Starostlivosť o kožu pri diabete, najčastejšie ochorenia, domáca lekárnička

Diabetici trpia kožnými ochoreniami omnoho častejšie než ktokoľvek iný, ich pokožka sa ľahko vysuší a podráždi. Môže za to diabetická neuropatia, ktorá spôsobuje zmeny na pokožke a môže viesť k nepríjemným poškodeniam a ochoreniam. Práve preto by mala byť starostlivosť o pokožku prioritou každého diabetika.

Starostlivosť o pokožku je pri diabete veľmi dôležitá

V tomto článku sa dozviete, aké najčastejšie kožné ochorenia postihujú diabetikov, ako by sa mali o svoju pokožku starať a akým chybám by sa mali rozhodne vyhnúť.

Prečo sú diabetici náchylnejší na kožné ochorenia

Cukrovka so sebou prináša mnohé komplikácie. Jednou z nich je diabetická neuropatia, teda postihnutie nervových zakončení. To znamená, že v jej dôsledku vznikajú cievne abnormality a na pokožke možno pozorovať zmeny a podráždenia. Vysoká hladina cukru v krvi zas spôsobuje vyššiu stratu tekutín, preto majú mnohí diabetici pokožku suchú, namáhanú, menej pružnú a citlivú. Suchá pokožka sa najčastejšie vyskytuje na chodidlách, nohách či lakťoch.

Ak je pokožka príliš vysušená, spôsobuje svrbenie, reaguje citlivo, je ľahko podráždená a poškodená a najmä je náchylnejšia na kožné ochorenia. Pokožka môže popraskať, čím sa na tele vytvorí vstupná brána pre rôzny mikróby, vírusy a baktérie. Takto môže veľmi jednoducho vzniknúť infekcia, ktorá má u diabetikov vážnejší a komplikovanejší priebeh. Aj drobné kožné problémy môžu u diabetikov viesť k vážnejším problémom, akým je napríklad tzv. diabetická noha.

Následkom nedostatočnej starostlivosti o pokožku diabetika môže koža získať voskový vzhľad, pokožka stráca svoju hrúbku a elasticitu, čím sa eliminuje aj ochlpenie. Môže dôjsť dokonca aj k sfarbeniu pokožky dlaní a chodidiel nažlto, sfarbiť sa môžu aj nechty na nohách a postupne meniť svoj charakter, až kým nedôjde k odlúpnutiu nechta. Preto je skutočne dôležité starať sa o zdravie pokožky, hlavne pokožky nôh a chodidiel, a každodenne kontrolovať jej stav.

Najčastejšie ochorenia kože postihujúce diabetikov

Kožné ochorenia postihujú až 4 z 5 diabetikov. Najčastejšie ide o prejavy sprevádzajúce suchú pokožku, teda svrbenie nôh, chodidiel, rúk, strata elasticity a hydratácie. Suchá pokožka je náchylnejšia k tvorbe ekzémov a vredov. Pokožka diabetikov je citlivejšia, preto si vyžaduje špeciálnu kozmetiku pre citlivú pleť, inak hrozí podráždenie. Diabetikov najčastejšie trápi:

 • suchá a začervenaná pokožka
 • popraskaná koža
 • poškodenie ochrannej funkcie kože a tým častý a opakovaný vznik infekcií
 • dlhšie a komplikovanejšie hojenie rán
 • svrbivá a šupinatá pokožka
 • mozole, otlaky a pľuzgiere na nohách a rukách

Suchá a popraskaná pokožka je problémom väčšiny biabetikov

Okrem týchto prejavov sa diabetici stretávajú aj s vážnejšími ochoreniami a infekciami:

