Testy na koronavírus – aké sú možnosti? Laboratórne testovanie, klinické či domáce rýchlotesty

Zaujíma vás, aké možnosti testovania na koronavírus COVID-19 má obyčajný človek v karanténe? Pravda je, že spoľahlivou cestou je len testovanie prostredníctvom špeciálnych laboratórií cez odobratú vzorku z nosovej a ústnej dutiny. Žiadna iná, ľahko dostupná a rýchlo vyhodnocovacia súprava na detegovanie COVID-19 neexistuje. Na trh sa však dostávajú aj iné verzie testov, tzv. domáce rýchlotesty alebo aj klinické rýchlotesty.

Aký je najlepší test na koronavírus?

Vzhľadom na vážnosť situácie sa neustále pracuje na ďalších možnostiach testovania, ktorých cieľom je predovšetkým poskytnúť čo najspoľahlivejšie výsledky za krátky čas. Tieto spôsoby a prístroje, cez ktoré to MOŽNO bude realizovateľné, sú však stále vo fáze certifikovania. Akými spôsobmi je možné otestovať sa na COVID-19?

1. Klinické a laboratórne testovanie na COVID-19

Tento spôsob je najspoľahlivejší a zatiaľ jediný, ako s určitosťou dokázať, či pacient je alebo nie je infikovaný. Po vašom telefónnom avíze vás navštívi špecializovaná skupina ľudí v ochrannom odeve, so špeciálnym respirátorom na ústach a nose, s rukavicami a ochrannými okuliarmi. Tento celotelový odev chráni zdravotných pracovníkov pred infikovaním sa. Počas telefonovania je potrebné vopred upozorniť, že máte podozrenie ohľadom nákazy na COVID-19. 

Poznámka: Ak máte podozrenie na koronavírus, volajte na Úrad verejného zdravotníctva, na čísla 0800 221 234, 0917 222 682 alebo 0917 426 075.

Ako sa robí tento druh testovania?

Špecializovaný tím vám po zakašľaní odoberie vzorky z hrdla a z nosa. Je to nepríjemné, pretože vzorky sa odoberajú z hĺbky dutín a celkový odber trvá niekoľko minút. Pri vzorke z hrdla sa špajdľa s tampónom obtiera až o koreň jazyka a keďže to trvá pár sekúnd, človeka môže aj napínať. Druhou špajdľou sa odoberie vzorka z nosnej dutiny, pričom sa s ňou v určitej hĺbke zatočí. V človeku to vyvoláva pocit, akoby mu niekto chcel prepichnúť nos. Je to síce nepríjemné, ale bez problémov sa to dá vydržať. Obe testovacie pomôcky za v skúmavke s tekutinou zavezú do laboratória, kde sú niekoľko hodín skúmané.

Čo sa deje so vzorkou v laboratóriu?

V laboratóriu sa skúma, či je vo vzorke prítomný genetický materiál vírusu. Používa sa overená metóda spätnej polymerázovej reťazovej reakcie (PCR). Ak sa nájde vo vzorke prítomnosť RNA vírusu (ribonukleová kyselina), musia ju laboranti premeniť na DNA a následne túto genetickú informáciu množiť dovtedy, pokým vírus zachytia a analyzujú. Ak sa tento genetický materiál nachádza vo vzorke, pacient je pravdepodobne infikovaný. Pre čo najspoľahlivejší výsledok sa robí ďalší, prepracovanejší test, ktorý sa zameriava na ďalšie prítomné časti vírusového genómu.

Laboratórne testovanie na COVID-19

Výhody a nevýhody testovania

Testovanie je na 100 % spoľahlivé, je robené v špeciálnych laboratóriách za prísnych testovacích podmienok a od samotného odberu vzorky až po vyhodnotenie sa realizuje pod dozorom odborníkov. Nevýhodou tohto testovania však je, že samotné skúmanie vzorky a testovanie (teda bez odobratia vzorky a transportu do laboratória) trvá spravidla od 24 až po 72 hodín.

