Legálne náhrady steroidov – anabolizéry na prírodnej báze bez negatívnych androgénnych účinkov

Vďaka ich jednoduchej dostupnosti na čiernom trhu si anabolické steroidy môže kúpiť takmer každý, nie každý si však uvedomuje, aké majú steroidy vedľajšie účinky. Pritom existujú aj bezpečnejšie a zdravšie cesty k veľkým svalom – jednou z nich je napr. nahradenie týchto látok tzv. anabolizérmi na prírodnej báze.

Muž s veľkými vyrysovanými svalmi

Popíšeme vám, ako fungujú, čo od nich môžete čakať a prečo sú lepšou voľbou než bežné steroidy.

Obľúbené náhrady steroidov

Sú steroidy naozaj „zlé“?

Ide v podstate o lieky, z ktorých väčšina je využívaná na liečbu rôznych ochorení. Ich príjemným vedľajším účinkom potom môže byť naberanie svalovej hmoty, jej skvalitnenie, zvýšenie fyzickej výkonnosti či redukcia tuku. Steroidy môžu mať formu tablety alebo injekcie.

Vedľajšie účinky však pri týchto látkach nikdy nebývajú iba pozitívne. Najhorší je ich negatívny vplyv na testosterón prirodzene produkovaný ľudským telom. Organizmus si totiž časom môže zvyknúť, že ho prijíma zvonku, preto zníži jeho produkciu vo vlastnej réžii. Steroidy a sexualita sa teda často príliš nekamarátia.

Najčastejšími negatívnymi vedľajšími účinkami sú zvýšená tvorba akné, rýchlejší rast ochlpenia, gynekomastia (zväčšenie pŕs u mužov), emočná nestabilita od zvýšenej agresivity až po úzkostné stavy, vypadávanie vlasov, zväčšenie prostaty a zmenšenie semenníkov, erektilná dysfunkcia, oslabená imunita, vysoký krvný tlak a zvýšené riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb a poškodenie pečene a obličiek.

Pichanie si steroidov

Anaboliká ale nemusia byť vyslovene „zlé“ – pre profesionálnych kulturistov a silových športovcov predstavujú iba ďalší krok za vytúženými športovými výkonmi. Na nich však má okrem steroidov podiel aj prísna životospráva v podobe striktného stravovania, tvrdého tréningového režimu a poctivej regenerácie.

Ak ale nemáte veľa odcvičeného a nechcete sa venovať profesionálnej kariére v niektorom z vyššie uvedených športov, nemajú pre vás anabolické steroidy zmysel. Ich účinok je síce rýchly, no akonáhle sa rozhodnete s cvičením prestať alebo ho prerušíte na dlhšiu dobu, pričom začnete zanedbávať životosprávu (a to sa stáva drvivej väčšine amatérov), svaly sa začnú strácať.

Negatívne dôsledky užívania anabolických steroidov sú často na celý život. Okrem toho, držanie takýchto látok a obchodovanie s nimi je zakázané.

Riešením sú náhrady anabolických steroidov

Ide o látky, ktoré majú podobné účinky na rast svalov a zvýšenie sily ako steroidy, avšak bez negatívnych androgénnych účinkov (t. j. rast ochlpenia, pŕs, akné, zhoršenie erekcie a pod.).

Samozrejme, ani najlepšie „legálne steroidy“ nemajú taký silný účinok ako skutočné anabolické steroidy, u väčšiny z nich neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky, takže pri dodržaní dávkovania si s nimi neublížite. Aj z toho dôvodu sú tieto prírodné steroidy legálne a voľne predajné bez lekárskeho predpisu.

Ekdysteroidy

Patria sem látky ako ekdysterón a turkesterón, ktoré sú štrukturálne podobné androgénom a majú preukázané anabolické účinky. Ide o tzv.polyhydroxylované ketosteroidy, ktoré sú podobné anabolickým steroidom, ale bez vyššie spomínaných negatívnych vedľajších účinkov. Okrem toho vám dokážu zlepšiť syntézu bielkovín, ochrániť nervové tkanivo a znížiť hladinu cholesterolu či glukózy v krvi.

Vypracovaný muž s výživovými doplnkami

D-AA

Je to skrátené pomenovanie pre kyselinu d-asparágovú, čo je aminokyselina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. Ovplyvňuje sekréciu rastového a luteinizačného hormónu a reguluje syntézu testosterónu. Má tiež pozitívny vplyv na kvalitu spermií.

