Silymarín – účinky na chudnutie, pečeň, detoxikáciu, skúsenosti a cena

Silymarín je látka, ktorá sa získava z pestreca mariánskeho, a práve tá stojí za zdravotnými benefitmi tejto rastliny. Silymarín podporuje pečeň, očistu tela a má antioxidačné účinky.

Silymarín – účinky na pečeň, detoxikáciu i trávenie

Táto látka sa nevyužíva len v alternatívnej medicíne, ale aj v mnohých liekoch na podporu pečene. Liečivé účinky silymarínu naozaj stoja za povšimnutie.

Obľúbené výživové doplnky so silymarínom

Čo je silymarín?

Silymarín sa získava z rastliny známej pod názvom pestrec mariánsky alebo Silybum marianum. Už z tohto latinského pomenovania je známe, akej látke vďačí táto rastlina za svoje liečivé účinky. Pestrec mariánsky je známy svojimi fialovými kvetmi a pestuje sa najmä v Stredomorí. Klíma má na účinky pestreca značný vplyv – komplex liečivých látok známych ako silymarín sa totiž produkuje hlavne v septembri až októbri, kedy je v našich podmienkach pre túto rastlinu už príliš chladno. Pestrec mariánsky pestovaný u nás obsahuje tiež silymarín, avšak nie až v takom množstve.

Aj keď hovoríme o látke silymarín, tento pojem zahŕňa komplex látok – silybinín, silychristín a silydianín. Tento kokteil blahodarných látok sa získava najmä zo semien pestreca, pretože práve tam je ich koncentrácia najvyššia.

Aký je rozdiel medzi pestrecom mariánskym a silymarínom?

U ľudí, ktorí by radi začali užívať nejaký prípravok na podporu pečene, často zaznieva otázka, aký je vlastne rozdiel medzi pestrecom mariánskym a silymarínom. Pestrec je rastlina, ktorá sa dá užívať buď priamou konzumáciou drvených semien, v podobe čaju, kvapiek, oleja, tinktúr či výživových doplnkov s výťažkom z pestreca.

Pestrev mariánsky je rastlina, ktorá obsahuje silymarín

Na druhej strane silymarín je látka, ktorá sa nachádza v pestreci, vo výťažku z pestreca sa nachádza 60 – 80 % silymarínu. Silymarín je možné dostať v podobe výživových doplnkov, ale aj liekov na podporu funkcie pečene, často v kombinácii s ďalšími rastlinnými výťažkami. Pri konzumácii pestreca sa silymarín často znehodnotí. Najviac silymarínu sa nachádza v semenách, a tie sa často pomelú a skonzumujú. Chybou je, ak sa pri mletí semien zahreje pestrec na 40 °C, pretože vtedy sa účinnosť silymarínu ničí.

Účinky silymarínu

 • Podpora zdravia pečene a žlčníka,
 • podpora trávenia,
 • protizápalové účinky,
 • silné antioxidačné účinky, ochrana pred oxidačným stresom,
 • podpora imunity,
 • regulácia hladiny cukru v krvi,
 • regulácia hladiny cholesterolu,
 • regulácia krvného tlaku,
 • ochrana srdca a ciev,
 • pomoc pri otravách,
 • ochrana pred poškodením buniek a DNA,
 • vyššia odolnosť bunkovej membrány,
 • účinná detoxikácia,
 • podpora pri dlhodobom užívaní liekov,
 • podpora zdravia pokožky.

Vyberáme z nášho katalógu

Zdravotné benefity silymarínu

 • Podporuje správnu funkciu a regeneráciu pečene. Snáď najznámejším zdravotným benefitom silymarínu je jeho blahodarný vplyv na pečeň. Silymarín sa často užíva práve u ľudí so zhoršenými pečeňovými výsledkami, ľudí s ochoreniami pečene v dôsledku užívania alkoholu, ľudí so žltačkou, rakovinou pečene a ďalšími ochoreniami. Táto látka sa neužíva len na podporu liečby a regenerácie, ale aj ako prevencia a ochrana pečene pred toxínmi. Priaznivé účinky silymarínu sú vedecky preukázané a ľudia s problémami s pečeňou vykazovali zjavné zlepšenie, ak užívali silymarín. Ten dokázal znížiť zápal a regenerovať poškodenú pečeň. Jedna štúdia tiež preukázala, že silymarín dokázal o čosi predĺžiť očakávanú dĺžku života u ľudí s cirhózou pečene. Zaujímavosťou je, že táto látka dokáže byť nápomocná aj v prípade otravy, napríklad po konzumácii jedovatých húb, akými sú muchotrávky, dokáže zvýšiť šancu na prežitie.
 • Znižuje hladinu cukru. Táto vlastnosť môže byť výbornou doplnkovou liečbou pre ľudí s cukrovkou 2. typu. Silymarín dokáže znižovať hladinu cukru v krvi, zlepšiť odolnosť inzulínu, ale aj znížiť cholesterol. Ako antioxidant však môže byť nápomocný ako prevencia pred vznikom ďalších komplikácií spojených s cukrovkou.
 • Znižuje cholesterol a ochraňuje srdce. Silymarín dokáže preukázateľne znížiť „zlý“ LDL cholesterol v krvi. Vďaka tomu môže posilniť zdravie srdca a pôsobiť preventívne pred vznikom srdcovocievnych ochorení či mŕtvicou.
 • Ochraňuje pred ochoreniami kostí. Aj keď tento účinok sa zatiaľ potvrdil len vo výskume so zvieratami, silymarín môže mať podobné účinky aj u ľudí. Ukázalo sa totiž, že dokáže kosti mineralizovať a predchádzať ich rednutiu, ako dochádza napríklad pri osteoporóze alebo jednoducho vekom.
 • Zlepšuje trávenie. Užívatelia silymarínu si pochvaľujú aj jeho priaznivé účinky na trávenie a zlepšenie príznakov ochorení tráviaceho traktu. Je účinný najmä pri pálení záhy spôsobenom refluxom pažeráka, grganí, pocitu plnosti, nafukovaní, nevoľnosti či pomalom trávení.

