Starostlivosť o pery v lete a v zime, aby boli hebké – aké potraviny, prípravky, peeling použiť?

Pri starostlivosti o pokožku sa často zabúda na pery. Tie sú najviac namáhané suchom a UV žiarením v lete a chladom v zime. Keďže samy nemajú schopnosť produkovať oleje, musíme sa o ne postarať vhodnými prípravkami aj životosprávou.

Starostlivosť o pery je pomerne jednoduchá, netreba však na ňu zabúdať

Starostlivosť o pery je pritom pomerne jednoduchá a nezaberie vám veľa času. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si poradiť so suchými perami a docieliť pekné a hydratované pery po celý rok.

Najlepšie balzamy na pery

Odstráňte suchú pokožku

Peeling si často aplikujeme v rámci starostlivosti o pokožku tváre, no na pery sa zabúda. Aj na ich povrchu sa však hromadí suchá pokožka, ktorú je potrebné odstrániť. Peelingom odstránite odumreté bunky pokožky, čím sa docieli hladký povrch pier. Nielenže sa tým zlepší prekrvenie pokožky a pery budú zdravšie, ale lepšie sa vám bude nanášať aj rúž, keďže sa vyhnete nerovnému povrchu pre suchú pokožku.

Postup je jednoduchý – peeling sa nanáša na suché a očistené pery jemným pohybom. Pokožku v žiadnom prípade nedrhnite, čo by mohlo pokožku podráždiť a poškodiť. Nakoniec peeling odstráňte, pery umyte a naneste vrstvu hydratačného balzamu. Peeling môžete aplikovať raz týždenne, nikdy nie viac ako 2x za týždeň.

Peeling si môžete zakúpiť v drogérii alebo vytvoriť vlastnoručne z toho, čo už doma máte. Každý peeling obsahuje olej, príp. ďalšiu hydratačnú zložku, a ingredienciu s hrubými časticami ako kryštálový cukor, ktoré trením suchú pokožku odstránia. Z olejov sa používa predovšetkým kokosový olej, olivový olej, mandľový olej a hroznový olej. Z hydratačných zložiek hlavne med, mlieko či jogurt, vazelína, bambucké maslo, ale aj rozmixované ovocie ako kivi či jahody.

Peelingovú časť tvorí najmä kryštálový cukor, hnedý cukor, kávová usadenina, kakaový prášok či hrubozrnná morská soľ. Pridať možno aj voňavú zložku v podobe citrónovej šťavy, škorice, vanilkového extraktu, ružovej vody a esenciálnych olejov ako levanduľový, pomarančový či mätový. To, ako si jednotlivé ingrediencie namiešate, je na vás – využite to, čo doma máte a nebojte sa experimentovať. Dôležité je, aby vám vznikla nie príliš riedka pasta, ktorú budete môcť ľahko aplikovať.

Používajte balzam na pery v lete aj v zime

Keďže pery nemajú mazové žľazy ako iné časti pokožky, sú oveľa náchylnejšie na vysychanie a je potrebné vyživiť ich pomocou balzamu na pery. K strate hydratácie dochádza hlavne v lete, keď je horúco, sucho, pokožka je vystavovaná UV žiareniu, často aj vetru a vode s chlórom z kúpaliska či morskej vode. Ďalším rizikovým obdobím je zima, keď pery ničí chlad. Pre chladnejšie počasie je vo vzduchu prirodzene menej vlahy a v domácnostiach je ešte suchší vzduch pre kúrenie.

