Saw Palmetto (Serenoa plazivá) extrakt aj tabletky. Majú nežiaduce účinky?

Určite ste si všimli, že mnoho výživových doplnkov pre mužov a ženy nielen na sexualitu a podporu reprodukčných orgánov či kozmetických prípravkov na vlasy, obsahuje extrakt z rastlinky Saw palmetto. Prečo je to tak? Je naozaj taká účinná?

Palma Saw palmetto

Poďme sa pozrieť, ako je to v skutočnosti, či ide naozaj o zázrak prírody a všeholiek ako sa o nej hovorí alebo je to len marketingový ťah.

Obľúbené produkty s obsahom extraktu Saw Palmetto

Čo je to Saw Palmetto?

Saw Palmetto je palmová rastlina, ktorá pôvodne pochádza z juhovýchodných Spojených štátov, presnejšie z Floridy. Má viacero názvov ako sú napr. Serenoa repens alebo Trpaslíčia palma. Trpaslíčia zrejme preto, že na rozdiel od iných druhov paliem rastie len do výšky 1-3 metre. V slovenskom jazyku liečivých rastlín ju nájdete pod názvom Serenoa plazivá. Spoznáte ju podľa žiarivej zelenej farby, špicatých, širokých a vejárovito usporiadaných listov, a hoci takto vyzerá väčšina palmových rastlín, vďaka jej plodom si ju určite nepomýlite s inými palmami. Tie sú malého vajcovitého tvaru, sfarbené od zelenej po žltú až tmavočervenú. Z bobulí sa pripravuje aj extrakt na výrobu mnohých produktov pre skvalitnenie erekcie a sexuálneho života.

Bobule - plody Saw Palmetto

Tradičné využitie

Už od nepamäti túto rastlinu využívali mnohé kmene. Vďaka jej mohutným listom si pripravovali prístrešky a bobule palmetto konzumovali pri liečbe močových a reprodukčných problémov, pri problémoch so spánkom, bolestiach hrdla, kašli atď. Ženy používali šťavu z bobulí na mnohé skrášlovacie procedúry, ako aj pre zdravé, krásne a dlhé vlasy. V prípade, ak žena nemohla otehotnieť, jedla bobule Saw Palmetta, ktoré zvyšovali šance na počatie. Už vtedy si všimli jej účinky aj na zvýšenie libida a sexuálnej chuti, čo využívali na sexuálne radovánky.

Využitie dnes

Dnes sa Saw Palmetto vďaka svojim vedecky dokázaným účinkom využíva na výrobu rozličných doplnkov stravy a výživy pre mužov, ale aj pre ženy.

 • Pre mužov ide hlavne o produkty, ktoré zlepšujú zdravie prostaty, pôsobia ako prevencia vzniku rozličných ochorení prostaty a zmierňujú problémy s ňou spojené. Sú tu aj doplnky, ktoré podporujú bezproblémový priebeh sexuálneho styku, zlepšujú erekciu (pevnejšia a dlhšia erekcia), zvyšujú chuť na sex, zvyšujú sexuálnu citlivosť, podporujú vytvárania vhodného prostredia pre vznik kvalitných spermií.
 • Výživové doplnky pre ženy s obsahom Saw Palmetta sa predávajú ako afrodiziakum, pomáhajú zvýšiť úspešnosť počatia, vhodné sú pre krásnu pleť, vlasy a nechty. Používajú sa na zmiernenie problémov spojených s menštruáciou, pre lepšie trávenie a naštartovanie metabolizmu, na úpravu menštruačného cyklu, na zápaly močového ústrojenstva.
 • Nachádza sa v produktoch, ktoré sú určené pre obe pohlavia a to napr. šampóny, ktoré zabraňujú vypadávaniu vlasov a podporujú ich rast, krémy na zvláčnenie pokožky, olejčeky na lepšie nechty, v produktoch na zlepšenie dýchania a priechodnosti priedušiek a na upchatý nos. V tinktúrach na zvýšenie plodnosti. V tabletkách, ktoré zvyšujú sexuálnu túžbu.

