Starostlivosť o kožu po opaľovaní. Pomôže krém, mlieko alebo gél po opaľovaní s panthenolom

Leto, dovolenka, pláže a veľa slnečných lúčov. Pomaly, ale isto sa nám toto obdobie blíži a aj keď sa na dovolenku nechystáte, opaľovať sa môžete pokojne aj doma v záhrade. Veď čo iné, ako krásne opálená pokožka je znakom toho, že je za vami nádherne prežité leto? Keďže priame slnko pre našu pokožku nie je veľmi prospešné, tak je ideálne natierať si ju ochrannými faktormi. Dúfam, že mýtus „Keď si natriem pokožku vysokým faktorom, tak sa neopálim“ je už dávno za nami. Opálite, a nie do červena, ale pekne do bronzova. Toto sa už veľa ľudí naučilo a opaľovať sa bez faktoru nechodia.

Tipy a rady, ako sa starať o pokožku po opaľovaní

Veľmi veľa ľudí však stále zabúda na to, že sa treba postarať o pokožku aj po opaľovaní. Slnko ju vysušuje a na suchej pokožke vám aj opálenie vydrží oveľa kratšie. Po pobyte na slnku je teda potrebné vrátiť pokožke jej prirodzenú vlhkosť a pružnosť. V tomto článku vám teda priblížime to, prečo je dôležité postarať sa o pokožku po opaľovaní, čo pomáha na opálenie, čo robiť, ak ste sa spálili a aj to, aký je najlepší krém po opaľovaní.

Obľúbené prípravky po opaľovaní pre deti a dospelých

Prečo používať prípravky po opaľovaní?

Niektorí z nás si možno povedia, že to je iba marketingový ťah od firiem, ktoré takéto produkty ponúkajú. Potrebujete používať milión prípravkov, počas opaľovania, pred aj po opaľovaní. Ako keby toho nebolo málo. No verte tomu, že slnko je naozaj silným faktorom a nemôžete sa na to pozerať len tak, že si stačí dať na seba ochranný krém a tým to končí. Aj keď je krátky pobyt na slnku pre naše telo prospešný a vďaka nemu sa nám dostáva do tela vitamín D, celodenné vyvaľovanie pri mori už nie je také prospešné a bez následkov.

UV žiarenie vplýva na proces starnutia pokožky tým, že ho značne urýchľuje. Taktiež spôsobuje vysušovanie pokožky a dôsledkom tohto býva pokožka nadmerne červená a citlivá, keď sa jej dotknete, tak štípe a bolí. U tých najhorších prípadoch spálenia a príliš dlhom pobyte na slnku bez ochranných prostriedkov sa môžu na koži objaviť malé pľuzgiere. Aj keď patríte do skupiny tých šťastlivcov, ktorí majú veľa pigmentu a tmavú pokožku, nemávate žiadny z týchto príznakov a vaša pokožka sa aj bez použitia ochranného faktora opaľuje veľmi rýchlo do hneda, tak by ste nemali zabúdať na dôslednú starostlivosť.

Ošetrovanie spálenej pokožky po opaľovaní

Použitím prípravkov po opaľovaní potom, ako zo seba v sprche zmyjete prípravky, ktoré ste si dali na telo pred opaľovaním, navrátite vodu, ktorá sa vďaka slnku vyparila, a hĺbkovo ju hydratujete. Tiež sa vďaka tomu upokojí, zrýchlite jej regeneráciu a vyhnete sa tak nepríjemnému šúpaniu odumretých buniek. Okrem toho, prípravkami po opaľovaní pokožku akoby „uzamknete“ a opálenie vám vydrží oveľa dlhšie a bude rovnomernejšie, hlavne vďaka tomu, že sa vyhnete vyššie spomínanému lúpaniu. Zamedzíte tým tvorbe záhybov a vrások, vyhnete sa nežiaducim pigmentovým škvrnám a dokážu spomaliť starnutie.

Kedy je správne použiť prípravky po opaľovaní?

Jediným kritériom na použitie prípravkov po opaľovaní je pobyt na slnku. Nezáleží na tom, či ste sa boli na niekoľko hodín opaľovať, boli na dlhšej prechádzke alebo ste sa celý deň kúpali v bazéne. Zároveň je tieto produkty potrebné používať dlhodobo a pravidelne, aby ich účinky boli čo najlepšie a pokožka sa zároveň čo najrýchlejšie regenerovala, získala svoju jemnosť a pružnosť.

Ako teda postupovať, ak ste napríklad práve prišli z pláže alebo od bazéna? V prvom rade je pokožku potrebné dostatočne očistiť od piesku, zaschnutej slanej vody, prípadne chlóru z bazéna. Ideálne je dať si dlhú sprchu, kde si vyčistíte pokožku buď hubkou na sprchovanie, alebo nie príliš drastickým peelingom. Pokožku potom uterákom poriadne vysušte tým, že budete uterák prikladať na mokré miesta, nie šúchať. Tak by sa pokožka ešte viac poškodila a podráždila. Potom už len stačí použiť prípravky po opaľovaní.

