Vyšetrenie erektilnej dysfunkcie u lekára - diagnostika a liečba

Erektilná dysfunkcia trápi pol milióna Slovákov a 50% Čechov vo veku od 35 do 65 rokov. Čísla sú naozaj alarmujúce. Našťastie sa toto ochorenie dá liečiť. Ako prebieha diagnostika a liečba?

Vyšetrenie erektilnej dysfunkcie u lekára

O erektilnej dysfunkcií hovoríme vtedy, ak má muž problém s dosiahnutím a udržaním si erekcie, ktorá je nevyhnutná pre pohlavný styk. Ide o dlhodobý a trvalý problém, ktorý trvá min. 6 mesiacov. Ak teda muž zažije občasné zlyhanie v posteli, nemusí ísť o erektilnú dysfunkciu.

Diagnostika erektilnej dysfunkcie

Doc. MUDr. Marenčák, PhD. vo svojom príspevku "Erektilná dysfunkcia", uverejnenom v časopise Medikom (č. 3/11), uvádza, že všeobecní lekári sa pýtajú na poruchy erekcie iba 9% svojich pacientov. Ak má chlap podozrenie, že trpí trvalou poruchou erekcie, potom by mal byť aktívny a vyhľadať odborníka, ktorý ho dôkladne vyšetrí.

Podrobná diagnostika má viaceré ciele:

 1. zistiť, či pacient naozaj trpí erektilnou dysfunkciou
 2. zistiť stupeň závažnosti tejto poruchy erekcie
 3. určiť príčinu ED

Celý postup musí byť v súlade s požiadavkami a prianiami pacienta, ktorý stojí pred lekárom. Pre zistenie dostatočného množstva informácií o pacientovi sa využívajú aj štandardizované dotazníky (napr. IIEF: International Index of Erectile Function, EHS: Erectile Hardness Scale a pod.).

Minimálne diagnostické zhodnotenie pacienta s erektilnou dysfunkciou.

(zdroj: časopis Medikom, 3/2011, článok: Erektilná dysfunkcia - Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD.)

Doktor sa počas vyšetrenia erektilnej dysfunkcie zaujíma o podrobnú osobnú, intímnu, psychosociálnu ale aj liekovú anamnézu pacienta. Nasledujú fyzikálne a klinické vyšetrenia krvného tlaku, sekundárnych pohlavných znakov, vyšetrenia prostaty a pod. Vyšetrenie zahŕňa aj nevyhnutné laboratórne testy (hladina testosterónu v krvi atď.).

Ďalším krokom sú špeciálne diagnostické testy (vyšetrenie NPT - nočnej erekcie, cievne vyšetrenia, ultrazvuk penilných artérií, neurologické vyšetrenie (napr. vodivosť nervov), hormonálne testy, psychodiagnostika a pod.).

Liečba erektilnej dysfunkcie

Podľa MUDr. Marenčáka sa dá terapia rozdeliť do 3 základných skupín:

 1. liečba erekčnými tabletkami (sildenafil, tadalafil, vardenafil, apomorfín, testosterónové tablety, ...)
  psychosexuálna terapia
  používanie vákuových púmp na penis
 2. intrauretrová terapia
  intrakavernózna injekčná liečba
 3. penilné protézy
  liečba cievnych porúch (chirurgický zásah)

Priebeh liečby samozrejme vychádza zo závažnosti stavu pacienta. MUDr. Marenčák upozorňuje, že erektilná dysfunkcia môže byť prejavom inej choroby (najčastejšie cievneho charakteru), preto je dôležité sa ňou zaoberať a liečbu nezanedbať. Dodáva, že liečba komplikovanejších stavov (napr. pacientov, ktorí prekonali zranenie miechy, pánov s ťažkým stupňom cukrovky príp. tých, ktorí sa liečili na karcinóm prostaty) je úlohou odborníkov, ktorí sa priamo špecializujú na liečbu erektilnej dysfunkcie.

Text vychádza z článku Erektilná dysfunkcia - Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD., ktorý bol zverejnený v časopise Medikom č. 3/2011)Publikované dňa: 02.01.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jelqing – cvičenie na zväčšenie penisu. Postup, výsledky aj skúsenosti Jelqing – cvičenie na zväčšenie penisu. Postup, výsledky aj skúsenosti

Zväčšenie penisu môže byť splnením tajného sna chlapa. Cviky Jelqing by mohli byť prvým krokom jeho splnenia. Ako ich treba správne cvičiť? Dozviete sa v našom článku!

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) - prírodné afrodiziakum vhodné pre mužov i ženy Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) - prírodné afrodiziakum vhodné pre mužov i ženy

Kotvičník zemný má vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus dlhú tradíciu v liečiteľstve. Využíva sa najmä pre jej pozitívny vplyv na hladinu testosterónu a dokáže vyriešiť...

Príčiny erektilnej dysfunkcie, príznaky a liečba Príčiny erektilnej dysfunkcie, príznaky a liečba

Problémy s erekciou skolia aj toho najzdatnejšieho milenca. Ako im predísť? V našom článku vám prezradíme aké sú príčiny a riešenie problémov s erektilnou dysfunkciou.