Alza plánuje predávať domáci test na koronavírus. Aká je jeho spoľahlivosť?

Na celom svete panuje strach a panika, za ktorú môže smrteľný vírus COVID-19. Ide o rýchlo sa šíriaci vírus, ktorý dostal do tých najťažších chvíľ už mnoho krajín. Najdôležitejším krokom, ako zabrániť šíreniu koronavírusu, je prísne dodržiavanie karantény a, samozrejme, testovanie krvných vzoriek, ktoré jasne stanoví, kto je a nie je infikovaný. V tejto súvislosti to znamená jedno, odobrať čo najviac testovacích vzoriek, najlepšie všetkých ľudí v krajine s výskytom COVID-19, a tak zistiť, kto je a kto nie je infikovaný.

Domáci test na koronavírus

Pri momentálnej situácii na Slovensku, je to boj o čas. Testuje sa málo a odborný klinický test zaberá niekoľko hodín. Krajiny, tak ako aj Slovensko, sa obávajú, že počet chorých bude naďalej rapídne stúpať a nebudú sa vedieť adekvátne postarať o svojich pacientov. Nečakajme teda v rade na to, aby nás otestovali, pomôžme krajine a aj sebe a otestujme sa sami prostredníctvom domáceho rýchlotestu na koronavírus.

Dostupnosť testu môžete sledovať na stránke ✅ internetového obchodu Alza.sk.

Alza a test na koronavírus?

Internetového predajcu Alza určite všetci poznajú skrz zeleného mimozemšťana s piskľavým hlasom a vďaka hláške: "Sto tabletov týždenne". Alza, podobne ako aj iné predajne s elektronikou, zažíva v tejto náročnej situácii ružové časy. Ľudia sa rozhodli, že čas v karanténe budú tráviť pri novom televízore, tablete, mobile, s hracími konzolami a pod. To však nie je všetko, okrem bežne dostupných vecí sa Alza rozhodla podporiť testovanie na Slovensku, a samozrejme, ešte viac zvýšiť svoje obraty, predajom domácich rýchlotestov na koronavírus COVID-19.

Základné vlastnosti domáceho testu na koronavírus COVID-19

Test na koronavírus, ktorý plánuje predávať Alza.sk, pôvodne vyvinula čínska spoločnosť Superbio. Je to firma, ktorá sa výrobou rôznych testov a zdravotných pomôcok, zaoberá už niekoľko rokov. Test na COVID-19 znázorňuje prítomnosť protilátok v tele človeka, ktoré sú charakteristické pre tento vírus. Ide o IgM a IgG protilátky, ktoré telo človeka produkuje na obranu organizmu, proti vírusu COVID-19.

Ambulantný test na koronavírus (COVID-19) od spoločnosti Superbio

Medzi základné vlastnosti testu patrí:

 • deteguje protilátky IgM a IgG,
 • je určený na domáce testovanie,
 • je schopný odhaliť infekciu už po 7 dňoch infikovania,
 • infekciu COVID-19 preukazuje vtedy, ak je pozitívny výsledok na IgM a IgG,
 • jednoduché a rýchle použitie,
 • výsledok v priebehu 3 minút,
 • test vyrába spoločnosť Jiangsu Superbio Biomedical Co., Ltd.

Ako funguje?

Test funguje rovnako ako aj iné domáce testy, pri ktorých sa vyžaduje vzorka krvi. Malé množstvo krvi sa nakvapká do plastovej testovacej kazety. Krv začne vplyvom kapilárneho efektu postupne stekať po nitrocelulózovej membráne, vnútri testovacieho prúžku. Ak je v krvi prítomná protilátka IgM alebo IgG, na nitrocelulózovej membráne sa to jasne znázorní v podobe fialovo-červených M alebo G liniek. Ak sú tieto linky zafarbené, test je pozitívny na protilátky, z čoho vyplýva, že ste alebo ste boli (teda už nie ste nakazený, ale vo vašej krvi sú stále protilátky) infikovaný vírusom COVID-19.

Čo je súčasťou testu?

V jednom balení testu na protilátky, ktoré produkuje telo proti koronavírusu COVID-19, nájdete takmer všetky potrebné pomôcky na použitie testu. Test obsahuje:

 • nádobku s uzáverom (= skúmavku), do ktorej umiestnite krvnú vzorku,
 • 2-krát plastovú jednorázovú pipetu (= kvapkadlo),
 • pero na odber vzorky,
 • testovaciu kazetu.

