Protikvasinková diéta – ako sa zbaviť plesní v tele?

Priblížime vám spôsob stravovania, resp. akúsi protikvasinkovú kúru, ktorá zbaví vaše telo plesní. Hoci táto diéta nie je zameraná ani tak na redukciu hmotnosti, určite sa pri nej budete musieť rozlúčiť s niektorými vašimi obľúbenými jedlami.

Pri protikvasinkovej diéte sa treba vyhýbať pečivu z bielej múky a uprednostniť celozrnné

"Na oplátku" získate zdravé črevá s probiotikami, ktoré zabezpečujú správnu črevnú mikroflórou. 

Čo je to protikvasinková diéta?

Spôsoby, ako sa zbaviť a zabiť plesne či Kandidy je viacero. Jednou z možností je podávanie antimykotík (lieky na odstránenie parazitujúcich húb) v podobe tabletiek, vaginálnych čípkov, atď. Ďalšou možnosťou liečby kandidy je antimykotická alebo protikvasinková diéta. Ide o spôsob stravovania, ktorého cieľom je zbavenie sa plesní z tela človeka. Očisťuje črevá od plesní a posilňuje imunitu.

Pre koho je diéta určená?

Protikvasinková diéta je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí majú premnožený organizmus plesňami a ktorí trpia ochorením kandidóza (stav organizmu, v ktorom sa premnožili kvasinky). Nejde len o kvasinky na pohlavných orgánoch žien v podobe vaginálnych mykóz, ale aj v črevách, v ústach, v krku, v nose, na koži a na slizniciach pohlavných orgánov detí a mužov. 

Výskumy a testy na kandidózu dokazujú, že už po 6 mesiacoch od narodenia dieťaťa do jeho tela vstupujú kvasinky. Nájdeme ich teda v tele každého človeka, bez ohľadu na to, či ide o zdravého alebo chorého. Rozdiel je však v tom, že u zdravých ľudí sú kvasinky vo vzájomnej rovnováhe s inými "zdravými" prospešnými mikroorganizmami, ktoré dohliadajú na kvasinky. Problém však nastáva v prípade, ak je rovnováha medzi nimi narušená. Potom sa kvasinky množia a spôsobujú infekcie.

Rozdiel medzi mykózou a kandidózou je ten, že ak ide o plesňové ochorenia vo všeobecnosti, hovoríme o mykózach a ak ide o plesne vyvolané kvasinkou Candida albicans, ide o kandidózu.

Čo jesť a nejesť v protikvasinkovej diéte?

Kvasinky obľubujú potraviny s obsahom bieleho cukru a z bielej múky. Preto je dôležité tieto výrobky z jedálnička úplne vysadiť alebo ich aspoň výrazne minimalizovať. To však nie je všetko. Medzi ďalšie potraviny, ktoré spôsobujú šírenie sa plesní patrí:

 • ovocie s vysokým obsahom cukru = banány, hrozno, mandarinky, broskyne, zavárané a konzervované ovocie, ovocné šťavy s veľkým podielom cukrov,
 • zelenina a zeleninové výrobky = konzervovaná a zaváraná zelenina, zemiaky, kukurica,
 • pekárenské výrobky z bielej múky = pečivo, cestoviny, kysnuté cesto,
 • živočíšne produkty = nasýtené živočíšne tuky, slaniny a tučné mäso (bravčové),
 • mliečne výrobky = ovocné jogurty, plesnivé syry,
 • nápoje = sladené a umelo sladené nápoje, alkohol, ovocné, instantné a sladené čaje, káva,
 • polotovary = hamburgery, pizza, instantné polievky,
 • produkty s obsahom gluténu/lepku.