2. Klinické rýchlotesty

Do tejto kategórie patria vlastne tie isté testy, ktoré sa robia v odborných laboratóriách, avšak s istými výnimkami. Aby sa zabezpečilo rýchlejšie testovanie na území Slovenska, sa premiér Peter Pellegrini dohodol s niektorými ďalšími organizáciami o poskytnutí pomoci. Ide hlavne o pomoc Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Problémom je, že na Slovensku je málo špecializovaných ľudí na odber a štúdiu vzoriek, ako aj priestorov, kde by sa vzorky mohli vyhodnocovať. Na základe dohody je možné odobraté vzorky skúmať už nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika a aj v laboratóriách najväčšej sieti laboratórií na Slovensku – Medirex. Týmto spôsobom sa za kratší čas otestuje väčšie množstvo ľudí. Okrem toho sa už pred niektorými nemocnicami postupne pripravujú podporné odberné miesta, kde sa rýchlotest bude vykonávať. To, že ide o rýchlotest, však stále neznamená, že ide o spoľahlivú metódu overenia. Je to len prvotná informácia, na základe ktorej sa vzorka odosiela alebo neodosiela do laboratória, kde sa jej venuje náležitá pozornosť. Takéto rýchlotesty by prvotnú informáciu mali poskytnúť do 40 minút.

3. Prístroj Cobas 8800

Slovenský vedec a odborník na vírusy Róbert Mistrík hovorí o prístroji, ktorý denne dokáže vyhodnotiť až 4 100 vzoriek. Ide o prístroj Cobas 8800, ktorý vyrába firma Roche. Princíp prístroja spočíva v tom, že na základe bežne odobratých vzoriek, dokáže,  prítomnosť alebo neprítomnosť vírusu, vyhodnotiť už behom pár minút. Jediným a základným problémom tohto prístroja je, že nie je ešte schválený. Mistrík je presvedčený, že je to účinný prostriedok, vďaka ktorému môže ľudstvo zvíťaziť nad koronavírusom COVID-19, aj napriek tomu, že poskytuje 80%-tnú spoľahlivosť výsledku.

4. Domáci rýchlotest na koronavírus COVID-19

Mnohé firmy, ktoré sa zaoberajú domácou možnosťou testovania, nedávno vynašli domáci rýchlotest na koronavírus COVID-19. Test funguje na báze detegovania protilátok v krvi, ktoré organizmus produkuje len v prípade, ak je pacient infikovaný vírusom COVID-19. Test vynašla čínska spoločnosť Jiangsu Superbio Biomedical, ktorá sa vývinom domácich testov zaoberá už roky.

Domáci rýchlotest na koronavírus COVID-19

Ako prebieha testovanie?

V balíčku testu sa nachádzajú pomôcky, potrebné na vykonanie testu. Je to: testovacia kazeta, plastová nádobka, 2 x kvapkadlo a pero na odber vzorky. Postup vykonania testu je jednoduchý. So špeciálnym perom na odber vzorky sa pichnete do bruška prsta. Prostredníctvom kvapkadla ju nakvapkáte do skúmavky, kde ju pretrepete. Následne kvapkadlom odoberiete vzorku a krv nakvapkáte na testovaciu kazetu. Do 3 minút sa vám na testovacej kazete zobrazí výsledok.

Test je momentálne v čase certifikovania, takže zatiaľ nie je na Slovenskom trhu dostupný. Jeho uvedenie na náš trh je však len otázkou času, pretože na jeho predaj sa už chystá spoločnosť Alza

Výhody a nevýhody domáceho rýchlotestu

Domáci rýchlotest má nevýhodu v tom, že ho nemožno považovať za spoľahlivú metódu. Na druhej strane, poskytuje prvotnú informáciu o možnej nákaze a môže pomôcť k rýchlejšiemu identifikovaniu infikovaných ľudí. To, do akej miery je tento test spoľahlivý, nikto nevie.

5. Súkromné testovanie za poplatok

Do testovania sa zapojili aj súkromné laboratóriá, ktoré si na odber vzoriek vyhradili miesto a isté pravidlá. Jedným z nich bolo zaregistrovať sa na internetovej stránke, prihlásiť sa na odber a zaplatiť 30 €. Pacient sa následne dostavil pred Železničnú nemocnicu pri Trnavskom mýte v Bratislave, kde mu boli odobraté vzorky z dutín a následne mu do 48 hodín prišiel výsledok na jeho zaregistrovaný účet na internete. Tak ako prišlo, tak aj odišlo. Krátko po spustení testovania premiér P. Pellegrini toto testovanie zatrhol. Testovanie ľudí v súkromnom laboratóriu by totiž podľa neho mohlo spôsobiť, že neskôr bude nedostatok testov.