Okrem tejto testu budete potrebovať aj dezinfekciu na očistenie bruška prsta, z ktorého budete vzorku odoberať a stopky, na ktorých si odmeriate 3 minúty.

Ako sa používa a ako prebieha test na koronavírus?

Ak ste si už robili niekedy nejaký podobný test, kde kľúčovou vzorkou bola vaša krv, napr. pri detegovaní hladiny cukru v krvi, vykonanie tohto testu, bude pre vás maličkosťou. Test sa vykonáva,v podstate, rovnakým spôsobom a postupom, až na pár malých výnimiek. Ako na to?

Ambulantný test na koronavírus zatiaľ nie je dostupný

Tu je 7 krokov, ako to urobiť tak, aby bol výsledok čo najspoľahlivejší.

 • Bruško prsta, z ktorého budete brať krv, vydezinfikujte tampónom a nechajte samovoľne uschnúť.
 • Odstráňte kryt z pera a koniec s ihlou priložte k brušku prsta tak, aby došlo k malému pichnutiu.
 • Stlačte miesto vpichu a do pipety (kvapkadla) naberte približne 2 kvapky krvi.
 • Krv umiestnite do plastovej nádobky (skúmavky), zavrite a 30 sekúnd premiešavajte.
 • S druhou pipetou zoberte krv z plastovej nádobky a nakvapkajte na testovaciu kazetu do okrúhleho otvoru.
 • Po 3 minútach odčítajte výsledok.

Dôležité! Pred samotným testovaním si poriadne prečítajte návod na použitie, pripravte si všetky potrebné pomôcky a až potom, ako sa ubezpečíte, že všetkému rozumiete, otvorte pomôcky a začnite vykonávať test. Test nevykonávajte príliš dlho, pretože predmety z ochranných obalov sú sterilné a najlepší výsledok dosahujete krátko po rozbalení.

Interpretácia výsledkov

Nie ste infikovaný koronavírusom COVID-19, ak je zafarbený IBA kontrolný prúžok, ktorý je označený písmenom "C" a zároveň nie sú viditeľné linky "M" alebo "G". Infikovaný ste v prípade, ak je zafarbená línia "C", teda tá kontrolná a aj linky "M" alebo "G". Neplatný výsledok je taký, ak ani v jednom prípade nie je zafarbený prúžok C. Znamená to nasledovné:

Pozitívny výsledok, človek bol alebo stále aj je infikovaný, ak sa:

 • zafarbí kontrolný prúžok C a aj prúžok M,
 • zafarbí kontrolný prúžok C a aj prúžok G,
 • zafarbí kontrolný prúžok C a aj prúžok M a G.

Negatívny výsledok, človek nie je a ani nebol infikovaný, je vtedy, ak sa:

 •  zafarbí prúžok C a nezafarbí sa ani línia M a ani G.

Neplatný výsledok nastáva, ak sa:

 • zobrazí línia M, ale nezobrazí sa línia C,
 • zobrazí línia G, ale nezobrazí sa línia C,
 • zobrazí línia M a aj G, ale nezobrazí sa línia C.

100%-tná spoľahlivosť?

Ak vám aj vyjde, že ste boli alebo ste nakazený vírusom COVID-19, nepanikárte. Výsledok nie je úplne relevantný. Tento test sa nepokladá za odborný a 100 %-tne presný. Po zistení pozitívneho testu si môžete urobiť ďalší takýto test alebo kontaktujte lekára, aby vás podrobil riadnym testom. Takéto testy sú jednou z alternatív, ako uľahčiť a urýchliť testovanie inštitúciám, ktoré denne robia niekoľkotisíc testov. Na zdokonaľovaní rýchlotestu na koronavírus sa neustále pracuje. Veríme, že časom sa test vylepší a bude sa pokladať za 99,9%-tne spoľahlivý.

Dostupnosť a cena

Alza je momentálne vo fáze rokovania, kedy by sa mohli testy dostať na trh. Test zatiaľ nie je certifikovaný, ale pracuje sa aj na tom. Keďže takáto certifikácia trvá aj niekoľko týždňov, vzhľadom na časovú tieseň sa zvažuje udelenie výnimky, čo zabezpečí rýchlejšie uvedenie testu na slovenský trh. Cenu testu na koronavírus ešte Alza jednoznačne nestanovila. Pôvodný výrobca ponúka test za cenu 30 €. To, za koľko bude test predávať Alza, je teda ešte otázne.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

20/03/2020 14:52
Januška

Mohol by byť schválený čo najskôr, hoci nie je presný, určite ho mnohí ocenia. Pre upokojenie duše je to podľa mňa dobrá voľba.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...