Účinky Saw Palmetto

Serenoa repens sa používala už od nepamäti, pretože už v dávnych časoch boli objavené jej pozitívne účinky.

Podporuje sexuálny život

Prívlastok prírodné afrodiziakum nedostala len tak. Vďaka látkam, ktoré obsahuje a ktoré sa podobajú mužským hormónom, dokáže zvyšovať libido a hladinu mužských hormónov, čím sa zvyšuje a zlepšuje sexuálny apetít.

Plody palmy Saw Palmetto

Podporuje tvorbu testosterónu

Rozličné štúdie dokázali, že produkty s obsahom Saw Palmetto zvyšujú hladinu testosterónu, čo znamená, že napríklad pomáhajú zmierňovať aj symptómy andropauzy (mužskej menopauzy).

Priaznivo vplýva na prostatu

Najvýznamnejším účinkom rastliny je podpora zdravia prostaty. Zmierňuje symptómy zväčšenej prostaty a zápalu prostaty, teda aj problémy s močovým ústrojenstvom. Výskumy dokonca naznačili, že je užitočným pomocníkom pri liečbe rakoviny prostaty, pretože spomaľuje rast rakovinových buniek.

Vplýva na rast vlasov

Tým, že blokuje tvorbu dihydrotestosterónu, androgén, resp. hormón, ktorý sa pribúdajúcim vekom vylučuje čoraz viac a ktorý zapríčiňuje oslabenie vlasov a ich stratu, bráni vypadávaniu vlasov a vzniku plešiny. 

Urýchľuje metabolizmus

Serena obsahuje polysacharidy, mastné kyseliny a ďalšie látky, ktoré upravujú trávenie a odstraňujú problémy súvisiace s trávením. Odstraňuje nadúvanie, plynatosť, nafúknuté brucho, zápchy, hnačky, podporuje prirodzené vylučovanie a detoxikuje tak, že čistí a zlepšuje stav čriev.

Bezproblémová erekcia

Zlepšuje priechodnosť ciev

Vďaka látkam, ktoré obsahuje má schopnosť znižovať cholesterol v cievach, čím zabezpečuje rozšírenie ciev a lepšiu prekrvenosť, čo má vplyv aj na lepšiu a pevnejšiu erekciu.

Hlavné dôvody, prečo ženy užívajú Saw Palmetto

 • zvyšuje sexuálnu túžbu,
 • tíši menštruačné bolesti a podporuje pravidelnosť menštruačného cyklu,
 • zvyšuje úspešnosť tehotenstva aj po opätovnom potrate,
 • pomáha lepšie znášať ťažkosti spojené s menopauzou,
 • obsahuje fytoestrogény, ktoré regulujú hladinu estrogénov a progesterónu,
 • na rast pŕs, pretože zlepšuje priepustnosť mliečnych žliaz,
 • prispieva k správnej funkcii močového systému,
 • pôsobí ako očista čriev a pečene,
 • podporuje chudnutie,
 • znižuje tvorbu ochlpenia na tvári, okolo pier,
 • znižuje vypadávanie vlasov a vyživuje vlasové folikuly,
 • vyživuje pokožku a znižuje výskyt akné.

Produkty s obsahom Saw Palmetto pre ženu

Hlavné dôvody, prečo muži užívajú Saw Palmetto

 • podporuje pevnú a dlhú erekciu,
 • zabraňuje predčasnej ejakulácii,
 • zvyšuje libido a sexuálnu túžbu,
 • podporuje zdravie prostaty,
 • pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny prostaty,
 • zabraňuje zväčšeniu prostaty,
 • podporuje spermatogenézu (vznik a vývin spermií),
 • zlepšuje kvalitu a rýchlosť spermií,
 • podporuje močový systém,
 • zlepšuje priechodnosť, tok moču a zabezpečuje úplné vyprázdňovanie,
 • podporuje prirodzené vylučovanie,
 • zabraňuje plešivosti.