Výskumy na zvieratách i ľuďoch ukázali, že 12 dní užívania tejto látky dokáže zvýšiť hladinu luteinizačného hormónu (ten má priamy vplyv na bunky semenníkov, ktoré produkujú testosterón) a zvýšiť produkciu testosterónu a zlepšiť jeho transport v tele.

Diosgenín

Látka získavaná z hľúz rastliny dioskórea huňatá (Dioscorea villosa), ktorá rastie prevažne v Severnej Amerike. Má priaznivý vplyv na vylučovanie rastového hormónu i testosterónu, čo môže mať za následok zväčšenie svalovej hmoty, redukciu tuku, zvýšenie výkonnosti a zlepšenie regenerácie po tréningoch.

Okrem toho má diosgenín protirakovinové a protizápalové účinky, pričom vedľajšie účinky tejto látky neboli pozorované.

ZMA

Tento doplnok v sebe kombinuje látky zinok, horčík a vitamín B6 (niektoré varianty obsahujú aj vitamín C). Zinok sa zúčastňuje na desiatkach chemických procesov v ľudskom tele a rovnako ako vitamín D je spájaný s úrovňou hladín testosterónu v organizme.

Vedecké štúdie preukázali, že zinok mal výrazný vplyv na zvýšenie hladiny testosterónu u mužov, ktorí trpeli práve nedostatkom zinku. Pri mužoch s dostatočnou hladinou zinku jeho zvýšený príjem hladinu testosterónu ďalej nezvýšil.

Horčík a vitamín B6 sú ďalej spolu so zinkom zodpovedné za podporu funkcie nervového systému, reguláciu hladiny bunkového metabolizmu a zlepšenie kvality spánku.

Tribulus terrestris

Ide o výťažok z rovnomennej rastliny, ktorej slovenský názov je kotvičník zemný. Kotvičník pochádza pravdepodobne z piesočnatých pláží v Číne a Japonsku. Pre svoje účinky bol však obľúbený už v starovekej gréckej, čínskej či indickej mecidíne, kde sa používal ako liek na neplodnosť, impotenciu a erektilnú dysfunkciu, resp. na zväčšenie libida.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris je pravdepodobnejšie najpopulárnejšia náhrada steroidov. Vedecké štúdie potvrdili zlepšenie sexuálneho zdravia a zvýšenie testosterónu u mužov s erektilnou dysfunkciou. Ďalšia štúdia na mužoch, ktorí mali problémy s plodnosťou, ukázala zlepšenie množstva čistej svalovej hmoty a zredukovanie telesného tuku i zlepšený hormonálny profil.

Napriek výsledkom týchto štúdií prax ukazuje, že Tribulus terrestris pomáha skôr cvičencom so zníženou hladinou testosterónu, čiže mužom s hormonálnymi poruchami alebo starším mužom. Jeho účinok pri mužoch do 30 rokov je sporný, keďže väčšina z nich má prirodzene vysokú hladinu testosterónu.

Každopádne, výťažok z Tribulus terrestris určite stojí za vyskúšanie. Je to totiž čisto prírodný produkt, ktorý nemá vedľajšie účinky a okrem iného má tiež priaznivý vplyv na funkciu močových ciest (lieči aj ich zápaly), zlepšuje hormonálnu rovnováhu, znižuje hladinu cholesterolu a upravuje krvný tlak.

Vyberáme z nášho katalógu

Maca

Je to rastlina známa pod názvom žerucha peruánska. Podobá sa na repu alebo veľkú reďkovku a rastie v Andách v Peru v nadmorských výškach nad 3 500 m. Miestni obyvatelia ju hojne využívajú ako v gastronómii tak i v medicíne – najmä teda jej koreň, ktorý môže mať čiernu, ružovú, žltú alebo červenú farbu.

Táto rastlina je zdrojom vitamínu B6 a C, medi, železa, draslíku či mangánu. Je účinným afrodiziakom pre mužov i ženy, pričom mužom zvyšuje počet spermií. Ďalej tiež zlepšuje pevnosť kostí, chráni mozog pred poškodením a reguluje hladiny hormónov.

Maca peruánska

Výťažok z jej korena predávaný pod názvom Maca síce nezvyšuje hladinu testosterónu priamo, štúdie ale preukázali zvýšenie sexuálnej žiadostivosti a parametre plodnosti u mužov. Maca taktiež obnovuje celkovú vitalitu, zvyšuje vytrvalosť a výdrž, zlepšuje stav zubov, pleti a vlasov.