Peelingom zlepšíte prekrvenie pier

Nesiahajte však po hocijakých balzamoch – niektoré svojím zložením pery ešte viac vysušujú a vy po niekoľkých dňoch používania pocítite ešte viac popraskané pery. Čítajte si zloženie, pričom myslite na to, že ingrediencie by mali byť zoradené podľa toho, v akom pomere sú použité. Ak teda bude balzam obsahovať bambucké maslo, ale to bude zaradené na chvoste zoznamu ingrediencií, asi ho tak veľa nebude. Ingrediencií by nemalo byť veľa, ale mali by byť kvalitné a výživné. Medzi najúčinnejšie zložky balzamov na pery patria:

  • Glycerín – Je veľmi častou zložkou balzamov. Zjemňuje a hydratuje pery, pomáha pri suchej pokožke a zároveň je jemný aj pri citlivej pokožke, keďže nespôsobuje podráždenie.
  • Včelí vosk – Je to prírodná ingrediencia, ktorá vašu pokožku nepodráždi, ale zvlhčí a vyživí. Pery si dlhšie zachovajú svoju hydratáciu vďaka ochrannej vrstve, ktorú včelí vosk vytvorí.
  • Bambucké maslo – Ide o prírodnú zložku z bambuckého stromu. Obsahuje množstvo antioxidantov a veľmi dobre hydratuje pokožku, zároveň podporuje liečenie rán a jaziev.
  • Lanolín – Táto voskovitá látka pochádza zo srsti oviec a má silné hydratujúce a zjemňujúce vlastnosti. Pomáha zachovávať vodu v pokožke, ktorú zanecháva pružnú a hebkú.
  • Vitamín E – V kozmetike sa používa veľmi často, pretože ide o silný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred voľnými radikálmi a pomáha predchádzať vráskam a starnutiu pokožky.
  • Aloe vera – Táto rastlinná zložka nielen dobre hydratuje, ale má aj pritozápalové účinky a obsahuje antioxidanty, takže pomáha aj pri poraneniach pokožky.

Na druhej strane sa vyhnite balzamom obsahujúcim alkoholy, ktoré pokožku ešte viac vysušujú, parabény a parfumy, ktoré na pokožku pôsobia dráždivo. Vyhnite sa aj balzamom s príliš dlhým zložením, keďže priveľa rôznych látok spôsobí akurát tak podráždenie. Pokiaľ hľadáte balzam na pery na leto, mal by mať aj ochranu proti UV žiareniu s  faktorom aspoň SPF 15, no čím vyšší faktor, tým lepšie. Pokiaľ hľadáte balzam na pery na zimu, mal by byť mastnejší, viac hydratujúci, ktorý vytvorí silnejšiu ochrannú vrstvu pred chladom, napr. z bambuckého masla.

Vyberáme z nášho katalógu

Hlbšiu výživu zabezpečí maska

Masku na tvár alebo na vlasy používame pomerne pravidelne. Menej často však siahneme po maske na pery. Účel je však rovnaký – zabezpečiť perám z času na čas hlbšiu výživu a hydratáciu. Maska na pery sa aplikuje aspoň na 15 minút, v niektorých prípadoch aj na noc, po ktorých sa odstráni, pery sa opláchnu a hydratujú bežným balzamom. Maska na pery sa odporúča aplikovať v chladnejšom období v zime, alebo počas suchšieho leta. Je vhodná, ak žijete v suchšom podnebí alebo zažívate stresujúcejšie obdobie, čo sa odráža aj na zdraví pier.

Aké výsledky však môžete očakávať? Maska pomôže pery hydratovať hlbšie a na dlhšie, dopraje im potrebné živiny v podobe vitamínov a minerálov a zjemní hrubšiu a suchšiu pokožku na povrchu namáhaných pier. Jednoduchú domácu masku na pery si môžete vytvoriť aj sami. Recept je jednoduchý – zmiešajte lyžičku medu a lyžičku kokosového oleja, ktorý môžete nahradiť aj iným olejom alebo rozmixovaným avokádom. Aplikujte na čisté pery a po 15 minútach umyte.