Silymarín priaznivo pôsobí na imunitný systém, pleť, trávenie i pečeň

 • Môže pôsobiť preventívne pred neurologickými ochoreniami spojenými s vekom. Silymarín má preukázateľné protizápalové účinky a je silným antioxidantom, čo môže pôsobiť ako účinná ochrana pred ochoreniami ako Parkinson si Alzheimer. Tieto ochorenia súvisia s úpadkom funkcie mozgu a látka silymarín dokáže chrániť mozgové bunky pred škodlivým oxidačným stresom, ktorý tieto bunky narúša a znižuje činnosť mozgu.
 • Zlepšuje stav pokožky. Táto látka má výborné protizápalové účinky, a preto je často zodpovedná aj za zlepšenie stavu pokožky, najmä keď človeka trápi akné. Pokožka je často vystavená oxidačnému stresu, prejavuje sa to zhoršeným stavom, zápalmi, akné, vráskami a príznakmi starnutia. Práve v tomto dokáže silymarín ako antioxidant pomôcť.
 • Podporuje imunitný systém. Niektoré štúdie preukázali, že užívanie silymarínu môže mať vplyv na celkové zdravie a posilnenie obranyschopnosti človeka. Vďaka protizápalovým účinkom si človek lepšie poradí s možnými infekciami a zápalmi, vďaka čomu mu bude regenerácia trvať kratšie.
 • Má protirakovinové účinky. Množstvo antioxidantov má preukázateľné protirakovinové účinky. Podobne je na tom aj silymarín, silný antioxidant, ktorý podľa niektorých štúdií môže pomôcť v boji proti karcinogénom. Viac je však využiteľný na zmiernenie nežiaducich účinkov pri chemoterapii, ktoré dokážu poškodiť aj zdravé bunky.
 • Pomáha znížiť príznaky astmy. Tento účinok silymarínu bol doposiaľ preukázaný len vo výskumoch vedených na zvieratách, avšak môže mať pozitívny vplyv aj na ľudí. Ukázalo sa, že užívanie silymarínu, ktorý má silné protizápalové účinky, dokáže potlačiť zápal v dýchacom ústrojenstve, ktorý je častý u astmatikov, a tým aj zlepšiť nepríjemné príznaky astmy.

Užívanie

Väčšina výživových doplnkov obsahuje okolo 200 mg silymarínu v jednej tablete. Odporúčané dávkovanie je 200 – 400 mg denne, pričom vyššie 400 mg dávkovanie je vhodné najmä na začiatku užívania, počas prvých 2 týždňov. Neskôr môžete prejsť na užívanie 200 mg denne. Doba užívania je rôzna, podľa potreby, no odporúča sa silymarín užívať manimálne 4 týždne, ideálne aspoň 3 mesiace. Aj keď dlhodobé užívanie je možné, nemalo by presiahnuť dobu 41 mesiacov. Počas užívania je potrebné vyhnúť sa konzumácii alkoholu.

Nežiaduce účinky

Silymarín je vo všeobecnosti veľmi dobre znášaný a akékoľvek nežiaduce účinky sa vyskytujú naozaj len ojedinelo. Silymarín sa dokonca môže užívať aj dlhodobo po dobu 41 mesiacov. Nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, sú nevoľnosť, nafukovanie, hnačka či boľavý žalúdok. Tieto účinky však rýchlo odznejú a silymarín nespôsobuje žiadne závažne vedľajšie účinky.

Pre koho nie je vhodný

Silymarín by sa nemal podávať deťom a tehotným a dojčiacim ženám. Taktiež sa neodporúča, aby ho užívali ženy s myómom maternice, endometriozou, rakovinou prsníka, vaječníkov a ďalšími gynekologickými a hormonálnymi ochoreniami. V ojedinelých prípadoch môže silymarín vyvolať alergickú reakciu, najčastejšie v podobe vyrážky. V tomto prípade je vhodné sa mu taktiež vyhnúť. Aj keď sa silymarín radí medzi látky, ktoré dokážu znížiť cukor v krvi, pri užívaní by si mali dať pozor cukrovkári a o jeho užívaní sa radšej poradiť so svojím lekárom.

Kde je možné silymarín zakúpiť?

Silymarín je možné zakúpiť v internetových alebo kamenných lekárňach, prípadne v obchodoch zameraných na zdravú výživu. Silymarín v podobe výživových doplnkov zoženiete bez lekárskeho predpisu. Najčastejšie ho nájdete vo forme kapsúl, tabliet ale aj kvapiek. Cena balení sa pohybuje okolo 6 – 7 eur za balenie kapsúl, ktoré vystačí na 2 mesiace. Alternatívne si môžete silymarín zadovážiť v podobe pestreca mariánskeho. Je možné dostať ho ako semená, sypaný čaj, tablety a kapsuly, kvapky alebo sirupy.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...