Niekedy sa odporúča použiť tieto prípravky aj keď ste sa v ten konkrétny deň neopaľovali. Je to hlavne kvôli tomu, že sa pokožka regeneruje dlhšie ako jeden deň. Čiže aplikáciu takýchto prípravkov treba opakovať v priebehu viacerých dní, približne týždeň. Počas týchto dní môžete vymeniť prípravok po opaľovaní za obyčajné telové mlieko.

Vyberáme z nášho katalógu

Čo robiť, keď si pokožku nadmerne spálite

Nedostatočne vysoký ochranný faktor alebo príliš dlhý pobyt na slnku. Aj toto môžu byť príčiny toho, prečo sa pokožka nadmerne opáli, priam až spáli. Je potom červená, citlivá a bolestivá na dotyk. Čo robiť v tomto prípade? Tu už je lepšie siahnuť po liečivách, keďže bojujete s bolesťou a poškodením. Ideálny je panthenol, ktorý je priamo určený na prvú pomoc pri spálení kože od slniečka. Keďže má v sebe liečivá, prináša tak úľavu od bolesti, pokožku upokojuje a príjemne chladí. Výhodou je aj jeho rýchla absorbcia do pokožky a jednoduché, bezbolestné roztieranie.

Liečivé látky tiež urýchľujú obnovu poškodených tkanív. Prirodzenou funkciou panthenolu je aj udržiavanie tekutín v pokožke a spomalenia starnutia pokožky. Okrem panthenolu môžete na spálenú a bolestivú pokožku použiť uterák, v ktorom sú zabalené kocky ľadu. To zmierni bolesti a citlivosť, aj keď len na krátku dobu. Klasickými pomocníkmi sú aj jogurt, smotana alebo tvaroh. Dokážu pokožku schladiť a „vytiahnuť“ z nej tú horúčavu. Bielkoviny navyše tvoria jemnú ochrannú vrstvu, ktorá zmierňuje zápal zvnútra.

Krém, mlieko, gél alebo sprej?

Na trhu je množstvo prípravkov po opaľovaní, a väčšinou firma, ktorá ponúka prípravky na opaľovanie, ponúka aj množstvo rôznych produktov po opaľovaní. Čo je teda najlepšie si vybrať? Akú konzistenciu a aplikáciu prípravku? V prvom rade platí, že je jedno, či si vyberiete mlieko alebo krém. Väčšinou majú rovnaké účinky na pokožku, rozdiel je len v tekutejšej konzistencií mlieka, tým pádom aj malé zmeny v zložení a v spôsobe nanášania. Telové mlieka majú o čosi praktickejšie balenie, často sú v balení ako šampóny alebo majú praktickú pumpičku. Tým, že nie sú také husté, tak sa často jednoduchšie vsiaknu do pokožky a nezanechávajú lepivý povrch.

Krém alebo mlieko po opaľovaní?

Nájdete aj prípravky, často sú to sprchové gély alebo telové mlieka do sprchy, ktoré majú v sebe látku karotén, a tak predlžujú aj zintenzívňujú opálenú pokožku. Poďme si ich všetky v nasledovných bodoch porovnať a podľa vašich preferencií si vyberiete, čo by vám mohlo najviac vyhovovať:

  • Krém – má spomedzi všetkých ponúkaných prípravkov najhustejšiu konzistenciu. Tým pádom sa môže komplikovanejšie roztierať a pokožku budete nadmerne naťahovať. S hustejšou konzistenciou je spojené aj pomalé vsiaknutie do pokožky a lepivý pocit. Zároveň býva u krémov výhodou to, že sú plné výživných a pre pokožku prospešných látok.
  • Mlieko – svojím zložením je oveľa redšie ako krém, ľahšie sa nanáša a rýchlo sa vsiakne do pokožky. Jeho riedka konzistencia môže byť aj nevýhodou a ak chodíte na pláž, tak sa pri nesprávne zavretom balení roztečie.
  • Gél – väčšinou je číry, samozrejme, záleží hlavne od zloženia. Čo sa týka nanášania a vsiaknutia do pokožky, tak je na tom podobne ako mlieko. Navyše obsahuje chladivé zložky, takže pokožku príjemne osvieži.
  • Sprej – najväčšou výhodou tohto typu produktu je spôsob a rýchlosť nanášania. Tiež ho nemusíte navyše roztierať, takže sa vám nezachytí veľké množstvo produktu na rukách. Na druhej strane sa musíte naučiť so sprejom manipulovať a vedieť aplikovať „akurátne“ množstvo.

Tipy na produkty po opaľovaní

Aby ste si vedeli z toho nespočetného množstva produktov vybrať, tak sme pre vás prichystali pár tipov na produkty, s ktorými má množstvo zákazníkov pozitívnu skúsenosť. Zároveň vám zhrnieme v bodoch všetky plusy a mínusy, ktoré sme na daných produktoch našli a ktoré by vám mohli pomôcť jednoduchšie sa rozhodnúť.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...

Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

S tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.