 • Necrobiosis lipoidica – je ochorenie, ktoré postihuje približne 0,3 % diabetikov, častejšie ženy než mužov. Postihuje predkolenia, zvykne sa objaviť symetricky, na oboch nohách, no zriedkavo sa objaví aj na predlaktiach, rukách, trupe a ďalších častiach tela. Spočiatku sa javí ako modriny, ktoré časom stvrdnú a vystúpia vyššie než pokožka. „Modrina“ má po okrajoch ružovú farbu a vo vnúti je žltkastá. Tento útvar sa môže zmeniť na nepríjemne boľavý vred a po vyliečení väčšinou zostáva tmavá jazva.
 • Diabetická dermopatia – je nepríjemné ochorenie, ktoré taktiež postihuje najmä predkolenia a predlaktia. Vzhľadom sa podobá na červené škvrny až vyrážky, ktoré však postupne vytvárajú biele šupiny a môžu prejsť až do nepríjemných vredov, ktoré sa po vyliečení premenia na nepekné tmavé jazvy. Liečba často nie je potrebná a dermopatia prejde sama do 1,5 roka.
 • Granuloma anulare – ide o stav pokožky, kedy sa na koži vytvárajú hrbolčeky alebo uzlíky, ktoré nebolia ani nesvrbia, no sú vyvýšené a majú červenú farbu. Tieto uzlíky sa vyskytujú najčastejšie na rukách a na nohách a na ich liečbu sa používajú kortikosteroidy. Liečba však veľakrát nie je potrebná a stav vymizne sám, avšak návrat k normálnej pokožke potrvá niekoľko mesiacov až 2 roky.
 • Mykotické a kvasinkové infekcie – tieto infekcie sa často vyskytujú v kožných záhyboch, medzi prstami nôh, pod prsiami, v podbrušiu. Prejavujú sa ako začervenanie kože, popraskanie, svrbenie, vytvárajú sa pľuzgieriky a belavý povlak. Na chodidlách sa môžu rozšíriť na nechty na nohách a spôsobiť odlúpnutie nechtu. Tieto infekcie sú ľahko prenosné, preto treba dbať na hygienu oblečenia, obuvi a v spoločných priestoroch spŕch či pri bazéne nosiť šľapky a vlastnú osušku.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie suchá a citlivá pokožka

Tipy na starostlivosť o pokožku pri cukrovke

Stav pokožky diabetika sa vo veľkej miere odvíja od toho, ako dobre je liečba cukrovky zvládaná, preto by na prvom mieste mala byť práve správna kompenzácia cukrovky. Pravidelne si kontrolujte hladinu cukru a dbajte na to, aby vaša strava bola rozmanitá a zdravá. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, obmedzte konzumáciu soli a venujte sa vhodnému športu. Tak, ako pri väčšine ochorení, aj v prípade kožných problémov je najdôležitejšia prevencia. Pokožka diabetika si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a jestvuje niekoľko tipov v starostlivosti o pleť pri cukrovke:

 • Na umývanie používajte mydlo s neutrálnym pH a prípravky bez alkoholu, ktorý vysúša pokožku. Po sprchovaní a umývaní rúk vždy pokožku dobre osušte, aby nezostávala voda v záhyboch prstov a kože, pretože práve tieto miesta potom zostávajú suché a svrbia.
 • Denne používajte hydratačné krémy a telové mlieka, ktoré tvrdú pokožku zjemnia a suchej koži dodajú potrebnú hydratáciu. Pri častom umývaní rúk si k umývadlu položte krém na ruky a po umytí ich aj hneď nakrémujte. Pery hydratujte balzamom.
 • Zostaňte dostatočne hydratovaní nielen zvonka, ale aj zvnútra. Pite dostatok tekutín, približne 2 l denne a vyhnite sa dehydratujúcim nápojom.
 • V zime myslite aj na hydratáciu slizníc a zadovážte si zvlhčovač vzduchu, ktorý vás zbaví suchého vzduchu vo vykúrenom byte. Do nosa môžete vstrekovať sprej so soľným roztokom či morskou vodou.
 • Stvrdnutú kožu na nohách si vždy ošetrite, tvrdú kožu odstráňte pemzou a natrite hydratačným krémom. Nechty na nohách zastrihujte rovno a vyhnite sa chodeniu naboso po tráve a v dome.
 • Pri už svrbivej a podráždenej pokožke sa vyhnite tesnému oblečeniu zo syntetických materiálov, ktoré spôsobujú nežiaduce trenie a podráždenie. Vhodná je predovšetkým bavlna a ďalšie materiály, ktoré dovolia pokožke dýchať.
 • V zime je pokožka viac namáhaná, kvôli chladu a vetru. Pokožku rúk si chráňte nosením rukavíc, ako ochranu tváre pred vetrom a silným mrazom si zakryte nos a ústa šálom a uši prekryte čapicou.
 • V lete zas pokožku zaťažujú slnečné lúče a nebezpečné UV žiarenie. Spálená pokožka je suchá a svrbivá, preto vždy používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50+.
 • Ak môžete, vždy noste do topánok ponožky, ktoré ochránia namáhanú pokožku chodidiel pred ďalším podráždením.
 • Stav svojej pokožky kontrolujte pravidelne. Dôležité je skontrolovať najmä chodidlá, priestor medzi prstami nôh aj rúk, záhyby kože, predkolenia a predlaktia. Pri zistení zmien na pokožke konzultujte tieto nálezy čím skôr so svojím lekárom. Včasnou liečbou môžete predísť zdĺhavému hojeniu.
 • Ak zbadáte poranenia pokožky, drobné ranky, škrabance a odreniny, neignorujte ich, ale rany si vždy ošetrite dezinfekciou a prekryte náplasťou alebo obväzom.