V ten istý deň, teda 19.3.2020, dorazil z Číny vládny špeciál, ktorý spolu s miliónom rúšok dopravil aj rýchlotesty na diagnostikovanie koronavírusu COVID-19. O aké rýchlotesty ide sa zatiaľ nevie.

6. Nemecký test a Svetová zdravotnícka organizácia

Pod metódu PCR sa podpisuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ale koncepciu navrhli nemeckí vedci. Test bol a stále aj je maximálne spoľahlivou metódou na odhalenie vírusu v tele človeka. Problém však nastal, keď sa nahromadilo veľa pacientov, ktorých bolo treba otestovať. PCR je síce výborný diagnostický nástroj, ale je príliš zdĺhavý, no na druhej strane, poznajú ho všetci laboranti. Prekážkou nie je ani tak samotný test, ale skôr málo certifikovaných laboratórií, kde sa test môže vykonávať. Mnoho súkromných laboratórií totiž nemá špeciálne povolenie, aby mohlo vykonávať PCR metódu. Jeho udelenie trvá aj niekoľko mesiacov.

Testovanie na koronavírus PCR metódou

7. Americký CNN rýchlotest na koronavírus

USA sa rozhodli celý problém s testami a koronavírusom vziať do vlastných rúk a vyrobiť vlastný rýchlotest. 5. februára prišli s rýchlotestom, pri ktorom sa rýchlo ukázalo, že nefungoval tak, ako by USA chceli. Na základe toho sa vyrobili nové testy, ktoré mali byť schopné testovať nový koronavírus. Ide o testy, ktoré vyrobila spoločnosť CNN, (televízna spoločnosť). Ani tieto testy sa však neukázali ako spoľahlivé.

8. CDC Test

Spoločnosť CDC (Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb) sa rozhodla vyvinúť vlastný test. Ide o test, ktorý pracuje na odhalení 3 rôznych génov podobne ako nemecký test šírený Svetovou zdravotníckou organizáciou. Aj tu nastal problém, pretože nové testy musia byť schválené Úradom pre potraviny a liečivá. Ide o pomalý proces, v porovnaní s inými certifikátmi a udeleniami je to rýchlejšie. V princípe ide o testy, ktoré sa vyhodnocujú automatizovaným systémom. Tento systém využíva aj Južná Kórea a USA.

9. Test s vyhodnotením do 10 až 20 minút

Ako je možné, že lekár vykonávajúci bežný chrípkový test, má výsledok v priebehu 20 min. a pri koronavíruse to trvá niekoľko hodín? Je to preto, že tieto testy nevyhľadávajú gény vo víruse, ale len proteíny na povrchu vírusu. Aj takéto testy sú v procese vývoja. napriek tomu, že ide o rýchly spôsob, testy sú málo citlivé a prinášajú falošné negatívne výsledky. Koniec koncov, bielkoviny na povrchu vírusu sa menia oveľa častejšie ako gén vírusu. To znamená, že je otázne, kedy test prestane fungovať.

Vyhodnotenie

Po celom svete prebieha vynájdenie rýchleho a zároveň spoľahlivého testu na COVID-19. Zatiaľ jedinou a spoľahlivou metódou stále zostáva PCR metóda. V roku 2017 sa špekulovalo o malom izometrickom systéme, ktorý by umožňoval odber a vyhodnotenie vzoriek mimo laboratórií. Zdalo sa, že ide naozaj o dobrý prístroj, no nemal ho kto uviesť na obchodný trh, a tak tento systém zlyhal. Lekári na univerzite v San Diegu pracujú na teste, ktorý by mal priniesť výsledky behom hodiny. Mammoth Biosciences zase vyvíjajú test na princípe tehotenského testu, ďalšia spoločnosť pracuje s princípom, ktorý odhaľuje chrípku. Ktorý rýchlotest prinesie ako také ovocie? Podľa Mistríka je to určite Cobas 8800.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...