Produkty s obsahom Saw Palmetto pre muža

Látky, vďaka ktorým Saw Palmetto účinkuje

Pozitívne účinky vo viacerých oblastiach má Serenoa hlavne kvôli svojim účinným látkam, ktoré palma obsahuje. Nie je ich málo a vo vzájomnej synergii majú účinky ako len máloktorá liečivá bylina. Sú to:

Voľné a esterifikované mastné kyseliny

Serenoa obsahuje kyselinu kaprylovú, olejovú, palmitovú, laurovú, myristovú, stearovú. Hoci pojem kyselina vzbudzuje strach, sú to dôležité kyseliny potrebné pre zdravý rast a vývin organizmu. Zlepšujú srdcovocievnu činnosť tým, že rozširujú cievy v celom organizme. Uvedené mastné kyseliny zlepšujú prietok krvi v penise, a tak zabezpečujú lepšiu erekciu.

Saw Palmetto semená - plody

Flavonoidy

Sú to zdravé rastlinné chemikálie, ktoré pôsobia v tele človeka ako silné antioxidanty s protizápalovými a imunitnými účinkami. Pôsobia aj ako prevencia kardiovaskulárnych problémov a ako prevencia proti vzniku nádorov. 

Fytoestroly

Fytoestroly sú rastlinné steroly, ktoré sa veľmi podobajú cholesterolu, ale v tele človeka pôsobia ako regulátor hladiny nezdravého cholesterolu, čím zabezpečujú lepšiu cirkuláciu krvi v cievach a zlepšujú aj prekrvenie penisu a zabezpečujú kvalitnejšiu erekciu.

Polysacharidy

Výživové polysacharidy sú zdrojom energie každého živého tvora. Nazývajú sa aj aj diétnou vlákninou pretože zlepšujú trávenie. Plnia aj iné dôležité funkcie v tele a to znižovanie hladiny cholesterolu, podporujú vstrebávanie aj iných dôležitých živín v tele a produkujú dôležité mastné kyseliny.

Triglyceridy

Triglyceridy predstavujú druh lipidov, ktoré vo veľkom množstve v tele človeka spôsobujú vážne ťažkosti. Nemajte obavy, v Saw Palmetto sa nachádzajú len v malom množstve, ktoré je potrebné na zabezpečenie nielen sexuálne energie, ale aj energie v tkanivách človeka. 

Formy Saw Palmetto

Saw Palmetto nájdete v rozličných formách a to ako tabletky, kapsuly, sušený extrakt, tekutý extrakt, sušené bobule, prášok. Najpopulárnejšou formou palmetto je extrakt v sušenej podobe. Ten je súčasťou mnohých kapsúl a tabletiek, ale aj čajových práškov. Tekutý extrakt je využívaný na prípravu šampónov, tinktúr, kvapiek, liečivých odvarov a krémov. Ponuka je naozaj široká, pri rozhodovaní, ktorú formu zvoliť, vám možno pomôžu aj nasledujúce informácie.

Listy Saw Palmetto

Čaj 

Čaj si môžete zakúpiť v čajovniach alebo si ho pripraviť doma. Bežne sa predáva na rôzne problémy od bolesti hrdla, kašľa až po intímne ťažkosti. Výhodou čaju je, že viete ovplyvniť uvoľňovanie látok. Stačí len odhadnúť čas lúhovania čajového sáčku. Napr. ak chcete, aby účinky neboli príliš silné, tak necháte lúhovať len 3-5 minút, pri silnejších účinkoch 8-12 minút.Milovníci sladkého si doň môžete pridať cukor alebo med. Hoci čaj má rýchlejšiu absorpciu ako tabletky, nevýhodou čajových sáčkov však môže byť, že neobsahujú potrebné množstvo Saw Palmetto a väčšinou sú v nich aj iné zložky rastliny.

Odvary

Pri tradičnom odvare sa používajú sušené plody, ktoré sa pripravujú prevarením množstva 0,5 až 1 gramu so 150 ml vody. Následne sa lúhujú 5-10 min. a používajú sa 3x denne.

