od spomínaných tvorcov diétnych programov.

Ktorým surovinám sa vyhýbať?

Z jedálnička počas ketogénnej diéty budete musieť mnohé suroviny vynechať, keďže musíte v značnej miere obmedziť sacharidy, aby ste telo udržali v štádiu ketózy. Zabudnite na cukrovinky, sladkosti, zákusky, ale aj obilniny ako ryža či pšenica. Žiadne cereálie ani chlieb či pečivo. Vynechať by ste mali aj strukoviny či sladké ovocie. Škrob v zemiakoch takisto ketóze nepomáha. Z jedálnička odstráňte nezdravé tuky ako majonézu či slnečnicový alebo palmový olej.

Zbaviť sa úplne musíte alkoholu. Pre mnohých prekvapivo vynechajte aj mrkvu, paštrnák či petržlen, ktoré obsahujú pomerne veľa sacharidov. Vyvarujte sa aj dia výrobkov, ktoré sú často prifarbované a dochucované umelými sladidlami.

Výhody ketónovej diéty

Vychádzať budeme zo skúseností ľudí, ktorí si ketónovú diétu vyskúšali na vlastnej koži. Ketónová diéta má rozhodne prínos pre redukciu váhy. Aj keď sacharidy ubúdajú a zo začiatku sa cítite viac unavene, časom si vaše telo zvykne a energiu začne čerpať práve z uloženého tuku. Nebudete hladovať, pretože v strave budete prijímať dostatok proteínov i tukov. Človek nepociťuje hlad, pretože je zasýtený. Príprava jedál navyše zaberie iba niekoľko minút.

potraviny vhodné pri ketogénnej diéte

 • bez pocitu hladu
 • úbytok hmotnosti
 • priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu
 • zlepšenie činnosti tvorby inzulínu v tele (prevencia proti cukrovke)
 • eliminácie podkožného tuku
 • žiadny prísny režim ani zbytočné rátanie kalórií

Nevýhody ketónovej diéty

Všetko má svoje pre aj proti. Zvlášť ak ide o diéty. Niekomu tento druh diéty „sadne“ viac, niekomu menej. Samozrejme, najväčšou nevýhodou ketónovej diéty je fakt, že sa ochudobníte o množstvo chutných, no nie práve zdravých, surovín. Chudnúť pritom pri iných diétach môžete aj s tými surovinami, ktoré pri keto diéte musíte vylúčiť úplne. Problémom je aj to, že niekedy si človek ani za dlhšiu dobu (4-6 týždňov) nezvykne na spôsob stravovania. Prvý mesiac pociťujete značnú únavu. Hoci prijímate vyššie množstvo bielkovín, tým že sa redukuje tuk, bielkoviny sa v tele nedržia tak dobre a neviažu sa na svaly, preto sa svalová hmota naberá ťažšie.

 • Počiatočná únava organizmu,
 • negatívne odporúčania lekárov,
 • z dlhodobého hľadiska nevhodná diéta,
 • pomalé naberanie svalovej hmoty,
 • dlhšia doba adaptácie organizmu.

Najúčinnejšie formy diéty

Ketogénna diéta je označovaná aj za takú, pri ktorej sa príliš nemusíte namáhať. Dokonca nepotrebujete žiadnu formu fyzickej aktivity. A kúsok pravdy na tom je, ak si totiž na keto diétu zvyknete, skutočne vám v rámci stravovania odpadne množstvo problémov nemusíte riešiť žiadne dilemy typu, čo budete jesť na obed alebo na večeru.

Tvorcovia ketogénnych diét to totiž vyriešia za vás. Existujú produkty vyvinuté spoločnosťami, ktoré vytvorili jedálniček priamo pre vás. Stačí vám k tomu šejker a výber produktov. My sme vybrali krátku charakteristiku keto diét, ktoré sú ľuďmi označované za najlepšie a najefektívnejšie. Nezabúdajte, že pri každom druhu ketónovej diéty je nutné dodržiavať pitný režim, aspoň 2-4 litre vody denne.

KetoDiet

Značka KetoDiet spĺňa všetky princípy, na ktorých si keto diéta zakladá. Potraviny značky KetoDiet sú nutrične hodnotné a zároveň napomáhajú k udržaniu stavu ketózy vášho tela. V rámci KetoDiet a špeciálneho jedálnička budete používať práškovú formu pokrmov. Pripraviť si tak môžete napríklad proteínovú cesnakovú palacinku, gulášovú polievku, omeletu a požívať budete nutričné proteínové drinky. Príprava pokrmov vám často nezaberie viac ako 5 minút a postačí vám k tomu obyčajný fitness šejker. Po 6 týždňoch môžete schudnúť 7 až 9 kg.