Vyberáme z nášho katalógu

Čomu sa v starostlivosti o pokožku vyhnúť  

 • Dlhé vysedávanie v horúcom kúpeli vymeňte za sprchovanie v teplej, nie horúcej vode. Horúca voda totiž pokožku vysušuje a taktiež aj dlhé kúpanie.
 • Po sprchovaní sa vyhnite drhnutiu pokožky osuškou, ale osušte jemne.
 • Svrbivú pokožku nikdy neškrabte – porušili by ste tak štruktúru kože a ľahko zaviedli infekciu. Ak vaša pokožka svrbí, skúste použiť chladivý obklad, hydratujte ju krémom alebo si zaobstarajte sprej na svrbivú pokožku z lekárne, ktorý svrbenie zastaví do niekoľkých minút.
 • Vyhnite sa používaniu veľkého množstva kozmetiky, najmä lacnej a nekvalitnej kozmetiky, ktorá pokožku akurát podráždi a jej stav zhorší. Zakúpte si špeciálnu kozmetiku pre suchú a citlivú pokožku bez alergénov, alkoholu a parfumácie alebo si v lekárni zakúpte kozmetické prípravky pre diabetikov.
 • Nevhodné sú aj kozmetické prípravky obsahujúce vysokú koncentráciu kyseliny salicylovej. Namiesto toho je vhodnejšia kyselina mliečna (do 10 %) a urea (v rozsahu od 2 do 4 %).
 • Nepohodlnú a neprimeranú obuv vymeňte za takú, ktorá vám dobre sedí, netlačí vás, má tuhú podrážku, je priedušná a opätky nie sú vyššie než 2 cm.

Pripravte si domácu lekárničku

V domácej lekárničke diabetika by sa mali nachádzať prípravky potrebné na ošetrenie kožných poranení, pľuzgierov a menších rán. Lekárnička by mala obsahovať:

 • dezinfekčný sprej alebo roztok
 • náplasti
 • leukoplast
 • gázové tampóniky
 • dezinfekčné obrúsky (v prípade, že na vyčistenie rany nie je dostupná voda)

Menšie ranky ošetríte umytím pod tečúcou vodou a zbavením nečistôt mydlom, následne na ranu aplikujte antibakteriálny sprej a prekryte náplasťou. Ak sa vám objaví pľuzgier, v žiadnom prípade ho neprepichujte, ale umyte vodou a mydlom, nastriekajte naň antibakteriálny sprej a prekryte gázovým tampónikom, ktorý prichytíte leukoplastom. Gázu meňte každý deň, až kým pľuzgier nezmizne. Pri drobných poraneniach a podráždeniach pokožky postupujte podobne – pokožku a jej okolie umyte vodou a mydlom, ošetrite antibakteriálnym roztokom a následne prekryte náplasťou.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...

Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunelKarpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.

Detoxikácia organizmu – strava, vhodné produkty, vedľajšie účinky. Ako vplýva na chudnutie?Detoxikácia organizmu – strava, vhodné produkty, vedľajšie účinky. Ako vplýva na chudnutie?

Cítite sa slabí a neustále unavení? Trápi vás stres, časté ochorenia a výkyvy telesnej hmotnosti? Možno aj u vás nastal čas na detox.