Kvapky a tinktúra

Táto forma je veľmi účinná, pretože kvapky a tinktúry obsahujú tekutý extrakt, prostredníctvom ktorého sa tie najúčinnejšie látky absorbujú do tela a účinky sa prejavia veľmi rýchlo.

Tabletky a kapsuly

Pravdepodobne načastejšie predávaná forma a asi aj najlepšia sú tabletky a kapsuly. Majú viacero benefitov:

 • praktické užívanie – nepotrebujete žiadnu lyžičku na odmeranie si počtu kvapiek,
 • presné dávkovanie podľa etikety na produkte  nemôže sa stať, že vám "ujde" jedna kvapka navyše alebo sa pomýlite pri rátaní,
 • veľa druhov na výber s pridanými recenziami a osobnými skúsenosťami  tabletky len zo Saw Palmetta alebo tabletky v kombinácii s inými prospešnými zložkami,
 • dlhšia trvácnosť.

Šampóny

Saw Palmetto sa čoraz viac vyskytuje v bio produktoch na vlasy ako sú šampóny, kondicionéry, spreje na rozčesávanie, masky na vlasy a olejčeky. Urýchľuje rast vlasov, posilňuje a vyživuje vlasové folikuly, zabraňuje vypadávaniu vlasov a zvláčňuje vlasovú pokožku. 

Krémy 

Keďže Serenoa prispieva k pružnej, zdravej pokožke bez akné a hydratuje ju, čím zabezpečuje jej elasticitu, nájdete ju aj ako súčasť rôznych krémov a to v denných, v nočných, proti vráskam, na nohy, na prsia, na ruky a pod. Sú na vonkajšie použitie a aplikujú sa na miesta, na ktoré je krém určený.

Ďalšie formy Saw Palmetto

Serenoa je veľmi populárna, a tak ju výrobcovia dávajú už asi všade. Používa sa aj na výrobu rôznych kozmetických prípravkov ako sú čistiace krémy, tonery a masky na tvár, pílingy na pokožku a vlasové aktivátory.

Vyberáme z nášho katalógu

Denná dávka

Pri užívaní Saw Palmetto je potrebné dodržiavať stanovené denné dávky, ktoré sú uvedené na obaloch výrobkov. Dávkovanie nezávisí len od produktov, ale aj od formy. V prípade čaju, ktorý si pripravíte z vlastných plodov, sa odporúča vypiť len jednu šálku za deň. Ak si čaj kúpite, môžete vypiť 3 šálky denne. Kvapky alebo tinktúra sa užíva do 4 ml denne. Pri jedení sušených plodov radšej nepresiahnite dennú dávku 1 až 2 gramy.

Pre koho nie je Saw Palmetto určená?

I keď ide o rastlinu s vysokým obsahom látok, ktoré celkovo priaznivo podporujú zdravie človeka, predsa len je to bylinka, ktorá ako každá iná, je a aj nie je pre niekoho vhodná. Do kategórie ľudí, ktorí by sa mali vyhýbať jej konzumácii a používaniu, a to už v akejkoľvek forme, sa zaraďujú:

 • ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia  počas tehotenstva môže Serenoa spôsobiť negatívne zmeny pri vývine plodu. U žien, ktoré dojčia, síce neboli preukázateľné žiadne negatívne vplyvy na dieťa, ale môže sa stať, že látky prostredníctvom materského mlieka ľahko prejdú do tráviaceho traktu dieťaťa. Užívanie v tomto prípade však nie je ani úplne vylúčené, preto sa radšej o tom poraďte so svojím lekárom;
 • deti do 12 rokov  keďže medzi účinky Serenoy patrí aj hormonálna regulácia, neodporúča sa užívať deťom;
 • ľuďom pred operačným zákrokom  pretože extrakt z palmy môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi. Neodporúča sa dokonca pred operáciou užívať až 2 týždne, aby negatívne neovplyvnila priebeh operácie. Ak ju však užívate, pred operáciou o tom informujte svojho lekára;
 • neodporúča sa užívať pred zákrokom u zubára;
 • ženám, ktoré užívajú antikoncepciu  tá nemusí, ale spolu s užívaním Saw Palmetta môže ovplyvniť jej účinok. Je potrebné jej užívanie konzultovať s lekárom;
 • ľuďom, ktorí majú ochorenie pečene, srdca alebo pankreasu či žalúdka a tým ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Aj ľudia, ktorí užívajú lieky na liečbu spojenú s problémami s hormónmi sa neodporúča brať Serenou. Užívanie by mali prehodnotiť s lekárom;
 • pre tých, ktorí sú alergickí na Saw Palmetto.