Pery si neoblizujte a nechytajte

Ak nemáte po ruke balzam, je ľahké si suché pery iba obliznúť. Na tento zlozvyk však rýchlo zabudnite. Nielenže pery vysušuje, ale pre sliny sa na perách hromadia kvasinky, ktoré môžu spôsobiť zápal. Ak sa teda nachádzate mimo domu a nemôžete si aplikovať balzam, radšej počkajte, kým sa domov vrátite, inak môžete svojim perám spôsobiť viac škody ako úžitku. To platí aj pre chytanie pier rukami – do už popraskaných pier si môžete zaniesť baktérie a mikroorganizmy, čo vedie opäť len k zápalu. Preto ak nemáte balzam v tyčinke, ale v nádobke, nenanášajte si ho prstami, ak ste nemali možnosť si umyť ruky. Na nanášanie môžete použiť aj špachtličku, ktorú si vždy po použití umyte.

Pery si neoblizujte ani nechytajte, môžete si tak spôsobiť zápal

Doprajte perám výživu

Vaše zdravie v mnohom závisí od vašej životosprávy a stravy. Práve to, čo jete, sa môže odrážať na stave pokožky, a teda aj pier. Doprajte preto perám výživu v podobe pestrej stravy nabitej vitamínmi a minerálmi, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné. Na výživu pier sú dôležité vitamíny ako vitamín A, ktorý chráni pokožku pred poškodením, a vitamíny skupiny B, ktoré sú známe pre podporu zdravia nechtov, vlasov a pokožky.

Ďalším prospešným doplnkom je vitamín C, ktorý je dôležitý pre imunitu a hojenie rán, či vitamín E, ktorý je známy ako silný antioxidant, chrániaci pokožku pred oxidačným stresom a známkami starnutia. Z minerálov sú dôležité hlavne zinok, horčík a vápnik, ktoré pomôžu pokožke pier udržať si hydratáciu. Tieto mikroživiny nájdete v rybách a mliečnych výrobkoch, zelenej listnatej zelenine, rastlinných olejoch, mrkve, paradajkách, citrusoch, sladkých zemiakoch či marhuliach.

Hydratujte aj zvnútra

Pokožka pier nebude nikdy dostatočne hydratovaná, ak sa spoľahnete len na balzamy a krémy a zabudnete pritom na vnútornú hydratáciu. Každý deň je potrebné vypiť približne 2 l alebo 8 pohárov vody. Pitný režim by mala tvoriť predovšetkým voda, príp. minerálne vody a nesladené čaje. Pitie kávy, sladených nápojov a alkoholu sa snažte znížiť na minimum. Dostatočnou hydratáciou bojujete nielen so suchými perami, ale aj s unaveným vzhľadom bez farby. Hydratované pery sú plnšie, ružovejšie a majú lepšiu obranyschopnosť pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Použite zvlhčujúci rúž

Nemáte čas na balzamy, peelingy a masky? Môžete urobiť jednu malú zmenu. Namiesto bežného rúžu siahnite po zvlhčujúcom rúži, ktorý má okrem pigmentu aj hydratačnú zložku. Môže ísť o včelí vosk, bambucké maslo či prírodný olej. Výhodou takéhoto rúžu je to, že pery až tak nezaťažuje a nevysušuje. Na pery sa bude nanášať ľahšie, kĺzavejšie, čím vznikne viac rovnomerná vrstva. Nevýhodou však je, že pre hydratačnú zložku bude obsahovať o čosi menej pigmentu. Ak sa svojho rúžu nemienite vzdať, pred jeho nanesením aspoň na pery aplikujte vrstvu balzamu, ktorá ich vyživí a vytvorí voči vysušujúcemu rúžu ochrannú vrstvu.

Odličujte aj pery

Všetci dobre vieme, že odličovanie pred spaním je pre pokožku dôležité. Nie vždy to však robite aj pre pery. Neodlíčené pery však môžu mať úplne rovnaké dôsledky – vysušená pokožka, podráždenie, upchaté póry v okolí, infekcie, zvýšený výskyt známok starnutia a matná pokožka bez života a pružnosti. Riešenie je pritom úplne jednoduché – pri odličovaní skrátka nevynechajte ani pery a tak, ako pred spaním hydratujete tvár krémom, nezabudnite na pery naniesť balzam.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.