Fast foodu sa pri diéte treba vyhýbať

Protikvasinkové potraviny PROTI plesniam

Nemajte obavy. Antimykotická diéta povoľuje mnoho potravín, ktoré nielenže sú zdravé, ale aj perfektne chutia. Sú to najmä:

 • ovocie s menším množstvom cukru = avokádo, kyslé jablká a hrušky, grepy, citróny, pomelo, melón, papája,
 • čerstvá zelenina = cesnak, cibuľa, špenát, brokolica, cuketa, cvikla, zeler, mrkva, reďkovka, uhorky, olivy, rajčiny, biela kapusta, kyslá kapusta,
 • koreniny = škorica, vanilka, kurkuma, chilli, zázvor, oregano, šalvia, pažítka, majoránka, fenykel, čierne korenie, soľ,
 • ochucovadlá = horčica, ocot,
 • živočíšne produkty = ryby, morské plody, chudé mäso (hydina, jahňacie, hovädzie),
 • mliečne výrobky a vajcia = jogurty so živými kultúrami, zakysané mlieko, tvrdé syry bez plesní, tvaroh, cottage,
 • obilniny = pohánka, pšeno, mladý jačmeň, celozrnná múka, klíčky, hnedá ryža,
 • strukoviny = hrach, fazuľa, šošovica, cícer,
 • oleje a tuky = rastlinné oleje za studena lisované (olivový olej, ľanový olej atď.), rybí olej, rastlinné nenasýtené tuky a maslá,
 • semienka a orechy = vlašské, lieskové orechy, mandle, tekvicové, sezamové a slnečnicové semienka, chia semienka,
 • nápoje = voda, minerálne vody, zeleninové šťavy (najlepšie doma pripravené z vyššie spomenutej zeleniny), zelený, citrónový a bylinkový čaj.

7 hlavných princípov protikvasinkovej diéty:

 • Vyhýbajte sa cukru, bielej múke a "fastfoodom".
 • Jedzte len ovocie s nízkym obsahom cukru.
 • Jedzte zeleninu bez obsahu škrobov.
 • Obmedzte prísun kofeínu a pite veľa čistej vody.
 • Pri varení používajte zdravé oleje a tuky.
 • Objavte čaro zdravého varenia.
 • Nejedzte potraviny, o ktorých čerstvosti pochybujete.

Pri kvasinkovej diéte uprednostnite čerstvú zeleninu

Otestujte svoje sliny na kandidu

Najlacnejším domácim testom na zistenie kandidy, ktorý nestojí nič, je test prostredníctvom slín. Nie je vedecky dokázané, že funguje, ale za pokus nič nedáte. Ráno, keď vstanete, prvé čo urobte zozbierajte trochu slín a pustite ich do pohára napusteného s pitnou vodou. Počkajte približne 30 minút na výsledok. 

Negatívny test je v prípade, ak sliny stále plávajú na vode bez zmeny. Pozitívny je test vtedy, keď zo slín visia alebo padajú tenké biele vlákna. Žiaľ, v tomto prípade máte kandidu alebo pleseň, ktorú by ste mali riešiť napr. pomocou už spomínanej protikvasinkovej diéty.

Chráňte sa pred plesňami prevenciou

Jedným zo spôsobov, ako neprísť k plesniam, je prevencia. Slovné spojenie "Sme tým, čo jeme" má svoje opodstatnenie. Zabezpečte do svojho jedálnička dostatočný prínos čerstvej zeleniny, snažte sa vyhýbať sladkým jedlám a veľkému množstvu živočíšnych nasýtených tukov či kvasených produktov. Nahraďte bielu múku celozrnnou alebo kokosovou. Zabezpečujte neustálu osobnú hygienu, hygienu predmetov, ktoré používate, a priestorov, v ktorých sa nachádzate. Buďte opatrní aj pri pohlavnom styku a v čase mykóz sa sexuálnemu styku vyhýbajte.

Jedným z prejavov kvasinkovej infekcie je zlý dych a zahlienená ústna dutina

Protiplesňová diéta a recepty

Existuje množstvo kníh zameraných na prípravu jedál v antimykotickej diéte. Ak sa vám nechce bežať do kníhkupectva, na internete určite toho nájdete ešte viac. Recepty v protiplesňovej kúre nájdete aj na internete, kde si nájde každý nejakú "dobrotku", pri ktorej vám už pri pohľade na fotografiu budú tiecť sliny. 