Saw Palmetto pestovaná v skleníku

Vedľajšie účinky

Pri predávkovaní alebo u veľmi citlivých pacientov sa môžu objaviť nežiaduce účinky Saw Palmetto. Medzi ne patria:

 • gastrointestinálne problémy  bolesti brucha, nevoľnosť, hnačka alebo zápcha, zvracanie. Pri týchto problémoch skúste užívať Serenou spolu s jedlom, v niektorých prípadoch to odstráni uvedené nepríjemné pocity;
 • sexuálne problémy  hoci sa používa na zvýšenie sexuálnej chuti, u niektorých ľudí môže spôsobovať opak, dokonca sa v niektorých prípadoch preukázala impotencia;
 • bolesť hlavy a závraty;
 • únava;
 • rinitída  upchatý nos a nádcha.

Ak ste si nie istí, či ste alergickí na Saw Palmetto, možno to zistíte, ak sa po užití u vás objavia príznaky alergie a to:

 • dýchacie ťažkosti,
 • opuchnutie tváre, pier, jazyka alebo hrdla.

Pri dostavení týchto nežiaducich účinkov okamžite vyhľadajte lekára:

 • krvácanie z nosa,
 • kŕče a bolesti brucha,
 • zvýšený tep a búšenie srdca,
 • akútne zvracanie,
 • neutíchajúca hnačka.

Môžem Saw Palmetto pestovať aj doma?

Samozrejme, že áno, ale má to háčik. Keďže ide o teplomilnú rastlinu, jej pestovanie je náročné, no nie nemožné. Ak ste sa rozhodli mať liečivé bobule priamo u vás doma v záhrade, budete potrebovať dobre vyhrievaný skleník, veľa veľa svetla (najlepšie slnečného), vlhkosť a pôdu určenú na pestovanie paliem, ktorú bežne predávajú v záhradkárstve či v kvetinárstve. Inak nie je veľmi náročná na starostlivosť, ale zabezpečte, aby ju nenapadli mušky a roztoče, pretože vám môže uhynúť.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

22/05/2019 13:55
Tomáško

Nie som už najmladší a, nebudeme si klamať, problémy s erekciou a nedostatkom sexuálnej túžby mi nie sú cudzie. O Saw Palmetto som si toho dosť veľa prečítal, kým som ho vyskúšal, zavážilo najmä to, že je to prírodný produkt. Odkedy som ho začal užívať, sa nesťažujem :-)

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefaStarostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefa

Nechať si narásť bradu nie je až také zložité, no tým sa starostlivosť o ňu ešte len začína. Olej, balzam, šampón, kefa – prípravkov a pomôcok na bradu už nájdete neúrekom. Ako sa v nich...

Virde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcieVirde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcie

Problém s erekciou je citlivá téma, ktorá, podľa väčšiny mužov, odoberá z mužnosti. Nevešajte hneď hlavu. Vyskúšajte výživový doplnok na podporu sexuality Virde Erefit.

Clavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cenaClavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cena

Tabletky na rýchlu a spoľahlivú erekciu Clavin pravdepodobne poznajú všetci. Už od roku 2007 sa predávajú aj na Slovensku. Zblízka sme sa pozreli na tabletky Clavin Platinum. Povieme...