1 deň s KetoDiet

 • Raňajky: KetoDieto proteínový nápoj s ľubovoľnou príchuťou
 • Desiata: KetoDiet proteínový nápoj s ľubovoľnou príchuťou
 • Obed: KetoDiet gulášová polievka a zeleninový šalát
 • Olovrant: KetoDieto proteínová nápoj s ľubovoľnou príchuťou
 • Večera: KetoDiet slaninová omeleta

Diétne plány KetoDiet

Všetko o diétnych plánoch

KetoMIX

Chudnutie s KetoMIX je podľa slov mnohých veľmi efektívne a pritom prirodzené. Opäť ide predovšetkým o kvalitné a nutrične výživné pokrmy v práškovej podobe, ktoré vás obohatia o proteíny a zdravé tuky. Sacharidy idú bokom. Všetko závisí aj od toho, ako veľmi, resp. koľko kilogramov chcete schudnúť. A obávať sa nemusíte, či chcete schudnúť 5 alebo 15 kg, hladovku držať nemusíte. Líši sa iba dĺžka samotnej diéty. Ak chcete schudnúť 10 kg, minimálna doba trvania diéty je 6 týždňov. Počas týchto 42 dní musíte prijímať prvé dva týždne 5 porcií jedla od spoločnosti KetoMIX a zvyšné štyri týždne uberiete na 3 porcie denne. Vybrať si môžete balíčkovú ketónovú diétu na dobu, akú potrebujete. Najlepšie dať na odporúčania a diétu vydržať aspoň po dobu 6 týždňov.

KetoFit

V rámci tejto diéty si ľudia pochvaľujú fakt, že nepociťujú výraznú únavu. Spôsobené to môže byť vyšším príjmom vitamínov ako selén, zinok, jód, niacín či riboflavín. KetoFit sa totiž sústreďuje na to, že neprítomnosť sacharidov nahrádza vlákninou. Týmto spôsobom sa udržuje hladina ketózy, znižuje sa produkcia inzulínu a tým pádom človek nemá nutkanie sa prejedať. KetoFit presne toto zabezpečuje. S KetoFit jete 6 až 7x denne a prijímať budete biologicky aktívne jedlo. S KetoFit sa zameriavate na RAW stravu a čisto prírodné zdroje živín. Spoločnosť opäť ponúka špeciálny balíček, ktorý umožňuje si keto diétu vyskúšať.

Prodietix

S produktami od Prodietix prijímate 4 porcie denne pričom kombinujete proteínové pokrmy spolu s povolenou zeleninou. Tieto jedlá obsahujú potrebné množstvo bielkovín a tukov, pričom, ako je pri ketónovej diéte zvykom, eliminujú sacharidy. Samotný proces diéty pod správou Prodietix sa delí na tri fázy, pričom sa postupne množstvo jedla znižuje. Z 28 porcií váš príjem klesne až na polovicu - 14 porcií za týždeň. Spoločnosť samozrejme ponúka balíčky s pokrmami v práškovej forme, ktorých príprava netrvá dlhšie ako 5 minút. Spaľujete tuky, znižujete svoju telesnú hmotnosť a okrem toho si neničíte nervy komplikovanou prípravou pokrmov. Prodietix je nastavený priamo pre vás.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 14.03.2019
Hodnotenie článku:
(88.4%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

14/03/2019 09:54
Darinka

Na keto diete uz ficim viacero rokov, zakazdym nasadim po "zimnej sezone", nechcene kilecka idu dole a vsetko je zase naporiadku :)

14/03/2019 19:55
Henrieta

Taky tak, ale ja do toho vzdy zacnem cvicit kym ma to za mesiac neprestane bavit :D

15/03/2019 10:28
Roman

Keto diétu som držal pred pár rokmi a musím povedať, že naozaj pomohla, podarilo sa mi schudnúť viac ako 20 kíl. Po diéte som sa však vrátil k starému spôsobu stravovania a zhodené kilá boli späť, dokonca som svoju váhu ešte zvýšil :-(

15/03/2019 13:29
Darina

Aj mne sa s keto diétou podarilo schudnúť 12 kg, ale časom sa kilá vrátili, keďže tiež rada papám. Skúsila som teda chudnúť znova a vyskúšala som značku ketodiet, chuť jedál je však podľa mňa odporná. Keď však vydržíte, už po prvom týždni sa začnete cítiť lepšie a kilá pôjdu dole. Keď sa navyše časom príjem jedla zvyšuje, už to ani nevnímate ako diétu.

15/03/2019 17:30
Simča

Žiadna diéta nie je zárukou dlhodobého zníženia váhy. Dôležitá je úplná zmena životného štýlu - treba sa lepšie stravovať a predovšetkým sa hýbať. Nemyslím si, že ketóza je pre telo zdravá.

20/03/2019 10:45
kaja

ktora zo spominanyych keto diet je najlepsia? poradite mi? v diskusnom fore na webe zdravie.sk odporucaju najviac prodietix, ma s nim niekto skusenosti?

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Protikvasinková diéta – ako sa zbaviť plesní v tele? Protikvasinková diéta – ako sa zbaviť plesní v tele?

V článku vám priblížime spôsob stravovania, resp. akúsi protikvasinkovú kúru, ktorá zbaví vaše telo plesní. Vďaka nej získate zdravé črevá s probiotikami, ktoré zabezpečujú správnu...

Diéta pri mononukleóze Diéta pri mononukleóze

Mononukleóza je vírusové ochorenie a prenáša sa slinami. V článku sa dozviete, ako sa mononukleóza prejavuje i to, akú diétu pri nej treba dodržiavať.

Diéta pred operáciou – ktoré potraviny sú vhodné poradí lekár Diéta pred operáciou – ktoré potraviny sú vhodné poradí lekár

Pred operáciou sa treba na zákrok pripraviť nielen psychicky, ale aj fyzicky. Často je nutné dodržiavať diétu, aby nedošlo k pooperančým komplikáciám. Poradíme vám, čo všetko treba...