Ide o čisto prírodný výťažok bez vedľajších účinkov.

Vitamín D

Je to v podstate hormón, ktorý vzniká v koži pôsobením slnečného žiarenia alebo ho môžete prijať v strave. Významné množstvo vitamínu D sa nachádza iba v niekoľkých druhoch rýb, rybom tuku a zopár iných druhoch potravín – podľa niekoľkých štúdií ho má väčšina populácie nedostatok.

Okrem toho jedna štúdia preukázala aj jeho súvislosť s hladinou testosterónu, preto ho niektorí športovci začali užívať vo forme výživového doplnku. Vitamín D tiež zlepšuje vstrebávanie vápnika a fosforu z čriev, má teda priamy vplyv na pevnosť kostí. Ďalej tiež výrazne podporuje imunitný systém, lieči infekcie, pomáha regulovať krvný tlak a hladinu inzulínu a hrá rolu aj v prevencii a liečbe rakoviny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamín d

Zázvor

Určite ho poznáte ako vynikajúcu ingredienciu do jedál či prírodný liek na nachladnutie. Táto rastlina pôvodom z juhovýchodnej Ázie obsahuje totiž množstvo antioxidantov a má protizápalové účinky. Okrem toho má ale pozitívny vplyv aj na sexuálne zdravie a na hladinu testosterónu.

Zázvor

Vedecká štúdia na neplodných mužoch ukázala, že pri každodennom podávaní výživového doplnku s obsahom zázvoru prišlo po troch mesiacoch k navýšeniu ich hladiny testosterónu a luteinizačného hormónu o 17 %, druhá zasa ukázala zvýšenie počtu spermií o 16 %.

Aj to je dôvod, prečo nájdete zázvor v mnohých komplexných výživových doplnkoch pre kulturistov a silových športovcov.

Majú náhrady steroidov vôbec zmysel?

Z popisu jednotlivých látok používaných v týchto náhradách je jasné, že majú skôr podporný účinok, ktorý sa neprejaví u každého, pričom najvýraznejší je, ak máte nedostatok prirodzeného testosterónu. Ten môže byť zapríčinený vyšším vekom, hormonálnou poruchou či najčastejšie zlým životným štýlom. Je preto namieste vyskúšať rôzne náhrady steroidov vo forme výživových doplnkov aby ste videli, čo vám skutočne zaberá.

Správna životospráva má na produkciu testosterónu vo vašom tele výrazný vplyv. Zvýšiť jeho hladinu môžete napr. zaradením ťažkého silového tréningu 3-krát do týždňa so zapojením veľkých svalových skupín (ak vykonávate iný šport ako posilňovanie) či úpravou stravy.

Je preukázané, že hladina testosterónu je u ľudí s nadváhou nižšia – ak sa vás to týka, skúste sa  zamerať na redukciu tuku. Pri diétnom režime si niektorí ľudia často tuky odriekajú, na testosterón má vplyv aj to, či máte v strave dostatok zdravých tukov. Podľa niektorých názorov dokáže hladinu testosterónu zvýšiť aj praktikovanie prerušovaného pôstu.

K faktorom negatívne ovplyvňujúcim hladinu testosterónu patrí aj nadmerný stres a nedostatok spánku.

Obľúbené náhrady steroidov

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnostiRecenzia: Crea7in GymBeam – kreatín pre zvýšenie výkonnosti

V tejto recenzii sa vám pokúsim stručne popísať moju skúsenosť s viaczložkovým kreatínom – Crea7in od spoločnosti GymBeam. Ako sa mi tento komplexný doplnok výživy osvedčil?

Recenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovínRecenzia: Whey BIO Protein čokoláda z Decathlonu – kvalitný zdroj bielkovín

Whey BIO proteín z Decathlonu je chuťovo príjemný proteín pre príležitostných športovcov, ale aj ľudí, ktorí si potrebujú doplniť dennú dávku bielkovín. Prečítajte si našu dnešnú...

Recenzia: Tribulus Terrestris GymBeam - ako dlho užívať pre účinky?Recenzia: Tribulus Terrestris GymBeam - ako dlho užívať pre účinky?

Zaujímajú vás účinky výživového doplnku Tribulus Terrestris (Kotvičník zemný) od GymBeam? Potom si prečítajte osobnú skúsenosť nášho redaktora Denisa, ktorý tento doplnok užíva dlhodobo.