Koronavírus: Ako správne vyčistiť smartfón? Alkohol nepoužívajte

V rámci prevencie proti šíreniu koronavírusu COVID-19 sa veľa hovorí o rôznych technikách umývania si rúk. Každú chvíľu sa mení spôsob, dĺžka a prostriedok, ako to robiť čo najefektívnejšie. Veľa sa hovorí aj o nosení ochranných rúšok, dokonca, niektorí sa zo strachu, že sa im neušlo rúško z lekárni, naučili aj šiť. O čom sa však hovorí menej, je sekundárne nakazenie, teda nakazenie nepriamo, prostredníctvom predmetov.

Ako správne vyčistiť dotykový telefón?

V tejto súvislosti sa za najväčšiu hrozbu pokladajú kľučky, ktoré sa nachádzajú na každom rohu, teda všade, kde sú dvere. Ale ešte pred kľučkami, nás oveľa viac ohrozuje naša každodenná závislosť, a tou sú smartfóny.

Pozor na nebezpečné smartfóny!

V súvislosti so šírením vírusu COVID-19, je pre ľudí, hneď po riziku nakazenia sa prostredníctvom iných ľudí, najrizikovejšou možnosťou nakazenia sa mobilný telefón. Ten mnohí z nás používajú dennodenne, niekoľko hodín bez toho, aby si ho z času na čas vyčistili, vydezinfikovali. Pravdou však je, že i keď zo strachu pred vírusom zostanete poctivo doma celých 14 alebo 30 dní, ak sa vírus nachádza na displeji vášho smartfónu, nepomôže vám to. Nedezinfikovaním smartfónu sa veľmi ľahko môže stať, že chytíte kľučku, následne telefón a "šup", vírus je už tam. Potom stačí telefonovať, teda mať mobil blízko úst alebo sa medzi ťukaním na displej chytiť očí a ste tam, kde ste sa celú dobu počas karantény snažili nebyť.

Existujú aj dôkazy

To, že je nevyhnutné pravidelne čistiť smartfón, jasne dokazujú aj niekoľkoročné výskumy. Takže, aby sme vás ešte viac presvedčili o tom, že čistenie smartfónov je základom, uvádzame príklad jedného výskumu z roku 2012, ktorý dokázal, že na mobilnom telefóne sa nachádza viac baktérii a vírusov ako na záchodovej miske. Bez mobilu dnes nechodíme ani na krok a keď máme čo i len chvíľku pre seba, tak prvé čo berieme do rúk sú zase len smartfóny. Takže okrem toho, že si musíte pravidelne umývať ruky, musíte čistiť aj smartfóny.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako vyčistiť smartfón?

Je jednoduché vyčistiť si ruky, nábytok a pod., ale ako vyčistiť smartfón tak, aby sme ho nepoškodili? Určite nepoužívajte žiadne dezinfekčné prostriedky, ktoré bežne používate na dezinfekciu bytu a nepoužívajte ani tú dezinfekciu, ktorú si aplikujete na ruky. Ako každého správneho Slováka, vám ako prvé asi napadlo, že najúčinejšia na čistenie bude domáca pálenka alebo nejaký iný alkohol. Ale to neskúšajte. Lieh a podobné chemické prostriedky, ktoré nájdete v dome, nepoužívajte, pretože môžu vážne a nenávratne poškodiť váš smartfón. Skúste sa riadiť z jedným z našich odporúčaní a váš smartfón bude čistučký a navyše aj plne funkčný.

Na čistenie smartfónu je vhodná napr. vlhčená utierka

Spôsoby dezinfekcie

Môžete použiť niekoľko spôsobov dezinfekcie. Jednou z nich je napr. používať špeciálnu čistiacu sadu, ktorá sa dá kúpiť v rôznych mobilshopoch alebo priamo u mobilných operátorov, ale aj v predajniach s elektronikou. Tieto sady pozostávajú zo špeciálnej látky z mikrovlákien a z čističa, ktorý neobsahuje nič, čo by mohlo poškodiť smartfón, žiadnu chemikáliu ani alkohol. Sada stojí len pár eur, podľa toho, čo sa v nej nachádza, väčšinou je to okolo 4 až 7 €. Ďalšie možnosti, ako si pomôcť s pravidelnou údržbou smartfóna, sú:

Špeciálne utierky a spreje

V predajniach s elektronikou si môžete zakúpiť špeciálne trhacie obrúsky, ktoré sú určené na čistenie televíznej obrazovky, monitorov, notebookov, filtrov a aj smartfónov. Sú to utierky bez obsahu alkoholu a chemikálií, ktoré by mohli elektroniku poškodiť. Utierky sú jemné, mäkké, svojou štruktúrou neporušia a nepoškriabu žiadny displej. Na tomto princípe si môžete zakúpiť, buď v rámci sady, alebo samostatne, sprej, ktorý neobsahuje alkohol a ktorý má antibakteriálne účinky, veľmi podobné tým, ktoré sa nachádzajú v antibakteriálnej emulzii na ruky.

Navlhčená handrička

Mnoho ľudí začne riešiť čistotu svojho smartfónu už keď ide naozaj do tuhého, a preto mnoho domácností nedisponuje špeciálnou antibakteriálnou handričkou na smartfóny a ani sprejom. Neobávajte sa však a hlavne nepanikárte, spoločnosť Samsung myslela aj na vás, a preto odporúča jemnú handričku (taká, ktorá nedoškriabe smartfón) navlhčiť do teplej vody a jemne namočiť do mydla. Opatrne touto handričkou poutierajte celý smartfón. V mydle sa nachádzajú molekuly, ktoré sú schopné poškodiť membránu vírusu, čím vírus zahubia.

Smartfón môžete dôkladne vyčistiť aj navlhčenou handričkou

POZNÁMKA: Ak nosíte okuliare, pozrite sa, či ste takúto handričku s mikrovláknami nedostali.

Ako sa to nerobí?

Ľudí napadne, že ak majú vodoodolný telefón, jednoducho ho poumývajú alebo opláchnu. To však určite nerobte. Ak ho totiž opláchnete vodou, budete musieť počkať veľmi dlhý čas, aby ste ho mohli zapnúť alebo napojiť na akýkoľvek port, bez ujmy. Okrem toho nepoužívajte ani:

  • utierky, ktoré sú drsné – môžu poškriabať displej,
  • prostriedky s abrazívnymi (s brúsiacimi) vlastnosťami,
  • dezinfekčné prostriedky, ktoré používate na ruky,
  • žiadne čistiace prostriedky, s ktorými upratujete,
  • alkohol ani peroxid vodíka či iné liehoviny,
  • toaletný papier, vreckovky – vírusy a baktérie by mohli rozniesť ešte viac, keďže sú z materiálu, ktorý po navlhčení začne žmolkovať.

Rada nad zlato

Čistite smartfón pravidelne, nielen v čase šírenia koronavírusu. Robte to tak často ako to len ide, nech sa to stane vaším zaužívaným pravidelným rituálom. A, samozrejme, robte to overeným spôsobom tak, aby ste nemuseli utekať do opravy alebo do predajne po nový. A ak už čistíte smartfón, nezabudnite aj na klávesnicu počítača, diaľkový ovládač a na všetko, čoho sa často dotýkate vy i ďalší ľudia.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

20/03/2020 15:01
Fero

podľa mňa sa aj napriek vášmu článku nájde niekto, si bude čistiť telefón alkoholom :D keď to prečistí telo, tak prečo nie telefón :) ja ho čistím pravidelne obrúskami na to určenými, mal by to robiť každý, nielen počas pandémie

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...