Čo vás najviac zaujíma?

 • Ako vznikajú kvasinkové infekcie?
 • Medzi najčastejšie príčiny vzniku kvasinkových infekcií patrí slabá imunita, antibiotiká, ktoré okrem toho, že ničia baktérie spôsobujúce ochorenie, ničia aj tie dobré. To je dôvod, prečo by ste hneď po doužívaní antibiotík mali začať užívať probiotiká alebo jogurty so živými kultúrami. Ďalej je to antikoncepcia, zlé stravovacie návyky, stres a pohlavný styk.
 • Ako zistím, či mám v tele kandidózu?
 • To, či vo vašom tele parazituje nejaká pleseň alebo nie, zisťuje lekár z laboratórnych testov zo vzorky krvi, zo sterov z ústnej dutiny, pošvy, penisu, ale aj z moču a stolice, ktoré vykazujú príznaky plesní. Kvasinky však nemusia byť zjavné ani z uvedených testov. Na ich odhalenie vám môžu pomôcť najčastejšie príznaky: zlý dych a zahlienená ústna dutina, biely povlak na zuboch, jazyku a v ústach, fialové kruhy pod očami, zápcha alebo riedka stolica, žalúdočné problémy, nafúknutosť, plynatosť, neovládateľná žravosť po sladkom, svrbenie a pálenie v pošve, okolo penisu a semenníkoch, biely alebo žltý hrudkovitý výtok. 
 • Ako dlho mám držať protikvasinkovú diétu?
 • Pre vybudovanie si črevnej imunity a zbavenie sa kandidy by ste diétu mali držať približne 3-6 mesiacov. Nejde však o striktnú diétu, ktorú musíte na 100 % dodržiavať, skôr ide o vybudovanie si správnych stravovacích návykov. Tak sa zbavíte nielen plesní, ale zlepší sa vám aj váš krvný tlak, upraví sa vám hladina cholesterolu, dáte dole pár kíl, zvýši sa vám imunita a celkovo prispejete k zdraviu vášho tela.
 • Existuje nejaký spoľahlivý domáci test na kandidózu?
 • V lekárni alebo cez internet nájdete testy, ktoré sú vysoko spoľahlivé a dokonca sa z výsledku dozviete informácie, či máte alebo nemáte kandidózu, či ste ju niekedy vôbec mali, či je akútna alebo chronická. Na trhu je aj test s názvom Laboratórny test Candida, ktorý síce stojí okolo 69 €, ale obsahuje pomôcky, s ktorými si bezpečne odoberiete vzorku krvi v domácom prostredí. Následne vzorku odošlete do špeciálneho centra, kde vám urobia podrobný rozbor a do 30 dní máte výsledky. V prípade ženskej mykózy môžete vyskúšať Kandida test za podstatne nižšiu cenu, a to okolo 6,49 €.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ketónová diéta je trendom v chudnutíKetónová diéta je trendom v chudnutí

S trendami sa môžeme stretnúť nielen na prehliadkových mólach. Trendy sa objavujúaj medzi diétami. Súčasným hitom v chudnutí v Česku ajna celom svete je tzv. ketónová diéta, ktorá si...

Zerex Assassin - recenzia, skúsenosti, cena. Tabletky na chudnutie Zerex Assassin - recenzia, skúsenosti, cena. Tabletky na chudnutie

Podporiť chudnutie možno aj výživovými doplnkami. Tie si treba starostlivo vyberať a overiť si ich zloženie, aby sme si nevhodnou chémiou zbytočne neublížili. Prečítajte si o doplnku...

Spaľovač tukov L-Karnitín aj ako tabletky. Recenzie ukazujú účinkySpaľovač tukov L-Karnitín aj ako tabletky. Recenzie ukazujú účinky

Váha síce klesá, ale nie takým tempom, akým by sme si želali? Nuž, vtedy je na čase siahnuť po ďalších riešeniach. Jedným z nich je L-Karnitín, spaľovač tukov, ktorý dodá energiu aj...